Informacje

02.05.2018 19:08 konferencja obywateli rp

"Policjanci nie reagowali
na symbole, chociażby SS"

SERWISY:

Obywatele RP złożyli do prokuratury zawiadomienia w związku z możliwością niedopełnienia obowiązków przez policjantów podczas "Szturmowego Święta Pracy 2018", zorganizowanego we wtorek w Warszawie przez organizacje nacjonalistyczne.

1 maja w stolicy cztery organizacje nacjonalistyczne: Szturmowcy, stowarzyszenie Niklot, Kongres Narodowo-Społeczny oraz Autonomiczni Nacjonaliści zorganizowały "Szturmowe Święto Pracy 2018". Przemarsz został zablokowany przez kilkanaście osób, między innymi Obywateli RP, które usiadły na skrzyżowaniu Nowego Światu ze Świętokrzyską. Doszło do interwencji policji, część uczestników kontrmanifestacji została wylegitymowana, natomiast pięć osób doprowadzono na komendę w związku z naruszeniem nietykalności policjantów.

Michał Szymanderski-Pastryk z Obywateli RP na konferencji prasowej w środę poinformował o złożeniu zawiadomienia do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez funkcjonariuszy policji dowodzących wtorkową akcją. Jego zdaniem nie dopełnili obowiązków służbowych, łamiąc art. 231 Kodeksu karnego.

Przepisy ten stanowi, że funkcjonariusz publiczny, który, przekraczając swoje uprawnienia lub nie dopełniając obowiązków, działa na szkodę interesu publicznego lub prywatnego, podlega karze pozbawienia wolności do lat trzech.

"Marsz ten nie powinien w ogóle się odbyć"

- Policjanci nie reagowali na symbole, chociażby SS, na koszulkach neonazistów biorących udział w zgromadzeniu, nawet gdy zgłaszali im to uczestnicy blokady. Na każde takie zgłoszenie funkcjonariusze policji odpowiadali, że należy się udać do najbliższej jednostki policji i tam złożyć zawiadomienie - mówił Szymanderski-Pastryk.

Dodał, że złożone zostało także zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez organizatora i uczestników wtorkowego marszu neonazistów - w tym przypadku chodzi o art. 256 Kodeksu karnego, dotyczący propagowanie ustroju faszystowskiego.

- Marsz ten nie powinien w ogóle się odbyć, to policja powinna go zablokować i przyprowadzić przed sąd uczestników zgromadzenia. Chcemy również przypomnieć, że minister (spraw wewnętrznych i administracji - red.) Joachim Brudziński powołał specjalny zespół, który miał się zajmować zwalczaniem faszyzmu. Jak widać, zespół został stworzony tylko ze względów politycznych. Organizacje neonazistowskie czują się coraz pewniej - powiedział.

Chcą zawieszenia komendanta

Obywatele RP domagają się także zawieszenia w obowiązkach komendanta stołecznej policji, "który ponosi pełną odpowiedzialność za wczorajsze wydarzenia".

- Regularne bagatelizowanie demonstracji faszystowskich przez policję skłania do przypuszczenia, że nie jest to po prostu polityczna kalkulacja, tylko realne sprzyjanie rozwojowi ruchów neonazistowskich - ocenił Szymanderski-Pastryk.

Natomiast Kajetan Wróblewski z Obywateli Solidarnych w Akcji zapowiedział składanie zawiadomień do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przez konkretnych policjantów. - Jesteśmy świadkami nieuzasadnionych interwencji, nieuzasadnionej przemocy, stawiania fałszywych zarzutów uczestnikom naszych manifestacji i to w końcu musi znaleźć swój finał w prokuraturze. Chodzi głównie o artykuł 231 Kodeksu karnego, czyli przekroczenie uprawnień przez funkcjonariusza publicznego, a także o naruszenie integralności cielesnej oraz o pobicia - powiedział Wróblewski.

Podczas konferencji zaprezentowano zdjęcia, na których pokazano uczestników marszu organizacji nacjonalistycznych, którzy m.in. na koszulkach mieli symbole SS.

PAP/kz/r

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • pog

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.05.2018 00:17 ~pog

  Dobrze, że policjanci nie reagowali na symbole SS. Oni tam byli od pilnowania by było jak najmniej rannych i zniszczeń. Ściganie za symbole to zadanie dla innych oddziałów i na inny czas.
  Gdyby zaczęli się zajmować tymi z SS, ktoś uznałby to za prowokację i rzucił się do lania policji, a za nim poszliby kolejni. Ewentualnie ktoś by zauważył wyrwę w szeregach policji i zaatakował postronnych ludzi, lub witryny sklepowe.

  Jest czas i miejsce na każdy tym interwencji!

 • Polka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.05.2018 18:44 ~Polka


  agata~agata

  Dziwię się Prezesowi Kaczyńskiemu, przecież jego rodzice walczyli w Powstaniu.
  Ludwik~Ludwik

  Gdzie walczył dziadek Tuska?

  Weź człowieku stuknij się zanim coś powiesz sprawdź, ze to był pic i kłamstwo, a ciemna masa to łyka i kłamstwo podaje dalej.
  A gdzie był Twój dziadek bo mój walczył w Powstaniu i ma za to odznaczenie...

 • ewkazgdanska

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.05.2018 18:01 ~ewkazgdanska

  agata~agata

  Dziwię się Prezesowi Kaczyńskiemu, przecież jego rodzice walczyli w Powstaniu, przeżyli wojnę a on teraz pozwala na odrodzenie się faszystowskich partii w Polsce.

  Gdzie był jego ojciec nikt nie mówi a matka nie walczyła w żadnym Powstaniu bo była u rodziny poza Warszawą. Bzdury.

 • ewkazgdanska

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.05.2018 17:59 ~ewkazgdanska

  Niezależna~Niezależna

  Obywatele UB atakują.

  Stuknij się w swoją pustą głowę !!!

 • nowy68

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.05.2018 15:52 nowy68

  To sa bojowki Pisu ?moga sie im przydac na nieposlusznych obywateli ?

 • marcinponiewierski

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.05.2018 15:33 ~marcinponiewierski

  Jak im się udaje legalizować demonstrację. Od razu powinna być rozwiązana.

 • człowiek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.05.2018 14:45 ~człowiek

  jamci~jamci

  pokażcie chociaż jedno zdjęcie!!

  Trudno uwierzyć na słowo.

 • Obywatel

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.05.2018 14:31 ~Obywatel

  Zdelegalizowania to wymagają raczej zadymiarze z ubywateli.

 • Adolf

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.05.2018 14:01 ~Adolf

  Gdzie zdjęcie tych koszulek "SS"?

 • lubin333

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.05.2018 13:36 ~lubin333

  Trenowali , bo wszystko wskazuje na to , że będą wynosić matki niepełnosprawnych z Sejmu a na nacjonalistach by stracili za dużo sił.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »