Informacje

28.05.2013 19:43 sprawa w prokuraturze

Policjanci kryli kolegę? Prokuratura sprawdzi

Stołeczna prokuratura sprawdzi czy czterej świadkowie, zeznający w sprawie policjanta, który 11 listopada 2011 roku pobił demonstranta, składali fałszywe zeznania.

- Do Prokuratury Rejonowej Warszawa Śródmieście wpłynęło zawiadomienie sądu dla Warszawy Śródmieścia z dn. 23 maja 2013 r. w sprawie składania fałszywych zeznań przez świadków w ramach postępowania dotyczącego oskarżonego policjanta w związku z wydarzeniami z dn. 11 listopada 2011 r.- napisał w mailu do redakcji tvnwarsawa.pl Dariusz Ślepokura, rzecznik prasowy

Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

Jak dodał, w związku z tym zawiadomieniem wdrożone zostało postępowanie o czyn z art. 233 par. 1 kk ( przestępstwo składania fałszywych zeznań).

Sprawa dotyczy czterech świadków zdarzenia, w tym również policjantów, poinformował Ślepokura.

"Przekroczył uprawnienia"

21 maja warszawski sąd skazał policjanta Karola C. na półtora roku więzienia w zawieszeniu na trzy lata oraz ośmioletni zakaz wykonywania zawodu. Mężczyzna w Święto Niepodległości w 2011 r. pobił demonstranta.

Jak podkreślił wtedy sąd - policjant miał pełne podstawy do zatrzymania demonstranta, jednak przekroczył on swoje uprawnienia. Zaczął bić mężczyznę z furią i agresją w sposób niekontrolowany, nie obezwładnił mężczyzny i użył ręcznego miotacza gazu, czyli użył środków przymusu bezpośredniego w sposób niekontrolowany. Więcej o wyroku przeczytasz tutaj.

Wtedy też sędzia Wojciech Łączewski poinformował, że zawiadomi prokuraturę oraz komendanta stołecznego policji o przestępstwie polegającym na składaniu fałszywych zeznań przez funkcjonariuszy zeznających w tej sprawie.

Jak poinformował w poniedziałek Mariusz Mrozek, rzecznik stołecznej policji - na razie do komendanta żadne pismo nie wpłynęło.

ZOBACZ ARCHIWALNY MATERIAŁ "POLSKA I ŚWIAT" TVN24:

su//ec

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • iki

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.05.2013 14:56 ~iki

  PO bolszewia, nic więcej.

 • lolo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.05.2013 13:08 ~lolo


  one of a kindone of a kind

  w Stanach ten pożal się Boże ,policjant,dostałby min 5-10 lat do odsiadki.
  pasazer~pasazer

  w stanach jeśli zaatakujesz policjanta używając niebezpiecznego narzędzia, a on cię odpali, to prokuratura traktuje to jako samobójstwo.
  W Stanach Ci, pożal się Bożę, patrioci zostali by tak spałowani, że przez 2 miesiące by nie mogli siadać.

 • jaaa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.05.2013 11:18 ~jaaa

  policjant przekroczył granice, ale takich ZADYMIARZY trzeba tępić i zamykać na długie lata!!!

 • WślizgowyAnalizator

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.05.2013 10:56 ~Wślizgowy…

  Nie wiem, czemu użalacie się nad policjantem, który skopał faceta, który nawet się nie bronił, tylko osłaniał głowę, żeby pies go bardziej nie skatował.

  Zobaczcie jak w Wielkiej Brytanii policja radzi sobie w sytuacjach gorszych niż takie zadymy i to bez użycia broni.

  Tam po prostu prawo jest tak skonstruowane, że zarówno idiota, który podniesie rękę na policjanta i policjant, który przekroczy swoje uprawnienia, mogą być niemal pewni, że trafią do pierdla.

  Więc skończcie te puste dyskusje, bo po jednej i po drugiej stronie zawsze znajdzie się jakaś "szmata", gotowa skopać drugiego człowieka. A chodzi tylko o to, aby prawo było dobre i odpowiednio przestrzegane.

 • Jan

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.05.2013 09:23 ~Jan

  Dla przykładu "policjant" bandyta powinien być sądzony jak pospolity przestępca, a kolesie składający fałszywe zeznania za współudział. Maksymalny wymiar kary dla przestrogi. Ciekawe czy jak by pobili "biednego" policjanta to też by był tak niski wymiar kary.

 • oldthor

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.05.2013 07:45 ~oldthor

  dziennikarz komentujący wspomniał o Bydgoszczy. Ja oglądałem film i twierdzę, że to było działanie ochroniarzy i policji na zlecenie Tuska. Zwykła ustawka, by sprowokować kibiców i w mediach pokazać "złych". To co się działo w Bydgoszczy, to nie był brak profesjonalizmu policji i ochroniarzy, to było celowe polityczne działanie. Mam nadzieję, że ta sprawa w końcu wróci, a firma ochroniarska łapówkarza Zubrzyckiego więcej się nie pojawi gdziekolwiek

 • czytelnik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.05.2013 07:34 ~czytelnik

  hans~hans

  nadal nikt nic nie mówi iż ten " biedny demonstrant " był nad wyraz dobrze przygotowany do tej demonstracji ... czy każdy ma nakolanniki , nałokietniki i bokserską szczęke na zębach ? tego na filmie nie widać ale w komendzie widać było nad wyraz ...no tak ale to biedny demonstrujący obywatel... szkoda słów ...

  T nic nie zmienia, inaczej oznaczałoby uzasadnienie ataków na policjantów. Ich wtedy zadymiarze powinni potraktować jeszcze brutalniej, bo przecież policjanci mieli tarcze, a nawet broń. Zastanów się chłopie. Policja interweniuje za czyny lub posiadanie przedmiotów zakazanych i reaguje w sposób adekwatny i zgodny z prawem. Tu reakcja policjanta nie była adekwatna do zachowania poszkodowanego. Nie stawiał oporu, a ewentualnie sytawiał opór nogom policjanta kopiącego go w głowę. Powiedz mi jeszcze, że policjant musiał kopać go w głowę, bo ten miał szczękę bokserską i bez kopniaka nic by nie poczuł... Policjant nie moe przekraczać uprawnień, a zadymiarz atakujący policjanta musi liczyć się z konsekwencjami. Konsekwencjami przewidzianymi prawem, a nie samosądem na nim ze strony policjanta. Policjant musi liczyć się z konsekwencjami przekroczeni uprwnień, konsekwencjami przewidzianymi prawem, a nie samosądem nad nim ze strony innych. Grfatulacje dla prokuratury i sadu za pochylenie się nad sprawą i przekazanie dalszych zawiadomień, jeśli wykryto dalsze nieprawidłowości czy przestępstwa.

 • zdzichkom1

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.05.2013 06:35 zdzichkom1

  OD KIEDY TO POLICJANCI MÓWIA PRAWDĘ????

 • PolakPL

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.05.2013 06:27 ~PolakPL

  Żadna adrenalina nie tłumaczy pobicia niewinnego człowieka przez innego człowieka a tym bardziej nie tłumaczy policjanta. Jeśli nadużyje siły do winnego to zupełnie co innego gdy wyżyje się na pierwszym lepszym niewinnym człowieku.

  Jeśli pobije Cię pijak grozi mu więzienie ale jeśli pobije Cię niewinnego policjant to wybaczcie mu bo to adrenalina i ciężkie warunki pracy?

 • pasazer

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.05.2013 01:25 ~pasazer

  one of a kindone of a kind

  w Stanach ten pożal się Boże ,policjant,dostałby min 5-10 lat do odsiadki.


  W Stanach Ci, pożal się Bożę, patrioci zostali by tak spałowani, że przez 2 miesiące by nie mogli siadać.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »