Informacje

09.01.2019 17:17 przy Puławskiej

Policja zapobiegła nielegalnym wyścigom. Cztery mandaty

SERWISY:

 

"Nie dopuściliśmy do nielegalnych wyścigów" - informuje Komenda Stołeczna Policji. Czterech kierowców zostało ukaranych mandatami.

"Policjanci z piaseczyńskiej i warszawskiej drogówki po raz kolejny zareagowali na informacje i sygnały mieszkańców o możliwym niezgodnym z prawem 'zlocie' kierowców próbujących swoich sił w drifcie i niebezpiecznej jeździe po ulicach miasta" - czytamy w komunikacie policji.

We wtorkowy wieczór policjanci, jak twierdzą, nie dopuścili do nielegalnych wyścigów. Dodatkowo funkcjonariusze przeprowadzili szczegółową kontrolę pojazdów i ich wyposażenia.

- Chodzi o parking centrum handlowego przy ulicy Puławskiej - wyjaśnia Jarosław Sawicki z w Komendy Powiatowej Policji w Piasecznie w rozmowie z tvnwarszawa.pl.

Jak informują funkcjonariusze, czterech kierowców zostało ukaranych mandatami w wysokości 500 i 600 złotych.

- Jedna osoba dostała mandat za brak uprawnień, reszta dotyczy kwestii technicznych i wyposażenia samochodu - dodaje Sawicki. Jak zaznacza "za samą jazdę po parkingu nie możemy karać kierowców". - Nasze działania mają charakter prewencyjny, mają zniechęcić innych amatorów wyścigów - kończy Sawicki.

Policyjna specgrupa SPEED

W grudniu ubiegłego roku pisaliśmy o powołaniu specjalnej grupy o nazwie SPEED. Jej cel to walka z przekraczaniem prędkości na warszawskich ulicach. Przez kilka tygodni funkcjonariusze zatrzymali blisko tysiąc kierowców łamiących przepisy. Grupa powstała pod koniec października zeszłego roku.

Szefem SPEED-u został młodszy inspektor Piotr Jakubczak z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji.

- Prędkość to najczęściej wymieniana przyczyna wypadków drogowych. Grupa SPEED powstała, by przeciwdziałać niebezpiecznym i agresywnym zachowaniom na drodze oraz ograniczyć liczbę wypadków drogowych. Działamy zdecydowanie. Chcemy ukrócić karygodne i agresywne zachowania na drodze, być wszędzie tam, gdzie dochodzi do nielegalnych wyścigów oraz notorycznego przekraczania prędkości - mówił w grudniu w rozmowie z PAP Jakubczak.

Trzon grupy stanowią policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego KSP, wspierani przez funkcjonariuszy innych komórek. Policja nie ujawnia, ilu dokładnie policjantów wchodzi w skład specgrupy.

SPEED działa na terenie całego garnizonu stołecznego, czyli w Warszawie i dziewięciu okolicznych powiatach. Wykorzystuje przede wszystkim radiowozy nieoznakowane i jeden najnowszy nabytek WRD – oznakowany radiowóz KIA Stinger GT, który dysponuje mocą 370 koni mechanicznych i do "setki" rozpędza się w niespełna 5 sekund.

O policyjnej specgrupie SPEED pisaliśmy na tvnwarszawa.pl w grudniu:

ml/pm

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Policeman

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.01.2019 13:44 ~Policeman

  policjant~policjant

  @detektyw - nie napinaj się tak. Twój kolega @miramax opowiadał nam tu głodne kawałki, że kontrola pojazdu i kierującego powinna być dokonana w oparciu o przepisy kpk i zgodę prokuratora. Skoro tak uważa to niech liźnie przy okazji trochę wiedzy na temat uprawnień Policji.


  Panie Kolego, proszę nie mieszać i rozgraniczyć kontrolę drogową od rewizji osobistej i przeszukania mienia ;)

 • policjant

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.01.2019 11:09 ~policjant

  @detektyw - nie napinaj się tak. Twój kolega @miramax opowiadał nam tu głodne kawałki, że kontrola pojazdu i kierującego powinna być dokonana w oparciu o przepisy kpk i zgodę prokuratora. Skoro tak uważa to niech liźnie przy okazji trochę wiedzy na temat uprawnień Policji.

 • drifter

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.01.2019 10:12 ~drifter

  @ miramax - twoja argumentacja nie zasługuje na uwzględnienie i została oddalona.

 • detektyw zażenowany

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.01.2019 09:59 ~detektyw…

  @policjant - widać braki kadrowe i coraz większą bandę niedouczonych policjantów bez matury.
  Czytajcie ze zrozumieniem art. 308 kpk dotyczy śledztwa prowadzonego w sprawie popełnionego przestępstwa.
  Skoro sprawy zostały zakończone mandatem, a samochód nie został zabezpieczony w toku czynności procesowych to o jakim śledztwie mówimy.hahaha

 • WRD

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.01.2019 09:20 ~WRD

  @ miramax - ale z ciebie cudak. Sam przytoczyłeś przepisy, z których wynika, że przeszukanie może być dokonane na podstawie legitymacji - patrz: paragraf 3 - ha, ha, ha - prawnik z WNR się znalazł.

 • policjant

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.01.2019 09:17 ~policjant

  @miramax - art.308 kpk , daj już sobie spokój bo pękamy ze śmiechu.

 • warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.01.2019 09:07 ~warszawiak

  Ja bardzo lubię filmować drifterów jak latają bokiem po parkingu. W oparciu o takie filmy sądy nie mają żadnych wątpliwości i od ręki wydają wyroki skazujące. Ja zawsze zgłaszam zakłócanie spokoju. Można na tym dobrze zarobić, bo zawsze składam wniosek o przyznanie mi nawiązki. W sądzie nie byłem ani razu bo wszystkie wyroki były wydawane w trybie nakazowym. Tegoroczne wakacje w Grecji sfinansowali mi drifterzy - dzięki chłopaki:)

 • rozczarowany

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.01.2019 08:54 ~rozczarowany

  Cztery mandaty? Serio? Gdyby to było czterech zastrzelonych w czasie próby ucieczki, to by było coś. Świat byłby bezpieczniejszy, a tak to tylko kilka działek prochów więcej muszą sprzedać i po krzyku.

 • miramax

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.01.2019 08:51 ~miramax

  policjant~policjant

  @miramax - to co co się wydaje to twoja prywatna sprawa i nie wiele ma to wspólnego z przepisami prawa, a w szczególności z Ustawą o Policji i przepisami wykonawczymi. Czynności nie cierpiące zwłoki realizuje się na podstawie legitymacji służbowej więc przestać bredzić o nakazach, uzgodnieniach z prokuratorem itp. Wiesz, że dzwonią tylko nie wiesz w którym kościele. Teren prywatny nie zwalnia nikogo z obowiązku zachowania należytej ostrożności wobec innych osób i nie dotyczy to tylko palenia gumy. Przykładem niech będzie tragedia z Koszalina.


  Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks postępowania karnego

  Art.220.
  §1. Przeszukania może dokonać prokurator albo na polecenie sądu lub prokuratora Policja, a w wypadkach wskazanych w
  ustawie –także inny organ.
  §2.Postanowienie sądu lub prokuratora należy okazać osobie, u której
  przeszukanie ma być przeprowadzone.
  §3.W wypadkach niecierpiących zwłoki, jeżeli postanowienie sądu lub
  prokuratora nie mogło zostać wydane, organ dokonujący przeszukania okazuje nakaz kierownika swojej jednostki lub legitymację służbową, a następnie zwraca się niezwłocznie do sądu lub prokuratora o zatwierdzenie przeszukania. Postanowienie sądu lub prokuratora w przedmiocie zatwierdzenia należy doręczyć osobie, u której
  dokonano przeszukania, w terminie 7
  dni od daty czynności na zgłoszone do protokołu żądanie tej osoby. O
  prawie zgłoszenia żądania należy ją pouczyć.

  Panie niedouczony policjancie proponuję wrócić do szkoły

 • snowdrifter

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.01.2019 08:32 ~snowdrifter

  maw~maw

  Może niech Policja lepiej przyjedzie i pojeździ z nami bo co chwila rozwalają BMW za pieniądze podatników.

  Co do torów to niestety przy obecnym klimacie nie ma gwarancji, że jak się zapiszesz na trackday to będzie śnieg - także jak sypie to się jeździ.

  A sceptyków zapraszam na ośnieżoną drogę - zobaczymy czy nadążą, czy będą jechać 20km/h na drodze krajowej tak jak ja miałem okazje wczoraj podążać przez wiele kilometrów za "osobami posiadającymi uprawnienia do kierowania pojazdem" - bo do kierowcy to im było daleko. I nie gadać mi tu głupot, że ktoś dostosował prędkość do warunków i umiejętności - raczej do braku umiejętności.

  W Skandynawii kierowcy mają prawo do zamykania odcinków dróg w porozumieniu z lokalnymi władzami do organizowania pojeżdżawek i doskonalenia techniki jazdy. A oni raczej są wzorem jeżeli chodzi o umiejętności. Po takim treningu nikomu się nie chce upalać na drodze.

  Bardzo dobrze powiedziane.
  Mnie umiejętności latania bokiem po parkingu 3 razy uratowały na drodze krajowej od obrócenia. Raz to było latem przy obfitym deszczu i 2 razy kiedy padał śnieg. Powinni udostępniać takie miejsca. Kultura "driftu" na parkingach prywatnych jest wysoka. Nikt się nie ładuje pod czyjeś auto i dają skończyć jak ktoś w danym momencie kręci ósemki. Po tym wjeżdża kolejny.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Elegancki samochód osobowy stojący samotnie pośrodku wielkiej plamy błękitu wypatrzył jeden z naszych czytelników. Wysłał zdjęcia na Kontakt 24. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »