Informacje

17.03.2015 20:32 oświadczenie komendy stołecznej

Policja ws. śmierci 19-latka:
nie przekroczyliśmy uprawnień

SERWISY:


Zeznania niezależnych świadków, dotychczasowe ustalenia prokuratury i wstępne wyniki sekcji zwłok 19-latka z Legionowa nie wskazują, aby policjanci przekroczyli uprawnienia w trakcie interwencji - głosi wydane we wtorek oświadczenie Komendy Stołecznej Policji.

Chodzi o 19-latka, który w trakcie interwencji policji usiłował połknąć foliowe zawiniątko z marihuaną, zadławił się i po kilku godzinach zmarł w szpitalu.

"Nie być sędzia we własnej sprawie"

"Od samego początku dążyliśmy, aby niezależny podmiot, jakim jest prokuratura, wyjaśnił przebieg tej interwencji i jej okoliczności. Sami nie możemy być sędzią we własnej sprawie" - napisał rzecznik KSP st. asp. Mariusz Mrozek w oświadczeniu przekazanym PAP.

Jak podkreślił, od kilku dni "rozpowszechniane są plotki i nieprawdziwe informacje, które wypaczają obraz tych zdarzeń i wprowadzają w błąd opinię społeczną". Chodzi np. o policjanta legionowskiej komendy, który miał klęczeć na mężczyźnie, uciskając jego krtań. KSP podało, że nie było go w miejscu interwencji i nie miał z nią żadnego związku.

"Służbę pełni w mundurze, a 9 marca nie było go w miejscu interwencji i nie miał z nią żadnego związku" - stwierdził Mrozek.

Rzecznik przypomniał, że jeden z policjantów, którzy zatrzymali mężczyzn, wśród nich Rafała K., pierwszy zaczął udzielać mu pomocy.

"Policjanci nie mogą bać się podejmowania interwencji, gdyż ich zadaniem jest stać na straży prawa i podejmować działania w sytuacji, gdy dochodzi do jego łamania" - napisał Mariusz Mrozek.

Policja oferowała pomoc

Jak podkreślił, wbrew medialnym doniesieniom policja od samego początku oferowała swoją pomoc rodzinie, informując o możliwości udzielenia wsparcia przez psychologa. Jednak - jak napisał rzecznik KSP - taka propozycja została dwukrotnie odrzucona przez matkę 19-letniego mężczyzny.

"Policjanci zaproponowali również pomoc przy zawiezieniu matki mężczyzny do szpitala w celu identyfikacji ciała, jak również odwiezienie we wskazane przez nią miejsce. Z tej możliwości kobieta skorzystała wraz ze swoją siostrą" - czytamy w oświadczeniu.

21 osób zatrzymanych

Od niedzieli - w związku z chuligańskimi wybrykami po śmierci 19-latka - zatrzymano w Legionowie 21 osób. Większość z zatrzymanych była pod wpływem alkoholu. Jak dotąd ośmiu osobom prokuratura postawiła zarzut "czynnego udziału w nielegalnym zbiegowisku", którego uczestnicy "wspólnymi siłami dopuszczali się gwałtownego zamachu na osoby lub mienie, naruszenia nietykalności policjantów i uszkodzenia mienia". Grozi za to do 3 lat więzienia. Cztery osoby zostały objęte policyjnym dozorem.

Jak wcześniej informowała stołeczna policja, w niedzielę i poniedziałek funkcjonariusze zostali zaatakowani przez chuliganów kamieniami, butelkami i puszkami. Kilku policjantów odniosło obrażenia. Chuligani uszkodzili elewację budynku oraz kilka radiowozów. Funkcjonariusze w celu przywrócenia porządku używali siły fizycznej, pałek służbowych, ręcznych miotaczy pieprzu oraz kajdanek zastosowanych wobec osób zatrzymanych.

Wnioski o areszt

Czterem spośród tych osób rozszerzono zarzuty dodatkowo o naruszenie nietykalności cielesnej oraz znieważenie funkcjonariusza (w tym jedna osoba jest podejrzana o zranienie policjanta). Prokuratura wystąpiła do sądu z wnioskami o ich aresztowanie.

Protesty miały związek z wydarzeniami z 9 marca; w trakcie interwencji policji wobec grupy osób podejrzewanych o przestępstwa narkotykowe jeden z mężczyzn usiłował połknąć foliowe zawiniątko, które miał przy sobie. 19-latek zadławił się i przestał oddychać, został przewieziony przez wezwaną karetkę do szpitala, gdzie po kilku godzinach zmarł. W trakcie sekcji zwłok biegli znaleźli w tchawicy mężczyzny foliowe zawiniątko z suszem roślinnym, którym okazała się marihuana.

Oskarżali policjantów

Według części osób protestujących przed legionowską komendą, to policjanci przyczynili się do śmierci mężczyzny.

Komenda Główna Policji - jak mówił wcześniej PAP jej rzecznik, insp. Mariusz Sokołowski - jest zainteresowana jak najszybszym, szczegółowym wyjaśnieniem sprawy.

- Liczymy na szybkie działanie prokuratury. Na dzisiaj wstępne wyniki sekcji zwłok tego 19-latka i zeznania neutralnych świadków nie wskazują na to, żeby policjanci przekroczyli swoje uprawnienia. Na ciele mężczyzny nie znaleziono żadnych obrażeń, które mogłyby świadczyć o tym, że użyto wobec niego przemocy. Zadławienie nie było wynikiem działań policji - powiedział.

Śledztwo przeniesione

W sumie prokuratura prowadzi trzy postępowania: w sprawie śmierci 19-latka, zajść przed komendą oraz dilerów narkotykowych. Pierwsze z tych postępowań zostało przeniesione z Prokuratury Rejonowej w Legionowie do Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga.

PAP/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • axz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.03.2015 15:53 ~axz

  Prawdziwi patrioci, flga? z piwem tyskie

 • adasd

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.03.2015 15:21 ~adasd

  najlepszy jest ten wałek z krzyzem na głownej focie :) ciekawe czy dresiki spiewaly koscielne piosenaski

 • asdasd

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.03.2015 15:20 ~asdasd  Roxi~Roxi

  Do tej pory nie komentowałam, ale zaczyna mnie powoli denerwować to co czytam. Nie było rodziców na miejscu, ale oni już wszystko wiedzą. Nikt chłopakowi do gardła tej torebki na siłę nie wkładał, to była tylko JEGO decyzja.
  Nie oczekujmy od każdego człowieka, że będzie umiał nas uratować z każdej opresji (w tym przypadku zadławienie). Ratownicy sami komentowali tutaj, że zwykłe usta-usta nic by nie pomogło. Nie każdy potrafi zrobić tracheotomię, ja na pewno bym się tego nie podjęła.
  A ta wczorajsza minuta ciszy rozłożyła mnie już na łopatki. Minutą ciszy uczcili przestępcę (nie wiem czy posiadacza czy dilera). Człowiek z czystym sumieniem nie ucieka na widok policjanta i nie połyka narkotyków.
  Na miejscu legionowskich policjantów zrobiłabym teraz czystkę w miejscowym środowisku, bo komuś chyba w dupie się poprzewracało. Bezstresowe wychowywanie. Masakra XXI wieku
  Gdzie~Gdzie

  A gdzie trzeba będzie według ciebie zrobić czystkę po śmierci z rąk policji drugiego młodego, tym razem w Sosnowcu ?
  Roxi~Roxi

  19-latek z Legionowa nie zginął z rąk policji, sam się udławił marihuaną. Nie przeinaczajcie faktów.
  A czystkę powinni zrobić w całym zadymiarskim środowisku, ktore rzucało kamienie w budynek policji i w kierunku samych policjantów. Odwaga tylko w tłumie


  własnie.... dresiki to sa chojraki tylko w kupie, a pojedynczo to sie boja do kiosku po fajki wyskoczyc. Policja powinna takich lać profilaktycznie za sam wygląd. Najpierw w pape a potem pytanie o dokumenty i przetrzasanie kieszonek

 • ben

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.03.2015 15:19 ~ben

  jak głupim trzeba być, by połykać plastykowe torebki. czy ten zjdacz plastyku pracowł, lub uczył się, czy sprzedawał śmierć?

 • Mor

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.03.2015 14:26 ~Mor

  legion~legion

  udusił się na własne życzenie po co to łykał chciał pokozaczyć a efekt odwrotny a rodzice nie byli na miejscu a wypowiadają sie jak by wszystko widzieli zero jakiejś rozpaczy po dziecku jakaś patologia

  dokładnie... zero rozpaczy u rodziców i głupota dzieciaka... dostałby najwyżej zawiasy, a tak stracił życie

 • Nieznajomy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.03.2015 13:40 ~Nieznajomy

  Grzesiek45~Grzesiek45

  Warszawko jeszcze nie zauważyłas ze na zdjęciu głównym jest Radosław S. Gość co chodzi mam wrażenie na każdą demonstrację, raz jest rolnikiem, raz walczącym tata o prawa, a teraz demonstruje pod komenda? Radziu jako statysta m.in z publiczności z familiady po co się tak wszędzie pchasz? Nie obalić tak latwo PO będąc wszędzie.

  A co nas obchodzi jakiś Radzio ? Nie ma chłop co robić, to się po demonstracjach szwenda.

 • Może

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.03.2015 13:38 ~Może


  legionowianka~legionowianka

  mnie uderzyło w tym zdarzeniu jedno - jakoś nie widać po rodzicach (a w szczególności po matce) rozpaczy po stracie syna...
  Yves LaurentYves Laurent

  też mnie to zastanawia.... tatuś to się nawet uśmiecha.. inna rzecz, że pewnie są nafaszerowani lekami, że hej

  To nie tatuś, to ojczym. Może mu ta sytuacja nawet na rękę ?

 • Rozruchy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.03.2015 13:37 ~Rozruchy

  razor~razor

  A mnie zastanawia to ile jest troli w narodzie hołdujacych głupocie człowieka który łamiac prawo z własnej winy doprowdził się do śmierci .Nie wspominając o takich dla których każdy powód jest dobry do starcia z policją. A byli tam tacy co przyjechali z innych miejscowości żeby się bić .......to jakim trolem trzeba być.

  My, Warszawiacy, znamy to doskonale z doświadczenia. Każdego 11-go listopada zwala nam się do miasta żulia z całej Polski, żeby tłuc się z policją. To jest to samo, co w Legionowie, ale na większą skalę.

 • Ślepi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.03.2015 13:34 ~Ślepi

  zenon~zenon

  skdąd matka wie jak policjant łapał za szyje jak jej nie bylo? ale kłamie! no oczywiscie ze probowal mu to wyjac nie tylko na dowod ale po to ze ratowal mu zycie!!!!!
  podobno film był z tego? i co dalej nie ma? kłamią kłąmią może chcą zarobić coś na tym?
  rozpaczy nie widać po synie? może dopiero po tym komentarzu się zacznie...

  A skąd ? Ta kobieta jest tak zacietrzewiona, że nie widzi prawdziwych przyczyn śmierci swojego syna. Wtóruje jej mąż, ojczym chłopaka, który również ma klapki na oczach.

 • legion

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.03.2015 13:28 ~legion

  udusił się na własne życzenie po co to łykał chciał pokozaczyć a efekt odwrotny a rodzice nie byli na miejscu a wypowiadają sie jak by wszystko widzieli zero jakiejś rozpaczy po dziecku jakaś patologia

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »