Informacje

13.11.2018 14:51 prośba do świadków o pomoc

Policja publikuje kolejne wizerunki osób odpalających race

SERWISY:

Policja poszukuje osób, które podczas wspólnego marszu władz i narodowców odpaliły race. Komenda stołeczna opublikowała we wtorek wizerunki pięciu osób. Dzień wcześniej policjanci pokazali 13 twarzy, prosząc o pomoc w identyfikacji. Jedna osoba zgłosiła się sama.

Race i petardy pojawiły się pośród biało-czerwonych flag, kiedy druga grupa marszu (czyli zgromadzenie organizowane przez narodowców) przechodziła Alejami Jerozolimskimi. Niektóre, jak relacjonował reporter TVN24 zostały rzucone w kierunku grupy osób demonstrujących na ulicy Smolnej, z wielkim banerem i napisem "Konstytucja". Grupa ta została otoczona kordonem policji. Doszło też m.in. do spalenia flagi Unii Europejskiej.

Policja wszczęła postępowanie

W sprawie materiałów pirotechnicznych postępowanie wszczęła Komenda Rejonowa Policji w Śródmieściu. Dotyczy ono naruszenia przepisów z artykułu 52 paragraf 1 kodeksu wykroczeń, który mówi: "kto bierze udział w zgromadzeniu, posiadając przy sobie broń, materiały wybuchowe, wyroby pirotechniczne lub inne niebezpieczne materiały podlega karze aresztu do 14 dni, karze ograniczenia wolności albo karze grzywny".

"W trakcie czynności funkcjonariusze zabezpieczyli wizerunki pierwszych osób. W związku z tym zwracają się do wszystkich z prośbą o ich identyfikację" - czytamy na stronie komendy. Wśród osób uwiecznionych na zdjęciach znaleźli się m.in. ratownicy medyczni oraz strażacy.

Informacje w tej sprawie należy przekazać do Wydziału Prewencji Komendy Rejowej Policji Warszawa I. Można to zrobić telefonicznie 22 603 65 91 lub drogą mailową - komendant.krp1@ksp.policja.gov.pl. Funkcjonariusze przypominają, że wszelkie sygnały w tej sprawie mogą zostać zgłoszone w każdej jednostce policji.

We wtorek policja poinformowała, że jeden z poszukiwanych sam zgłosił się na komisariat i został ukarany mandatem, a kolejne cztery osoby udało się zidentyfikować. Niedługo potem opublikowała zdjęcia kolejnych pięciu mężczyzn poszukiwanych w związku z odpaleniem rac. Poniżej prezentujemy fotografie osób aktualnie poszukiwanych przez funkcjonariuszy:

"Było spokojnie"

Jak podała policja, w marszu zorganizowanym przez narodowców i władze państwowe uczestniczyło 250 tysięcy osób. "Było to największe w historii stołecznej policji zabezpieczenie" - napisali funkcjonariusze i potwierdzili, że "było spokojnie". Pochód na czele z prezydentem i premierem ruszył o godzinie 15. Narodowcy - blisko pół godziny później. Ministerstwo tłumaczy to rozdzielenie względami bezpieczeństwa.

O problemach z pirotechniką podczas marszu informował jeszcze w niedzielę rzecznik ratusza Bartosz Milczarczyk. - Zgodnie z ustawą o zgromadzeniach jest nielegalna i stanowi niebezpieczeństwo -  przypominał.

Zakaz prezydent Warszawy

Pomysł stworzenia wspólnego marszu narodowców i władz państwowych powstał po tym, jak prezydent Warszawy zakazała zgromadzenia tym pierwszym. Przekonywała, że kieruje się "przede wszystkim względami bezpieczeństwa".

Po tym z inicjatywą wyszli prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki. Ogłosili "wspólny biało-czerwony marsz", objęty prezydenckim patronatem i traktowany jako element państwowych obchodów Święta Niepodległości. Jego organizacją zajmuje się Dowództwo Garnizonu Warszawa. Jednocześnie od decyzji prezydent Warszawy odwołali się narodowcy i sąd przychylił się do ich wniosku i pozwolił zorganizować zgromadzenie.

Ostatecznie strona rządowa i stowarzyszenie Marsz Niepodległości porozumiały się w sprawie zorganizowania wspólnego marszu 11 listopada. Negocjacje zakończyły się w piątek tuż przed północą.

kk/pm

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • umc umc

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.11.2018 18:54 ~umc umc

  ........a gdzie miś uszatek, koziołek matołek, bolek, lolek, tola, krecik, baltazar gąbka,struś pędziwiatr czy też reksio?? - nie ma zdjęć tej elity??

 • Grzesiek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.11.2018 16:33 ~Grzesiek

  Czyli ukazcie tych z dnia 1 sierpnia!!!!!! Bandyci szaleja po ulicach, a polowa policji szuka odpalajacych rac....niebawem zaknebluka nam usta i ocenzuruja internet.

 • Gari

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.11.2018 14:18 ~Gari

  To te słynne "matki z wózkami" na "marsz Niepodległości"?
  A może "zwykłe rodziny z dziećmi"?

 • Henio

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.11.2018 10:27 ~Henio

  ten w prawym górnym rogu to Adam Małysz :D

 • Gość

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.11.2018 16:20 ~Gość

  Naprawdę Policja poszukuje 17 osób odpalających race podczas marszu? Rozumiem zatem, że pozostałych 274 udało się już zidentyfikować i ukarać!?

 • prawnik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.11.2018 15:50 ~prawnik

  USTAWA
  z dnia 24 lipca 2015 r.
  Prawo o zgromadzeniach

  Rozdział 1
  Przepisy ogólne

  (...)
  Art. 2. Przepisów ustawy nie stosuje się do zgromadzeń:
  1) _organizowanych przez organy władzy publicznej_;


  To za co chcą ścigać? :)

 • fred

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.11.2018 10:29 ~fred

  Zamykać trolli ....

 • gratulacje

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.11.2018 09:15 ~gratulacje

  Masakrator~Masakrator

  Wszyscy w sumie mają IQ zepsutego tostera...

  Ty na szczęście załapałeś się na włączony.
  Pierwszy Geniusz w rodzinie :)

 • marek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.11.2018 07:49 ~marek

  Masakrator~Masakrator

  Wszyscy w sumie mają IQ zepsutego tostera...

  Widać to gołym okiem bez przeprowadzania testów psychologicznych. Dlatego w Polsce nie prostuje się osób z nieprawidłowym rozwojem osobowości by później mieć takie organizacje podczas uroczystości.

 • Mirek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.11.2018 07:23 ~Mirek

  Dajcie wyraźne zdjęcia, bo tego w lewym dolnym rogu będzie trudno znaleźć :))))

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »