Informacje

06.12.2013 00:25 spotkanie w sejmie

Policja po 11 listopada: mniej incydentów, mniejsze straty

SERWISY:

Mimo kilku incydentów działania policji 11 listopada w Warszawie były adekwatne do sytuacji - przekonywali w czwartek sejmową komisję spraw wewnętrznych przedstawiciele MSW i KGP. Opozycja skrytykowała policję za złą taktykę działania i zbyt wolną reakcję.

Kilkugodzinne posiedzenie komisji - z udziałem wiceszefa MSW Marcina Jabłońskiego oraz komendanta głównego policji nadinsp. Marka Działoszyńskiego - poświęcone było zabezpieczeniu zgromadzeń publicznych 11 listopada w stolicy.

Burdy po raz kolejny

Podczas Marszu Niepodległości - podobnie jak w latach ubiegłych - doszło do ulicznych burd.

Pierwsze interwencje policji miały miejsce w centrum miasta przy squatach na ul. ks. Skorupki i Wilczej.

Chuligani podpalili instalację "Tęcza" na pl. Zbawiciela, spłonęła kabina wartownicza przy ambasadzie Rosji, a nieustaleni dotąd sprawcy wrzucili kamienie i race na teren placówki.

Stołeczny ratusz rozwiązał marsz, ale mimo to był on kontynuowany. Czytaj więcej na ten temat - relacja z wydarzeń 11 listopada na tvn24.pl.

Tysiące funkcjonariuszy

Przygotowania i działania policji w stolicy były prowadzone pod kryptonimem "Warszawa". W centrum dowodzenia podwarszawskim w Legionowie pracowało prawie 150 funkcjonariuszy policji i innych służb, którzy m.in. analizowali zagrożenia.

Od 9 listopada w Warszawie było prawie 2,9 tys. policjantów ściągniętych z innych miast oraz 600 żandarmów.

Łącznie 11 listopada w stolicy było niemal 6 tys. funkcjonariuszy.

Z przedstawionej informacji wynika, że w zabezpieczenie ambasady i obiektów rządowych od ul. Belwederskiej i Al. Ujazdowskich zaangażowanych było ok. 700 policjantów. - W tym roku rosyjska ambasada nie wnioskowała, za pośrednictwem MSZ, do policji o zabezpieczenie okolicy tej placówki barierami - powiedział Działoszyński.

"Mniejsza liczba incydentów"

W jego ocenie zastosowana taktyka doprowadziła do tego, że doszło do mniejszej niż w latach ubiegłych liczby incydentów. Podkreślili, że także straty materialne były mniejsze (policja wyceniła je na ok. 54 tys. zł) i mniej policjantów zostało poszkodowanych (12).

Komendant ocenił, że policja działała efektywnie i skutecznie, a środki przymusu bezpośredniego były używane stosownie do zagrożenia. - Cele zasadnicze, mimo kilku incydentów, zostały osiągnięte - powiedział Działoszyński.

Opozycja krytykuje

Działania służb skrytykowali posłowie opozycji. Artur Ostrowski (SLD) ocenił, że policja przyjęła złą taktykę. Jego zdaniem zabrakło szybkiej reakcji funkcjonariuszy na incydenty podczas Marszu Niepodległości, a także nie zabezpieczono odpowiednio ambasady Rosji. Jego zdaniem brak policjantów w bezpośredniej obecności Marszu Niepodległości zachęcił pseudokibiców do łamania prawa. - Na manifestacji pojawiło się kilka tysięcy zadymiarzy z całej Polski i policja stanęła przed całkowicie nowym zadaniem, czyli powstrzymania tej agresji - powiedział Ostrowski.

Także Jarosław Zieliński (PiS) ocenił, że policja przyjęła taktykę działania, która się nie sprawdziła. - Nie trzeba wielkiej wyobraźni, żeby przewidzieć, że szczególnie ambasada rosyjska, w tych emocjach, może stać się przedmiotem działań naruszających prawo i porządek publiczny. Trzeba było się do tego przygotować i reagować skutecznie - powiedział Zieliński.

Wnioski na przyszłość

Przeciwnego zdania był przewodniczący komisji Marek Wójcik (PO). Podkreślił, że MSW i KGP na jego prośbę przygotowało szczegółową informację właśnie po to, aby przedstawić powody, dla których wybrano taką, a nie inną taktykę działań. - Motywy policji zostały w sposób jednoznaczny przedstawione - powiedział Wójcik. Dodał że w poprzednich latach policja była oskarżana o brutalne działania podczas manifestacji 11 listopada.

Wiceszef MSW Marcin Jabłoński zapewnił, że zostaną podjęte działania zmierzające do tego, aby w przyszłości nie dochodziło do podobnych incydentów. - Ministerstwo zaleci policji, aby z jeszcze większą ostrożnością uwzględniała postulaty i zapewnienia organizatorów oraz jeszcze dokładniej sprawdzała ich faktyczne możliwości w trakcie tego typu zgromadzeń publicznych - powiedział.

Po 11 listopada KGP skierowała do MSW raport. Oprócz oceny działań policji znalazły się w nim rekomendacje na przyszłość. Chodzi m.in. o wprowadzenie zakazu zakrywania twarzy przez uczestników manifestacji oraz umożliwienie policji prewencyjnego zatrzymywania osób potencjalnie stwarzających zagrożenie.

PAP/mz

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Aga

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.12.2013 13:38 ~Aga

  miq~miq

  Czyli znowu winna ofiara.
  "rosyjska ambasada nie wnioskowała, za pośrednictwem MSZ, do policji o zabezpieczenie okolicy tej placówki"
  Obywatelu pamiętaj, napad, kradzież, gwałt, zgłaszaj przed a nie po! Bo jeśli nie zgłosisz, to policjant nawet jak będzie, to nie będzie wiedział czy życzysz sobie ochrony :)

  nie przesadzaj.. wnioskowali o zabezpieczenie bramy głównej.. i tylko!

 • jasio

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.12.2013 07:18 ~jasio

  Czyli jednak nie było tej wojny o której trąbił tvn przez całe dnie?

 • sss

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.12.2013 06:42 ~sss

  Przy skłocie, w zamkniętej przestrzeni przez kilkadziesiąt minut, policja miała cała śmietankę bandytów. Stwarzających, nie potencjalne, zagrożenie.
  Jeśli nie zareagowali na to to znaczy ze po prostu kibicowali napastnikom.

 • miq

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.12.2013 06:36 ~miq

  Czyli znowu winna ofiara.
  "rosyjska ambasada nie wnioskowała, za pośrednictwem MSZ, do policji o zabezpieczenie okolicy tej placówki"
  Obywatelu pamiętaj, napad, kradzież, gwałt, zgłaszaj przed a nie po! Bo jeśli nie zgłosisz, to policjant nawet jak będzie, to nie będzie wiedział czy życzysz sobie ochrony :)

 • kłamstwo wielokrotnie

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.12.2013 05:55 ~kłamstwo…

  "...mniej incydentów, mniejsze straty..." - to skąd ten histeryczny atak na PiS który akurat świętował w Krakowie, nagonka w telewizji POpublicznej jak za Towarzysza Kraśki w stylu iście goebbelsowskim

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »