Informacje

14.11.2017 12:24 przekazuje rzecznik

Policja: pierwsze materiały dotyczące marszu z 11 listopada w prokuraturze

SERWISY:

Policja przekazała do prokuratury pierwszą partię materiału dowodowego zgromadzonego podczas marszu narodowców, który odbył się 11 listopada w Warszawie - poinformował we wtorek rzecznik Komendy Głównej Policji młodszy inspektor Mariusz Ciarka.

Jeszcze wczoraj policja informowała, że przegląda przegląda nagrania z obchodów 11 Listopada pod kątem naruszenie prawa. - Dziś pierwsza partia materiału dowodowego zgromadzonego przez nas została przekazana do prokuratury tak, aby w międzyczasie prokuratorzy mogli także pracować nad tym materiałem - powiedział dziennikarzom we wtorek rzecznik Komendy Głównej Policji.

"Jak najszybsza analiza"

Według danych policji 11 listopada odbyło się 308 wydarzeń związanych z obchodami Święta Niepodległości. Uczestniczyło w nich ponad 65 tysięcy osób.

Rzecznik KGP podkreślił, że w pierwszej kolejności policja skupia się na największym zgromadzeniu, czyli na marszu, który odbył się w Warszawie. - Po zebraniu całego materiału dowodowego on również trafi do prokuratury - powiedział Ciarka.

We wtorek szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Błaszczak poinformował, że zobowiązał policję do jak najszybszej analizy treści propagowanych podczas wszystkich zgromadzeń, które odbyły się 11 listopada, pod kątem ścigania z urzędu sprawców z art. 256 Kodeksu karnego, między innymi propagowania faszyzmu lub totalitaryzmu.

 

Jeszcze 11 listopada Mariusz Błaszczak, pytany przez jednego z dziennikarzy na konferencji prasowej o ocenę haseł znajdujących się na transparentach uczestników marszu narodowców ("Biała Europa", "Wszyscy różni, wszyscy biali"- red.), powiedział: proszę nie ulegać takim skojarzeniom jednoznacznym.

Przyznał też, że nie widział tych transparentów, jednak ważne jest, "żeby wszystkiego nie przyrównywać do tezy i nie przyporządkowywać temu zdarzeń i zjawisk".

- Na tym polega wolność, że możemy analizować te przypadki w sposób zupełnie otwarty i swobodny, bez żadnych przywiązań do skojarzeń - mówi.

60 tysięcy w marszu

W sobotę ulicami Warszawy w marszu narodowców przeszło - jak szacuje policja - około 60 tysięcy osób. Uczestnicy marszu oprócz polskich flag, biało-czerwonych opasek z kotwicą Polski Walczącej, emblematem Narodowych Sił Zbrojnych i napisem "Śmierć wrogom ojczyzny" trzymali także inne transparenty. Na niektórych z nich można było przeczytać: "Wszyscy różni, wszyscy biali", "Europa będzie biała albo bezludna", "Biała Europa braterskich narodów". Skandowano hasła: "Bóg, honor i ojczyzna", "Polski przemysł w polskich rękach", "Naszą drogą nacjonalizm", "Precz z lewactwem", "Polska katolicka, nie laicka".

PAP / mp /

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • ten

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.11.2017 21:14 ~ten

  Tiral~Tiral

  To był Marsz Niepodległości, a nie marsz narodowców

  A co to za naród bez narodowców ?

 • listopad

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.11.2017 17:07 ~listopad

  zagranica nie spi, a Polska sie znowu skompromitowala w oczach swiata. Ale nasi politycy sa dumni z marszu...

 • Tiral

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.11.2017 16:41 ~Tiral

  To był Marsz Niepodległości, a nie marsz narodowców

 • Benzyna

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.11.2017 15:32 ~Benzyna

  cisza~cisza

  jaka jest przewidziana kara za głoszenie takich haseł "Bóg, honor i ojczyzna", "Polski przemysł w polskich rękach", "Naszą drogą nacjonalizm", "Precz z lewactwem", "Polska katolicka, nie laicka". Dwa lata temu było weselej jak szanowne grono rzucało z dachu butelkami z benzyną ale mieli lewicowe hasła więc spoko

  Czyżby dwa lata temu wyboru w Polsce wygrała lewica ? Jakoś sobie nie mogę przypomnieć.

 • qwertyuiop

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.11.2017 15:21 ~qwertyuiop

  O, ciekawe. Wg policji w 308 wydarzeniach wzięło udział ponad 65 tys. osób. A jednocześnie na samym marszu narodowców było wg tej samej policji 60 tys. Czyli na pozostałe 307 imprez przypadło średnio po 16 uczestników z kawałkiem.
  Czyli policja wsypała się z tym, że podaje nieprawdziwe dane co do frekwencji, a miasto ma racje. Coś dziwnym trafem według policji na marszach prorządowych jest więcej osób niż podaje miasto, a na antyrządowych mniej - a teraz w zasadzie sami przyznali się, że kłamią.

 • Xavery

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.11.2017 15:05 ~Xavery

  cisza~cisza

  jaka jest przewidziana kara za głoszenie takich haseł "Bóg, honor i ojczyzna", "Polski przemysł w polskich rękach", "Naszą drogą nacjonalizm", "Precz z lewactwem", "Polska katolicka, nie laicka".

  Za głupotę i grzechy (nacjonalizmu) karze Pan Bóg.

 • Dziadek tetryk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.11.2017 13:22 ~Dziadek tetryk

  Przyznał też (chodzi o Mariusza Błaszczaka), że nie widział tych transparentów.
  ==========================
  No cóż. Wygląda na to, że w Polsce, a przynajmniej w Warszawie DRAMATYCZNIE brakuje okulistów. Bo tych transparentów TEŻ "nie widziała" pani Ewa Gawor odpowiedzialna w Urzędzie m.st. Warszawy za imprezy masowe, ani tez pani prezydent HGW. Bo przecież OBIE panie powinny natychmiast wydać decyzję rozwiązująca Marsz i przekazać ją na ręce dowodzącego policją. I ta dopiero miała by zgryza...

  A tak, WSZYSTKO znów rozeszło się po kościach.

 • cisza

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.11.2017 13:14 ~cisza

  jaka jest przewidziana kara za głoszenie takich haseł "Bóg, honor i ojczyzna", "Polski przemysł w polskich rękach", "Naszą drogą nacjonalizm", "Precz z lewactwem", "Polska katolicka, nie laicka". Dwa lata temu było weselej jak szanowne grono rzucało z dachu butelkami z benzyną ale mieli lewicowe hasła więc spoko

 • Legaliści

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.11.2017 12:53 ~Legaliści

  Oczywiście do prokuratury trafiły wyłącznie materiały obciążające kontrmanifestantów. " Bez obciążeń, w sposób otwarty ".

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »