Informacje

20.05.2016 11:00 "byliśmy obrażani, pomawiani"

Policja na posiedzeniu komisji.
Poszło o wieżowiec archidiecezji

SERWISY:

 


Obrady komisji ładu przestrzennego Rady Warszawy przerwali przeciwnicy budowy wieżowców w Śródmieściu. Na miejsce wezwano policję. - Krzyczano na nas, byliśmy obrażani, pomawiani - relacjonuje radny Michał Czaykowski, przewodniczący komisji.

Czwartkowa komisja ładu przestrzennego rady miasta miała się zająć projektem uchwały w sprawie planu zagospodarowania przestrzennego dla Śródmieścia Południowego, w rejonie ul. Poznańskiej.

Już przed posiedzeniem atmosfera była gorąca. W portalach społecznościowych mieszkańcy, członkowie organizacji pozarządowych i aktywiści miejscy otwarcie zapowiadali protest wobec planu umożliwiającego posadowienie w tej części miasta wieżowców.

Największe kontrowersje budził szczególnie ten planowany przez archidiecezję warszawską i Fundusz Inwestycyjny BBI Development. 180-metrowy biurowiec miałby stanąć na rogu ulic Nowogrodzkiej i Emilii Plater, w miejscu dawnej stacji benzynowej. Działka należy do pobliskiej parafii Św. Barbary i dzisiaj służy za parking z myjnią samochodową.

Radni poczuli się zagrożeni

Zgodnie z zapowiedziami na portalach społecznościowych przeciwnicy inwestycji pojawili się na posiedzeniu komisji. W proteście wzięło udział ok. 40 osób, m.in. z Kolektywu Syrena, mieszkańcy okolic planowych wyburzeń pod wieżowce, Rady Osiedla, osoby z Miasto jest Nasze i partii Razem.

- Organizacje te od lat apelowały do władz miasta o uchwalanie planów miejscowych, które miały w zamierzeniu ukrócić wolną amerykankę deweloperów i wprowadzić zasadę społecznej debaty nad charakterem przestrzeni – informuje Anna Migdał z Kolektywu Syrena. - Plan dla rejonu Poznańskiej jest absolutnym wypaczeniem tych zasad i wręcz podnosi na wyższy poziom prymat wąskiej grupy interesu, tj. środowisk korporacyjnych – dodaje.

Obrady komisji trwały niespełna godzinę. - Zaczęliśmy przyjmować pierwsze wnioski, jednak naszą pracę przerwała jedna z osób przybyłych protestować - relacjonuje w rozmowie z tvwwarszawa.pl Michał Czaykowski, przewodniczący komisji, który prowadził czwartkowe posiedzenie. - Pan, jak się przedstawił, Antoni Wiesztort, zaczął na radnych krzyczeć, obrażać i pomawiać nas. Poczuliśmy się zagrożeni, dlatego wezwaliśmy policję - dodaje.

Przebieg zajścia na bieżąco relacjonował na Twitterze Marek Mikos, dyrektor Biura Architektury i Planowania Przestrzennego w ratuszu. - Były różne gorące dyskusje, ale takiej sytuacji jeszcze nie było, aby na posiedzeniu pojawiła się policja. Radni rozpoczęli dyskusję, pojawiły się nawet pierwsze wnioski, jednak po napastliwej wypowiedzi obecnego na sali jednego z aktywistów miejskich do radnych można było się poczuć urażonym. Następnie wywiązała się niekontrolowana dyskusja, przerwa w posiedzeniu, radni zaczęli wychodzić - opowiada nam Mikos.

"Nikogo nie zatrzymano"

Policja potwierdza, że miała zgłoszenie z Pałacu Kultury. - Gdy policjanci przyjechali na miejsce, sytuacja uspokoiła się. Strony zostały pouczone, nikogo nie zatrzymano. Interwencję zakończono o godzinie 18.35 - informuje nas nadkom. Anna Kędzierzawska z sekcji prasowej KSP.

Przewodniczący ogłosił przerwę, radni zaczęli opuszczać salę. - Wobec zamieszania, braku kworum zdecydowałem, że w dzisiaj dalej nie będziemy pracować - podsumowuje radny Czaykowski.

skw/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • puma

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.07.2016 15:00 ~puma

  kiedy wreszcie skończy się rząd czarnych szat? budują już wieżowce ,,osiedla" bogacą się za sprawą pisu a my nie długo będziemy parobkami ich wszystkich to jest przerażające

 • sum

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.05.2016 11:05 ~sum

  babcia~babcia

  Kościół stawia wieżowiec w centrum Warszawy ? To co na mszę będzie się jeździć windą by było bliżej do nieba ? Po co im wieżowiec -apartamenty sobie budują czy biura korporacji . Skąd oni mają tyle działek w Polsce ? Czy oni nas aby nie ograbiają ?


  Ależ ograbiają, od lat, w biały dzień. Kościół, niezależny od Polski, tylko od Watykanu, a więc nie polski, nie płaci w Polsce podatków, zatrudnia za polskie pieniądze katechetów i katechetki w celu robienia młodym ludziom wody z mózgu, przejmuje za friko nieruchomości i faktycznie rządzi w tym kraju.

 • POLL

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.05.2016 19:05 ~POLL

  WIEZOWIEC DLA ARCHIDIECEZJI ???. CHYBA IM SIE PO JAKICHS ZIOLACH LBY POZAMIENIALY !!!. JAK JUZ CZARNYM PLEBANIE NIE WYSTARCZA TO MOZE SOBIE PASTERSKIE SZALASY PRZY KOSCIOLACH POSTAWIA !!!

 • ase

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.05.2016 14:03 ~ase

  czarno to widzę !

 • Strata

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.05.2016 23:36 ~Strata

  clair~clair

  po przeczytaniu kilka komentarzy, odechcialo mi sie czytac polskich wiadomosci

  Trudno, jakoś to przeżyjemy.

 • uncja

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.05.2016 23:32 ~uncja

  Plany postawienia tam wieżowca wołają o pomstę do nieba. Tak mało w tym mieście ulic, które mają jako-taki wygląd, trzeba jeszcze zeszpecić ładny odcinek Al. Jerozolimskich przytłaczającą budowlą, która zdominuje okoliczne kamienice? Marriott choć szpetny przynajmniej jest oddzielony ulicą...
  No dramat.

 • kubat

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.05.2016 21:01 ~kubat

  "...a kościół nasz jest ubogi..." Płakać, czy tylko wzruszyć ramionami. Ale cóż, jak na razie mają niewyczerpane źródełko kasy. Nomen omen - jak się czują gorące źródła w Toruniu. Czy szanownej władzy nie wstyd że tak została wyrolowana i miliony poszły na całkiem inny "pałac"?

 • Gama

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.05.2016 20:23 Gama

  Kościół prowadzący działalność gospodarczą, to nieetyczne. Zbieranie na tacę, opłaty za usługi kościelne. Nawet za miejsca na cmentarzach. No i wypasione, naprawdę wypasione samochody Wczasy za niebosięzne kwoty. Żeby chociaż jeden, chociaż jeden klecha przypominał skromnością Jezusa. Oni są najczęściej bardzo szydłowaci.

 • babcia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.05.2016 19:16 ~babcia

  Kościół stawia wieżowiec w centrum Warszawy ? To co na mszę będzie się jeździć windą by było bliżej do nieba ? Po co im wieżowiec -apartamenty sobie budują czy biura korporacji . Skąd oni mają tyle działek w Polsce ? Czy oni nas aby nie ograbiają ?

 • clair

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.05.2016 18:02 ~clair

  po przeczytaniu kilka komentarzy, odechcialo mi sie czytac polskich wiadomosci

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »