Informacje

12.11.2011 19:39 kontrola w policji po zamieszkach

Policja: musieliśmy znaleźć złoty środek

SERWISY:

Policja wykazała się bardzo dużą kompetencją - ocenił premier Donald Tusk. Z kolei organizatorzy Marszu Niepodległości twierdzą, że służby porządkowe "działały nie do końca prawidłowo". - Działaliśmy tak, jak pozwalała na to sytuacja - komentuje Mariusz Sokołowski, rzecznik policji.

W opinii premiera, policja i Warszawa stanęli na wysokości zadania. - Chciałbym wyrazić najwyższe uznanie funkcjonariuszom policji. Policja wykazała się bardzo dużą kompetencją - ocenił premier.

Innego zdania są organizatorzy Marszu Niepodległości. - Sukces frekwencyjny przysłaniają te smutne wydarzenia, ale złożyło się na nie kilka czynników: prowokacje lewicowych ekstremistów, bandytyzm chuliganów, nieudolność sił porządkowych. Zdecydowaną odpowiedzialność za wczorajsze wydarzenia ponoszą obok chuliganów również środowiska lewicowych ekstremistów - zaznaczył Robert Winnicki, szef Młodzieży Wszechpolskiej.

Brutalna policja?

Część uczestników zajść oskarża policję o brutalne interwencje. W sieci można znaleźc bardzo dużo amatorskich filmików, które mają być dowodem na niewłaściwe działania funkcjonariuszy. Na jednym z filmów policjant po cywilnemu kopie leżącego, na innym oddział prewencji przypiera do muru grupę emerytów.

"Taka była taktyka"

- Dla jednych nasze działania były zbyt liberalne, dla innych brutalne. My musieliśmy znaleźć złoty środek – odpowiada Mariusz Sokołowski, rzecznik Komendy Głównej Policji.

Jak dodaje, policja działała w bardzo specyficznej sytuacji. – Na pl. Konstytucji były tysiące osób. Tylko część z nich brała udział w zajściach, musieliśmy dać postronnym osobom czas na opuszczenie placu – wyjaśnia i dodaje, że taka była taktyka służb porządkowych, żeby m.in.: nie dać powodów do oskarżenia ich o prowakacje.

- Kiedy już oddzieliliśmy chuliganów od tłumy determinacji nam nie brakowało – dodaje. Zastrzega też, że na podsumowanie działań policji przyjdzie jeszcze czas. – Poczekajmy na wyniki kontroli, którą zlecił komendant główny – dodaje.

Policja sprawdza swoje działania

Kontrolerzy ze sztabu komendanta głównego policji analizują całość przedsięwzięcia i dokładny przebieg piątkowych wydarzeń. Jak wyjaśnił Sokołowski, jest to standardowa procedura w tego typu sytuacjach.

- Dzieje się tak w każdym przypadku, kiedy mamy do czynienia z działaniem pododdziałów zwartych policji, kiedy dochodzi do użycia środków przymusu bezpośredniego - armatek wodnych, gazu łzawiącego i siły fizycznej - powiedział rzecznik KGP.

Zamieszki podczas święta

Podczas obchodów Święta Niepodległości chuligani, niektórzy z zasłoniętymi twarzami, zdemolowali m.in. Plac Konstytucji. Obrzucali policjantów kostką brukową. Wyrywali betonowe płyty chodnikowe, uszkodzili kilkanaście pojazdów policyjnych, a także inne auta.

W wyniku starć z policją 40 funkcjonariuszy zostało lekko rannych. Do szpitali przewieziono 29 osób, które odniosły obrażenia. Zatrzymano 210 osób, w tym prawie połowa to obywatele Niemiec.

par

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Yami

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.11.2011 07:16 ~Yami

  Jak dla mnie policja była zbyt pobłażliwa.
  Bandytów (czytaj bydło, które niszczy stolicę i infrastrukturę z naszych podatków) powinni tak spałować żeby zapomnieli jak się nazywają.
  Bydło powinno sie traktować jak bydło!!!

 • jerzy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.11.2011 20:56 ~jerzy

  Podobno ten co dostał gazem a potem jest kopany to jeden ze sprawców napadu na grupę rekonstrukcyjną.

 • majkel

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.11.2011 20:42 ~majkel

  Brawo policja! W pełni popieram! Prać Legio-bandytów!

 • Gazować i pałować

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.11.2011 20:10 ~Gazować i…

  Nie rozumiem ludzi, którzy tak ciskają się na policje za to, że ktoś kogoś kopnął. Ja tam tych policjantów osobiście podziwiam, że zachowali taki spokój bo ja to bym nie wytrzymał i jakbym mógł to bym każdemu tam nakopał do łba to może na następny raz zrozumie. W policje leciały butelki, kamienie, metalowe przedmioty, byli tak samo kopani oraz poniżani. To jest sprawiedliwe? Ja tam uważam, że policja zareagowała za późno. Powinni tam wpaść i roznieść ten tłum w drobny proch. Pały to powinny sypać się jedna za drugą. Powinni lać gazem i pałować to może nie było by takich skutków jakie wszyscy widzieli.

 • warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.11.2011 20:07 ~warszawiak

  Bardzo dobrze że go skopał powinien mocniej. Burd by nie było gdyby policja nie bała sie urzyc siły wczesniej. A teraz policjanta chca sądzic ludzie zastanówcie się kto tu łamał prawo i biegał po ulicach jak głupek i bił ludzi z polską flagą. Żenada mam nadziej a nawet wiem że policjant będzie uniewiniony!!!!

 • Robin

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.11.2011 19:58 ~Robin

  ~~bez komentarza
  Jak to "dostali niewinni" ?!?! Jeżeli policja 10 razy wzywa o opuszczenie placu osób które mówiąc w dużym uproszczeniu nie chcą burdy i są tam by świętować, co co oni jeszcze robią w tym tłumie?! jak tylko padła komenda policji o zachowanie spokoju powinni ten teren opuścić, jak nie niech liczą się co się stanie.
  Druga sprawa, tak dużo się mówi o tym że media nami manipulują, a czy przypadkiem te filmiki nie są manipulacją?! czemu nie ma nagranego całego zajścia? tylko momenty kiedy policja wykonuje swoją robotę?
  Mądry, inteligentny człowiek nie da się zmanipulować przez cokolwiek.

 • Błonie!

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.11.2011 19:49 ~Błonie!

  Tą pałę z 2 filmu co kopie gościa w głowę.
  Chętnie bym się z nim spotkał tak jak człowiek. Tak bym Ci oklepał maskę ze szok... To ze nosisz kawałek blaszki do niczego Ciebie nie upoważnia! Ty nie jesteś policjantem tylko chuliganem którego trzeba od izolować!!


  Wychodzisz na miasto i boisz się własnego Cienia!!

 • GNT

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.11.2011 19:38 ~GNT

  To mogą być rękawice MMA, a mogą i nie być, ciężko to wyczytać i z tego filmiku, i z tych z większym zbliżeniem dostępnych w internecie. Ale tak na logikę- widać tam kilkunastu zamaskowanych gości, którzy zaczynają nagle zwiewać przed policją. Czy niezamaskowany człowiek, który uciekać nawet nie próbuje, na pewno należał do tamtej grupki?

 • każdy widzi co chce zobaczyć

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.11.2011 18:50 ~każdy…

  Ciekawe dlaczego te filmy nie pokazuję wcześniejszych kilku minut?

  A jeszcze ciekawsze to dlaczego ten bity przez policjanta ma rękawice MMA - wyjaśniam rękawice do walk!!!

 • LXS

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.11.2011 18:02 ~LXS

  Niech policja osądzi tego funkcjonariusza tak samo jak zrobiła z kierowcą Lexusa. Żądamy sprawiedliwości.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »