Informacje

10.08.2018 10:43 uczestnicy odpalili race

"Policja, a nie bezpieka z PRL-u". Marsz przeciw upolitycznieniu policji

SERWISY:

W czwartek odbył się marsz przeciwko brutalizacji i upolitycznianiu działań policji. Uczestnicy manifestacji przeszli spod siedziby Komendy Stołecznej Policji przed budynek Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Jak tłumaczą organizatorki marszu, ich celem był sprzeciw wobec nierównemu traktowaniu przez policję różnych sił politycznych na zlecenie ministra spraw wewnętrznych. Ich zdaniem, funkcjonariusze naginają przepisy i stawiają polecenia przełożonych ponad ochroną konstytucyjnych praw obywatelskich. - Policja różnicuje demonstrujących - stwierdził jeden z uczestników marszu.

"Wykorzystywana do tłumienia opozycji"

- Jestem na ulicy od dwóch i pół roku. I bardzo to wyraźnie obserwuję, że policja jest wykorzystywana do celów politycznych, a tak nie powinno być. Policja jest po to, żeby chronić obywateli, a nie po to, żeby ją wykorzystywać. My tu stoimy w obronie tych policjantów, którym sądzę, że też jest niekomfortowo stać przeciwko obywatelom - mówiła uczestniczka protestu.

Organizatorzy marszu uważają też, że policja "robi z broniących swoich praw obywateli bandytów na potrzeby rządowej propagandy".

- Policja na skalę, której nigdy nie było po 89. roku, jest po prostu wykorzystywana do tłumienia opozycji. Opozycji tak zwanej chodnikowej czy ulicznej. Ludzi, którzy protestują przeciwko temu, co robi PiS w Polsce. Policjanci wiedzą, że są bezkarni, bo wiedzą, że polityczna prokuratura nie będzie wszczynała wobec nich postępowań. W związku z tym, z coraz większą bezczelnością i coraz większą brutalnością traktują ludzi, którzy po prostu sprzeciwiają się rządowi - wyjaśniał mężczyzna biorący udział w marszu.

Race i świece dymne

Uczestnicy marszu przynieśli transparenty z hasłami: "Stop przemocy policyjnej", "Żądamy bezpartyjnej policji", "Policja, a nie bezpieka z PRL-u", "Policjanci w toku wykonywania czynności służbowych mają obowiązek respektowania godności ludzkiej oraz przestrzegania ochrony praw człowieka", "Policjo spójrz sobie w twarz", "Polska to nasze wspólne dobro, sprzeciwiamy się każdemu, kto dzieli społeczeństwo". Po rozwiązaniu zgromadzenia odpalone zostały kolorowe race.

- Zgromadzenie było bardzo spokojne. Nie odnotowano żadnych poważnych incydentów. Jeżeli chodzi o zakończenie, wtedy zostały odpalone świece. Całość została zarejestrowana. Czynności w sprawie naruszenia przepisów będą prowadzone przez policjantów z komendy rejonowej na Mokotowie - informuje Sylwester Marczak, rzecznik Komendy Stołecznej Policji.

Organizatorkami marszu były członkinie Warszawskiego Strajku Kobiet.

kk/mś

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • ble

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.08.2018 22:14 ~ble

  policja (tfu!) zawsze była od wykonywania rozkazów (tak sie zawsze tlumaczyli) a dopoki bylo to gnebienie pojedynczych jednostek to jakos to dzialalo, bo jednostka nie ma sily przebicia. A teraz zmiana - trzeba podniesc palke na tych od ktorych sie jeszcze niedawno dostawalo gratyfikacje .... nie opowiadajcie bajek ze policja (tfu!) kiedykolwiek byla bezpartyjna

 • Tomek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.08.2018 21:49 ~Tomek

  No ja też uważam, że bez względu na opcję polityczna powinni zlać towarzystwo pod Sejmem, jeśli blokuje ulice, ubliża policjantom i wydziera się na posłów i senatorów. Powinno być jak za Tuska - tarcze, armatki wodne i gumowe kule. A nie jakieś "głaskanie po rękach" jak to się demonstrantki skarżyły.

 • rsz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.08.2018 19:11 ~rsz

  Modlinger też był na tym proteście???

 • anioł struż

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.08.2018 18:44 ~anioł struż


  anioł struż~anioł struż

  Całe szczęście, że we wrześniu odchodzę na emeryturę po 15 latach służby. Przyjąłem się jak miałem 19lat, więc teraz mam 34. Dziękuję i pozdrawiam tych, co do 65-ki. robią.
  gość~gość

  I dlatego ludzie Was nie lubią i nie szanują. Niespełna czterdziestoletni emeryci, a przecież można jeszcze pracować, jak nie na ulicy to za biurkiem przy papierkach. W innych krajach pracują duuużo dłużej tylko u nas pozostały PRL-owskie przywileje.  Nikt nikomu nie zabraniał zostać policjantem. Ja zostałem min tylko ze względu na emeryturę. Szacunek wyrobiłem sobie swoją pracą, a nie stękaniem takich nieudaczników jak ty. Jak komuś to przeszkadza, albo zazdrości to niech się przyjmie do służby ( o ile spełnia kryteria). Ja mogłem, skorzystałem- a teraz mam emeryturę 2 razy wyższą jak mój dziadek po 45 latach pracy. Pozdrawiam zazdrosnych

 • Nick

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.08.2018 18:04 ~Nick

  Pojęcia nie mają czym była bezpieka. Nikt nikogo nie pałuje, nie używa armatek, kul gumowych ani nawet gazu. Za delikatnie się policja obchodzi.

 • nad

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.08.2018 17:30 ~nad

  anioł struż~anioł struż

  Całe szczęście, że we wrześniu odchodzę na emeryturę po 15 latach służby. Przyjąłem się jak miałem 19lat, więc teraz mam 34. Dziękuję i pozdrawiam tych, co do 65-ki. robią.

  Ludzie bez twarzy...

 • Moc

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.08.2018 16:50 ~Moc

  Żadna władza nie może wykorzystywać policji do swoich prywatnych, czy politycznych celów. Władza wykorzystywała policję do ochrony swoich uczestników podczas "miesięcznic smoleńskich"". Koszt z budżetu ok. 2 mln złotych za 2017 r. , nie licząc innych lat. Kogoś za to należy obciążyć i rozliczyć za nadużywanie policji ?

 • gość

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.08.2018 16:25 ~gość

  anioł struż~anioł struż

  Całe szczęście, że we wrześniu odchodzę na emeryturę po 15 latach służby. Przyjąłem się jak miałem 19lat, więc teraz mam 34. Dziękuję i pozdrawiam tych, co do 65-ki. robią.

  I dlatego ludzie Was nie lubią i nie szanują. Niespełna czterdziestoletni emeryci, a przecież można jeszcze pracować, jak nie na ulicy to za biurkiem przy papierkach. W innych krajach pracują duuużo dłużej tylko u nas pozostały PRL-owskie przywileje.

 • marek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.08.2018 16:17 ~marek

  mądry człowiek~mądry człowiek

  Możecie jedynie błagać, a nie żądać. Tak właśnie działa demokracja, rządzą ci, których wybrała większość biorących udział w wyborach. Oczywiście, mogą uszanować zdanie mniejszości, ale nie muszą i na ogół tego nie robią, tak jest na całym świecie.

  co twoja wypowiedź ma wspólnego z partyjną służalczą milicją, która współuczestniczy w łamaniu prawa, jak dostaną rozkaz od polityków, żeby strzelali do opozycji to mają to bezrefleksyjnie zrobić?

 • anioł struż

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.08.2018 16:14 ~anioł struż

  Całe szczęście, że we wrześniu odchodzę na emeryturę po 15 latach służby. Przyjąłem się jak miałem 19lat, więc teraz mam 34. Dziękuję i pozdrawiam tych, co do 65-ki. robią.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »