Informacje

16.07.2017 18:59 Protest przeciw zmian w sądownictwie

Policja: 4,5 tysiąca. Ratusz: kilkanaście tysięcy uczestników

SERWISY:


4,5 tysiąca osób według policji, kilkanaście tysięcy według ratusza
protestowało w niedzielę przed Sejmem przeciw planom zmian w sądownictwie. Głos zabierali członkowie Komitetu Obrony Demokracji, przedstawiciele partii opozycyjnych, stowarzyszeń, opozycjoniści z okresu PRL i uczestniczka Powstania Warszawskiego.

Według szacunków policji protest przed Sejmem zgromadził ok. 4,5 tys. osób. Komenda Stołeczna Policji podkreślała spokojny przebieg manifestacji, przekazała, że nie odnotowała poważniejszych incydentów i nikt nie został zatrzymany.

Rzecznik ratusza Bartosz Milczarczyk poinformował, że frekwencja była wyższa. "W dzisiejszym zgromadzeniu pod Sejmem RP brało udział ponad 10 tysięcy osób. W szczytowym momencie kilkanaście tysięcy" - napisał na Twitterze.

Ponieważ Sejm był ogrodzony barierkami, demonstranci zgromadzili się na ul. Wiejskiej i wokół pomnika AK. Przynieśli flagi biało-czerwone i unijne oraz liczne transparenty. "Kaczyzm jak faszyzm niszczy Polskę", "Popieramy sędziów", "Chcemy sądów niezależnych od rządów", "Moja Ojczyzna to nie prywatny folwark prezesa" - głosiły hasła.

Łoziński: Jareczku, nie jesteś Janukowyczem

Przemawiający jako pierwszy lider KOD Krzysztof Łoziński mówił, że to ostatni moment, "w którym można zatrzymać dyktaturę". - Każda dyktatura kończy się terrorem. Jeżeli komuś się wydaje, że jego to nie dotyczy, to się bardzo grubo myli. To dotyczy wszystkich - dodał.

- A do Jarosława Kaczyńskiego, którego mam nieprzyjemność znać od ok. 40 lat, chciałem powiedzieć tak: Jareczku, tak jak pisał poeta: "spisane będą czyny i rozmowy". Pamiętaj o jednym fakcie: nie jesteś Janukowyczem i nie masz dokąd uciec, pamiętaj o tym - powiedział Łoziński.

Były opozycjonista z czasów PRL Władysław Frasyniuk mówił, że "dziś na nowo definiujemy patriotyzm". - Będziemy rozliczać tych, którzy zdradzili i przestali być patriotami. My obywatele reprezentujemy państwo prawa, to my tu jesteśmy zgodnie z obowiązującą konstytucją, to my bronimy państwa prawa, my obywatele, my stoimy po stronie prawa - przekonywał. Apelował do sędziów SN, by "stanęli twardo w obronie konstytucji".

Frasyniuk stwierdził, że prezes PiS to "dyktator i człowiek, który napluł na: swojego brata, Solidarność, Lecha Wałęsa i polskie społeczeństwo".

Schetyna: po wyborach ich rozliczymy

Frasyniuk apelował o zjednoczenie partii opozycji. - Chcemy zobaczyć Ryszarda Petru, Grzegorza Schetynę, Władysława Kosiniaka-Kamysza, niech nam spojrzą w oczy i powiedzą: od tego momentu razem podejmujemy decyzje i razem komunikujemy się ze społeczeństwem - mówił. Dwaj z nich wkrótce pojawili się na scenie.

Lider PO Grzegorz Schetyna oświadczył, że w przyszłości "będziemy chcieli tworzyć jeden klub parlamentarny i być na jednej liście wyborczej". - Obiecuję też jedno: że po wyborach ich rozliczymy - dodał. - Mogę obiecać, że będziemy razem; będziemy pracować; będziemy budować wspólne relacje naszych klubów parlamentarnych; będziemy chcieli tworzyć jeden klub w przyszłości; będziemy chcieli być razem na jednej liście wyborczej - zapowiedział.

Petru: Ziobro przed Trybunał Stanu

- Musimy się zjednoczyć szerzej ponad podziałami; my w Sejmie, wy na ulicach: wtedy możemy być siłą - mówił Lider Nowoczesnej Ryszard Petru. Zapowiedział też rozliczenie PiS przed Trybunałem Stanu. - Osobą, która musi stanąć przed Trybunałem Stanu, jest Zbigniew Ziobro. Jeżeli Andrzej Duda podpisze tę haniebną ustawę, stanie pod Trybunałem Stanu - dodał. Petru mówił też, że już od wtorku opozycja - PO, Nowoczesna - będzie koordynować swoje działania w Sejmie.

Przemawiała też żołnierka AK Wanda Traczyk-Stawska. - Jestem tu, ponieważ jestem powstańcem, przeżyłam dwa powstania: w 1944 r. i w 1980 r., bo Solidarność to też powstanie - mówiła. - Chcę wam powiedzieć: pozwólcie nam spokojnie odchodzić, bo jesteśmy po prostu przerażeni, resztką tchu stoimy przy drzwiach, prosimy was, bądźcie mądrzy, bądźcie bogaci w mądrość - apelowała.

- Ja czuję przez skórę, to nie jest uzgodnione z organizatorami, to ja czuję przez skórę: że tu trzeba zostać, tu trzeba zostać, aż prezydent zawetuje te ustawy, aż cofną ustawę o SN z Sejmu - mówił Bartosz Piotrowski. Część ze zgromadzonych odpowiedziała mu okrzykami "zostajemy".

Zostaną co najmniej do wtorku?

Wystąpienia przerywane były okrzykami, m.in. "Wolność, równość, demokracja", "Nikt nie stoi ponad prawem", "Nie ma zgody na PiS-u metody", "My nie śpimy, my czuwamy, sądów władzy nie oddamy", "Nie zdechniemy w PRL". Skandowano też "Lech Wałęsa". Po wszystkich wystąpieniach odśpiewano m.in. refren "Murów".

Organizatorzy zapowiedzieli, że nie rozwiązują zgromadzenia i pozostają na miejscu przynajmniej do wtorku, kiedy Sejm ma zacząć prace nad projektem ustawy o Sądzie Najwyższym. Ogłoszono też zbieranie podpisów pod listem do prezydenta Andrzeja Dudy z apelem o zawetowanie ustaw o Krajowej Radzie Sądownictwa i ustroju sądów powszechnych. Lider stowarzyszenia Obywatele RP Paweł Kasprzak zapowiedział, że jeszcze w niedzielę list zostanie zaniesiony do Pałacu Prezydenckiego.

Demonstrację zorganizowały partie i środowiska opozycyjne, m.in. PO, Nowoczesna, KOD, Obywatele RP, Partia Razem.

Zobacz też jak wyglądało zgromadzenie na placu Krasińskich:

PAP/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Wprost

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.07.2017 11:05 ~Wprost
  pozdrawiam~pozdrawiam

  widze, że pisowskie trole w pełni sił komentują dzisiaj od rana na wszystkich forach na których sie da :D
  Warszawiak69Warszawiak69

  1,5 zł za wpis dla biedoty jest nie do pogardzenia parę wpisów i już jest na tanie wino.
  Tak samo było ze zwożeniem biedoty 10 lipca do Warszawy sami by nie przyjechali bo ich nie stać a tak mieli za darom podwózkę.
  Wprost~Wprost

  Oho, nie dość że wiecie, że płacą to również wiecie ile. Czyżbyście własne doświadczenie przenosili na innych? Bolą was normalne głosy rozsądku?

  A argument o podwózce (za "darom"?) jest słaby, bo KOD też zwoził swoich wczoraj do Warszawy. I wyszły z tego "niezły tłumy". :D
  Warszawiak69Warszawiak69

  Poszukaj trollu w internecie a znajdziesz ile płaca trollom PiS za wpis (szukali chętnych na początku maja jak widać ty się załapałeś) i tylko skończony kołek czepia się literówki.

  Poszukałem w Google "Pis płaci za wpisy" - nie jestem zaślepiony jak ty, najwyraźniej, skoro od razu nazywasz mnie trollem.

  Po wpisaniu ww. frazy w Google wychodzi... link do pudelka i zeznania Kuźniara za Facebooka. Bardzo wiarygodne. Bez KONKRETNYCH źródeł nie uwierzę w takie bzdury.

  I czemu nie odniosłeś się do faktu zwożenia ludzi na ten "wielki" spęd (4,5 tyś z całej Polski)? Zarzucasz to obecnej władzy, a u opozycji ci to nie przeszkadza? To obłuda w najczystszej postaci.

 • Nick

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.07.2017 10:49 ~Nick

  Było raptem niecałe 500 osób - takie jest zdanie "prezesa" i jak ktoś uważa inaczej to niech się odwoła choćby i do sądu najwyższego :) Tak tak, teraz do takiej prawdy przyzwyczajajcie się obywatele. A jeśli wam się to nie podoba to to jest moment żeby przestać być biernymi i dołączyć do tych co protestują

 • Piotru70

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.07.2017 10:34 Piotru70

  Zdzichu123Zdzichu123

  Wiadomo czyja jest Policja jeszcze powiedzą że dwa tysiące to byli tajniacy !

  Wiadomo czyi jest ratusz. Ty;ko aby go nie zreprywatyzowali.

 • wiesiek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.07.2017 10:27 ~wiesiek

  Obecnie przed Sejmem może zgromadzić się tylko kilka tysiecy osób - na niedawnym parkingu powstaje duży budynek + miejsce zajęte przez zaplecze budowy. Wczoraj była tam ciągła rotacja (dotyczy to również mnie), jednorazowo było kilka tysięcy osób, ale w manifestacji wzięło udział kilkakrotnie więcej.

 • mumrok

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.07.2017 10:20 mumrok

  i dziwić sie że z policji sie śmieja i dowcipy wmyślaja .... skoro gołym okiem widać we wszystkich stacjach telewizyjnych, prócz reżimowych oczywiście, ze jest dużo więcej ludzi niz 4,5 tys. I nikt nie śmieje sie z małego kaczzorka w tym przypadku że tak nakazał swoim sługom podawać tylko z policji bo podają ..... żenada

 • wiesiek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.07.2017 10:15 ~wiesiek

  Mario19~Mario19

  Możecie trąbić i gwizdać, śpiewać robić światełka itd itd. A za 2 lata znowu wygra PIS. I choć nigdy nie głosowałem na PIS. Pójdę zagłosować. Bo widzę co się dzieje. Widzę jak mniejszość chce terroryzować większość. Jak propaganda anty polska próbuje namieszać ludziom w głowie.

  Klasyka krypto-propagandy PIS'owskiej - "nigdy nie głosowałem na PIS".
  Gdybyście byli pewni zwyciestwa w wyborach nie dopuszczalibyście się łamania prawa. Przegracie i powinniście być osądzeni, włacznie z Dudą.

 • kubat

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.07.2017 10:06 kubat

  Zdzichu123Zdzichu123

  Wiadomo czyja jest Policja jeszcze powiedzą że dwa tysiące to byli tajniacy !

  Komendant pamięta kto mu dał stołek i płaci pensję :-))

 • wiesiek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.07.2017 10:02 ~wiesiek

  Mazur~Mazur

  Protest może i słuszny czas pokaże, ale nie mogę patrzeć na te twarze które sieją nienawiść i opluwają i tworzą podziały. KOD- co to jest? zbiór kilku ludzi którzy nie do końca maja czyste intencje porywają za sobą tłum ludzi którzy nie wiedzą po co tam są i krzyczą nie rozumiejąc co krzyczą. Ten protest należny traktować w kategoriach groteski. Przebierańce na scenie, wodzireje w dresach i klapkach co to za komedia?

  O co chodzi, tego nie wie tylko "ciemy lud" urabiany przez telewizję Kurskiego i propagandzistów takich jak "~Mazur".

 • Warszawiak69

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.07.2017 09:59 Warszawiak69

  Mario19~Mario19

  Możecie trąbić i gwizdać, śpiewać robić światełka itd itd. A za 2 lata znowu wygra PIS. I choć nigdy nie głosowałem na PIS. Pójdę zagłosować. Bo widzę co się dzieje. Widzę jak mniejszość chce terroryzować większość. Jak propaganda anty polska próbuje namieszać ludziom w głowie.  "Bo widzę co się dzieje. Widzę jak mniejszość chce terroryzować większość." twoja większość trollu to niecałe 38 % podczas wyborów i PiS wygrał bo kołki zamiast iść na głosowanie poszli na spacerek do lasu.

 • Zdzichu123

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.07.2017 09:42 Zdzichu123

  Wiadomo czyja jest Policja jeszcze powiedzą że dwa tysiące to byli tajniacy !

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »