Informacje

05.07.2012 19:58 powstanie miejski holding

Połączą MPWiK i MPO

Rada Warszawy wyraziła zgodę na utworzenie holdingu w skład którego będą wchodzić dwie miejskie spółki - MPWiK i MPO. Władze miasta przekonują, że dwie duże spółki razem zdziałają więcej.

Za uchwałą głosowało 39 radnych, 14 było przeciwnych, pięciu wstrzymało się od głosu. Wiceprezydent Warszawy Jarosław Kochaniak powiedział, że prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz od początku kadencji realizuje politykę zmniejszania liczby spółek, by stawały się silniejszymi podmiotami gospodarczymi.

Zdaniem władz Warszawy powstanie holdinu pomoże przede wszystkim Miejskiemu Przedsiębiorstwu Oczyszczania. Spółka genereuje straty, w 2011 roku jej dług wyniósł 35 mln złotych.

Będą pieniądze na inwestycje

Przed MPO konieczność przeprowadzenia wielu inwestycji m.in rozbudowa spalarni na Targówku czy przebudowa poszczególnych baz. Na wszystko potrzeba ponad miliarda złotych. Mając długi spółka miałaby marne szanse na zaciągnięcie kredytu. Ratunkiem ma być połączenie MPO z dochodowym Miejskim Przedsiębiorstem Wodociągów i Kanalizacji.

- Będzie łatwiej pozyskać środki finansowe. Oprócz tego MPWiK ma doświadczenie w prowadzeniu dużych inwestycji, a to doświadczenie przyda się MPO - zapewnia Agnieszka Kłąb, rzeczniczka prasowa ratusza.

Radni opozycji twierdzą, że zaciągnięcie kredytu nie jest najlepszym pomysłem. - Kredyt będzie zaciągany pod zastaw akcji, co jest pierwszym krokiem do prywatyzacji - zauważa Maciej Wąsik, szef klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości. I dodaje, że argumentacja władz miasta za stworzeniem holdingu była zbyt ogólnikowa. - Zabrakło rzetelnych argumentów - krytykuje Wąsik. Miasto zaprzecza, że połączenie to wstęp do prywatyzacji.

Będą zwolnienia?

Pracownicy obu spółek obawiają się redukcji etatów. Wiceprezydent Kochaniak, zadeklarował że, nie ma w planach zwolnień grupowych, ale pracownikom spółek zostanie umożliwione dobrowolne odejście z pracy na ustalonych warunkach. Pracownikom zostaną także udostępnione akcje spółek. - To obowiązek wynikający z ustawy - tłumaczył podczas sesji rady miasta wiceprezydent Kochaniak. Dodał, że nie przyjęto jeszcze w tej sprawie szczegółowego rozwiązania.

7 miliardów majątku

Przedstawiciele miasta zapewniają, że powstanie holdingu oznacza korzyści również dla mieszkańców. Przekonują, że działając wspólnie obie firmy będą lepiej zarządzać swoimi finansami. Po połączeniu, holding ma dysponować 7-miliardowym majątkiem: 300 mln zł MPO, reszta MPWiK.

PAP//bf

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • gce

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.07.2012 22:35 ~gce

  Zastanawiam się jakim trzeba być niedorozwojem umysłowym aby dalej głosować na PO?

 • XYZ

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.07.2012 13:01 ~XYZ  Kazio~Kazio

  Korzyści dla mieszkańców? Takie jak z prywatyzacji SPEC? Dziwne, podwyżkę nazywac korzyścią! Ja tu widzę jedynie nowe stołki dla bandy POpaprańców!!!
  sak~sak

  Nie wysilaj się bo dostaniesz hemoroidów!
  lolek~lolek

  a co? dotkneło cie POkemonie?

  Uważaj, bo ci jeszcze żyłka pierdząca pęknie. ;)

 • sajlana

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.07.2012 11:20 ~sajlana

  złodzieje! sprzedawczyki! bezmógie łajzy!!!!

 • lolek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.07.2012 10:33 ~lolek


  Kazio~Kazio

  Korzyści dla mieszkańców? Takie jak z prywatyzacji SPEC? Dziwne, podwyżkę nazywac korzyścią! Ja tu widzę jedynie nowe stołki dla bandy POpaprańców!!!
  sak~sak

  Nie wysilaj się bo dostaniesz hemoroidów!

  a co? dotkneło cie POkemonie?

 • Roo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.07.2012 09:50 ~Roo

  Najlepiej by było aby MPO i MPWiK sprywatyzować i mówię to jako były pracownik tej ostatniej spółki. MPWiK jest dochodowy ponieważ najpierw liczy koszty a później do tego dobiera sobie cenę wody i ścieków. Będąc monopolistą ciężko aby w ten sposób mieć straty. Dla przykładu Duński "MPWiK" w Kopenhadze zatrudnia 200osób a ten w stolicy ponad 2000osób. Bez większego problemu można by od razu połowe kadry wywalić gdyby zrobić porządną reorganizację stanowisk i wdrożyć nowoczesne technologie zarządzania i przepływu informacji. A tak ludzie karmią tego potwora dalej....

 • jhy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.07.2012 09:36 ~jhy

  skandalem to jest fakt, ze smieciarka jedzi 3 ludzi. dwoch, ktorzy laduja i kierowca, ktory z kabiny nie wychodzi. to ma byc efektywne wykorzystanie sily roboczej? czy ktos za granica widzial taki schemat? to sie przeciez bezposrednio przeklada na cene wywozu smieci.

 • jak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.07.2012 09:12 ~jak

  na całym świecie śmieci to majątek na tym się zarabia u nas tez prywatne firmy a MPO ma straty dziw nad dziwy

 • albert

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.07.2012 09:07 ~albert

  Jedna spółka podniesie wartość drugiej. I o to chodzi. Drożej się je opchnie zydom. A potem woda będzie droższa niż w Kuwejcie. Rozkradna nam wszystko a potem nas zarżną jak barany - wysokimi cenami mediow , czynszami , eksmisjami. Niedługo nabrzeża Wisły zaludnią się jak nabrzeża Świętej Rzeki w Indiach.

 • gość

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.07.2012 09:06 ~gość

  połączenie spółek jest tylko pierwszym krokiem do ich sprzedaży (prywatyzacji). Jeżeli wpierw zrobiliby prywatyzację jednej a później drugiej to byłoby o tym głośno a tak za jednym zamachem sprzedadzą obie.
  Tak działa BUFETOWA!!!

 • Dziadek tetryk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.07.2012 09:03 ~Dziadek tetryk

  Właśnie wczoraj dostałem podwyżkę czynszu wynikajacą ze WZROSTU opłat za wodę i ścieki. Po tej informacji, z niecierpliwościa czekam na kolejną. A może i na dwie, bo 35 mln strat MPO plus premie i nagrody dla Zarzadu i Rady Nadzorczej za dobre wyniki finasowe s-ki (mogli by przecież mieć 65 albo i 100 mln strat, a maja TYLKO 35 !) trzeba będzie z czegoś pokryć. Opozycja oczywiście protestuje, tyle że są to pozory, bo jak jest tort duży, to i dla mniej miłych uczestników uczty parę porcji też się da odkroić.

  Ale dzięki takim ruchom, ciepłe posadki z górnych półek dla tych wszystkich zatrudnionych (oczywiście bez żadnych znajomości czy układów) w MPO pozostaną nie zagrożone. Tak trzymać !

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »