Informacje

07.05.2015 06:27 lekcja historii w ossowie

Polacy pokazali oficerom NATO,
jak wygraliśmy bitwę z Rosjanami

SERWISY:

Oficerowie NATO przybyli do Ossowa na niecodzienną lekcję historii. Dowiedzieli się między innymi, jak Polacy wygrali przed blisko stu laty jedną z najważniejszych w dziejach świata bitwę z bolszewikami.

Studenci Baltic Defence College z Estonii w ramach specjalnego programu szkoleniowego odwiedzili w środę ważne miejsce dla historii wojny polsko-bolszewickiej - Ossów. Jedno z pól zwycięskiej bitwy w 1920 roku.

"Niewielu ludzi ma taką wiedzę"

- Niewielu ludzi z innych krajów ma wiedzę na ten temat. Dzięki pobytowi tutaj chcieliśmy przeanalizować tę bitwę i przedstawić studentom, jak ważną rolę w dziejach historii odegrała - mówi tvnwarszawa.pl płk Marek Stobnicki z Baltic Defence College.

Oficerowie Sojuszu Północnoatlantyckiego dowiedzieli się m.in. o oddziałach ochotniczych walczących pod Ossowem, historii księdza Skorupki i przebiegu całej Bitwy Warszawskiej, w której Polacy pokonali Rosjan.

Studenci mogli zobaczyć również mundury i uzbrojenie, które wówczas mieli do dyspozycji Polacy, a także ich przeciwnicy. Prezentowali je członkowie  stowarzyszenia historyczno-edukacyjnego im. 7 Pułku Lansjerów Nadwiślańskich, którzy co roku uczestniczą w rekonstrukcji Bitwy Warszawskiej.

Międzynarodowe towarzystwo

Wśród uczniów Baltic Defence College znajdują się żołnierze z całego świata. -  Grupa jest bardzo różnorodna. Uczelnię reprezentują m.in. studenci z Macedonii, Bośni i Hercegowiny, Serbii, Azerbejdżanu i państw bałtyckich - Litwy, Łotwy i Estonii - mówi płk Zdzisław Śliwa, wykładowca z BDC.

Jak podkreśla, wizyta w Polsce to nie tylko szansa dla studentów na zgłębienie historii naszego regionu, lecz także ważny element rozwoju wojskowego i osobistego żołnierzy.

Cała wizyta odbywa się w porozumieniu z Ministerstwem Obrony Narodowej. - Odwiedziliśmy sztab generalny, wszystkie kluczowe dowództwa, gdzie studenci w sumie 10 państw uczestniczący w tej podróży dowiedzieli się wiele na temat naszej struktury dowodzenia, zadań, jakie stoją przed nami - płk Stobnicki.

 

Lekcja historii

Z takiej formy prowadzenia zajęć studenci są zadowoleni. - Pobyt w Polsce to jedna z najlepszych edukacyjnych możliwości, jakie mieliśmy - mówi tvnwarszawa.pl Jared Chiu-Rouman, oficer marynarki amerykańskiej.

Niecodzienną lekcję historii dla oficerów NATO przeprowadziła Samorządowa Instytucja Kultury "Park Kulturowy – Ossów Wrota Bitwy Warszawskiej 1920 roku".

 

kś/ran

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Zdziś

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.05.2015 16:43 ~Zdziś

  Świetne miejsce. W Ossowie mozna przeżyć naprawdę ciekawą lekcję historii. Polecam!

 • maki

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.05.2015 12:54 ~maki

  do wars, jestes ograniczon

 • wars

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.05.2015 11:29 ~wars

  na tego Serba bym uważał. Może szpiegować Ruskim.

 • gwen

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.05.2015 10:55 ~gwen

  Tylko niech nie popuszczą z entuzjazmu!Niech pokażą jak Obama odmówił Polsce Tarczy Antyrakietowej-właśnie 17 września;w bolesna rocznicę ataku Sowietów na Polskę w 39 roku!PAMIĘTAMY to dokładnie i możemy pięknie zainscenizować to..wiekopomne wydarzenie!:-)

 • Pepe

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.05.2015 10:23 ~Pepe

  A w tej Armii Czerwonej to w jakim języku komenda szła? Z Rosjanami wtedy walczyliśmy, z Rosjanami. Nie z mitycznymi "Sowietami". A przed 1917 dławili nas też Rosjanie, nie jacyś "carscy". A w 1939 ramię w ramię z Niemcami na nas uderzyli, nie z "hitlerowcami". I nie opowiadaj jacy to nieprzeszkoleni z łapanki na nas szli. Bo po trzech latach wojny domowej a niektórzy po sześciu latach od wybuchu wojny światowej trochę doświadczenia nabrali. Więcej niż nasi rekruci i skauci.

 • Xavery

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.05.2015 09:55 ~Xavery

  mała~mała

  Witam wszystkich na forum,czytając wasze komentarze zadaje sobie pytanie,czy przeczytam kiedykolwiek pozytywny komentarz.Polacy sa narodem stale narzekajacym czy to się kiedys zmieni raczej nie i to jest przykre.Tak nas odbiera cały świat wiecznie nam żle i mało.Tak nie powinno być.


  Jak widać nawet narzekanie na narzekających rodaków nam wychodzi jak nikomu innemu:)

 • PsyhoMirr

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.05.2015 09:54 PsyhoMirr

  banderlandbanderland

  tylko wspomnienia im zostały, tak jak wieczne wspomnienia o Wembley maglowane do znudzenia, bo niczego innego nie ma się do pochwalenia

  Tak jak ruskom, pokazówki na rocznicę zakończenia wojny nie mówią o pakcie ribbentrop-mołotow...

 • bij bolszewika

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.05.2015 09:36 ~bij bolszewika

  ale wysyp ruSSkich trolli. Putin sypnął kasą.

 • grix

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.05.2015 09:34 ~grix

  Nie "z Rosjanami" tylko z Sowietami. A ścislej z (...) - tu nie piszę dosłownie, bo podpadnie to pod najwiekszą zbrodnię:). Lud rosyjski był pierwszą ofiarą obłedu (...). Armia Czerwona zgarniała po drodze na front wszystkich męzczyzn. I nieprzeszkolonych, często bez broni pchała pod nasze ckm-y.

 • Veck

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.05.2015 09:31 ~Veck

  hehe~hehe

  W ramach rewanżu, koledzy z Estonii pokażą polskim oficerom, w jaki sposób zdołał zbiec ORP Orzeł, internowany w Tallinie.

  Hehe - you've made my day!!!
  :)))))))

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »