Informacje

03.05.2012 15:20 dzień otwarty w senacie

"Pokazujemy izbę, która jest mniej nośna w mediach"

SERWISY:

Gabinet marszałka Bogdana Borusewicza, sala posiedzeń i wystawa poświęcona działalności Radia Wolna Europa. To tylko część atrakcji, jakie przygotowano z okazji dnia otwartego w Senacie.

Zwiedzanie budynku parlamentu zaczynało sie od gabinetu marszałka Senatu Bogdana Borusewicza. Goście mogli zobaczyć jak wygląda jego prywatny gabinet. Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się zgromadzone w gablotach prezenty, które marszałek otrzymał podczas zagranicznych wizyt m.in. miniaturka rezydencji prezydenta Kazachstanu.

Później goście przechodzili do Sali Posiedzeń Senatu, gdzie mieli okazję zasiąść w ławach senackich i poczuć się jak senatorowie.

Jak podkreślił senator PO Marek Rocki dni otwarte w Senacie to dobra inicjatywa. - Pokazujemy jak funkcjonuje parlament, izba wyższa, która jest mniej nośna w mediach. Sejm jest pokazywany intensywniej - stwierdził senator.

Wystawa "Głos Wolnej Europy"

Sporym zainteresowaniem gości cieszyła się także wystawa poświęcona działalności Radia Wolna Europa "Głos Wolnej Europy". Przypomniane są na niej najważniejsze wydarzenia z działalności RWE z lat 1952-1994, które złożyły się na fenomen tego radia. Zwiedzający mają okazję porozmawiać z osobami, które pracowały w RWE oraz je tworzyły m.in. Aleksandrem Świeykowskim (obecnie senator PO) oraz byłym dyrektorem rozgłośni RWE Zdzisławem Najderem.

Rozgłośnia Polska Radia Wolna Europa rozpoczęła nadawać swoje audycje w języku polskim 3 maja 1952 roku z Monachium.

Najder powiedział PAP, że radio było przede wszystkim źródłem informacji o Polsce. - Wiedzieliśmy o sobie tyle, ile pokazywała propaganda i tyle ile widzieliśmy swoimi oczyma. Informowaliśmy także o świecie, bo stopień dezinformacji na temat tego, co się dzieje w Europie był ogromny - podkreślił.

Zaznaczył, że proroczą nazwą była Radio Wolna Europa. "Pierwsza nazwa to Głos Wolnej Polski, ale uznano, że brzmi to trochę wojowniczo. Wymyślono, więc nazwę proroczą. Było to przecież na początku integracji europejskiej" - dodał.

Z kolei na parterze gmachu Senatu eksponowane były plansze przygotowane z okazji 30. rocznicy utworzenia Tymczasowej Komisji Koordynacyjnej NSZZ "Solidarność", która była ogólnopolską strukturą konspiracyjną utworzoną 22 kwietnia 1982 roku. Uwagę gości przykuwały szczególnie pamiątki opozycjonisty Zbigniewa Bujaka m.in. listy gończe, akcesoria do charakteryzacji: okulary, peruka.

Ostatnim punktem dla zwiedzających była sala im prof. Augusta Chełkowskiego, gdzie na co dzień pracują komisje senackie.

PAP/bf

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • ot_prywaciarz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.05.2012 22:58 ~ot_prywaciarz

  Borusewicz ma "prywatny" gabinet? nie służbowy? sam sobie meble kupił za prywatne pieniądze?:> i opłaca za wynajem lokum? a co on tam prywatnego robi? czyta gazety prywatnie? czy może naprawia obuwie i klei lamówki?

 • aaa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.05.2012 19:51 ~aaa

  Izbę na Kolskiej pokazać !
  Czynna jest 24 h !

 • SODA

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.05.2012 18:03 ~SODA

  Popieram! Czemu zawsze informujecie po fakcie!?!

 • sikor

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.05.2012 16:31 ~sikor

  Nie ma to jak napisać artykuł o tym że Senat jest otwarty do 16.00 o godzinie 15.20. Po co w tej chwili ta informacja? Skoro jesteście serwisem informacyjnym to informujcie o wydarzeniach wcześniej. Napiszcie dzień czy dwa dni wcześniej co będzię się działo np. w weekend. Po raz kolejny już piszecie o tym że coś się dzieje w dniu kiedy ma to miejsce (i na dodatek jak w tym przypadku 40 minut przed zakończeniem). Droga redakcjo poprawcie się trochę i piszcie np. w piątki co będzie się działo w stolicy w weekend, ale przed tymi wydarzeniami.

 • majka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.05.2012 16:28 ~majka

  jak zwykle wszystko po fakcie

 • Ząb_Zupa_Dąb

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.05.2012 16:16 ~Ząb_Zupa_Dąb

  Fajnie, że tak "wcześnie" podano to do wiadomości. Aż 40 minut przed zamknięciem. SUPER !!

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »