Informacje

17.01.2014 15:17 pomnik powinien wrócić czy nie?

Pojedynek o "czterech śpiących".
IPN kontra SLD

SERWISY:


- Pomnik Braterstwa Broni, zwany pomnikiem "czterech śpiących", to symbol władzy Stalina nad Polską - przekonywali przedstawiciele IPN, którzy w piątek rozdawali na warszawskiej Pradze ulotki z mapą m.in. miejsc kaźni totalitaryzmu komunistycznego. Akcji IPN towarzyszyła pikieta SLD, którego działacze i sympatycy dowodzili, że pomnik to już stały element krajobrazu stolicy.

Pracownicy IPN rozdawali ulotki w pobliżu placu Wileńskiego. Inicjatywa miała związek z 69. rocznicą wejścia do Warszawy Armii Czerwonej, a jej celem było przypomnienie historii wybudowanego w 1945 r. Pomnika Braterstwa Broni. W listopadzie 2011 r. monument został przeniesiony w związku z rozbudową metra i poddany renowacji.

- Czas wyjść do ludzi z akcją edukacyjną. To nie jest przypadek, że właśnie w tym miejscu w 1945 r. postawiono pomnik "czterech śpiących" i nie jest przypadkiem, że odsłaniał go Bolesław Bierut, osobiście wskazany przez Stalina na władcę Polski. Pomnik owszem widać, ale nie widać miejsc po katowniach, w których do dzisiaj znajdują się napisy wyryte przez umęczonych więźniów - mówił historyk, dyrektor Biura Edukacji Publicznej IPN Andrzej Zawistowski.

"Instalowali swoją władzę"

Przypomniał, że dzień 17 stycznia był w okresie PRL obchodzony jako dzień wyzwolenia Warszawy, ale - jak podkreślił - "była to propaganda komunistyczna".

- Tu na warszawskiej Pradze komuniści instalowali swoją władzę już od jesieni 1944 r. To bardzo bolesne, ale trzeba pamiętać, że kiedy tu wojska Armii Czerwonej i Ludowego Wojska Polskiego stały, to po drugiej strony Warszawy wciąż trwało powstanie warszawskie - zaznaczył Zawistowski. Dodał też, że akcja IPN ma wyłącznie charakter edukacyjny, a jej celem nie jest ani likwidacja, ani przeniesienie pomnika.

Ulotki IPN poza komentarzem historycznym zawierają mapę totalitarnych instytucji, które od końca II wojny św. położone były w niedalekiej odległości od pomnika. Wśród nich jest więzienie karno-śledcze, tzw. Toledo, z lat 1944-1956, słynące z wyjątkowo brutalnych przesłuchań. Wielu spośród więźniów - jak podaje IPN - nie przeżyło stosowania "niedozwolonych metod". Ulotki zawierają też informacje o areszcie śledczym sowieckiego aparatu bezpieczeństwa, w którym przesłuchania prowadziło NKWD. Tuż obok niego rezydował sowiecki trybunał wojskowy, który wydawał wyroki w trybie doraźnym.

"To jest zadanie samorządu"

Przeciwko akcji IPN zaprotestowały w tym samym czasie Federacja Młodych Socjaldemokratów oraz warszawski Sojusz Lewicy Demokratycznej, wspierane przez Warszawskie Forum Lewicy.

- IPN zajmuje się nie tym, co potrzeba. Dziś zaczął się zajmować tym, jakie pomniki w Warszawie powinny stać, a to jest zadanie samorządu - mówił przewodniczący warszawskiego SLD Sebastian Wierzbicki.

Podkreślił, że pomnik "czterech śpiących" to stały element krajobrazu Warszawy, którego nie należy burzyć, ani też zmieniać jego położenia. Przypomniał, że 70 proc. warszawiaków w barometrze, który był przeprowadzony na zlecenie władz miasta zadeklarowało, że chce, aby pomnik "czterech śpiących" pozostał. Dodał, że w sprawie pomnika powinno zostać przeprowadzone ogólnowarszawskie referendum.

Portret Pużaka

Podczas akcji Zawistowski próbował wręczyć Wierzbickiemu portret Kazimierza Pużaka, który był działaczem PPS i w latach II wojny św. wchodził w skład władz Polskiego Państwa Podziemnego.

- To był socjalista, a nie człowiek prawicy. Gdy weszła tutaj Armia Czerwona, został aresztowany, przewieziony do Moskwy i sądzony w procesie szesnastu (...). Pużak przypłacił to "wyzwolenie" aresztem, więzieniem, w którym zmarł - mówił Zawistowski. Wierzbicki odmówił jednak przyjęcia portretu tłumacząc, że o losie Pużaka zadecydowało NKWD, a nie Armia Czerwona.

Kontrowersyjny pomnik

Pomnik Braterstwa Broni, zwany "pomnikiem czterech śpiących", został wybudowany w 1945 r. Autorstwo projektu pomnika przypisuje się radzieckiemu majorowi A. Nieńko, który jest także autorem Pomnika Wdzięczności Armii Radzieckiej w warszawskim Parku Skaryszewskim. Projekt zrealizowali architekci i rzeźbiarze pracujący w Biurze Odbudowy Stolicy.

Początkowo rzeźby były jedynie gipsowymi odlewami, które w 1947 r. zastąpiono odlewami w brązie, uzyskanym z przetopienia niemieckiej amunicji. Na cokole pomnika znajduje się napis: "Chwała bohaterom Armii Radzieckiej. Towarzyszom broni, którzy oddali swe życie za wolność i niepodległość narodu polskiego. Pomnik ten wznieśli mieszkańcy Warszawy 1945 r."


PAP/ran

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Przemek112

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.03.2014 23:31 Przemek112

  Ania~Ania

  Pomnik powinien zniknąć raz na zawsze! A ten, kto mówi, że jest potrzebny, nie zna historii i powinien się doedukować, bo propaganda zrobiła swoje. Skoro już nawet IPN zajął się roznoszeniem ulotek, to widać, że ludzie gówno widzą i się wymądrzeją. A ten, kto chce pomnika, powinien wiedzieć, że w ten sposób oddaje się hołd naszym mordercom. Radzę zainteresować się tematem i poczytać więcej, a nie pisać głupoty.

 • Ania

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.01.2014 23:51 ~Ania

  Pomnik powinien zniknąć raz na zawsze! A ten, kto mówi, że jest potrzebny, nie zna historii i powinien się doedukować, bo propaganda zrobiła swoje. Skoro już nawet IPN zajął się roznoszeniem ulotek, to widać, że ludzie gówno widzą i się wymądrzeją. A ten, kto chce pomnika, powinien wiedzieć, że w ten sposób oddaje się hołd naszym mordercom. Radzę zainteresować się tematem i poczytać więcej, a nie pisać głupoty.

 • niedzwiedź

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.01.2014 14:37 ~niedzwiedź

  Wpaniale!! Chwała poległym żołnierzom! Przenieśmy pomnik na cmentarz wojskowy.

  Niech tam upamiętnia przelaną krew, a nie w centrum Pragi tuż przed wjazdem do konającej w 1944 Warszawy! Do tego Rosja Sowiecka nas zniewoliła, podporządkowała sobie. Nasze pseudokomunistyczne marionetkowe rządy praktycznie nie miały nic do powiedzenia... a jak miały to ze strachu robiły tak, żeby nie podpaść.

  Dla mnie Pomnik Braterstwa Broni w żadnym wypadku nie jest hołdem dla poległych, jest symbolem 45-letniego zniewolenia... na szczęście którego ja już świadomie nie zaznałem gdyż urodziłem się 1983.

  Były wyborca SLD Ostatnio PO a w przyszłości na pewno nie PiS... :)

 • gość

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.01.2014 19:17 ~gość

  Szanowni Państwo. To nie pomnik ustroju, a pomnik żołnierzy. Krew taka czy inna była czerwona. Gdyby nie setki tysięcy, milony tych żołnierzy dziś już nie byłoby Treblinki, Oświęcimia, Brzezinki i tym podobnych miejsc. Dziś już nie byłoby kogo gazować. W zwycięstwo aliantów bez Związku Radzieckiego i milonowych ofiar tego społeczeństwa mogą wierzyć tylko nieuki spod znaku IPN. A jeśli już polscy panowie z IPN chcą karać zbrodniarzy, to proponuję zacząć od dziaka Piłsudskiego. Przewrót majowy i rządy tego satrapy pociągnęły więcej ofiar niż okres 1950-1989. I to jest trop, którym powinni podążyć.

 • Figo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.01.2014 09:16 ~Figo

  ak to zagłosuje na słoja wierzbickiego?

 • warsza

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.01.2014 08:56 ~warsza

  Jaga~Jaga

  Pomnik jest wpisany w krajobraz Pragi tak samo jak Pałac Kultury w krajobraz Warszawy. Mój Tato w 1942 mając 16 lat został wcielony do Armii Czerwonej, przeszedł z nią front, stał w Markach w czasie,o którym piszecie. Dla mnie to symbol nie polityki a takich właśnie chłopców...

  W sumie koleżanko masz rację tylko moim skromnym zdaniem ważny jest kontekst.....
  Dzielni żołnierze z I ALWP byli jak by to nazwać "przypadkowymi" poborowymi których los rzuciła na daleki wschód ( nie jest to stwierdzenie dyskryminujące tylko stwierdzenie faktu) wystawiono im gieroj pomnik a o ludziach którzy świadomie zachowując pewną ciągłoość walczyli o Polskę suwerenną i też gineli przez blisko 50 lat próbowano zapomnieć. Teraz to się zmienia i nie da się temu zaprzeczyć.
  Moim skromnym zdaniem chodzi o zachowanie proporcji w konkretnym kontekście.
  ( moim skromnym zdaniem każdy pomnik zasługuje na zachowanie dla potomnych - inną kwestią jest kto , co , gdzie i kiedy co stawia pod znakiem zapytania umiejscowienie akurat tego pomnika na mojej Pradze ?)

 • loveme

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.01.2014 07:05 ~loveme

  Michał~Michał

  Szukają miejsca na pomnik "Prezydenta Tysiąclecia"  nieeeeee , mało prestiżowe miejsce - no chyba ,że będzie jeden z serii

 • Jaga

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.01.2014 00:38 ~Jaga

  Pomnik jest wpisany w krajobraz Pragi tak samo jak Pałac Kultury w krajobraz Warszawy. Mój Tato w 1942 mając 16 lat został wcielony do Armii Czerwonej, przeszedł z nią front, stał w Markach w czasie,o którym piszecie. Dla mnie to symbol nie polityki a takich właśnie chłopców...

 • wawat

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.01.2014 00:08 ~wawat

  -Pomnik Braterstwa Broni, zwany pomnikiem "czterech śpiących", to symbol władzy Stalina nad Polską - przekonywali przedstawiciele IPN.

  Idąc tym śladem to można by powiedzieć, że krzyż na Pl.Piłsudskiego (wygląda jak sztylet wbity w serce Polski) to symbol władzy Watykanu nad Polską.

  Oba stwierdzenia są tak samo prawdziwe/fałszywe *)

  *) - niepotrzebne skreślić

  Zatem oba pomniki albo trzeba usunąć jako symbol dominacji obcych, albo zostawić jako element historii. Jestem za tym drugim!

 • prawda

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.01.2014 23:58 ~prawda


  szczecinka~szczecinka

  http://www.polityka.pl/historia/284023,1,czerwonoarmisci-siali-strach-kobiety-baly-sie-gwaltow.read

  http://historia.newsweek.pl/gwalty-armii-czerwonej---boje-sie-tych-diablow--rosjan----,100278,1,1.html

  armia czerwona to nie to samo co nakwd - krzyczą działacze sld. To byli zwykli zołnierze... sasza, sierioża, iwan... wyzwoliciele i zbawcy. Brawo!
  Narodnyj Kommisariat~Narodnyj Kommisariat

  Ależ oczywiście, że mają rację. A ty nie wypowiadaj się jak znawca, kiedy nawet nie wiesz, jak brzmiała nazwa tej złowrogiej formacji : NKWD

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »