Informacje

24.04.2016 16:05 Prezydent Duda: przywracamy godność Polsce

Pogrzeb legendarnego dowódcy Żołnierzy Wyklętych

Mszą żałobną w intencji ppłk. Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki" w stołecznym kościele pw. św. Karola Boromeusza rozpoczęły się pogrzebowe uroczystości legendarnego dowódcy Żołnierzy Wyklętych. Miejsce jego pochówku - zamordowanego przez komunistów - przez lata było nieznane. Teraz, po ponad pół wieku, spoczął na Wojskowych Powązkach.

- Odnalezienie szczątków pułkownika Zygmunta Szendzielarza, pamięć o Żołnierzach Niezłomnych i państwowe uroczystości pogrzebowe "Łupaszki" to przywracanie godności Polsce - mówił w niedzielę podczas uroczystości w kościele na Powązkach prezydent Andrzej Duda.

- Dziś, po 65 latach, poprzez odnalezienie doczesnych szczątków pana pułkownika, poprzez pamięć o bohaterstwie Żołnierzy Niezłomnych, poprzez państwowe uroczystości pogrzebowe, przywracamy godność Polsce – powiedział prezydent, co zgromadzeni przyjęli oklaskami.

- Dziś ta godność wraca wraz z dumną Rzeczpospolitą, z dumną Polską, która pochyla nisko głowę i oddaje hołd swojemu wielkiemu synowi – dodawał prezydent.

Na uroczystościach obecni byli przedstawiciele władz państwowych i wojskowych: wicepremier Piotr Gliński oraz szef MON Antoni Macierewicz, a także m.in. p.o. szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk oraz prezes Instytutu Pamięci Narodowej Łukasz Kamiński. Mszę w stołecznym kościele pw. św. Karola Boromeusza odprawiał biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek. Po mszy kondukt żałobny prowadzony przez pododdział konny w barwach 4. Pułku Ułanów Zaniemeńskich (Szendzielarz w nim służył) przemieścił się na Wojskowe Powązki.

Kim był "Łupaszka"?

Zygmunt Szendzielarz "Łupaszka" (1910-1951) walczył w kampanii wrześniowej 1939 r.; dostał się do sowieckiej niewoli, z której uciekł i wrócił do Wilna. Od początku 1940 r. działał w konspiracji w środowisku 4. Pułku Ułanów, przyjmując pseudonim "Łupaszka".

Organizował siatkę wywiadowczą, potem dowodził V Brygadą Wileńską AK. Walczyła ona z okupacyjnymi wojskami niemieckimi i litewskimi jednostkami, które z nimi kolaborowały oraz z wrogo nastawioną sowiecką partyzantką. W lipcu 1944 r. jednostka została częściowo rozbrojona przez Armię Czerwoną. Odtworzona, wiosną 1945 r. przeprowadziła kilkadziesiąt akcji przeciwko NKWD, UBP, MO i KBW. We wrześniu 1945 r. oddział rozformowano, Szendzielarz wyjechał na Pomorze, gdzie prowadził działalność dywersyjną. Jesienią 1946 r. z grupą żołnierzy przeniósł się na Białostocczyznę i dołączył do VI Brygady Wileńskiej. W marcu 1947 r. opuścił oddział.

Początkowo przebywał w Warszawie, później w okolicach Głubczyc i w Osielcu koło Makowa Podhalańskiego. Tu 30 czerwca 1948 r. został aresztowany przez funkcjonariuszy Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego. Podczas śledztwa trwającego blisko dwa i pół roku zachował godną postawę, biorąc na siebie całkowitą odpowiedzialność za działania podległych mu oddziałów. 2 listopada 1950 r. Wojskowy Sąd Rejonowy w Warszawie skazał go na karę śmierci. Wyrok wykonano 8 lutego 1951 r. w więzieniu na Mokotowie. W latach 90-tych Izba Wojskowa Sądu Najwyższego unieważniła ten wyrok.

Pół wieku bez pochówku

W 55. rocznicę śmierci Szendzielarza w 2006 r. Sejm podjął uchwałę, która głosiła m.in., że stał się on "symbolem niezłomnej walki o niepodległą Polskę, jaką toczyli Żołnierze Wyklęci" - żołnierze antykomunistycznego ruchu oporu m.in. z organizacji Wolność i Niezawisłość, Armii Krajowej na Kresach Wschodnich, Narodowych Sił Zbrojnych i Konspiracyjnego Wojska Polskiego.

Miejsce pochówku Szendzielarza przez kilkadziesiąt lat nie było znane. 30 czerwca 2008 roku, w 60. rocznicę aresztowania "Łupaszki", odbył się jego uroczysty, symboliczny pogrzeb na cmentarzu wojskowym na Powązkach, przy Panteonie Żołnierzy Polski Walczącej. Szczątki żołnierza zidentyfikowano dopiero w 2013 r. w wyniku ekshumacji przeprowadzonych przez IPN na tzw. Łączce na Wojskowych Powązkach.

PAP/mw//gak

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • waw

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.04.2016 15:03 ~waw


  Maciek~Maciek

  2 lata temu Komorowski pogrzebem państwowym żegnał człowieka "honoru". Duda wczoraj żegnał prawdziwego bohatera. I to jest dobra zmiana :D !
  Honor~Honor

  To kwestia interpretacji. Łupaszka jako człowiek honoru nie miał skrupułów mordując kobiety i niemowlęta ?

  idąc tym tropem zaraz uroczyście pochowamy " Pershinga", bo działalność obu panów była kierowana podobnymi pobudkami.

 • gość

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.04.2016 14:01 ~gość

  CWP~CWP

  Polacy oddają cześć bohaterom, a POlszewicy z honorami chowali zdrajców i morderców Polaków. Tylko wychowany na gw leming może nie widzieć różnicy i zmiany na lepsze.

  Po pierwsze to określenie leming bardziej pasuje to pisuarów, gdyż to oni bez namysłu wykonują wszelkie polecenia prezesa.
  Po drugie co to za zmiana na lepsze skoro łamane jest prawo, konstytucja i ograniczanie są prawa obywateli.
  Po trzecie co to za słowo polszewicy? Czy to tacy pseudo-polacy jak Ty popierający wprowadzenie totalitaryzmu?

 • Ciekawy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.04.2016 13:36 ~Ciekawy

  Generał~Generał

  chociaż do generała Andersa pretensji nie mam. Jako jeden z nielicznych londyńskich generałów miał poczucie rzeczywistości i naprawdę kochał Polskę.
  No patriotą był - zapewne z tego powodu służył w armii Carskiej .
  A wiesz może z jakiego powodu jego jednostka nie wzięła, mimo otrzymanego rozkazu, udziału w bitwie nad Bzurą ? Oczywiście rozumiem że martwił go los ojczyzny i z tego powodu sukcesywnie podążał w kierunku Rumunii. i aż dziwne że jako carski oficer i generał WP nie podzielił losu oficerów z Katynia

 • Marcus Maximus

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.04.2016 13:17 ~Marcus Maximus

  Legenda~Legenda

  Dla kogo legendarny, dla tego legendarny. W dzieciństwie słyszałem legendy o jego okrucieństwie i zbrodniach.

  No to podziel się...

 • Artur

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.04.2016 12:04 ~Artur


  Maciek~Maciek

  2 lata temu Komorowski pogrzebem państwowym żegnał człowieka "honoru". Duda wczoraj żegnał prawdziwego bohatera. I to jest dobra zmiana :D !
  Honor~Honor

  To kwestia interpretacji. Łupaszka jako człowiek honoru nie miał skrupułów mordując kobiety i niemowlęta ?

  Jeśli komuniści tak twierdzili to musi być prawda.

 • CWP

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.04.2016 11:36 ~CWP

  Polacy oddają cześć bohaterom, a POlszewicy z honorami chowali zdrajców i morderców Polaków. Tylko wychowany na gw leming może nie widzieć różnicy i zmiany na lepsze.

 • Parasol

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.04.2016 10:25 ~Parasol  Gość~Gość

  Zabrać emerytury i renty mordercom z UB,SB.
  Spirytysta~Spirytysta

  Zorganizuj seans spirytystyczny, może się zgłoszą.
  Jan~Jan

  Obejrzyj film z pogrzebu Jaruzelskiego.

  Albo Stanisława Kociołka.

 • Generał

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.04.2016 09:44 ~Generał

  kubatkubat

  I tylko Rydza-Śmigłego na białym koniu brak. :-(

  Nie, to generał Anders miał przyjechać na białym koniu i wyzwolić Polskę od komunistów. Nie przyjechał, chociaż do generała Andersa pretensji nie mam. Jako jeden z nielicznych londyńskich generałów miał poczucie rzeczywistości i naprawdę kochał Polskę.

 • Honor

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.04.2016 09:40 ~Honor

  Maciek~Maciek

  2 lata temu Komorowski pogrzebem państwowym żegnał człowieka "honoru". Duda wczoraj żegnał prawdziwego bohatera. I to jest dobra zmiana :D !

  To kwestia interpretacji. Łupaszka jako człowiek honoru nie miał skrupułów mordując kobiety i niemowlęta ?

 • Herszt

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.04.2016 09:36 ~Herszt

  Ślusarz~Ślusarz

  Publicyści i historycy PRL spowodowali swoimi publikacjami zafałszowanie wizerunku „Łupaszki”. Generalnie był opisywany jako „krwawy herszt wileńskich bandytów” i imperialistyczny szpieg anglosaski.

  W jednym na pewno mieli rację : Był bez wątpienia krwawym hersztem bandytów.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Elegancki samochód osobowy stojący samotnie pośrodku wielkiej plamy błękitu wypatrzył jeden z naszych czytelników. Wysłał zdjęcia na Kontakt 24. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »