Informacje

30.05.2014 18:00 STARCIE ZWOLENNIKÓW I PRZECIWNIKÓW GENERAŁA

Pogrzeb Jaruzelskiego wśród gwizdów i krzyków

SERWISY:


Napięta atmosfera, gwizdy, krzyki i transparenty - tak było na Powązkach Wojskowych podczas pogrzebu Wojciecha Jaruzelskiego. Generał spoczął w kwaterze I Armii Ludowego Wojska Polskiego.

O pogrzebie czytaj też na tvn24.pl.

Pogrzeb odbył się zgodnie z ceremoniałem wojskowym. Na placu przed domem pogrzebowym urnę z prochami generała pożegnała rodzina, przyjaciele i mieszkańcy Warszawy. Byli obecni: wicemarszałek Sejmu Jerzy Wenderlich (SLD) oraz szefowie MON i BBN Tomasz Siemoniak i Stanisław Koziej; prezydencki minister Tomasz Nałęcz, szef SLD Leszek Miller, ambasador Rosji. Pojawili się także warszawscy samorządowcy SLD: radny Andrzej Golimont i Sebastian Wierzbicki.


Utarczki słowne i przepychanki

Na Powązkach zebrało się ponad tysiąc osób. Autobusy w kierunku cmentarza były zatłoczone na długo przed rozpoczęciem uroczystości. Atmosfera była napięta.

- Przy miejscu, gdzie ma być pochowany gen. Jaruzelski, jest duża grupa żałobników, a tam, gdzie ma się odbyć ceremonia pożegnalna, w pobliżu grobu pułkownika Kuklińskiego, jest spora grupa osób przeciwnych pogrzebowi generała w tym miejscu - relacjonował już po godz. 12 Artur Węgrzynowicz, reporter tvnwarszawa.pl. Dochodziło do utarczek słownych i przepychanek.

Zwolennicy generała mieli m.in. hasła: "Generale żegnamy. Chwała i honor. Bezrobotni. Komuno wróć". Przeciwnicy zebrali się skandowali: "Morderca, morderca" oraz "Raz sierpem, raz młotem czerwoną hołotę", "Zdrajca, zdrajca". Trzymali zdjęcia ofiar z lat 80., m.in. Grzegorza Przemyka oraz transparenty "Cześć i chwała ofiarom generała" i "Zdrajca won pod Kreml". Obie grupy oddzielił ostatecznie policyjny kordon.

Nieśli urnę wśród gwizdów

Przy urnie wystawiono posterunek honorowy. Zgodnie z ceremoniałem wojskowym urnę udekorowano biało-czerwoną szarfą oraz wstęgą orderu Virtuti Militari, którym generał był odznaczony.

Po godz. 14.00 żołnierze ruszyli sprzed domu pogrzebowego z urną na miejsce pochówku. Szli wśród krzyków i gwizdów przeciwników pogrzebu na Powązkach.

"Żegnamy żołnierza, który służył Polsce"

Przy grobie przemowę wygłosił Aleksander Kwaśniewski.

- Żegnamy polityka, który w najtrudniejszym czasie podjął się odpowiedzialności za państwo i uchronił je przed obcą interwencją lub wojną domową - powiedział nad grobem gen. Wojciecha Jaruzelskiego. - Żegnamy człowieka szczególnej epoki naznaczonej tragedią, dramatem, poszukiwaniem sensu i nadziei. Żegnamy żołnierza, który służył Polsce taką, jaką była, nie odmawiając ani poświęcenia, ani krwi. Żegnamy dowódcę, który troszczył się o polskie wojsko, o swoich żołnierzy - dodał były prezydent.


Jak zaznaczył, generałowi podczas życia "nic nie zostało oszczędzone". - Stracony dom rodzinny, Syberia i katorżnicza praca, front, krew i łzy. Polityczna odpowiedzialność i ryzyko porażki, niewdzięczność, ataki, procesy, choroby i cierpienia. Nawet dziś te krzyki wydobywające się z serc, które nie mają miłosierdzia, a tylko Boga na ustach - mówił Kwaśniewski.

- Drogi Wojciechu, zadośćuczynieniem za to wszystko niech będzie świadomość, że Polska jest niepodległa, bezpieczna, że dobrze się rozwija" - dodał. Kwaśniewski zaznaczył, że Jaruzelski jest współarchitektem polskiej transformacji.

Kończąc podkreślił, że sercu Jaruzelskiego najbliższe było określenie "żołnierz". - Żegnamy więc ciebie, żołnierzu. Żołnierzu, który wytrwale, dzielnie i wiernie służyłeś Polsce. Żegnamy cię, żołnierzu, i dziękujemy za wszystko. Dobrze zasłużyłeś się ojczyźnie. Wojciechu, żołnierzu, spocznij. Twoja służba skończona, a my - baczność! Walka o dobre imię Wojciecha Jaruzelskiego trwa. Cześć twojej pamięci - powiedział b. prezydent.

Salwa honorowa

Później żołnierze, wśród gwizdów, oddali salwę honorową. Prochy generała spoczęły w kwaterze I Armii Ludowego Wojska Polskiego przed godz. 15. W tym czasie demonstrujący, którzy skandowali wcześniej hasła przeciw generałowi, zachowywali się ciszej.

Po przemówieniu urnę z prochami generała złożono do grobu. Jak podała PAP, w tym czasie demonstrujący, którzy skandowali wcześniej hasła przeciw generałowi, zachowywali się ciszej.

Tuż przed złożeniem urny, prochy generała pożegnała córka. Po złożeniu urny kompania reprezentacyjna oddała salwę honorową. Trębacz odegrał melodię "Śpij kolego". Rozległy się też dźwięki marsza żałobnego.

"Spokojnie, dużo policji"

- Przy grobie Wojciecha Jaruzelskiego jest spokojnie. Sporadycznie podchodzą kilkuosobowe grupki starszych osób, zapalają znicze i odchodzą – poinformował przed godziną 17 Tomasz Zieliński, reporter tvnwarszawa.pl. Na Powązkach wciąż jest bardzo dużo policjantów - dodał. 


 
Kłótnie przed katedrą

Jak podaje PAP, po godz. 10.00 na ul. Długiej przed katedrą, gdzie odbyła się msza w intencji gen. Jaruzelskiego, także doszło do słownych utarczek pomiędzy przeciwnikami i zwolennikami generała.

 

Symboliczna trumna na radzieckim cmentarzu

Około godz. 10 na Cmentarzu Żołnierzy Radzieckich przy Żwirki i Wigury Ruch Narodowy zorganizował symboliczny pogrzeb gen. Jaruzelskiego.

– Nie uważamy, że zasługiwał, by być pochowanym na Powązkach Wojskowych – przekonuje Witold Tumanowicz.

Gen. Wojciech Jaruzelski był ostatnim przywódcą PRL, współtwórcą Okrągłego Stołu, pierwszym prezydentem po 1989 r. Sądzony w procesie autorów stanu wojennego i ws. masakry na Wybrzeżu w 1970 r. Oba procesy były zawieszone od lata 2011 r. z powodu złego stanu zdrowia Jaruzelskiego, teraz zostaną umorzone. Był sybirakiem, żołnierzem II wojny światowej. Zmarł w niedzielę 25 maja. Miał 90 lat.

PAP,ran/mz/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • ted

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.06.2014 10:46 ~ted

  Twardowski kłania się i wstydzi, że jego słowa odbijają się jak groch o mur idiotyzmów i niechaj mi nikt nie mówi że to patrioci lub pokrzywdzeni, przykro mi Boże

 • abit

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.06.2014 00:07 ~abit

  Witam szczyt wszystkiego tych skandujących powinno się rozliczyć to nie manifa tylko pogrzeb życzę tym tłumokom takiego pogrzebu jaki zgotowali człowiekowi który poświęcił się ojczyźnie

 • zniesmaczony

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.06.2014 08:06 ~zniesmaczony

  Jak pokazała sonda 75% uznało że powinien mieć pogrzep państwowy, a 25% było przeciw. Szanujmy zdanie większości. Zresztą to jak podają nie był pogrzeb państwowy tylko wojskowy i taki się należy generałowi, chyba że zmienicie prawo. Poza tym leży podobno koło zdrajcy Kuklińskiego. A zdrajca jest zawsze zdrajcą.

 • Bożka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.06.2014 23:50 ~Bożka

  Polactwo sie rzerzy z Bogiem na ustach i brakiem najbardxziel elemntarnej kultury.Małośc ludzka nie zna granic!!!!!!!!!!!Pomódlcie sie za siebie oszołomy o odbudowe rozumu.

 • apis

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.06.2014 23:32 ~apis

  Witam. Wreszcie mogę napisać coś co czuję. Otóż, ani Wojciech Jaruzelski, ani Lech Kaczyński nie zasłużyli na miejsca gdzie spoczywają. Podkreślam: miejsca pochówku za swe zasługi. I tyle!!!

 • Szymon

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.06.2014 20:45 ~Szymon

  Obowiązuje zakaz wprowadzania zwierząt na teren cmentarza, więc nie rozumiem kto wpuścił tam to bydło. Życzę wam, żeby na waszych pogrzebach też tak gwizdano

 • kłamstwo wyszło

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.06.2014 19:57 ~kłamstwo wyszło

  TW. BOLEK, KWAS, elekt Maria = CZERWONA HOŁOTA ŻEGNA PARTYJNEGO DZIAŁACZA , MORDERCE ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH!

 • samo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.06.2014 19:55 ~samo

  takimi polakami to wy nie jestescie .co to za polak który nie umi docenic zasług człowieka który uratował wiele z nas ,przypisujecie jemu zbrodnie waszych bliskich ,,współczuje wam.. ale to nie on tego dokonał tylko powstrzymał dalszemu rozlewowi krwi ,żeby nie stan wojenny nie jedna matka opłakiwała swego syna,męża.... weż i przemyśl to czy aby nie mylisz się, tak .. łatwo posądzic kogos o coś czego nie zrobił. kiedys wszystko wyjdzie na jaw,kto tak faktycznie zawinił i bedzie nam wstyd...mielismy wielką polskę ,każdy miał prace ,były zakłady ,porty ,flota,kopalnie, stocznie, a co maszteraz ,też winny JARUZELSKI//?? pomyśl...

 • polka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.06.2014 19:41 ~polka

  narodzie polski nazywacie go bandziorem ,on uratował wam tyłki ,żeby nie interwencja p. jarozelskiego bylibyscie już pod butem rosyjskiej bandy,nie umiecie docenic tego człowieka co uratował nam suwerennosc i bezpieczenstwo,ci co zakłucali jego ostatnie chwile obecnosci na tej ziemi to ludzie tego służalca co prowadzi polske do zagłady ,poczekamy i zobaczymy co będzie dalej ,jego będziemy chowali z chonorami.//?? TEGO ZŁUŻALCA KREMLA. NIE MIAŁ ODWAGI POKAZAC SWOJEJ ZDRADZIECKIEJ MORDY NA POGRZEBIE CZŁOWIEKA WIELKIEJ CHWAŁY.SPIJ W SPOKOJU DROGI WIELKI CZŁOWIEKU TEJ ZIEMI.JUŻ TAM NA CIEBIE NIE SPADNĄ TAK NIECNE SŁOWA OBŁUDNEGO NARODU KTÓRY URATOWAŁES.

 • dora

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.06.2014 17:46 ~dora

  to co pokazano na cmentarzu to szczyt chamstwa! Polcacy nie potraficie żadnej świątości uszanować

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »