Informacje

29.05.2014 15:34 UROCZYSTOŚCI W PIĄTEK

Pogrzeb generała z asystą honorową. "Prezydent zabierze głos"

SERWISY:


- Prezydent Bronisław Komorowski zabierze głos podczas mszy św. w intencji zmarłego gen. Wojciecha Jaruzelskiego w warszawskiej Katedrze Polowej WP - poinformował PAP prezydencki doradca Tomasz Nałęcz. A jak podaje Dowództwo Garnizonu Warszawa, wojsko wyznaczyło asystę honorową na ceremonię pogrzebową gen. Wojciecha Jaruzelskiego.

Pogrzeb i poprzedzająca go msza święta zaplanowane są na piątek. Tomasz Nałęcz poinformował, że prezydent nie weźmie udziału w pozostałych uroczystości pogrzebowych; będzie natomiast obecny prezydencki reprezentant. W imieniu prezydenta zostanie także złożony wieniec.

"Uzgodnione z rodziną"

- Dowódca Garnizonu Warszawa wyznaczył wojskową asystę honorową na ceremonię pogrzebową generała Wojciecha Jaruzelskiego w uzgodnieniu z rodziną i Kancelarią Prezydenta RP - napisała w komunikacie rzeczniczka DGW ppłk Joanna Klejszmit-Bodziuch. Powołała się na punkt ceremoniału wojskowego, zgodnie z którym wojskową asystę honorową wyznacza się na pogrzeby byłych żołnierzy zawodowych.

Zgodnie z ceremoniałem wojskową asystę honorową na uroczystości pogrzebowej może stanowić: kompania honorowa z pocztem sztandarowym lub bez niego, żołnierze wyznaczeni na posterunek honorowy, który towarzyszy trumnie lub urnie z prochami, żołnierze do niesienia poduszek z orderami, wieńców i wiązanek, orkiestra wojskowa, trębacz i werblista.

Urna przed domem pogrzebowym

Uroczysty pogrzeb gen. Jaruzelskiego odbędzie się w piątek na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach. Jak poinformowano PAP w biurze b. prezydenta, o godz. 13.45 urna z jego prochami zostanie wystawiona przed domem pogrzebowym na cmentarzu. Kwadrans później kondukt ruszy w kierunku grobu.

Wcześniej, o godz. 11, w katedrze polowej Wojska Polskiego ma się odbyć msza w intencji zmarłego. Prezydencki minister Tomasz Nałęcz mówił, że weźmie w niej udział prezydent Bronisław Komorowski.

O pochowanie generała na Powązkach Wojskowych wystąpił w poniedziałek Związek Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych (powstał w 1990 r. w miejsce Związku Bojowników o Wolność i Demokrację). Wniosek poparła rodzina zmarłego. Córka generała Monika Jaruzelska podkreślała, że jej ojciec całe życie czuł się przede wszystkim żołnierzem i chciał spocząć wśród towarzyszy broni.

Informacje o miejscu pochówku Jaruzelskiego i charakterze pogrzebu wywołały sprzeciw niektórych środowisk, m.in. IPN.

Gen. Jaruzelski zmarł w niedzielę w szpitalu w Warszawie, gdzie przebywał z przerwami od kilku miesięcy. Jaruzelski to przywódca PRL i PZPR w latach 80. ubiegłego wieku, przewodniczący Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego podczas stanu wojennego, prezydent w latach 1989-90.

NAJPRAWDOPODOBNIEJ W TYM MIEJSCU ZOSTANIE POCHOWANY GENERAŁ:

 

PAP/ran

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • polak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.05.2014 13:35 ~polak

  Gen. Jaruzelski był prawym człowiekiem a nie jak teraz nie którzy politycy co biją się tylko o stołek i pieniądze a nie patrzą na kraj .Nasz kraj jest piękny tylko chorzy ludzie nim rządzą.

 • AAA

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.05.2014 00:53 ~AAA

  xfactor~xfactor

  Ale matoły myślą, że Rosjanie by nie weszli.
  Mamy 2014r. a Oni sobie zabrali Krym, a pamiętajmy że kiedyś z Polski na Krym nie było tak daleka jak teraz.

  Czytajac niektore komentarze az strach bierze jakie niedouczone mamy spoleczenstwo!!! Zachowuja sie jak downy albo jak z choroba alchamera. On uratowl Nasza Polske przed ingerencja ZSRR. Byscie zobaczyli co by bylo gdyby weszli. Jak na Wegrzech i bylej Czechoslowacji - byly Uklad Warszawski. Honory i tylko Honory dla Generala ze wszystko przebieglo polubownie!!!1 Pozdrawiam ale tylko te osoby na poziomie a nie zakompleksione lub te co maja sama slome we lbie

 • AAA

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.05.2014 00:35 ~AAA


  Zgadzam się z Tobą choć urodziłem się w 1981 r. ale ja bazuje na faktak.
  zorak~zorak

  Ludzie, ile tu jadu. I wy się nazywacie pkoleniem JPII? Mogę się założyć że 90% krzykaczy to ludzie młodzi, którzy nie pamiętają komuny. Typowi Polacy, tylko opluwać, tylko szczekać.
  Odtajnijmy wszystkie dokumenty z Rosji i USA i przekonamy się czy stan wojenny był szłuszny czy nie.
  Większość nie dorasta generałowi do pięt.
  polak~polak • AAA

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.05.2014 00:30 ~AAA


  Zapoznaj się proszę z jego życiorysem, a może też miełeś dziadka w niemieckiej armii?
  towarzysz~towarzysz

  Wielki człowiek uratowal polske przed najazdem i zniszczeniem przez ruskich. Chwala mu i czesc jego pamieci
  Czytacz postów~Czytacz postów

  Uratował? Sam skomlał na Kremlu, by weszli a towarzysze radzieccy pokazali mu fakę. Zresztą teksty o "targaniu po szczękach" to była ubecka prowokacja spreparowana praez Czekiszczaka, by zdemenciałe partyjne tetryki się trzęsły, jak galareta i poparły wzięcie społeczeństwa za twarz.


 • MTC

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.05.2014 23:23 ~MTC

  BasterBaster

  Przestańcie się już prymitywy błaźnić. Weźcie się za jakąś naukę, poczytajcie trochę historii, przeczytajcie choć jedną rzecz, którą napisał Jaruzelski. Nie macie żadnego moralnego prawa (choć o moralności pojęcia nie macie) krytykować Jaruzelskiego, bo żaden z Was nigdy niczego nie zrobił i nie zrobi dla Ojczyzny. Nie potraficie wziąć odpowiedzialności za swoje słowa, a cóż dopiero za Państwo. W życiu żadnej książki ze zrozumieniem nie przeczytaliście. Potraficie tylko pluć. Jesteście tylko chwastami, i tak Was należy traktować.
  A Generał przejdzie do historii i będą o nim uczyć w szkole. Może doczeka się pomników.

  Chyba zapomniałeś swoich leków... Albo jesteś wygłodniałym trollem internetowym, bo od takich kocopołów to nie wiadomo- śmiać się czy płakać

 • MTC

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.05.2014 23:20 ~MTC

  xfactor~xfactor

  Czytajac niektore komentarze az strach bierze jakie niedouczone mamy spoleczenstwo!!! Zachowuja sie jak downy albo jak z choroba alchamera. On uratowl Nasza Polske przed ingerencja ZSRR. Byscie zobaczyli co by bylo gdyby weszli. Jak na Wegrzech i bylej Czechoslowacji - byly Uklad Warszawski. Honory i tylko Honory dla Generala ze wszystko przebieglo polubownie!!!1 Pozdrawiam ale tylko te osoby na poziomie a nie zakompleksione lub te co maja sama slome we lbie

  Nie uratował- on skamlał Sowietów, żeby do nas weszli. Chciał sprowadzić obce wojsko przeciwko swojemu narodowi. Pomyśl, poczytaj, albo zapomij i idź obejrzeć finał X-factor

 • jar

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.05.2014 23:11 ~jar


  towarzysz~towarzysz

  Wielki człowiek uratowal polske przed najazdem i zniszczeniem przez ruskich. Chwala mu i czesc jego pamieci
  Czytacz postów~Czytacz postów

  Uratował? Sam skomlał na Kremlu, by weszli a towarzysze radzieccy pokazali mu fakę. Zresztą teksty o "targaniu po szczękach" to była ubecka prowokacja spreparowana praez Czekiszczaka, by zdemenciałe partyjne tetryki się trzęsły, jak galareta i poparły wzięcie społeczeństwa za twarz.


  powtórze to co napisałem w poniższym linku:

  Na początku tez cie pozdrawiam.
  Racje ma Maria,pospir...li do Chicago "góralczyki pieprzone"zamiast stanąć piersią za Polską,a teraz maja prawo glosować.Inni jakoś nie wyjechali.Zasadne było złamanie konstytucji,bo był STAN WOJENNY.Tak jak w czasie wojny zawiesza się wszelkie prawa.Mój dziadek też był kopany i bity,a ojciec siedział bo odmówił służby wojskowej.Ci co tak pieprzą się pytam: gdzie służyli ich ojcowie-w WOJSKU LUDOWYM pod dowództwem jaruzela.HIPOKRYCI..
  ps.nie jestem komuchem,czy tam pająkiem,a brak argumentów rodzi agresje.Miłego wieczoru.

 • Kierunek Berlin

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.05.2014 22:52 ~Kierunek Berlin  irena_petersenirena_petersen

  Odeszła tragiczna postać. Wierze, ze historia wróci mu honor na który zasłużył jako żołnierz i Polak. Papież go przyjął a teraz Bóg go do siebie powołał. Pokój jego duszy

  max~max

  piekło też go przyjmie. krótka pamięć ale może przypomnę zabitych górników z Wójka, czy podziemnych żołnierzy z WiN i AK, których tak umiłował sobie ścigać.
  Przemek112Przemek112

  Być może i ciebie też!

  Oho, nowość ! Okazuje się, że ścigał bandytów z WiN-u, oraz prześladował żołnierzy AK. A miał wtedy zaledwie 22 lata, taki był z niego zbrodniarz ! Przestańcie pieprzyć bzdury i przypisywać mu każdą akcję wojskową po wojnie, a może i w czasie wojny. Ale wtedy był raczej zajęty marszem na Berlin.

 • creamy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.05.2014 22:45 ~creamy

  Nie było mnie jeszcze na świecie, gdy był stan wojenny. Jednak dużo wiem od rodziców, dziadków i pradziadków. Część mojej rodziny mieszkała w Warszawie - druga część pod Szczecinem. Mimo to wszyscy uważają, że gen. Jaruzelski słusznie wprowadził stan wojenny. W Warszawie działy się różne rzeczy, były strzelaniny, ginęło wielu ludzi. Wojska radzieckie stały przy granicy.
  Nikt nie zdegradował gen. Jaruzelskiego do niższego stopnia. Generałem nie został dlatego, że komukolwiek dał łapówki, jak wielokrotnie dzieje się to teraz. Zasłużył na miano generała. Otrzymał mnóstwo odznaczeń, orderów i medali - za co? Za to że był zdrajcom? Nie. Zasłużył. Opamiętajcie się ludzie. Zmarł Generał, Prezydent - okażcie mu odrobinę szacunku.
  Najśmieszniejsze jest to, że wypowiadają się głównie ludzie, których nie było wtedy na świecie, a wierzą w co popadnie. Poczytajcie, porozmawiajcie z kompetentnymi ludźmi, a nie wierzycie w każde, nawet najbardziej idiotyczne i kłamliwe słowo. Łatwo jest oceniać i obrażać człowieka, który już nie żyje i nie ma się jak bronić. Chociaż, jak dla mnie nie musi. Zrobił dobrze. Nikt nie wie co byłoby, gdyby podjął inną decyzję. Gdybać sobie można.
  Mam jedynie nadzieję, że ludzie, którzy wyrażają się w tak okrutny, bezlitosny, bezczelny i jednocześnie idiotyczny sposób - poczuli się lepiej i się dowartościowali. Roztrząsacie się nad pogrzebem człowieka, który już nic nie zrobi - zamiast zajmować się sprawami aktualnymi, które mają wpływ na naszą przyszłość.

 • Taki był

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.05.2014 22:45 ~Taki był


  Tadeusz~Tadeusz

  Zmarł Prezydent RP. Jaki by nie był ale w procedurach wybrany - więc się go chowa też zgodnie z procedurami dla Prezydenta RP i tyle. Reszta to dla historyków, polityków,komentatorów, pismaków jaki był.
  A teraz cisza jak nad każdym zmarłym. Czy znów cały świat ma komentować naszą głupotę,czy nie morzemy być w końcu kiedyś normalni.
  SłusznySłuszny

  Nie możemy być normalni skoro bzdury powtarzamy o tym że to był Prezydent Polski, to był zdrajca na usługach CCCP, wykształcony w Moskwie tak, aby najlepiej służyć Związkowi Radzieckiemu i Partii Komunistycznej. Człowiek winny zdrady stanu jako służalec okupanta. Człowiek winny zbrodni wobec Narodzie Polskim. Jeżeli ktoś myśli inaczej to zawsze będzie problem. Myslę że to poważny problem że władza decyduje się na honorowy pogrzeb.

  Wykształcony był również w klasztornej szkole Braci Marianów na Bielanach.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »