Informacje

11.08.2018 12:24 "Wąskie myślenie"

Pogrzeb generała Ścibora-Rylskiego bez prezydenta, premiera, ministra obrony

SERWISY:


Ostatnia droga generała Zbigniewa Ścibora-Rylskiego odbyła się bez udziału prezydenta, premiera i ministra obrony narodowej. Dlaczego najważniejszych osób w państwie zabrakło? Sami zainteresowani milczą, a zdaniem polityków opozycji decydujące były poglądy polityczne zmarłego.

Pogrzeb generała odbył się w piątek na Powązkach. List od Andrzeja Dudy, który w piątek był na Zlocie Związku Harcerstwa Polskiego na Wyspie Sobieszewskiej w Gdańsku, przeczytał zastępca szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego Dariusz Gwizdała.

Rząd reprezentował szef gabinetu politycznego premiera Marek Suski.

"Chodzi o to, że generał nie popierał PiS-u"

Brak najważniejszych przedstawicieli państwa zwrócił uwagę komentatorów.

"Smutne to i to po wielokroć. Smutne, bo odszedł człowiek wiekowy, ale pełen ciepła, dobroci i prawości. Takich ciągle nam mało i smutno, gdy ci nieliczni odchodzą. Smutno, bo prezydent, premier, szef IPN, minister obrony narodowej i wielu innych oficjeli, wybrało inne atrakcje zamiast pogrzebu narodowego bohatera" - napisał ksiądz Wojciech Lemański.

"Brak obecności prezydenta i premiera na pożegnaniu gen. Zbigniewa Ścibor-Rylskiego spowodowało, iż ostatni oddany Mu hołd był niezwykle podniosły. Nic uroczystości nie mogło zakłócić. Chwała bohaterowi, powstańcowi i przede wszystkim Polakowi" - napisał z kolei Bogdan Zdrojewski z Platformy Obywatelskiej, były minister kultury, obecnie poseł Parlamentu Europejskiego.


Sprawę skomentował również w piątkowym programie "Tak Jest" TVN24 Jan Grabiec z PO.

- Ja rozumiem, że prezydent mógł nie mieć czasu, że premier mógł nie mieć czasu, ale minister obrony narodowej ma jeszcze pięciu zastępców. I mamy do czynienia z żołnierzem Września’39 roku, generałem, uczestnikiem najpierw Armii Krajowej, później Powstania Warszawskiego – mówił polityk Platformy Obywatelskiej. - Myślę, że chodzi o to, że generał Ścibor-Rylski miał inne poglądy polityczne, że nie popierał PiS-u, że może tego rodzaju wąskie, partyjne myślenie decyduje o tym, czy minister obrony narodowej jest na pogrzebie, czy nie – dodał.

W mediach społecznościowych prezydenta, premiera i ministra obrony narodowej nie ma odpowiedzi na pytania, dlaczego nie pojawili się na Powązkach. W mediach (m.in. DoRzeczy.pl i WP.pl) pojawiły się informacje, że MON ograniczył się do wysłania wiązanki. Próbowaliśmy potwierdzić te informacje, ale nie udało nam się dodzwonić do biura prasowego resortu. Pytania przesłaliśmy mailem.

Przedstawiciele miasta, Sejmu, kombatanci

W uroczystościach udział wzięli między innymi wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska, były prezydent Bronisław Komorowski, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk, prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, przewodnicząca Rady Warszawy Ewa Malinowska-Grupińska, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski oraz gen. Wiesław Grudziński. Zmarłego żegnali także przyjaciele, m.in. Waldemar Strzałkowski, a także weterani, m.in. prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Leszek Żukowski.

ran/PAP/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Nauka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.08.2018 12:16 ~Nauka

  Salomon~Salomon

  Gdyby Prezydent chodził na pogrzeb każdego Polaka toby nie miał czasu na swoje obowiązki lepiej popatrzcie na Hannę która oddaje hołd a takich jak generał wyrzucała na bruk


  To nie był zwykły Polak, tylko jeden z nielicznych już bohaterów, którzy brali udział w Powstaniu Warszawskim. To był chyba ostatni żyjący żołnierz tak wysokiego stopnia, który uczestniczył w powstaniu, ale PiSiaki mają taki w głębokim poważaniu, ich interesuje tylko koryto+.

 • Salomon

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.08.2018 07:38 ~Salomon

  Gdyby Prezydent chodził na pogrzeb każdego Polaka toby nie miał czasu na swoje obowiązki lepiej popatrzcie na Hannę która oddaje hołd a takich jak generał wyrzucała na bruk

 • mer7t6

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.08.2018 23:57 ~mer7t6

  Ewa~Ewa

  Mjr Czesław Mostek służył w Korpusie Ochrony Pogranicza, brał udział w Powstaniu Warszawskim, był członkiem Armii Krajowej oraz więźniem Urzędu Bezpieczeństwa. Nowy właściciel kamienicy podniósł czynsz na tyle, że 95-latek nie miał z czego go zapłacić. Wkrótce mjr Mostek został eksmitowany. Tak działa Warszawa pod rządami Hanny Gronkiewicz-Waltz.

  A dlaczego prezydent dopiero teraz podnosi renty kombatanckie ? Bo jest ich mniej !

 • Adela

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.08.2018 22:36 ~Adela

  Andrzej Duda jest przecież prezydentem wszystkich Polaków... /tych z poprawnej opcji/

 • roki

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.08.2018 22:09 ~roki

  Naraził się Pan Generał "dobrej zmianie" i został pośmiertnie ukarany.

 • nick

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.08.2018 21:15 ~nick

  Ola~Ola

  Bardzo dobrze, że politycy PIS uszanowali symapatie zmarłego i nie przyszli. Inaczej by byli posądzani przez hucpiarzy z peło o wykorzystywanie pogrzebu do celów politycznych. Brawo dla PIS. Elegancja w postępowaniu jakiej peł może tylko pozazdrościć.

  Hmm, raczej brak taktu, żeby nie powiedzieć zwyczajne prostactwo,

 • kuroszito

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.08.2018 21:11 ~kuroszito

  Ola~Ola

  Bardzo dobrze, że politycy PIS uszanowali symapatie zmarłego i nie przyszli. Inaczej by byli posądzani przez hucpiarzy z peło o wykorzystywanie pogrzebu do celów politycznych. Brawo dla PIS. Elegancja w postępowaniu jakiej peł może tylko pozazdrościć.

 • andy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.08.2018 20:55 ~andy

  bo to mali ludzie są

 • HARCERKA

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.08.2018 20:50 ~HARCERKA

  TO KPINA I BARDZO PRZYKRE ŻE TAK ZASŁUŻONEGO KOMBATANTA NIE POŻEGNAŁA NAJWAŻNIEJSZA GŁOWA PAŃSTWA. W KOŃCU generał Zbigniew Ścibor-Rylski WALCZYŁ ZA NASZĄ WOLNOŚĆ. TO ŻE NIE POPIERAŁ PIS-U TO NIE ZWALNIA PREZYDENTA Z TEGO OBOWIĄZKU. BARDZO TO PRZYKRE. :(

 • Zbych 990

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.08.2018 18:41 ~Zbych 990

  Do komentarzy dodam krótko-Warto być patriotą, człowiekiem oddanym Polsce.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »