Informacje

09.05.2017 20:19 powstaną tu mieszkania i biura

Podziemia, sfinks i warzelnia.
Weszliśmy do piwnic browarów

SERWISY:


Zapuszczony teren dawnych Browarów Warszawskich ma w ciągu czterech lat zupełnie się zmienić. Prywatny inwestor planuje tu wybudować mieszkania, biura i otworzyć restauracje. Zanim przejdzie metamorfozę, dotknęliśmy historii stołecznego browarnictwa. Z kamerą zwiedzaliśmy podziemia, warzelnię i dom fabrykanta, które pamiętają czasy produkcji złotego trunku.

Czterohektarową połać ziemi między Chłodną, Wronią, Grzybowską i Żelazną wielu kojarzy z zarośniętą przestrzenią i zaniedbanymi budynkami. Tymczasem w teren ten wpisana jest historia stołecznego browarnictwa, która sięga połowy XIX wieku. Jego ślady wciąż można znaleźć. To, co najciekawsze i najbardziej tajemnicze, znajduje się pod ziemią - w piwnicach. Prywatny inwestor, do którego należy ziemia, wpuścił nas tam, gdzie zajrzeć ma okazję naprawdę niewielu.

"Tajemnicze miejsce"

Po wąskich i zagruzowanych schodach schodzimy z kamerą do piwnic. Jest ciemno, więc potrzebne są latarki. Przechodzimy pomiędzy pomieszczeniami, w których przechowywane było między innymi piwo. Można jeszcze zobaczyć półokrągłe podstawy, na których trzymano ogromne beczki.

- Sklepienie jest pokryte kafelkami, one są tutaj jeszcze z czasów PRL. Będziemy skuwać te powierzchnie i szukać całej tej oryginalnej konstrukcji piwnic po to, by odnawiać ją w ramach prowadzonych przez nas prac – tłumaczy Monika Olejnik-Okuniewska z Echo Investment, która była naszym przewodnikiem.

Część piwnic znajduje się w gminnej ewidencji zabytków, więc prace są prowadzone zgodnie z zalecaniami konserwatorskimi. W klimatycznych podziemiach mają znaleźć się restauracje, kawiarnie czy centrum konferencyjne.

Pozostałą część piwnic odkopano - na powierzchni znajdzie się plac zwany Bramą Browarów. Cegły po rozbiórce posłużą do budowy nowych elementów na placu.

Warzelnia ze sfinksem

Ale podziemia to nie jedyne miejsce o zabytkowym charakterze. Przy ulicy Grzybowskiej znajduje się  dom fabrykanta, który kiedyś należał do rodziny Schiele. To ta rodzinna dała początek tradycjom browarniczym w tym miejscu. Jak zapewnia inwestor, renowacja domu dobiega końca. Zyskał przede wszystkim odnowioną, białą elewację.

Jego wnętrza też odnowiono. W czerwcu planowane jest otwarcie tu biura sprzedaży mieszkań.

Na terenie dawnych browarów jest jeszcze jeden budynek, który rzuca się w oczy. Znajduje się właściwie w samym centrum działki – to warzelnia, czyli miejsce, gdzie wytwarzało się browar. Jest w opłakanym stanie.

Nad wejściem góruje jeszcze zniszczony znak Browarów Warszawskich ze sfinksem. Wchodzimy po schodkach - w środku od razu na pierwszy plan widać barierki otaczające okrągłe dziury w betonowej podłodze. To tam poniżej znajdowały się kadzie, w których powstawał trunek.

Docelowo to miejsce ma być przeznaczone na biura, a możliwe, że w parterze na handel.
Na terenie znajduje się jeszcze jeden zabytek – tzw. laboratorium od strony Żelaznej. Na razie jest zamurowane ze względu na bezpieczeństwo, więc do środka nie można wejść. Tam również znajdą się  biura.

Całość do 2020 roku

Na działce wzdłuż ulicy Chłodnej staną mieszkania na sprzedaż. Na razie na początkowym etapie jest budowa obiektu u zbiegu z ulicą Wronią. Prace toczą się tu teraz pod ziemią. Budynek powstać do 2018 roku, pozostałe dwa do połowy 2019.

Cała inwestycja ma być gotowa w 2020 roku. Prace kontroluje stołeczny konserwator zabytków. Jak mówi tvnwarszawa.pl Michał Krasucki, przebiegają one bez zastrzeżeń.

ran//ec

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Keczup

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.05.2017 07:11 ~Keczup

  Paweł~Paweł

  a czy ktoś pamięta ten zgiełk kiedy browary warszawskie działały pełną parą?
  ludzie mieli pracę ,piwo lało się strumieniami a coca cola smakowała dużo lepiej niż dzisiejsza - była rozlewana właśnie w browarach warszawskich z tyłu w budynku z żółtej blachy. To były piękne czasy.

  A po drugiej stronie grzybowskiej zakłady Varsowin czyli rozlewnia win, produkcja musztardy.

 • Antytandeciarz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.05.2017 21:48 ~Antytandeciarz

  Współczesne tramwaje są bardzo ciche i niepotrzebnie sieje się zamęt ludziom w głowach, że hałasują. Poza tym w śródmieściu nie będą rozwijać nadmiernej prędkości poruszając się z odpowiednio dostosowaną szybkością do wielkomiejskiego otoczenia.

 • Antytandeciarz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.05.2017 21:43 ~Antytandeciarz

  Chłodna idealnie nadaje się na ulicę tranzytową, a nienaturalne wyłączenie ruchu z jej części na odcinku od ul. Żelaznej do Al. Jana Pawła II oraz zablokowanie ruchu na ul. Białej niepotrzebnie tylko spiętrza ruch na ul. Grzybowskiej. Szeroka Chłodna wraz z torami jest wystarczająca dla przyjęcia wzmożonego ruchu samochodowego. Rozumiem, że ktoś się tu boi ruchu na Chłodnej i koniecznie chce go przerzucić na Grzybowską.

 • www2

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.05.2017 21:38 ~www2



  warszawa historyczna~warszawa historyczna

  cieszy, że powstaje nowe miejsce na mapie Warszawy, dzięki pracowni projektowej JEMS Architekci i APP Maciej Mazgaj
  nieee~nieee

  Kolejne bezkształtne, bezpłciowe, bezwyrazowe skupisko szklanych kloców. Zwłaszcza pięknie wyglądają takie "biurowce" z powykrzywianymi żaluzjami i stertami papierów w oknach.
  Adam~Adam


  Wyjedziesz do Berlina czy Londynu i podobnymi konstrukcjami będziesz się zachwycał... wszystko złe i niedobre

  W Berlinie zachwycam się zakazem wjazdu osobówek do centrum i czekam na podobne rozwiązanie w Warszawie. Czas najwyższy, od wjazdu do centrum są autobusy.

 • janko

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.05.2017 19:03 ~janko

  zniszczono kolejny zakład pracy który dawał pracę wielu ludziom i mieli do niej blisko na piechotę, nie tworzyli korków jak teraz

 • Agniecha

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.05.2017 13:54 ~Agniecha

  Super, że przy okazji budowy nowego osiedla inwestor pomyślał o pozostawieniu i wkomponowaniu zabytków w nowy plan. Pamiętam jeszcze czasy, gdy od Grzybowskiej kupowało się piwo z blaszanej budki, prosto z produkcji... i zapach ważonego piwa w lecie...
  Świetny pomysł! Może okolica zyska nie tylko nowy blok a miejsce spotkań w otoczeniu starej tradycji :)

 • bwrtek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.05.2017 13:12 ~bwrtek


  warszawa historyczna~warszawa historyczna

  cieszy, że powstaje nowe miejsce na mapie Warszawy, dzięki pracowni projektowej JEMS Architekci i APP Maciej Mazgaj
  nieee~nieee

  Kolejne bezkształtne, bezpłciowe, bezwyrazowe skupisko szklanych kloców. Zwłaszcza pięknie wyglądają takie "biurowce" z powykrzywianymi żaluzjami i stertami papierów w oknach.

  90% samochodów w Warszawie to osobówki wiozące tylko kierowcę. Skończmy wreszcie ze ściemą o jakiejś wielkiej liczbie wożonych dzieci czy zaopatrzeniu.

 • Adam

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.05.2017 12:22 ~Adam


  warszawa historyczna~warszawa historyczna

  cieszy, że powstaje nowe miejsce na mapie Warszawy, dzięki pracowni projektowej JEMS Architekci i APP Maciej Mazgaj
  nieee~nieee

  Kolejne bezkształtne, bezpłciowe, bezwyrazowe skupisko szklanych kloców. Zwłaszcza pięknie wyglądają takie "biurowce" z powykrzywianymi żaluzjami i stertami papierów w oknach.


  Wyjedziesz do Berlina czy Londynu i podobnymi konstrukcjami będziesz się zachwycał... wszystko złe i niedobre

 • mck

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.05.2017 11:38 ~mck

  Bardzo fajnie, że teren zostanie zagospodarowany. Ciekawe tylko czy deweloper przewidzi odpowiednio dużą ilość garaży podziemnych dla mieszkańców, gości i pracowników biur. Niestety zaparkowanie w tej części Woli to już dziś tragedia (sporo biur bez parkingów, pełno bloków bez parkingów albo ze zbyt małą ilością miejsc, więc samochody stoją wszędzie). Ciekawi mnie też czy deweloper dołoży się do przebudowy Grzybowskiej, czy tradycyjnie problem spadnie na miasto. Nieposzerzenie Grzybowskiej spowoduje paraliż komunikacyjny w najbliższej okolicy (już dziś Grzybowska w godzinach szczytu jest zapchana od Towarowej do Żelaznej).

 • fyfyfyfyfy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.05.2017 09:44 ~fyfyfyfyfy

  Antytandeciarz~Antytandeciarz

  Wystarczy odtworzyć przedwojenną sieć tramwajową na Chłodnej i Żelaznej, dołożyć jeszcze linię po Grzybowskiej i niepotrzebne będzie przerabianie już raz poszerzanej w na początku lat 70. (na odcinku od Żelaznej do Al. Jana Pawła II) ul. Grzybowskiej. Stąd można dotrzeć do centrum na piechotę, rowerem albo komunikacją miejską. Nie ma potrzeby upodabniania jej do smutnej, tandetnej, podmiejskiej obwodnicy, jaką jest teraz ul. Prosta.


  Nie każdy jedzie do centrum, nie każdy tam jedzie i chce jechać. Tramwaj na Grzybowskiej? Czyli zgrzyty i hałas? I tak wymusiłoby to przebudowanie całej ulicy do układu 2x2.
  Chłodna NIE JEST i NIE BĘDZIE ulicą tranzytową!
  Dlatego przebudowa Grzybowskiej jest konieczna. To że ty nie musisz pracować, odwozić dzieci do szkoły czy dowozić zaopatrzenia, nie znaczy że reszta ludzi tak też ma. Gigantyczne nowe osiedle widzące na uliczce osiedlowej, bo tym w temacie przepustowości jest Grzybowska od Żelaznej do Towarowej.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »