Informacje

13.06.2011 12:06 z 30 rocznie na 25 zł miesięcznie?

Podwyżka opłat za parkowanie
dzieli rządzących Warszawą

SERWISY:

Planowana podwyżka abonamentu za płatne parkowanie nie jest jeszcze przesądzona. Co prawda według planów ratusza opłata miałaby wzrosnąć dziesięciokrotnie, ale ten projekt musi jeszcze przyjąć rada miasta. – Uważam, że poziom wzrostu jest zbyt wysoki – mówi przewodniczący klubu radnych... Platformy Obywatelskiej.

O tym, że strefa płatnego parkowania ma być poszerzona pisaliśmy już w piątek. Wtedy też okazało się, że ratusz szykuje podwyżkę opłaty dla mieszkańców. 30 zł rocznie - tyle płacą teraz warszawiacy za parkowanie w pobliżu swojego domu. Wystarczy, że wykupią abonament. Po zamianach mogą płacić 25 zł, ale miesięcznie.

"Wzrost za wysoki"

Proponowaną podwyżką mają zająć się w czwartek radni miasta - to oni podejmują ostateczną decyzję. Większość ma Platforma Obywatelska, ale wynik głosowania nie jest taki oczywisty.

- Co prawda posiedzenie klubu PO mamy we wtorek, ale moim prywatnym zdaniem dziesięciokrotna podwyżka, to zły pomysł - mówi Jarosław Szostakowski, przewodniczący klubu radnych PO w radzie miasta. - Opłata abonamentowa miała służyć m.in. pokryciu kosztów związanych z tym, że trzeba wydać identyfikator - dodaje.

I przekonuje: - Uważam, że proponowany poziom wzrostu jest za wysoki. W związku z tym będę nakłaniał radnych mojego klubu, żebyśmy nie zajmowali się podwyżką opłat abonamentowych na najbliższym posiedzeniu rady. Lepiej to jeszcze przedyskutować.

Z 13 na 10 zł

Nie da się jednak ukryć, że na tle innych Polskich miast 30 zł rocznie to kwota niewielka. W Gdyni abonament kosztuje 20 zł miesięcznie, we Wrocławiu 10 zł (w ubiegłym roku został zmniejszony z 13 zł). 10 zł płacą też poznaniacy.

- W Krakowie opłata wynosi też 10 zł miesięcznie - mówi Jacek Bartlewicz, rzecznik Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu. - Planowana zmiana to taka, że dostępny byłby tylko jeden ambonament na mieszkanie. O tym czy wejdzie w życie, mają zadecydować miejscy radni - dodaje.

ran/mz

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Krzysztof

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.06.2011 12:32 ~Krzysztof

  A co to za argument, że w Krakowie i Poznaniu płacą? To niech sobie zmniejszą stawki. Forsowanie podatków za to, że się żyje (woda, grunt, prąd, parkowanie pod własnym domem, itp) prowadzi do jakiegoś niewolnictwa - muszę tyrać jak wół, żeby w ogóle móc funkcjonować z 5 osobową rodziną. Jak nas nie stać na nowe muzea i stadiony, to może ich po prostu nie budujmy, zamiast pogarszać zwykłym ludziom jakość życia dla jakichś fanaberii.

 • kruczy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.06.2011 12:21 ~kruczy

  bardzo dobrze niech drożeje razy 100.
  Do pracy się przyjeżdża - i korki tworzy,
  do metra zapraszam, autobusów i tramwai.
  A jak kogoś stać to bulić 30 dychy za godzinę i nie marudzić.

 • nnnn

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.06.2011 11:19 ~nnnn

  Słoikom odrazu zakładać antaby na koła za brak opłaty parkingowej w wysokości 500 zł płatne przy zdjęciu blokady. Zaraz będzie tyle szmalu w kasie miejskiej że hej. I ćwoki przestaną podskakiwac.

 • aaa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.06.2011 11:03 ~aaa

  Te flancowane warszawaiaki buraki przyjezdne niech tak nie rumakują. Najlepiej nie płacić a korzystać. Opdatkować ich obowiązkowo tu w W-wie. A jak się nie podoba to jazda na swoje przysiółki.

 • ddd

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.06.2011 10:41 ~ddd

  Widać że buractwo pszenno ziemniaczane też się tu wpisuje. Element napływowy niech się nie odzywa, niech tu zostawiają kasę bo my za nich płacimy.

 • mini morris

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.06.2011 09:50 ~mini morris

  chyba trochę za dużo tych podwyzek!!!! Woda, czynsz, bilety i teraz jeszcze to!!!! Może byście tak sobie i prezydentowej ucięli premie i mocno wygórowane pensje - nie trzeba byłoby z mieszkańców ciągle zdzierać.
  Dopero by się dziura w budżecie idealnie załatała

 • mieszkaniec_centrum

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.06.2011 09:42 ~mieszkanie…

  I tak jesteśmy świadkami upadku tego miasta, gdzie tzw "prezydent HGW" zaczyna okradać wszystkich ZAMELDOWANYCH mieszkańców tylko po to żeby mieć na wykończenie stadionu oraz metro, które ruszy w 20xx roku.

  Po 300% podwyżce podatku gruntowego byłem przekonany, że nikt normalny na nią nie zagłosuje, ale nie doceniłem kolejnej fali buraczanej, która topi to miasto.

  Za chwilę wzrosną opłaty za wodę etc. więc wszystkie osoby, które na tę [cenzura] głosowały powinny być zadowolone.

  W kwestii parkowania w centrum: strefa płatnego parkowania była wprowadzona po to żeby ludzie NIE jeździli samochodami do pracy i teoretycznie to się udało w jakimś stopniu. Dzięki "wspaniałej" polityce przestrzennej mamy domy mieszkalne obok biurowców w centrum Warszawy, która nie jest ani miejscem do mieszkania ani do pracy. Podnoszenie opłat za parkowanie pod domem to skandal chociażby ze względu na to, że NIE otrzymujemy nic w zamian. Mieszkańcy centrum byli tam zanim powstawały wszystkie strefy płatnego parkowania oraz będą tam jeszcze długo po to tym jak HGW przestanie niszczyć to miasto.

  Skoro HGW jest taka wspaniała to niech pokaże gdzie są te parkingi podziemne, które miały rozwiązać kwestię miejsc parkingowych bo postawić jakiś obleśny murek na Emilii Plater jest dużo łatwiej niż zbudować parking podziemny.

 • Ub

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.06.2011 22:41 ~Ub

  Chyba tych radnych popieprzylo. Za co mam placic. Chyba ci radni mieszkają poza srodmiesciem. Pamietajcie ze wam się mandaty wkrótce skończą i tez będziecie płacić. Jestem pierwszy za rozwaleniem rady miasta jak tak ustala.

 • bank

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.06.2011 21:58 ~bank

  Strefa płatna z zamierzenia miała powodować rotację samochodów, a tego w ogóle nie ma!!! Codziennie idę Wilczą od Koszykowej do Marszałkowskiej i z ciekawośći dziś patrzyłem ile samochodów stoi na "biletach" a ile na abonamencie. Na biletach było 7 samochodów na abonamencie 54.... (obserwacja po jednej stronie ulicy). I nie przesadzajcie 25 PLN/mc gdy inni płacą 25/dzień to i tak są śmieszne pieniądze, a nigdzie nie jest napisane, że miasto ma zapewnić Wam darmowe miejsca pod oknami.

 • jacek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.06.2011 21:48 ~jacek

  Niech ten motłoch co w Warszawie mieszka i pracuje, ale nie płaci tu podatków się nie wypowiada. Mieskszkam tu od urodzenia i pracuję. Chcę normalnie żyć. Nie widzę powodu,abym płacił 10 krotnie więcej za parkowanie. W Warszawie władze likwidują miejsca parkingowe w centrum, sadzą trawkę i ustawiają kamienie, jak np. na wyremontowanej Emilii Plater. Kilkaset miejsc poszło w dupę. To nie idzie o zatłoczeie miasta, ale o kasę - kolejny podatek i tyle. Wymelduję się do rodziny na wieś i tam będę płacił podatki a nie w tym złodziejskim mieście.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »