Informacje

17.10.2018 16:39 miasto odpowiada

Podwykonawcy Astaldi grożą blokadą budowy metra

SERWISY:

Podwykonawcy Astaldi, firmy budującej między innymi II linię metra, grożą zablokowaniem dwóch dróg krajowych oraz budowy podziemnej kolejki. "Taką sytuację uważamy za niedopuszczalną" - komentuje spółka Metro Warszawskie.

Włoska firma Astaldi ma kłopoty finansowe. Niecały miesiąc temu zeszła z placu budowy dwóch ważnych linii kolejowych: Dęblin - Lublin oraz Leszno - Rawicz. Pozostał problem podwykonawców, którzy protestują i domagają się wypłaty wynagrodzeń za wykonane prace.

Zapowiedź blokady

W piśmie skierowanym do PKP PLK "oszukani podwykonawcy" (taki podpis widnieje na dokumencie) krytykują kolejarzy i zapowiadają blokady. "Pomimo przekazanych nam informacji (…) dotyczących terminów na weryfikacje i wypłatę należności, żadne terminy nie są przez państwa dotrzymywane (…)" - czytamy w piśmie.

"Wobec powyższego informujemy, że dnia 18 października 2018 roku zostaną zablokowane drogi DK 17 i DK 19 oraz budowa metra w Warszawie" - dodają podwykonawcy.

Do ich listu odniosło się w środę Metro Warszawskie. Firma Astaldi odpowiada bowiem za rozbudowę metra w kierunku Targówka. Prace są na zaawansowanym etapie, inwestycja powinna być skończona w przyszłym roku.

Metro reaguje

W wydanym oświadczeniu Metro zapewnia, że miasto - jako inwestor całego przedsięwzięcia - "dobrze zabezpieczyło budowę II linii, specjalną gwarancją bankową w wysokości ponad 50 milionów złotych". Podkreśla też, że jest w stałym kontakcie z generalnym wykonawcą, czyli firmą Astaldi oraz z bankiem prowadzący rachunek inwestycji.

Jak czytamy w stanowisku miejskiej spółki, w celu należytego wykonania całej inwestycji, jaką jest budowa II linii metra w kierunku Targówka, Metro Warszawskie wprowadziło specjalny system, w którym zarejestrowano 161 firm podwykonawczych i realizujących budowę podziemnej kolejki.

Oprócz tego miasto zapewnia, że wszystkie faktury wystawiane mu przez Astaldi są opłacane dopiero po kontroli wykonywanych prac, a także po uzyskaniu odpowiedniego oświadczenia od podwykonawcy, w którym ten potwierdzi, że otrzymał pieniądze za wykonane przez siebie zadania.

"Jeszcze dziś, 17 października, zostanie wysłane także specjalne pismo, w którym wszyscy podwykonawcy zostaną poinformowani o przysługującej im drodze wnioskowania o wypłatę należności, zgodnie z zapisami umowy" - podaje Metro Warszawskie.

I podsumowuje: "W związku z powyższym uważamy za niedopuszczalną sytuację, w której podwykonawcy realizujący kontrakty dla PKP PLK, a nie związani umowami dotyczącymi budowy metra, planują blokadę tej inwestycji".

Metro w budowie

Przypomnijmy, dotychczas Astaldi wspólnie z Gülermak wybudowała w Warszawie centralny odcinek drugiej linii metra. Obecnie jest również samodzielnym wykonawcą rozbudowy II linii metra na Pradze-Północ i Targówku. Na tym odcinku powstaną stacje Szwedzka, Targówek i Trocka.

Zawarta została także umowa na rozbudowę II linii metra na Bródnie. Tu Astaldi jest członkiem konsorcjum, którego liderem jest Gülermak. Prace przy realizacji tego kontraktu rozpoczęły się niezwłocznie po jego podpisaniu.

Z kolei miasto jest wciąż przed podpisaniem umów, po pierwsze - na rozbudowę metra na Bemowo (wraz ze stacją techniczno-postojową Mory), po drugie - na rozbudowę metra o stacje Ulrychów i Powstańców Śląskich. Odcinki te również ma budować konsorcjum firm Gülermak i Astaldi.

>>> O PROBLEMACH ASTALDI CZYTAJ TEŻ NA TVN24BIS.PL <<<

Kolejarze zapowiadają wznowienie prac

W poniedziałek PKP PLK informowało, że w przyszłym tygodniu planowane jest wznowienie prac na liniach kolejowych Lublin-Warszawa i Wrocław-Poznań.

Rzecznik kolejarzy Mirosław Siemieniec poinformował również, że w poniedziałek w Lublinie odbyło się kolejne spotkanie przedstawicieli PKP PLK z podwykonawcami Astaldi. W spotkaniu uczestniczył także wojewoda lubelski Przemysław Czarnek.

"Atmosfera spotkania była rzeczowa. PLK wypłaciły dotychczas podwykonawcom Astaldi 28 milionów złotych, w tym około 24 miliony dla podwykonawców na linii lubelskiej. Kolejne dokumenty są weryfikowane i konsekwentnie będą realizowane płatności" - zapowiadał rzecznik.

Zobacz materiały z budowy metra na Targówku:

 

kw/PAP

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • komo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.10.2018 11:01 ~komo

  Linie kolejowe Astaldi, metro Astaldi,
  obwodnica Astaldi, coś tu jest nie tak.

 • boleks

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.10.2018 10:31 ~boleks

  To podwykonawcy z budowy metra nie będą zapewne zachwyceni. Typowo polskie podejście, ja nie mam to oni też nie powinni mieć łatwo. Zablokujemy inwestycję Astaldi gdzie podwykonawcy nie mają problemu z płatnościami, bo dlaczego im Astaldi płaci a nam nie. A to przecież dwie różne i niezależne od siebie inwestycje. Astaldi skupia się na jednych inwestycjach, które prowadzone są bez problemu a z innych niestety rezygnuje. Ale to nie ma wpływu na inwestycje, które są kontynuowane. Dlaczego więc podwykonawcy z budowy metra mają dostać rykoszetem od tych z PKP PLK? Czy oni coś zawinili? Na tym ma to polegać aby także ci z metra mieliby mieć również problemy?

 • Wyborca PO

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.10.2018 09:39 ~Wyborca PO  Andrzej~Andrzej

  Jeszcze kilka tygodni, przyjdzie bezpartyjny Jaki i powstaną nowe linie metra, parkingi, przedszkola, szkoły, żłobki, kilka mostów i to wszystko w jedną kadencję. Czy o czymś zapomniałem?
  U55x~U55x

  Czy są jeszcze zapisy? Ja poproszę o jakiś most na połÓdniu Warszawy. Najlepiej jeden między obwodnicą a Siekierkowskim, a drugi pomiędzy Siekierkowskim i Łazienkowskim. I o dobudowanie piętra w Dolince.
  Dziękuję.
  Na kiedy mam się szykować? Najpóźniej październik 2019 mi odpowiada.
  Dosia125~Dosia125

  i jeszcze most Krasiński na Żoliborzu.
  I cyrk na Okopowej (jak przed wojną)


  A ja tam liczę na kamienice od Hanki i Trzaskowskiego.

 • Dosia125

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.10.2018 09:03 ~Dosia125


  Andrzej~Andrzej

  Jeszcze kilka tygodni, przyjdzie bezpartyjny Jaki i powstaną nowe linie metra, parkingi, przedszkola, szkoły, żłobki, kilka mostów i to wszystko w jedną kadencję. Czy o czymś zapomniałem?
  U55x~U55x

  Czy są jeszcze zapisy? Ja poproszę o jakiś most na połÓdniu Warszawy. Najlepiej jeden między obwodnicą a Siekierkowskim, a drugi pomiędzy Siekierkowskim i Łazienkowskim. I o dobudowanie piętra w Dolince.
  Dziękuję.
  Na kiedy mam się szykować? Najpóźniej październik 2019 mi odpowiada.

  i jeszcze most Krasiński na Żoliborzu.
  I cyrk na Okopowej (jak przed wojną)

 • Dosia125

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.10.2018 09:00 ~Dosia125

  PKP PLK też ma zabezpieczenie gwarancyjne na wypłaty dla podwykonawców Astaldi, tylko nie płaci. Niech blokują kolej, a nie metro czy Zakopiankę. Co ciekawsze DK 17 I DK19 nie są kontraktami STALDI.

 • greg

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.10.2018 08:36 ~greg

  [/cytat_2916888]
  Budowa linii kolejowych jest zadaniem inwestycyjnym PKP czyli RZĄDOWYM więc HGW nie ma z tym nic wspólnego !
  [/cytat_2916921]
  problem w tym, że miasto nie potrafiło się dogadywać z PKP przez ostatnie lata

 • stonka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.10.2018 08:28 ~stonka

  warszawiak~warszawiak

  Co ta PO nawyrabiała w Warszawie to ręce opadają !
  Jak to możliwe że tak ważną budowę wykonuje konsorcjum które nie ma swoich ekip tylko muszą brać podwykonawców ?

  Drogi Warszawiaku, nie ma w Polsce takiej firmy która "robiła by" własnymi siłami inwestycje warte kilkaset mln zł. Normą jest korzystanie z potencjału podwykonawców (specjalistów w dane wąskiej dziedzinie). Jest to i efektywne ekonomicznie i organizacyjnie i jak najbardziej zgodne z obowiązującym prawem zamówień publicznych.

 • adams

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.10.2018 07:31 ~adams

  I BARDZO DOBRZE...
  NIECH ASTALDI NA WŁASNEJ SKÓRZE ODCZUJĄ CO TO ZNACZY ROBIENIE LUDZI W KONIA..

 • polok

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.10.2018 07:07 ~polok

  ale przecież według ratusza wszystko jest o.k

 • kulawy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.10.2018 06:32 ~kulawy

  No to teraz czas na garbatych,aby zablokowali metro na Wilanowskiej,bo nie mogą się swobodnie opierać o ścianę.Amen.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »