Informacje

26.07.2011 07:15 Powstanie ekspertyza, ale co dalej?

Podwodny Park Szczęśliwicki

SERWISY:

Po każdych większych opadach deszczu jeziorko w Parku Szczęśliwickim zalewa część odnowionych niedawno alejek. Z tafli wody sterczą ławki i kosze na śmieci. Władze dzielnicy przekonują, że nie dało się tego przewidzieć przed rozpoczęciem inwestycji. Teraz chcą szukać pomysłu, jak sobie z problemem poradzić.

Na wysoki poziom jeziorka Szczęśliwickiego radni zwracali uwagę władzom dzielnicy już w maju.

- Alejki położone najbliżej stawu są pod wodą. Lustro sięga siedzisk niektórych ławek, w wodzie znajdują się kosze i latarnie – pisał w interpelacji Mariusz Oprządek, radny SLD.

- Rzeczywiście mamy problem – przyznał wówczas Piotr Żbikowski, wiceburmistrz Ochoty. Od razu zapowiedzał, że problem niebawem sam się rozwiąże, bo poziom wody powoli opada.

"Pogoda nas zaskoczyła"

Parkowe alejki znalazły się pod wodą już na wiosnę. - Pod koniec czerwca, kiedy woda zaczęła opadać, rozpoczęliśmy nawet prace porządkowe. Niestety pogoda nas zaskoczyła. Nikt się nie spodziewał, że lipiec będzie taki deszczowy – dodaje.

Po ostatnich opadach deszczu poziom wody podniósł się jeszcze bardziej, zalewając kolejne fragmenty odnowionego niedawno parku. jeziorko wylało w kilku miejscach. Największy problem jest przy odnowionym skwerze od strony pętli autobusowej.

Teraz jeziorko wylało w kilku miejscach. Największy problem jest przy odnowionym skwerze od strony pętli autobusowej.

Burmistrz tłumaczy, dlaczego do tego doszło: - To jest zbiornik bezodpływowy. Poza tym, jak w gliniankach, woda wsiąka zdecywanie dłużej, niż w innych akwenach.

Jest kilka pomysłów

Zdecydowanej reakcji na problem oczekują radni. - Park Szczęśliwicki to miejsce, w które zainwestowano dużo pieniędzy. Powinien być więc pod szczególną ochroną – apeluje Mariusz Oprządek, radny SLD.

On i jego koledzy z rady dzielnicy przedstawili już kilka pomysłów, chcieli m.in.: odpompować nadmiar wody oraz przenieść część infrastruktury, która jest notorycznie zalewana. Przed pochopnymi działaniami przestrzega jednak Żbikowski.

– Odpompowanie wody to koszt nawet kilkuset tysięcy złotych. Do tego nie ma pewności, na jak długo to pomoże. Nie chcemy, żeby za chwilę ktoś nas oskarżył o wyrzucanie publicznych pieniędzy w błoto – tłumaczy. Dlatego dzielnica zleci wykonanie ekspertyzy. – Chcemy poznać opinię fachowców co zrobić, żeby w przyszłym roku sytuacja się nie powtórzyła - mówi.

Ekspertyza ma także dać odpowiedź na pytanie, czy nie dało się przewidzieć przed odnowieniem parku, że jeziorko może wylewać. – Owszem, poziom wody się podnosił, ale było to w czasie wiosennych roztopów. Latem nie mieliśmy tu takich problemów. A już tak źle jak teraz, to jeszcze nie było nigdy – zapewnia Żbikowski. – Powiem więcej. Kilka lat temu ostrzegano nas, że budowa osiedli w okolicy jeziorka sprawi, że będzie ono powoli wysychać – dodaje.

Radykalne działania

Ekspertyza, którą zleci wydział ochrony środowiska urzędu dzielnicy, ma powstać za kilka- kilkanaście tygodni. – Dopiero wtedy będziemy mogli zdecydować, co zrobić i ile to będzie kosztować – podsumowuje wiceburmistrz. Prace ruszą najwcześniej w przyszłym roku.

 

Mapa Polski Targeo
Mapy dostarcza Targeo.pl

Paweł Radziszewski//mz

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Łucja

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.09.2016 22:52 ~Łucja

  Do ~Kuba: Mimo że obecnie nazwa Potoku Służewieckiego sugeruje, że znajduje się on daleko od Szczęśliwic, to jednak dawniej płynął on przez Szczęśliwice (okolice ul. Wlodarzewskiej). Jedna z jego dawniejszych nazwk to kanał W-O-W (Wola-Ochota-Wilanów).

  Co więcej, Jeziorko Szczęśliwickie powstało poprzez czasowe skierowania wód Potoku Służewieckiego do szczęsliwickiech glinianek.

  Obecnie po szczęśliwickim odcinku Potoku Służewieckiego pozostał m.in. kolektor pod ul. Harfową, który uchodzi do Pokoku Służewieckiego (zaczynającego sie współcześnie w okolicach skrzyżowania Racławickiej i Grojeckiej).

 • monia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.09.2011 13:19 ~monia

  Ja pamiętam jeszcze Park sprzed budowy stoku,wchodziło się na największą górę i można tam było siedzieć godzinami.nie było osiedli wokół,tylko sama przyroda,było pięknie.Cisza ,spokój,teraz to już nie jest ten sam park,niestety,Stara Ochota znika bezpowrotnie.

 • k

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.08.2011 02:22 ~k

  Mieszkam tutaj ponad 12 lat i nie pamiętam takiej sytuacji jeszcze. Poziom wody podniósł się tak drastycznie po ostatniej zimie dopiero, chociaż rok temu też był wysoki. Pamiętam jak kiedyś schodziłam do wody od strony dzisiejszego West Side - do samego jeziorka prowadziły schodki, na które parę lat temu dało się wejść (zazwyczaj 3 stopień był już zalany całkowicie), teraz pewnie są jakiś metr pod wodą... Dziwna sytuacja, mam nadzieję, że w przyszłym roku poziom wody opadnie, bo szkoda mi patrzeć na te naprawdę ładnie odnowione i zalane ławki, chodniki itp.

 • ann

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.07.2011 16:12 ~ann

  klik a ty nie bredź, że nigdy wcześniej tak nie było bo jest tak zawsze przy większych opadach :/

 • antyfan

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.07.2011 23:04 ~antyfan

  klik, to chyba wiosną nie byłeś, bo już wtedy woda dochodziła do siedzisk ławek. Zwiększ więc regularność chodzenia nad jeziorko. Poziom wody podnosi się i opada jak mój szacunek do decyzji włodarzy Warszawy. A w przeciwieństwie do stanu wodu i ostatniej SPEC decyzji opadł.

 • eszka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.07.2011 22:45 ~eszka

  Ci, którzy znają Szczęśliwice od wielu lat, dobrze wiedzą, że problem z wodą od strony pętli był już przed remontem. I to od zawsze odkąd pamiętam. Wiosną, lub po dużych deszczach kamienne schodki zawsze były w wodzie.
  No ale władze Ochoty widać nie bywały na Szczęśliwicach w swoim dzieciństwie, więc skąd mają to wiedzieć?

 • KoJot

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.07.2011 20:30 ~KoJot

  Wody gruntowe tak się podniosły, że w piaskownicy na moim osiedlu stoi woda :/

 • klik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.07.2011 15:04 ~klik

  ~taktojest o czym ty bredzisz ??!!!

  Bywam tam regularnie i dopiero teraz tak bardzo podniósł się poziom wody wcześniej nigdy tak nie było.

  Ale czemu się dziwić jak wszędzie występuje woda z brzegów.

 • Kuba

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.07.2011 13:21 ~Kuba

  do ~tomzyl - skąd Ty się urwałeś z choinki??? - gdzie jest Potok Służewiecki a gdzie Jeziorko Szczęśliwickie -jest takie powiedzenie: Gdzie Rzym, Gdzie Krym a gdzie wyspy Baleary.....

 • Oleslaw

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.07.2011 12:38 Oleslaw

  no tak przed remontem nie przypominam sobie takich sytuacji.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »