Informacje

27.10.2014 08:10 rozwiązanie dla rowerzystów

Podwieszana kładka przy moście?
Urzędnicy przemyślą to w zimie

SERWISY:

Stołeczny ratusz zainteresował się projektem kładki dla rowerów, podwieszonej do mostu Poniatowskiego, który wygrał tegoroczną edycję konkursu Futuwawa. 

Przez maj i czerwiec bieżącego roku Stowarzyszenie Zielone Mazowsze, na zlecenie Zarządu Transportu Miejskiego, dokonało pomiaru ruchu rowerowego w Warszawie. To badanie wykazało, że most Poniatowskiego jest jednym z najczęściej uczęszczanych przez rowerzystów.

Ruchliwy ale niedostosowany

W ciągu porannego szczytu przejeżdża nim ponad 260 cyklistów na godzinę, natomiast popołudniu jest ich na tej przeprawie niemal o 100 więcej. Most cieszy się taką popularnością mimo tego, że nie jest przystosowany do potrzeb cyklistów. Rowerzyści jeżdżą tam albo po chodniku, albo po ruchliwej jezdni.

Stąd pomysł, by zamiast ścieżki na moście wybudować specjalną kładkę, podwieszoną do konstrukcji przeprawy. Taką koncepcję przygotowała dwójka projektantów: Kama Wybieralska oraz Mikołaj Molenda.

Ich pomysł wygrał nagrodę jury w tegorocznej III edycji międzynarodowego konkursu Futuwawa, na nowatorskie i futurystyczne rozwiązania architektoniczne w stołecznej przestrzeni publicznej. Jeszcze we wrześniu projekt kładki okazał się najlepszy w głosowaniu internatów.

Podwieszana rewolucja

Jak zauważają twórcy projektu, most Poniatowskiego jest zbyt wąski, by zmieściła się na nim wygodna ścieżka rowerowa, jezdnia i chodniki. Dlatego postulują budowę podwieszanej kładki.

- Proponujemy wykorzystanie istniejącej struktury nośnej mostu i podwieszenie poniżej niego kładki rowerowej o szerokości 3 metrów, za pomocą lekkiej struktury stalowej - tłumaczą w opisie swojego projektu.

Ścieżka rozpoczynałaby się na poziomie chodnika przy Muzeum Narodowym i ciągnęłaby się aż do Saskiej Kępy. Położenie kładki poniżej jezdni i odseparowanie jej od ruchu samochodowego poprawiłoby bezpieczeństwo rowerzystów.

Według projektantów kładka miałaby się znaleźć po południowej stronie mostu. Tam łatwiej połączyć ją z istniejącymi już ciągami komunikacyjnymi na lewym i prawym brzegu Wisły.

Decyzja na wiosnę?

Stołeczny ratusz zna ten projekt.

- Podoba nam się. Przyjrzymy się mu bliżej w zimie. Na razie mamy bardzo dużo pracy nad innymi ważnymi projektami  - stwierdził w rozmowie z tvnwarszawa.pl Łukasz Puchalski, pełnomocnik ratusza ds. komunikacji rowerowej.

Przyznał, że jedynym mostem spełniającym wymogi rowerzystów jest Świętokrzyski.

- Trudno jednak rekomendować komuś tę przeprawę, gdy chce przejechać z Gocławia na Mokotów - skomentował pełnomocnik.

Zdaniem urzędnika zmiana na moście Poniatowskiego jest potrzebna, ale projekt należy skonsultować jeszcze ze Stołecznym Konserwatorem Zabytków, a także przyjrzeć się detalom i rozwiązaniom architektonicznym (np. możliwościom połączenia z innymi ścieżkami).

- Takie rozwiązanie byłoby na pewno tańsze niż budowa nowego mostu, mającego służyć pieszym i rowerzystom - uważa Puchalski.

jb/mz

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • paulina_chaber

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.03.2016 20:23 paulina_chaber

  Zdecydowanie dobry pomysł jak również stworzenie oddzielnej kładki łączącej Powiśle i Pragę ! Już widzę te tłumy latem spacerujące w obie strony! Oczywiście można powiedzieć że to tylko na ciepłe dni ale fontanny też nie działają cały rok ale jak już są czynne przyciągają tysiące osób :) tak samo będzie z kładką ! To będzie element miasta przeznaczony do odpoczynku który jest równie istotny jak praca.

 • mcm

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.10.2014 13:13 ~mcm

  daszek by się przydał, żeby nie padało na głowę albo spod kół samochodów

 • max

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.10.2014 13:10 ~max

  taką samą na moście śląsko-dąbrowskim poproszę, albo namalować na nim pasy dla rowerzystów

 • warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.10.2014 12:07 ~warszawiak

  Natychmiast zabronić rowerzystom jazdy po Moście Poniatowskiego! Co za idiota wpuścił ich na most?!

 • Gabion

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.10.2014 08:53 ~Gabion

  Już widzę te fontanny z kałuż na ulicy, oblewające "szczęśliwych" cyklistów.

 • Marian Remb

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.10.2014 05:18 ~Marian Remb

  Nie szpećcie tego mostu brzydką kładką, wybudujcie szeroką kładkę i sciezkę po północnej stronie żeby miała 15 - 30 metrów. Wtedy nie będzie trzeba zamykać mostu dla samochodów w trakcie wydarzeń na Narodowym.

 • długi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.10.2014 00:59 ~długi

  paweł~paweł

  wydanie kupy kasy tylko po to, żeby kilku rowerzystów uszczęśliwić. Reszcie kompletnie nie potrzebna.

  Szkoda pieniędzy.

  to tak jakby piesi i cykliści twierdzili że po co im ulica skoro i tak z nich nie korzystają

 • długi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.10.2014 00:57 ~długi

  paweł~paweł

  wydanie kupy kasy tylko po to, żeby kilku rowerzystów uszczęśliwić. Reszcie kompletnie nie potrzebna.

  Szkoda pieniędzy.

  niestety mój drogi sknero, rowerzystów już jeździ prawie 100,000 to nie jest kilku, może to nie jest tak liczna grupa jak polska husaria golfowo polonezowa, ale zaczynamy podbijać świat na naszych składakach i ukrainach. Trzeba zauważyć że coraz więcej pracodawców znajduje miejsca postojowe dla cyklistów, wszędzie starają się być mile widziani... ciekaw jestem ile raz marudziłeś pod nosem że na poniacie robi się zator bo trzeba mijać rower. Patrz na to z perspektywy odciążenia ruchu, a nie że ola boga moje pieniążki mogłyby iść na piękną ulicę która znowu będzie się blokowała bo nie ma jak się zmieścić rower i samochód na raz

 • Długi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.10.2014 00:50 ~Długi

  I tu się pojawia mały problem gdyż taka mega podwieszana ścieżka rowerowa przydała by się o wiele bardziej wzdłuż łazienkoweskiej. Często widzę jak wieśniak ze słomą w papciach i budyniem pod czachą jedzie ulicą po łazienkowskiej. W tym miejscu brakuje ścieżki rowerowej, w sumie to każdej bo chodnik to jedna wielka porażka. Wracając do poniata to tam ścieżka spisywała by się w czasie wzmożonego ruchu i w nocy. W pierwszym przypadku pojawia się dylemat moralny, gdyż masa ludzi idzie po chodniku i czy pchać się między nimi czy blokować samochody, a w nocy samochody po jezdni zasuwają jak chcą a ludzi pijani wracają znad wisły. najbliższa ścieżka rowerowa jest na świętokrzyskim, a nie wszystkim chce się krążyć taki kawał żeby bezpiecznie przejechać w stronę saskiej kępy lub gocławia

 • tyskierowca

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.10.2014 00:22 ~tyskierowca

  paweł~paweł

  wydanie kupy kasy tylko po to, żeby kilku rowerzystów uszczęśliwić. Reszcie kompletnie nie potrzebna.

  Szkoda pieniędzy.

  Tym bardziej że te głąby w większości nie korzystają z przewidzianych dla nich dróg i ścieżek tylko jeżdżą jak im wygodnie- po jezdni gdy obok ścieżka albo po chodniku, gdy po drugiej stronie jezdni jest ścieżka dwukierunkowa...
  Gdyby zezwolic na poruszanie się rowerem po chodnikach to zaraz trąbiliby dzwonkami na pieszych ta banda pedalierów...

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Elegancki samochód osobowy stojący samotnie pośrodku wielkiej plamy błękitu wypatrzył jeden z naszych czytelników. Wysłał zdjęcia na Kontakt 24. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »