Informacje

06.11.2016 08:00 podwale, senatorska i miodowa

Podwale i Miodowa wypadną z rejestru?
Deweloper walczy, konserwator broni

SERWISY:

Inwestor biurowca przy placu Zamkowym chce, by Podwale, Senatorska i Miodowa zostały wykreślone z rejestru zabytków. Na razie sąd administracyjny nie podzielił jego argumentów. A stołeczny konserwator zabytków alarmuje: to byłaby dewastacja historycznego centrum miasta!

Wniosek o unieważnienie decyzji o objęciu ochroną konserwatorską tych trzech ulic złożyła do ministerstwa kultury spółka Senatorska Investment. Resort powiedział "nie", a sprawą zajmuje się teraz Wojewódzki Sąd Administracyjny.

Koszt wycięcia drzew

Jak podała w ostatnich dniach "Gazeta Stołeczna", WSA podtrzymał decyzję ministerstwa w sprawie Miodowej i Podwala. Toczy się batalia o Senatorską.

Dlaczego deweloper chce wykreślenia ulic z rejestru? Według przedstawiciela Senatorskiej, chodzi o zieleń. Firma należy do Macieja Marcinkowskiego, który jest znany ze skupowania roszczeń do nieruchomości. Jedną z nich jest ta otoczona właśnie ulicami Podwale, Senatorską i Miodową, na której niedawno stanął budzący kontrowersje biurowiec.

Zanim jeszcze budynek powstał, deweloper wyciął rosnące tu drzewa i krzewy. Jak przypomina "Stołeczna", zrobił to legalnie, zapłacił miastu 200 tys. zł. Ale stołeczny konserwator zażądał dwa razy więcej, bo na terenach objętych ochroną naliczą się większe opłaty.

W tym wypadku chodzi o założenie urbanistyczne ulic Podwale, Senatorskiej i Miodowej, wpisanych do rejestru w 1965 r. Mecenas reprezentujący Marcinkowskiego przekonuje, że nie można pobierać podwójnej opłaty. Jego zdaniem wpisu dokonano "z rażącym naruszeniem prawa".

- Przeszukałem archiwa, przejrzałem akta i nie znalazłem żadnych informacji, jaki teren został objęty wpisem do rejestru. Czy jest to ulica tylko do krawężników, czy razem z chodnikami, czy może też z działkami po obu stronach ulicy? Konserwator mnie przekonuje, że nasz teren jest wpisany do rejestru, ale nie potrafi tego wykazać w dokumentach – mówił na łamach "Stołecznej" Andrzej  Muszyński.

Jeszcze w 2015 roku minister kultury odmówił stwierdzenia nieważności wpisu. Stwierdził między innymi, że przepisy ustawy z 1962 roku "nie określały treści decyzji o wpisie dobra kultury do rejestru zabytków, a w szczególności nie przewidywały obowiązku sporządzenia załącznika graficznego do takiej decyzji, również w sytuacji, gdy przedmiotem wpisu do rejestru zabytków był dany teren".

"Niebezpieczny precedens"

Tymczasem pełniący obowiązki stołecznego konserwatora zabytków Michał Krasucki alarmuje, że skreślenie z rejestru Podwala, Miodowej i Senatorskiej byłoby brzemienne w skutkach.

"Decyzje o wpisie do rejestru wydawane w latach 60. (szczególnie płodny był rok 1965) nie posiadały załączników graficznych. Wówczas te załączniki nie były niezbędne. Jak do rejestru zabytków wpisany był układ placu, albo ulicy oczywiste było, że dotyczy to także obrzeżnej zabudowy, a nie tylko samej jezdni i krawężników. W taki sposób w samej tylko Warszawie wpisano dziesiątki ulic, placów, skwerów. W skali kraju ta liczba wzrasta już dramatycznie" – argumentuje na Facebooku Krasucki.

Jego zdaniem zdjęcie ochrony z tych ulic mogłoby prowadzić do niebezpiecznego precedensu. "Do lawinowo składanych wniosków o unieważnienie decyzji rejestrowych wydawanych w tym okresie i w konsekwencji spowodować chaos w ochronie dziedzictwa kulturowego nie tylko Warszawy, ale i kraju" – przekonuje.

TAK WYGLĄDAŁY PROTESTY W ZWIĄZKU Z BUDOWĄ BIUROWCA PRZY PLACU ZAMKOWYM:

ran/r

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • nik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.11.2016 12:51 ~nik

  a co z palacem Saskim, Bruhla?
  Niemcy wciaz odbudowuja zabytki Berlina a my? PiS to raczej nic nie zbuduje.

 • kubat

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.11.2016 09:53 kubat

  Zdjęcie ochrony Konserwatora z tego rejonu to chyba jakiś sen pijanego wariata.

 • kubat

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.11.2016 09:51 kubat

  opinia~opinia

  Zaraz zaraz. Tak na chłodno. Cała ta okolica, łącznie ze Starym Miastem, Miodową, Nw. Miastem były odbudowane w zasadzie od podstaw po wojnie. Cud, że ostatecznie zdecydowano mniej więcej o kształcie na styl dawny, bo blisko było do decyzjo o Starówce w stylu "stalinowskim". Resztki ocalałej inteligencji zainterweniowały o odbudowie starówki na stary styl. Z ocalałych cegieł i częsciowo z materiałów pozyskiwanych z całej Polski. Ucierpiała ta Warszawa. Po Powstaniu była to niemal doszczętna ruina. Najgorzej, że sowieci nam niszczyli TO CO MOŻNA BYŁO odbudować w Śródmiesciu. To Stalin dobił zabytkową Warszawę. Taka prawda.

  Zmień dilera, bo ten Ci jakieś świństwo podrzuca, które wyraźnie szkodzi psychice.

 • kubat

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.11.2016 09:49 kubat


  qaz~qaz

  omatko jeszcze do takich bzdur trzeba sie ustosunkować? a dac mu kara razy 5 to moze zacznie myslec logicznie a nie tylko swoim interesikiem odzyskiwacza kamienic i niszczyc przestrzen publiczna.

  Nie rozumiem jak dawni własciciele moga sprzedawac takie kamienice po 50zł? jak kupowało sie ziemie to agencja rzadowa miała prawo pierwokupu za cene sprzedaży Dla tych odzyskiwaczy tez powinno byc takie prawo, skonczyłby sie skup po 50zł roszczene od staruszek. a czy Ty czułbys sie swietnie tak robiac biznes na starszych osobach?
  mec~mec

  Jest przecież
  Art. 286. § 1. Kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, doprowadza inną osobę do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem za pomocą wprowadzenia jej w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.


  Artykuł który przywołujesz, pasuje idealnie do postawienia przed Wysokim Sądem wszystkich przedstawicieli pewnej rzymskiej enklawy, rządzących Polską z tylnego siedzenia i cóż z tego? Czy kiedyś, ktoś się odważy. W przypadku opisany w tym artykule, sprawa była by o wiele prostsza, ale jak to mawiał dozorca Anioł, każdy cwaniak jest pod kogoś podpięty.

 • loku

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.11.2016 09:48 ~loku

  trzeba zmienić kadrę profesorską na kierunkach prawniczych, to da nam szanse że za 10 lat będziemy mieć adwokatów, którzy zaczną kierować się etyką

 • Więzy krwi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.11.2016 08:37 ~Więzy krwi

  lex~lex

  Czy ktoś jeszcze pamięta jak urzędnicy lansowali budowę tego biurowca przy Pl. Zamkowym? Jak przekonywano, że trasa W-Z nie jest zagrożona. To zmowa tych "oszukanych, zmuszonych i niezorientowanych ale kryształowo czystych" urzędników i deweloperów niszczy miasto. Nie tylko kuratorzy od reprywatyzacji lubią Karaiby. Chyba wielu urzędników też lubi takie klimaty.

  Pamiętany, pamiętamy również, że przy projektowaniu tego durnego biurowca też był wałek : Projektowała pracownia architektów związanych z ratuszem więzami rodzinnymi.

 • lex

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.11.2016 07:03 ~lex

  Czy ktoś jeszcze pamięta jak urzędnicy lansowali budowę tego biurowca przy Pl. Zamkowym? Jak przekonywano, że trasa W-Z nie jest zagrożona. To zmowa tych "oszukanych, zmuszonych i niezorientowanych ale kryształowo czystych" urzędników i deweloperów niszczy miasto. Nie tylko kuratorzy od reprywatyzacji lubią Karaiby. Chyba wielu urzędników też lubi takie klimaty.

 • qqruzNIK

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.11.2016 00:15 ~qqruzNIK

  Pozyskiwacz kamienic za wyłudzone pieniądze zbudował potworka w zabytkowej części miasta i jeszcze chce odmienić rzeczywistość.

 • biznes

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.11.2016 22:35 ~biznes

  warszawiak~warszawiak

  A co ma w tej sprawie do gadania deweloper ? Co on może chcieć ?

  ... żeby HWG się wywiązała.

 • warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.11.2016 21:42 ~warszawiak

  A co ma w tej sprawie do gadania deweloper ? Co on może chcieć ?

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »