Informacje

31.03.2014 06:38 Wystawa w Muzeum Literatury

Podróż na warszawski "dziki zachód". Przespaceruj się "Ulicami Złego"

SERWISY:

Muzeum Literatury zaprasza na podróż ulicami stolicy lat 50. W kwietniu będzie można zobaczyć tam wystawę "Ulice Złego", czyli świat książki Leopolda Tyrmanda. Dzięki muzealnej scenografii przeniesiemy się w świat bazarowych handlarek, kawiarnianych rozmów, czy niebezpiecznych ulic Warszawy, której już nie ma.

"Mojemu rodzinnemu miastu" - napisał Leopold Tyrmand na stronie tytułowej "Złego". Nic dziwnego, ponieważ powieść ta to nie tylko historia "Złego", bohatera walczącego z kryminalnym półświatkiem stolicy, ale również opowieść o Warszawie lat 50.

Dlatego w Muzeum Literatury otwarta zostanie wystawa "Ulice Złego". Pomysł oparty jest na próbie scenograficznego odtworzenia obrazu Warszawy z książki Leopolda Tyrmanda i tym samym zaproszenia widzów do wnętrza powieści, do stolicy 1954 roku.

Wystawa okaleczonego miasta

- Za "Złym" podążymy do ciemnej strony miasta na tak zwany warszawski dziki zachód. Tam w szkieletach kamienic przedwojennych na ul. Krochmalnej, Żelaznej, Wroniej, załatwiano mroczne interesy tego miasta - mówi Joanna Pogorzelska, autorka wystawy.

Wystawa pokazuje okaleczone miasto, wśród zrujnowanych, straszących swymi szkieletami kamienic. - Naszą wystawą zamierzamy wejść w świat powieści przedstawić głównych bohaterów i społeczność w Warszawy z lat 50 - mówi Pogorzelska.

Powieść Tyrmanda nałożona została na mapę powojennej Warszawy. Autorka posługując się fotografiami archiwalnymi, filmowymi materiałami archiwalnymi , materiałami dokumentalnymi z Archiwum IPN, niepublikowanymi wcześniej zdjęciami reportażowymi.

Dzięki temu na wystawie "Ulice Złego" będzie można poczuć przez chwilę klimat powojennej Warszawy. Autobus Geńka Śmigły "zawiezie" widzów w głąb miasta z 1954 roku, gdzie można będzie obejrzeć plakaty propagandowe z lat 50., przejrzeć artykuły ze "Stolicy", "Życia Warszawy" i pojawiającego się w powieści Tyrmanda "Expressu Wieczornego", wstąpić do kina "Atlantic", posiedzieć kulturalnie w kawiarni "Lajkonik" i – mniej kulturalnie – barze "Słodycz", zobaczyć, jak wyglądało życie na ruinach wciąż obecnych w miejskiej przestrzeni.

Być nim lub być z nim

Wystawie towarzyszą dwa inne projekty. "Od Moskwy do Atlanticu" , czyli kino w Muzeum Literatury. W repertuarze znajdą się filmy z lat 1920-1957 - począwszy od filmów przygodowych po socrealistyczne produkcje z zacięciem propagandowym. - Będą to filmy, które oglądał Tyrmand – mówi autorka wystawy.

Drugim projektem pobocznym jest "Leopold ma zaszczyt zaprosić: PROJEKT TYRMAND" . W przestrzeni wystawienniczej powstanie kawiarnia, miejsce, gdzie najczęściej można było spotkać autora Złego. "Projekt próbuje odpowiedzieć na pytania na czym polegał fenomen Tyrmanda, skąd do dziś spory z takim samym zacięciem toczone o treść Dziennika 1954 i kolorowe skarpety, brylantynę na włosach czy przykrótkie spodnie oraz dlaczego w latach 50. każdy mężczyzna chciał być nim, a kobieta – z nim" - piszą autorzy wystawy

3 kwietnia 2014 - godz. 18.00 wernisaż wystawy w Muzeum Literatury. Wystawę będzie można oglądać do marca 2015 roku

lata/ran

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • elka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.04.2014 17:32 ~elka

  to prawdziwe zło na wystawie też jest

 • ELO z LO

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.04.2014 09:28 ~ELO z LO

  Gorzej, jak za PO, to nigdy nie było w Stolicy..

 • czarek123

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.03.2014 15:09 ~czarek123

  "...ul. Krochmalnej, Żelaznej, Wroniej, ..."
  Okolice moich narodzin, i do tej pory na Woli.

 • lubie takie klimaty

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.03.2014 11:30 ~lubie…

  sawka~sawka

  Dopóki muzea nie otworza sie na ludzi pracujacych doputy beda świeciły pustkami. Muzeum Literatury czynne do godz 16 lub 18, w soboty - nieczynne, a w niedziele tez nie w każdą. Jesli chcecie, aby ludzie nie szli do otwartych na okrągło galerii handlowych dajcie im alternatywe.....

  Święta racja, ja pójdę tyko dlatego ,że od dziś mam urlop.No jest to pomysł dla mnie.

 • sawka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.03.2014 08:47 ~sawka

  Dopóki muzea nie otworza sie na ludzi pracujacych doputy beda świeciły pustkami. Muzeum Literatury czynne do godz 16 lub 18, w soboty - nieczynne, a w niedziele tez nie w każdą. Jesli chcecie, aby ludzie nie szli do otwartych na okrągło galerii handlowych dajcie im alternatywe.....

 • Figo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.03.2014 07:03 ~Figo

  największe zło czaiło się gdzie indziej; wiejska,nowy świat,nowolipie,w al. szucha...

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »