Informacje

23.04.2014 13:50 W Centralnym Archiwum Wojskowym

Podrobiona przepustka, odręczny życiorys. Odnaleźli dokumenty "Nila"

SERWISY:


Nieznane dokumenty dotyczące gen. Augusta Emila Fieldorfa "Nila", wśród nich arkusz ewidencji personalnej i własnoręcznie napisany życiorys, odnaleziono w Centralnym Archiwum Wojskowym w Warszawie.

Urszula Jardzioch, kierownik sekcji informacji i udostępniania akt CAW, powiedziała PAP, że na dokumenty z okresu 1945 - 1950 dotyczące gen. Fieldorfa natrafiono podczas opracowywania akt internowanych żołnierzy AK. Są one cennym uzupełnieniem jego akt personalnych z okresu przedwojennego, posiadanych przez CAW.

Arkusz ewidencji personalnej sporządzony w Łodzi w 1948 roku dla Rejonowej Komendy Uzupełnień zawiera przebieg ponad trzydziestoletniej służby wojskowej Augusta Emila Fieldorfa, od 1912 r., gdy został członkiem 1 kompanii Związku Strzeleckiego w Krakowie. Widnieje na nim nazwisko Walenty Gdanicki, pod którym gen. Fieldorfa aresztowano 8 marca 1945 roku, i - nierozpoznanego przez NKWD - wywieziono do Związku Sowieckiego.

Aresztowany przez władze sowieckie

W omawianym dokumencie gen. Fieldorf podaje, że od stycznia do marca 1945 r. był szefem I Oddziału organizacji "NIE". Fakt pełnienia przez niego tej funkcji w organizacji, której zadaniem było kontynuowanie walki o niepodległość Polski po wkroczeniu Armii Czerwonej, znany był komunistycznym władzom bezpieczeństwa, o czym piszą Maria Fieldorf i Leszek Zachuta w książce "Generał Fieldorf Nil. Fakty, dokumenty, relacje". Generał miał tego świadomość.

W życiorysie pisanym 3 stycznia 1948 roku gen. Fieldorf podaje: "Wiadomości o aresztowaniach i wywożeniu oficerów AK dyktują mi dalszą konspirację w org. NIE (Niepodległość), gdzie jestem oficerem org. (organizacyjnym - PAP). 8 marca 1945 zostałem aresztowany przez władze sowieckie. Stare, jeszcze z czasów okupacji niem. dokumenty na nazwisko Gdanickiego Walentego, służyły mi przez cały czas pobytu w Rosji, dokąd wywieziony zostałem na roboty leśne i ziemne, a następnie przywieziony z powrotem do kraju 27 X 1947 r. Z Rosji wróciłem w stanie całkowitego wyczerpania fizycznego z dystrofią III stopnia i obecnie jeszcze jestem niezdolny do żadnej pracy. Chociaż stan zdrowia znacznie się już mi poprawił, kuracja może potrwać 2-3 miesięcy".

Przepustka na fałszywe nazwisko

Wśród prezentowanych przez portal www.dzieje.pl archiwaliów z CAW jest także dotyczący Fieldorfa dokument ewidencyjny NKWD z teczki akt personalnych, z czasów jego pobytu w obozie w Związku Sowieckim, a także przepustka wystawiona przez Państwowy Urząd Repatriacyjny na nazwisko Gdanicki, która podaje datę powrotu z ZSRS - 28 października 1947 r. i upoważnia do bezpłatnego przejazdu do miejsca zamieszkania.

Po ujawnieniu się gen. Fieldorf był inwigilowany. Ostatni chronologicznie z dokumentów ("karta zastępcza"), odnalezionych w CAW dotyczy przekazania 18 lipca 1950 roku z MON do Głównego Zarządu Informacji WP akt personalnych gen. Walentego Gdanickiego.

Przez cały czas aż do aresztowania w listopadzie 1950 roku przez władze bezpieczeństwagen gen. Fieldorf miał dokumenty na nazwisko Gdanicki, gdyż - jak piszą Maria Fieldorf i Leszek Zachuta - oficer Rejonowej Komendy Uzupełnień oświadczył, że musi oprzeć się na dokumencie Państwowego Urzędu Repatriacyjnego wystawionym na takie właśnie nazwisko. Tym nazwiskiem Fieldorf podpisał się pod informacjami dla RKU.

Spreparowane oskarżenie

W akcie oskarżenia zarzucono mu, że jako szef Kedywu AK wydawał rozkazy, instrukcje i wytyczne dotyczące likwidacji oddziałów sowieckiej i polskiej lewicowej partyzantki oraz działaczy PPR, GL i AL. Oskarżenie było spreparowane i nie miało nic wspólnego z rzeczywistością.

Generał August Emil Fieldorf został w kwietniu 1952 roku skazany na śmierć na podstawie dekretu o wymiarze kary dla faszystowsko-hitlerowskich zbrodniarzy i zdrajców Narodu Polskiego. Wyrok wykonano 24 lutego 1953 roku. Ciało generała pochowano w nieznanym miejscu.

W 2006 r. prezydent Lech Kaczyński odznaczył gen. Fieldorfa Orderem Orła Białego.

14 kilometrów akt

Centralne Archiwum Wojskowe powstało w 1919 roku w celu przechowywania i porządkowania materiałów archiwalnych wytworzonych przez polskie związki niepodległościowe, jednostki i instytucje wojskowe. Po wybuchu II wojny światowej najcenniejsze dokumenty zostały ewakuowane z Polski. Po zakończeniu wojny starano się scalić rozproszone w kraju i za granicą zbiory. Po 1989 r. CAW wzbogaciło się o kopie dokumentów z archiwów Rosji, Litwy, Białorusi i Ukrainy. Obecnie zasób CAW liczy ok. 14 km akt. Obok dokumentów historycznych w CAW przechowywane są także materiały archiwalne dotyczące współczesnego Wojska Polskiego w tym polskich misji wojskowych.

Tomasz Stańczyk/PAP/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • odrejhepbern

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.04.2014 17:38 ~odrejhepbern

  przystojniaczek z błyskiem w oku... lubię takich

 • hihi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.04.2014 11:14 ~hihi


  Wiadomośc dla przyjezdnych:
  Ta ulica wczesniej nazywała sie bieruta  IkarusIkarus

  Na warszawskim Gocławiu jest ulica Jemu poświęcona.
  sprawca~sprawca

  Pamiętasz jak się ta ulica wcześniej nazywała?
  mmx~mmx  Wezmą i uwierzą.Nie można być aż tak okrutnym.

 • mmx

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.04.2014 09:18 ~mmx

  Wiadomośc dla przyjezdnych:
  Ta ulica wczesniej nazywała sie bieruta  IkarusIkarus

  Na warszawskim Gocławiu jest ulica Jemu poświęcona.
  sprawca~sprawca

  Pamiętasz jak się ta ulica wcześniej nazywała?

 • jak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.04.2014 06:46 ~jak

  Przed Generałem Nilem baczność czerwone szuje!!!

 • Nickt

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.04.2014 22:47 ~Nickt

  wwl~wwl

  szkoda tylko, że w artykuł o kaczkach wejdzie 1000 osób, a w artykuł o gen. Nilu, WIELKIM POLAKU, 10...:(

 • sprawca

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.04.2014 21:28 ~sprawca

  IkarusIkarus

  Na warszawskim Gocławiu jest ulica Jemu poświęcona.

  Pamiętasz jak się ta ulica wcześniej nazywała?

 • centyrion

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.04.2014 19:18 ~centyrion

  Dlaczego do tej pory nie skazano ludzi odpowiedzialych za śmierc generała jego córka w latach 90 walczyła z sądami o ich ukaranie lecz wyszła prawda na jaw że prokuratorami w sprawie byli ludzie pochodzenia żydowskiego .Sprawe odwlekano przez ponad 10 lat oglądałem ostatnio w tv.Żenada jak się traktóje bohaterów w Polsce i ile jeszcze zamordowali komunisci ludzi po wojnie- liczba nie do ustalenia.Wstyd i hańba

 • Zdzislaw_Bartula

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.04.2014 17:27 Zdzislaw_Bartula

  A KIEDY WYKOPIA ZWŁOKI ADAMA I EWY?

 • Ikarus

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.04.2014 16:24 Ikarus

  Na warszawskim Gocławiu jest ulica Jemu poświęcona.

 • powstanic LEGII

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.04.2014 15:32 ~powstanic LEGII

  Już go nie wsadzą do więzienia bo już on nie żyje. Ciekawe jaki by dostałwyrok .

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »