Informacje

19.10.2018 16:10 sprawa sprzed trzech lat

Podłożył ładunek wybuchowy pod drzwiami kochanka żony. Jest wyrok

SERWISY:


Na 12 lat więzienia skazał Sąd Okręgowy w Warszawie mężczyznę, który podłożył ładunek wybuchowy pod drzwiami mieszkania 68-latka, który miał romans z jego żoną. Wyrok nie jest prawomocny.

Sędzia Maria Turek wyrok w sprawie oskarżonego A.M. ogłosiła w piątek rano. Jednocześnie nie zgodziła się na publikację imienia i nazwiska tego mężczyzny.

"Winny czynów"

- Uznaję oskarżonego za winnego zarzucanych mu czynów – powiedziała sędzia Turek, wymieniając zarzuty dotyczące nękania pokrzywdzonego, gróźb karalnych, nielegalnego konstruowania ładunku wybuchowego, a w końcu podłożenia go pod drzwiami pokrzywdzonego i usiłowania zabójstwa.

Sędzia wymierzyła oskarżonemu karę 12 lat pozbawienia wolności, zaliczając mu na poczet kary okres tymczasowego aresztowania od czerwca ubiegłego roku. Zwolniła go od ponoszenia kosztów sądowych.

"Wiem, gdzie mieszkasz"

Sprawa, w związku z którą A.M. znalazł się na ławie oskarżonych, według prokuratury miała swój początek w 2015 roku. Wtedy oskarżony miał dowiedzieć się o "relacji osobistej" jego żony z pokrzywdzonym. Zarzucono mu, że od listopada 2015 roku nękał B.R., "wielokrotnie dzwonił do niego, wysyłał wiadomości tekstowe oraz multimedialne", żądając rozmowy albo wyjaśnień. Korzystał ze swojego telefonu i niezarejestrowanych kart SIM. Pisał pokrzywdzonemu: "wiem, gdzie mieszkasz".

Tuż przed świętami Bożego Narodzenia w 2016 roku A.M. miał podłożyć na wycieraczce przed drzwiami do mieszkania pokrzywdzonego "granat ćwiczebny F1 w torebce prezentowej", co skutkowało akcją policji, straży pożarnej i pogotowia. Jak się później okazało – granat był pusty.

Prokuratura zarzuciła A.M., że w styczniu 2017 roku zaczął grozić pokrzywdzonemu pozbawieniem życia. Twierdził, że egzekucji dokona płatny zabójca, który wkrótce opuści mury więzienia. Obsesja oskarżonego na punkcie B.R. doprowadziła do zdarzenia, do którego doszło 28 czerwca ubiegłego roku.

Z materiałem wybuchowym

Według ustaleń śledczych mężczyzna w miejscu pracy (pracował w Grodzisku Mazowieckim jako tokarz) skonstruował "cylindryczny korpus", który wypełnił materiałem wybuchowym, wyposażył go także w zapalnik. Następnie "na klatce schodowej budynku wielorodzinnego (…), działając w zamiarze bezpośrednim zabójstwa B.R. (...) podłożył na progu drzwi wejściowych do lokalu mieszkalnego skonstruowany przez siebie samodziałowy przyrząd wybuchowy (…), którego eksplozja miała nastąpić w wyniku otwarcia drzwi, lecz zamierzonego celu nie osiągnął z uwagi na nieprawidłowe zadziałanie mechanizmu" – opisała sędzia Turek.

Bomba wybuchła dopiero podczas policyjnej akcji saperskiej, niszcząc ściany, sufit i drzwi na klatce schodowej. Oskarżony został zatrzymany tego samego dnia. Wyrok nie jest prawomocny.


PAP/ran

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • raz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.10.2018 13:45 ~raz

  raaz

 • Stefan_007

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.10.2018 13:45 ~Stefan_007

  Ciekawy i żenujący zarazem widok na zdjęciu tytułowym: policjanci piszący coś "na kolanie". Jeśli już muszą coś pisać pilnując podsądnego, to może warto im jakieś stoliki zabezpieczyć?

 • jam

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.10.2018 12:25 ~jam

  Tu za usiłowanie ma 12 lat, a Najsztub za konkretny czyn grzywna 6 tys....

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Elegancki samochód osobowy stojący samotnie pośrodku wielkiej plamy błękitu wypatrzył jeden z naszych czytelników. Wysłał zdjęcia na Kontakt 24. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »