Informacje

19.10.2017 20:07 ujawnia jan śpiewak

Podejrzany zwrot kamienicy na Ochocie. "Metoda na kuratora 118-letniej osoby"

SERWISY:


Wątpliwości wobec reprywatyzacji kamienicy przy Joteyki 13 na Ochocie. Budynek przekazano
w prywatne ręce, mimo że jeden ze spadkobierców miałby w dniu zwrotu 118 lat. W rzeczywistości nie żył, co ustalili lokatorzy. - Jego kuratorem była córka byłego ministra sprawiedliwości - ujawnił Jan Śpiewak. Zapowiedział też zawiadomienie do prokuratury przeciwko stołecznym urzędnikom.

Datą, która otworzyła drogę do zwrotu kamienicy był rok 2008. Wówczas Samorządowe Kolegium Odwoławcze unieważniło nacjonalizację na rzecz spadkobierców dawnych właścicieli, których Śpiewak określił "teoretycznymi". Nie ukrywał, że co do ich prawidłowego ustalenia ma wątpliwości. Wśród spadkobierców była rodzina państwa Kaplan i Aleksander Piekarski.

Budynek został przekazany przez miasto w 2011 roku. - Rozpoczęły się podwyżki czynszów i eksmisje - powiedział Śpiewak, a jego słowa potwierdził jeden z lokatorów.

- Zostało nam wskazane konto przez pełnomocnika państwa Kaplan, na które mamy wpłacać pieniądze. Szukaliśmy, sprawdzaliśmy, dlaczego mamy płacić jakimś obywatelom z obcego kraju pieniądze. Pierwsze wpłaty były porównywalne do dotychczasowych, ale później otrzymaliśmy 100-200 procent podwyżki [czynszów - red.] - mówił Zbigniew Wrzesiński.

Córka ministra kuratorem

Jak powiedział Śpiewak, lokatorzy budynku zaczęli prowadzić śledztwo na własną rękę. Szybko dowiedzieli się, że jeden ze wspomnianych spadkobierców (Aleksander Piekarski) zmarł około 50 lat temu. Według aktywisty, gdyby żył w dniu przekazania nieruchomości, miałby 118 lat.

Jak to możliwe? W chwili zwrotu kamienicy Piekarski faktycznie był nieznany z miejsca pobytu. - Jego interesy reprezentował kurator. Nieprzypadkowy, bo była to córka Zbigniewa Ćwiąkalskiego, byłego ministra sprawiedliwości Platformy Obywatelskiej. Powstaje więc pytanie o czystość intencji - skomentował Śpiewak. - Mieszkańcom Joteyki 13 szybko udało się ustalić, fże Piekarski nie żyje, to nie było trudne - powiedział.

O tym, że córka Ćwiąkalskiego Bogumiła Górnikowska była kuratorem spadkobiercy kamienicy napisał w czwartek rano dziennik "Fakt".

"Nie wiedziałam, że spadkobierca nie żyje"

Skontaktowaliśmy się z mecenas Górnikowską.

- W momencie kiedy zostałam powołana kuratorem osoby nieznanej z miejsca pobytu, nie miałam wiedzy o tym, że Aleksander Piekarski nie żyje, ani ile mógłby mieć lat w momencie obejmowania przeze mnie kurateli. Wiedziałam tylko, że były podejmowane starania spadkobierców, żeby ustalić co się dzieje z tą osobą - powiedziała tvnwarszawa.pl.

- Prowadzono korespondencję z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji. Ten podał, że osób z takim imieniem i nazwiskiem jest w Polsce ponad 100. Stąd zrodziła się potrzeba powołania kuratora - dodała.

Górnikowska podkreśliła, że poszukiwania spadkobiercy były prowadzone przy pomocy archiwisty. Po dwóch latach od decyzji SKO (czyli w 2010 roku) miał on ustalić, że Piekarski nie żyje. - Po uzyskaniu tej informacji zostałam przez sąd zwolniona z pełnienia funkcji kuratora dla nieznanego z miejsca pobytu i w moje miejsce wstąpiła już zupełnie inna osoba już jako kurator spadku - podsumowała nasza rozmówczyni.

Zawiadomienie na urzędnika

Kurator dla osoby nieżyjącej to niejedyna sprawa, o której mówił w czwartek Śpiewak. Aktywista zapowiedział też, że złoży zawiadomienie do prokuratury na Piotra Rodkiewicza - byłego urzędnika Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa, a dziś szefa Biura Spraw Dekretowych w miejskich ratuszu.

Jak wynika z przekazanych dziennikarzom materiałów, w czerwcu 2016 roku prawomocnym wyrokiem Sądu Apelacyjnego w Warszawie zakończyło się postępowanie odszkodowawcze wszczęte w wyniku decyzji SKO. Na rzecz rzekomych spadkobierców kamienicy, sąd zasądził wtedy wielomilionowe odszkodowanie. W postępowaniu odszkodowawczym Skarb Państwa reprezentował radca Prokuratorii Generalnej, właśnie Piotr Rodkiewicz.

W październiku 2016 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny uchylił wspomnianą na początku decyzję SKO (z 2008 roku), która byłą podstawą zasądzonego odszkodowania. Jak mówił Śpiewak, w czwartek wyrok WSA utrzymał Naczelny Sąd Administracyjny. Według Śpiewaka, oznacza to, że odszkodowanie wypłacono nielegalnie.

Kwota wypłaconego odszkodowania nie jest znana. - Było to odszkodowanie za około dziesięć lokali mieszkalnych wykupionych przez lokatorów, więc możemy się spodziewać, że to było wielomilionowe odszkodowanie - ocenił Śpiewak.

Aktywista powiedział na konferencji, że oczekuje również dymisji Rodkiewicza ze stołecznego ratusza.

Prokuratura bada sprawę

Po południu do sprawy reprywatyzacji kamienicy przy Joteyki odniosła się też Prokuratura Krajowa. Jak poinformowano w komunikacie, śledczy badają tę sprawę. Postępowanie dotyczy możliwego przekroczenia uprawnień lub niedopełnienia obowiązków służbowych z lat 2008-2010 przez działających w celu osiągnięcia korzyści majątkowej na rzecz spadkobierców nieruchomości, urzędników Samorządowego Kolegium Odwoławczego oraz urzędników dawnego Biura Gospodarowania Nieruchomościami.

Pytany przez nas o sprawę kamienicy przy Joteyki rzecznik ratusza powiedział krótko: - Biorąc pod uwagę zapisy dekretu Bieruta, który oddział ziemie od budynku, ten budynek nigdy nie był miejski. Więc jeżeli udowodniono bez wątpliwości, że o zwrot ubiegają się spadkobiercy, został przekazany im do administracji - dodał.

CZYTAJ TAKŻE O PROJEKCIE DUŻEJ USTAWY REPRYWATYZACYJNEJ, KTÓRĄ KILKA DNI TEMU OGŁOSIŁ PATRYK JAKI:

kw/PAP/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Tusk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.10.2017 12:29 ~Tusk

  Po najnowszym odkryciu, wielki autorytet prawny z tytułem profesorskim wziął i znikł. Mowa o Zbigniewie Ćwiąkalskim, byłym ministrze sprawiedliwości w rządzie Tuska.

 • Kijowski

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.10.2017 11:00 ~Kijowski

  Na 10 gorliwych obrońców sądów, którzy biegają po mediach, 9 jest na bakier z prawem albo w ich otoczeniu znajdują się podejrzani.

 • Nudy nudy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.10.2017 10:52 ~Nudy nudy  bufetowa~bufetowa

  PO siódme: nie kradnij!
  Dekalog~Dekalog

  O Jezu, nie powtarzaj się bez przerwy. Jak długo można międlić ten " Szampański " dowcip ?
  zono~zono

  A co śmiesznego w okradaniu państwa przez poprzednią władzę?

  Własnie w tym rzecz, że nic, ale on to powtarza aż do znudzenia.

 • Express wieczorny

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.10.2017 10:51 ~Express wieczorny

  Bartek~Bartek

  Proszę zauważyć, że w tej sprawie kluczowa jest decyzja organu nadzorczego, jakim jest SKO. W większości spraw nie mówi się, że urzędnik sprawdza i stwierdza, iż zwrot jest niezasadny. Delikwent idzie z tym do SKO a tam dostaje decyzję odwrotną. I tu jest sedno sprawy. Należy zweryfikować jak działa organ nadzorczy. Psy jest łatwo wieszać na kimś. Ja mam dla pana, Jakiego następne zadanie niech sprawdzi, jakim cudem jego partia ma budynki po dawnym Expresie wieczornym. Bo to jest ciekawe. Jakby nie było dla mnie jest to świadectwo, że też może w ten sam sposób uzyskano prawa do nieruchomości.

  Pewnie w ramach podziału łupów po likwidacji " Ruchu ". Stalin powiedział, że nie jest ważne, kto i jak głosuje, tylko kto liczy głosy.

 • Kurator

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.10.2017 10:48 ~Kurator

  cudeni~cudeni

  Przecież USTALONO !!! Córka b.ministra WYCOFAŁA się z bycia kuratorem i "ciągnięcia" sprawy po ustaleniu FAKTU, iż pan Piekarski NIE ŻYJE !!! Po co te "bluzgi" i kalumnie rzucane na PO ?

  A " Mój " kurator, który przyczynił się do zrabowania przez komunę mojej kamienicy, doskonale wiedział, że spadkobiercy, czyli brat i ja, żyją. To była inna odmiana kradzieży.

 • mozgow

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.10.2017 09:39 ~mozgow

  O ile zgadzam się, że reprywatyzacja w Warszawie to była hucpa, to na jakiej podstawie Śpiewak twierdzi, że odszkodowanie wypłacono nielegalnie?

  Zapadł PRAWOMOCNY wyrok nakazujący wypłatę odszkodowania, a dopiero potem WSA stwierdził nieważność decyzji SKO. Czyli wg Pana Śpiewaka można sobie ignorować prawonocne wyroki sądu? Super, od dzisiaj też tak będę robił.

 • Szampanski

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.10.2017 08:23 ~Szampanski


  bufetowa~bufetowa

  PO siódme: nie kradnij!
  Dekalog~Dekalog

  O Jezu, nie powtarzaj się bez przerwy. Jak długo można międlić ten " Szampański " dowcip ?

  PO siódme: nie kradnij!

 • jad

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.10.2017 08:16 ~jad

  wasze ulice nasze kamienice

 • Bielańczyk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.10.2017 07:47 ~Bielańczyk


  bufetowa~bufetowa

  PO siódme: nie kradnij!
  Dekalog~Dekalog

  O Jezu, nie powtarzaj się bez przerwy. Jak długo można międlić ten " Szampański " dowcip ?


  To nie dowcip, a smutna rzeczywistość III RP

 • cudeni

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.10.2017 07:47 ~cudeni

  Przecież USTALONO !!! Córka b.ministra WYCOFAŁA się z bycia kuratorem i "ciągnięcia" sprawy po ustaleniu FAKTU, iż pan Piekarski NIE ŻYJE !!! Po co te "bluzgi" i kalumnie rzucane na PO ?

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »