Informacje

29.05.2014 08:49 Ministerstwo zapowiada nowelizację rozporządzenia

Podejrzana o gwałt recenzowała
podręczniki dla ministerstwa

SERWISY:


Wilga H., nauczycielka podejrzana przez legionowską prokuraturę o gwałt na uczennicy, recenzowała szkolne podręczniki dla Ministerstwa Edukacji Narodowej. Na liście oficjalnych współpracowników pozostaje do dziś, bo minister nie ma możliwości jej natychmiastowego zawieszenia. - Zdecydowaliśmy już o nowelizacji rozporządzenia, która umożliwi takie kroki - deklaruje ministerstwo.

H. została aresztowana 17 maja. Legionowska prokuratura postawiła jej zarzuty hodowania marihuany, posiadania znacznej ilości narkotyków, rozpijania nieletnich oraz gwałtu nastoletniej uczennicy. Kobieta została aresztowana.

- Podejrzana przyznała się tylko do zarzutu uprawy marihuany i posiadania znacznej ilości suszu marihuany - zastrzega Ireneusz Ważny z prokuratury w Legionowie.

Współpraca z ministerstwem

Na stronie internetowej firmy edukacyjnej, którą nauczycielka założyła po tym, jak zwolniono ją ze szkoły, można przeczytać, że jest "recenzentką i rzeczoznawcą Ministerstwa Edukacji Narodowej".

- Rzeczywiście, pani Wilga H. była wpisana na listę rzeczoznawców Ministerstwa Edukacji Narodowej decyzją z dnia 9 lipca 2008 roku. Osoba ta legitymuje się stopniem naukowym doktora nauk humanistycznych, miała też pozytywną rekomendację Towarzystwa Kultury Języka Polskiego  – mówi Joanna Dębek, rzeczniczka MEN. - Nie weryfikujemy cech psychologicznych recenzentów – dodaje.

Bezkolizyjna współpraca

Zadaniem H. było recenzowanie podręczników wchodzących na rynek. W ubiegłym roku napisała 8 takich opinii, w tym roku trzy. Jak dowiadujemy się w ministerstwie, "współpraca przebiegała bezkolizyjnie". Pytamy jakie kroki zamierza podjąć MEN w związku z zarzutami wobec nauczycielki?

- Zasady współpracy z recenzentami reguluje rozporządzenie ministra. Minister może wykreślić taką osobę z grona współpracowników tylko w kilku przypadkach. Chodzi m.in. o skazanie za przestępstwo umyślne, w tym skarbowe, dwukrotne odmówienie wydania opinii bez uzasadnienia, przekroczenie terminów albo gdy opinia jest niezgodna z określonymi wymaganiami. Przypadek pani H. nie jest żadnym z katalogu tych przesłanek. Rozporządzenie nie daje też ministrowi – w nagłych przypadkach - możliwości np. zawieszenia rzeczoznawcy – tłumaczy Dębek.

- W związku z tym ministerstwo podjęło decyzję o nowelizacji tego rozporządzenia w jak najkrótszym czasie. O szczegółach planowanych zmian będziemy informowali później – deklaruje.

Wykładowca? Tylko doktorant

Na stronie internetowej firmy H. deklaruje się także jako były wykładowca Instytutu Języka Polskiego i Instytutu Polonistyki Stosowanej Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W tym wypadku minęła się z prawdą.

- Wilga H. nigdy nie pracowała na Uniwersytecie Warszawskim. Była na studiach doktoranckich w latach 2001-2005. Sam doktorat zaś obroniła w 2008 roku. To jej jedyne związki z uczelnią – informuje Anna Korzekwa, rzeczniczka UW.


Piotr Bakalarski

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Wera

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.05.2014 21:33 ~Wera

  Dosinianin~Dosinianin

  Jest tylko podejrzana... poczekajmy na wyrok, nie wieszajmy jej, nie wierzymy ślepo dziennikarzynom ani Marcie, ja je znam osobiści...

  Oooo, poczekajmy, nie osądzajmy.... Czy takie podejście ma pan do każdego podejrzanego o przestępstwo? Np. księdza podejrzanego o pedofilię, na którym mejnstrimowe media i internauci od razu wydają wyrok, a po kilku latach procesu cisza, gdy podejrzany zostaje uniewinniony?

 • sss

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.05.2014 16:59 ~sss

  A co ma piernik do wiatraka?

 • zabsurdem

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.05.2014 15:28 ~zabsurdem

  A czy podejrzana spuszczała wodę w toalecie ???

 • wawa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.05.2014 15:13 ~wawa

  to są własnie sprawdzeni "fachowcy" krystalicznej niby PO i herszta tuska.

 • sarwi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.05.2014 14:52 ~sarwi

  A co ma recenzowanie podręczników do palenia trawy lub robienia innych niemoralnych i niezgodnych z prawem rzeczy. Tam przynajmniej sprawdza się pracę dorosłych ludzi, a nie dzieci której się przy okazji molestuje.
  Coraz inteligentniejsze te wiadomości.

 • Nikola

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.05.2014 13:09 ~Nikola

  Czy to doktorantka Marii Janion?
  Swoją drogą już była taka dziwna polonistka, podobno też autorytet dla młodzieży, tylko, że chciała dokonać aborcji w wigilię.

 • szynszyl

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.05.2014 12:51 ~szynszyl

  tete~tete

  Od kiedy marihuanę się hoduje?


  od kiedy ludzie nauczyli się sadzić konopie

 • Dosinianin

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.05.2014 12:38 ~Dosinianin

  Jest tylko podejrzana... poczekajmy na wyrok, nie wieszajmy jej, nie wierzymy ślepo dziennikarzynom ani Marcie, ja je znam osobiści...

 • SP1

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.05.2014 12:03 ~SP1

  ech... Pani Wilga wykładała na UW na specjalizacji nauczycielskiej (polonistyka) - nie przypomnę sobie, ale chyba metodykę. Na pewno w 2001 roku.

 • nika

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.05.2014 11:24 ~nika

  nie rozumiem problemu, przecież nikt nie zarzuca tej pani jej fachowości, owszem jej morale pozostawia wiele do życzenia ale jej wiedza jest na wysokim poziomie. gdyby patrzeć na moralność to by sejm trzeba by było rozwiązać, bo by nam posłów zabrakło :)

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »