Informacje

19.11.2013 18:40 "Przebrał się za chasyda"

Podawał się za wykładowcę.
Sąd utrzymał areszt

SERWISY:


Sąd utrzymał areszt wobec Mariusza K., podejrzanego o to, że przez ponad rok oszukiwał kilka wyższych uczelni, podając się za wykładowcę prawa i prowadząc zajęcia. Według śledczych naraził szkoły na ponad 100 tys. zł strat, a kilkuset studentów na ponowne egzaminy.

We wtorek warszawski sąd okręgowy oddalił zażalenie mec. Michała Krysztofowicza na decyzję sądu rejonowego o aresztowaniu K. Śródmiejska prokuratura zarzuciła mu oszustwo i posługiwanie się podrobionymi dokumentami - za co grozi do 8 lat pozbawienia wolności.

- Wskazywaliśmy, że nie można mówić o ukrywaniu się przed organami ścigania osoby, która przez dłuższy czas wykładała na kilku uczelniach dla setek studentów - powiedział PAP mec. Krysztofowicz. - Podnosiliśmy także naruszenie prawa proceduralnego, które nie pozwalało na dalsze stosowanie aresztu - dodał.

Sąd nie uwzględnił argumentów obrony - K. pozostanie w areszcie co najmniej do połowy stycznia 2014 r.

Zatrudnił się jako wykładowca

16 października 46-letni K. został zatrzymany przez policję. Jak podawał rzecznik KSP st. asp. Mariusz Mrozek, w lutym 2010 r., posługując się danymi osobowymi obywatela Izraela, zatrudnił się on w szkole wyższej jako wykładowca. Podczas zawierania umowy o pracę posłużył się kopiami podrobionych dokumentów: pismem jednego z ministerstw, zaświadczeniem o obronionej pracy doktorskiej z prawa międzynarodowego na zagranicznym uniwersytecie, zaświadczeniem o obronie rozprawy habilitacyjnej wydanym przez zagraniczny instytut oraz listem polecającym zagranicznej uczelni.

Według policji K. w ten sposób oszukał władze tej uczelni na ponad 30 tys. zł. Dzięki tym samym dokumentom wprowadził również w błąd przedstawicieli dwóch innych szkół wyższych, które go zatrudniły. Straciły one 56 tys. i 35 tys. zł, a kilkuset studentów musiało ponownie zdawać niektóre z egzaminów.

Zatrzymany w Krakowie

Kiedy sprawa wyszła na jaw, a pracodawcy zorientowali się, że Mariusz K. nie jest tym, za kogo się podaje, mężczyzna zaczął się ukrywać przed wymiarem sprawiedliwości - podawała policja. Sąd Rejonowy dla Warszawy Śródmieście wydał postanowienie o jego tymczasowym aresztowaniu, a śródmiejska prokuratura wystawiła za K. list gończy. Dzięki ustaleniom procesowym i działaniom operacyjnym policjantów ze śródmiejskiego wydziału do walki z przestępczością przeciwko życiu i zdrowiu, którzy od kilkunastu miesięcy wraz z prokuraturą pracowali nad sprawą, 16 października w Krakowie K. został zatrzymany.

Mariusz K. został zatrzymany 16 października w Krakowie, gdzie jako student judaistyki, uczestniczył w zajęciach jednej z uczelni. - Aby nie zostać rozpoznanym, na czas zajęć przywdziewał specjalny strój chasyda, dostosowując do niego także charakterystyczną fryzurę i brodę - mówił Mrozek.

PAP/lata/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • malgorzata_oblak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.11.2013 08:50 malgorzata_oblak

  TAK TO TERAZ JEST.TRZEBA MIEĆ NIE LADA ODWAGĘ ABY TAK ZROBIĆ.LUDZIE WYMYŚLAJĄ SOBIE TYTUŁY NAUKOWE , ILE TO JĘZYKÓW OBCYCH ZNAJĄ A POTEM WYCHODZI SZYDŁO Z WORKA.JAKI WSTYD!!!!!!

 • sisi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.11.2013 22:09 ~sisi

  "znajdź Pan teraz kogoś bez dyplomu"
  Jaka szkoła tacy wykładowcy...

 • Ann

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.11.2013 19:44 ~Ann

  ale po co to robic? zarabil na tym jakoś specjalnie czy po prostu chiał po oszukiwac ludzi...?

 • skucio501

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.11.2013 18:56 ~skucio501

  Wyłożył się na prawie:)

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »