Informacje

14.03.2011 18:20 PIKIETA ZWIĄZKOWCÓW

Pocztowcy bronią
miejsc pracy i klientów

SERWISY:

 

- W agencjach pocztowych ważniejszy jest ktoś z kuponem totolotka, niż z listem. To się nie sprawdzi - przekonują związki zawodowe pocztowców i zapowiadają pikietę w obronie likwidowanych placówek.

Manifestacja pocztowców wyruszy w środę, o 12:30 spod hali Torwar. Myśliwiecką, Piękną i A. Ujazdowskimi przejdzie pod kancelarię premiera. Co najmniej do godziny 14:30 w tym rejonie należy spodziewać się utrudnień. Autobusy będą kursować objazdami.

Zmienią się na pewno trasy autobusów kończących trasy na pętli przy Torwarze (155, 171), kursujących przez Myśliwiecką i Piękną (107, 159), oraz Traktem Królewskim (E-2, 116, 166, 195, 503, 151, 180, 222).

Agenci zastąpią okienkowych

Protest wiąże się planami Poczty Polskiej, która w ciągu kilku lat chce zlikwidować ponad 3 tysiące oddziałów. W samej Warszawie - 63 do końca tego roku.

- To przełoży się na zwolnienia. Pracę straci około 5 tysięcy ludzi, przede wszystkim pracownicy "okienkowi" - ocenia Halina Sobczyńska z Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Forum Pocztowe. Jej zdaniem, to musi przełożyć się na jakość obsługi. - Już teraz brakuje ludzi, okienka są zamknięte, a klienci narzekają na kolejki - zauważa.

>> ZOBACZ LISTĘ PLACÓWEK DO LIKWIDACJI <<

Nowy prezes obiecuje

Dwa tygodnie temu w firmie pojawił się nowy prezes. Zapowiedział, że jeszcze raz przeanalizuje decyzje poprzedników i dopiero wtedy podejmie ostateczną decyzję w sprawie likwidacji placówek.

- Nas to nie zadowala, bo oficjalnie wciąż obowiązuje decyzja zarządu. Nikt jej nie zmienił - stwierdziła Sobczyńska.

Pocztowcy boją się, że wbrew zapowiedziom, firma nie zagwarantuje im pracy w sortowniach, czy centrach spedycyjnych, bo te także mają być zamykane.

- Szkoda, że dyrekcja nie zacznie oszczędności od siebie. Pamiętam, gdy pracowało w niej 60 osób. Teraz jest ich 1200. Tyle, że trzeba było dla nich wynająć dodatkowy budynek od SGGW - zauważył pan Janusz, który dodzwonił się do programu "Miejski Reporter".

"Poczta musi się zmienić"

Firma chciała, by zamykane oddziały zastąpiły tak zwane agencje. Podstawową pocztową działalność przejąć miałyby małe sklepy, markety czy stacje benzynowe. Na razie otwarto jedną - w kolektorze totolotka przy Okopowej. Efekt? - Klienci "pocztowi" są obsługiwani wolniej, niż ci, którzy przychodzą zagrać - przekonuje Sobczyńska. - W dodatku są problemy z pozyskaniem agentów - dodaje.

Oburzeniem na pomysł likwidowania poczt zareagowali też niedawno czytelnicy tvnwarszawa.pl - przekonywali, że kolejki będą jeszcze większe, a obsługa jeszcze bardziej przemęczona i niedokładna.

Ale zmiany są nieuniknione. Za dwa lata poczta straci preferencyjne warunki świadczenia usług. Będzie musiała konkurować z innymi firmami. Do tego czasu musi unowocześnić swoją ofertę. - Zmiany powinny być ewolucyjne, nie rewolucyjne, ale są nieuniknione. Tym bardziej, że te podstawowe usługi pocztowe schodzą z rynku. Polacy w ogóle piszą mniej listów, niż inni Europejczycy, a przecież wszyscy przechodzą na usługi elektroniczne - zauważa Mirosław Fereniec z Instytutu Łączności.

Jego zdaniem, ważniejsza część rynku, to paczki. - Coraz więcej zakupów robimy w internecie, ale ktoś musi nam je dostarczyć. Tymczasem poczta oddała bez walki tę część rynku firmom kurierskim - zauważa.

Zwraca też uwagę, że oferta poczty jest niedostosowana do realiów. - Listonosze przynoszą paczki przed południem, gdy ludzie są w racy. Może powinni pracować później, za to pukać do drzwi po godzinie 18? A klient powinien mieć możliwość śledzenia, gdzie jest jego paczka i kiedy ma ją odebrać - podaje przykłady Fereniec.

roody

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • kris

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.05.2011 16:59 ~kris

  pracowałem przez miesiąc jako listonosz i wszystkim ludziom pie..rzacym te glupoty radzilbym zeby tez sprubowali tej wspanialej pracy od 7 do 19 za 1300 zlotych i do tego darmowe urzeranie sie z banda matołów ktorzy uwazaja ze powinienem u kazdego czekać pod drzwiami po 2 godziny az sie laskawie zjawi.

 • capri

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.03.2011 22:20 ~capri

  Działanie poczty w tej chwili jest niezadawalające bo brakuje rąk do pracy- okienka są, ale większość zamkniętych- paczki i listy są do doręczenia ale za mało jest listonoszy - ale ktoś tu tego nie widzi i twierdzi,że firma to porażka - tak z takimi zarządzającymi tak!!! A oni chcą jeszcze pozamykać i zwalnić ludzi którzy pracują na istnienie firmy, która zaznaczam ma zyski- kolor!!! Ocknijcie się agent nie ogarnie wszystkich usług - to jest jawne oddanie rynku usług obcym i działanie celowe zniesławiające firmę- jak dowieść, że coś jest do .upy i to rozwalić....

 • karpiu68

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.03.2011 11:10 ~karpiu68

  Dziwi mnie tylko jedna rzecz, a mianowicie Prezes Poczty mówi co innego, a dyrektorzy ORJ-tów robią co innego. Wymagania stawiane pracownikom są bardzo wysokie. Oferta usługowa w większości jest znana pracownikom, ale za wiedzę trzeba płacić to też towar, a tym czasem za niewiele powyżej minimalnej płacy w kraju dokłada się kolejne obowiązki pozostałe po kolegach i koleżankach, których etaty zniknęły wraz z ich odejściem na emeryturę czy w wyniku likwidacji ettów. Tych, którzy uważają, że pani w okienku, czy listonosz nie zasługują na normalne warunki pracy i płacy, pytam -jak myślicie czy za wiedzę na temat usług bankowych i znajomość klikunastu instrukcji technologicznych oraz regulaminów o usługach pocztowych i innych zarządzeń pojawiających się w radosnej twórczości codziennej zarządu, to mało? Zgadzam się, że zmiany w firmie były bardzo opóźnione i wprowadzane na zasadzie ma być zrobione, a sprzęt póxniej. można jeszce długo pisać, ale nie czas miejsce na to. A Was szanowni klienci proszę o jedno- trochę zrozumienia dla pani w okienku- to też człowiek.

 • mikos

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.03.2011 08:47 ~mikos

  u mnie odbiór awiza jest o 18.30 poczta jest czynna do 20 tej potrafie stać w kolejce ponad 1,5h . To jest skandal .
  nie ma okienka dla tych co dużą liczbę listów wysyłają a powiem potrafią mieć ich nawet 300 szt. Taka osoba w okienku jest załatwiana ok 40 min a niech się trafi więcej takich osób. Tak samo nie ma okienka dla płacących tylko rachunków wszystko w jednym okienku .
  Nieraz sobie po prostu daruje stanie w kolejce .
  Poczta Polska to jest porażka można rzec jednym słowem .

 • skaut

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.03.2011 11:58 ~skaut

  Wykurzyłbym całą pocztę, bo to zacofana instytucja, gdzie pojęcie kodu kreskowego chyba nie istnieje, za to istnieją pałętające się paczki listów spiętych gumkami, i bezradne panie które nie mogą znaleźć mojej przesyłki...

  Wykurzyłbym, gdyby nie to, że to miejsce pracy zarąbistego listonosza. Pozdrawiam pana Miecznikowskiego!

 • ratujcie

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.03.2011 10:26 ~ratujcie

  Przerost administracji- tak jest wszędzie- w dobie komputeryzacji tych ludzi jest za dużo . Tak jest we wszystkich instytucjach. Na dodatek oni się nudzą. Zlikwidują poczty i zatrudnią nowych biurokratów. Zobaczycie. To jest wyzysk człowieka przez człowieka.

 • starzec

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.03.2011 10:06 ~starzec

  Poczta jako instytucja przespała czas w jakim powinna się restrukturyzować. Teraz będzie robić rozpaczliwe kroki. Myslę, że trzebaby przede wszystkim przetrzebić czapę administracyjną. Widać gołym okiem, że nikt nie ma pomysłu jak przeprowadzić zmiany, a administracja kurczowo trzyma sie posad.

 • Fidel

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.03.2011 09:57 ~Fidel

  Czy w Agencjach Pocztowych będzie można nadać/odebrać paczki, listy polecone, listy nie mieszczące się w skrzynkach? Czy na poczcie można będzie wreszcie załatwić wszystko w jednym okienku? Tak aby nie było sytuacji, gdzie wysyłając listy polecone słyszy się, że koperty nie kupię, bo są w okienku obok, paczkę mogę wysłać w kolejnym, a polecony odebrać w jeszcze innym?

 • Rotshild

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.03.2011 09:42 ~Rotshild

  Niech związkowcy się nie martwią o klientów. Niech odblokują liberalizację rynku usług pocztowych, będą klienci to będą usługi...prywatne oczywiście. Związkowcy z TP S.A. też pewnie martwili się o klienta parę lat temu, i co?

 • tarchominianka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.03.2011 09:22 ~tarchominianka

  A dlaczego na Nowodworach nie zlikwidują oddziału? przecież tam się ma wszystkich w poważaniu , ludzie do placówki przychodzą sobie pogadać towarzysko stojąc najmarniej godzinę w kolejce która sięga poza oddział aż po optyka,po co ta placówka? kiedyś pracowali w sobotę a teraz nie muszą bo za mało pracy mają widocznie....
  precz z tą placówką !

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »