Informacje

07.01.2014 07:22 budowa zapowiadana była jeszcze w latach 70-tych

Pociągiem ze stacji Ursus - Niedźwiadek. Mieszkańcy czekali 40 lat

SERWISY:

Przystanek PKP Ursus Niedźwiadek był jedną z najdłużej wyczekiwanych inwestycji kolejowych na Mazowszu. Od dziś zatrzymują się tam pociągi.

Zmiany w komunikacji mają obowiązywać od pierwszych kursów dziennych - zapowiadały Zarząd Transportu Miejskiego i Koleje Mazowieckie. O 7.00 rano infolinia ratusza 19 115 poinformowała, że pasażerowie mogą już z tej stacji odjeżdżać.

Sprawdź rozkłady

Od wtorku inne są rozkłady jazdy na linii S1 - Otwock-Pruszków i linii KM1 Warszawa - Skierniewice. Wprowadzono minutowe przesunięcia.

Granica stref

Przystanek stanowi granicę pomiędzy pierwszą, a drugą strefą biletową.

Mieszkańcy mają dojechać z niego do centrum Warszawy w 20 minut.

Do pociągu autobusem

Na pętli Ursus Niedźwiadek autobusy odjadą z innych miejsc niż dotychczas. Kończyć swoją trasę będzie tu też linia 197, która pojedzie wiaduktem ulicy Gierdziejewskiego.

Za kilkanaście milionów złotych

Na Niedźwiadku powstały nowe perony, stacja i wiaty. Wybudowano odwodnienie i oświetlenie. Przebudowano tory i sieć trakcyjną.

Wejścia na przystanek zostały wyposażone w windy i klatki schodowe. W przejściu podziemnym przy ul. Orląt Lwowskich i Krawczyka powstała ścieżka rowerowa, a przy wejściach znajdują się stojaki na jednoślady.

Przystanek połączony został z pobliskim parkingiem Parkuj i Jedź, który został wybudowany w 2011 roku i czekał na wspólną inwestycję ZTM i PKP.

Wykonawcą inwestycji był Mostostal Warszawa S.A. Koszt realizacji przejścia podziemnego to 7 mln 581 tys. złotych. Budowa peronu i pozostałej infrastruktury wyniosła 8 mln 677 tys. złotych.


Czekali od 40 lat

Jak informują kolejarze, przystanek był jedną z najdłużej wyczekiwanych inwestycji, jeśli chodzi o infrastrukturę kolejową na terenie Mazowsza. Pierwsze zapowiedzi jego budowy pojawiły się jeszcze w latach 70. Przez kilka dekad nie mógł doczekać się realizacji, co bardzo martwiło mieszkańców pobliskiego osiedla Niedźwiadek. Powstało ono w latach 80-tych, głównie dla pracowników zakładów Ursus. Obecnie liczy około 19 tysięcy mieszkańców.

W kwietniu 2012 roku dzięki współpracy miasta i Polskich Kolei Państwowych ogłoszono przetarg na budowę przystanku. Wtedy zapowiadano, że prace zakończą się w drugiej połowie 2013 roku.

Umowa na budowę została podpisana 12 czerwca 2012 roku.

Prace nie mogły się jednak od razu rozpocząć. - Problemem było uzyskanie decyzji lokalizacyjnej związanej z przejęciem dodatkowego terenu pod inwestycje - wyjaśnia Mirosław Siemieniec, rzecznik prasowy PKP PLK.

Budowa ruszyła w lipcu 2012 roku.

Na jesieni 2012 r. podano, że pasażerowie pojadą z przystanku w 2014 r.

W styczniu 2013 rozpoczął się kolejny etap prac. W połowie kwietnia tego samego roku kolejarze musieli ograniczyć ruch pociągów. 39 składów pojechało objazdami. Dzięki temu można było bezpiecznie dokończyć budowę przejścia podziemnego pod torami dalekobieżnymi.

W lipcu przeprowadzono ostatnie próby obciążeniowe nowego toru w Ursusie. Przejechała nim ważąca 100 ton lokomotywa.

Pod koniec grudnia Hanna Gronkiewicz-Waltz poinformowała na swoim profilu w popularnym serwisie społecznościowym, że 7 stycznia 2014 r. na nowym przystanku kolejowym Warszawa Ursus Niedźwiadek będą mogły zatrzymywać się pociągi.

Tak wyglądał plac budowy we wrześniu 2012 roku

su/roody

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • mieszkańcy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.01.2014 11:53 ~mieszkańcy

  Mieszkańcy ul Krawczyka. Od naszej strony nie ma żadnej ściszki rowerowej mieszkańcy od strony Piastowa i ul. Markieta brodzą po błocie . Stacja Ursus Niedżwiadek jest w bliskiej odległości domów mieszkalnych dzieli nas tunel 4 metry do granic domów mieszkalnych Brak ekranów akustycznych tak więc mamy samoloty nad domamy kolej za płotem trasę szybkiego ruchu taka jest Polska Rzeczywistość nie liczą się ludzie. Dlaczego w żadnych zdjęciach medialnych nie ma ul Krawczyka i jej mieszkańców czy my jesteśmy gorsi od osiedla Niedżwiadka PKP zmusiło nas do liczenia pasażerów z domów naszych okien Wizytówką jest osiedle Niedżwiadek a mieszkańcy ul. Krawczyka nie istnieją

 • efrer

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.01.2014 08:56 ~efrer


  jolka~jolka

  kolejna sypialnia słoików - pełno ich tam bo tanio wynajmuja mieszkania
  ddd~ddd


  A masz jekies konkretne argumenty na potwierdzenie swojej tezy, czy tylko tak kłapiesz bez sensu aby klapac??? Na Niedźwiadku akurat mieszka sporo ludzi, którzy żyją tam od pokoleń - w większości byłych pracowników ZM Ursus.  Pewnie sama wynajmuje na czarno i myśli, że każdy jest takim samym oszustem.

 • denver

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.01.2014 08:46 ~denver

  pykaczu
  Jechałem tym pociągiem - KM 105 do Rembertowa. Na p.o. Ursus-Niedźwiadek (wg rozkładu o 7:29) do pociągu wsiadło kilka osób. Za to na następnym, starym p.o. Ursus kilkadziesiąt. Ale pewnie mi się przywidziało.

  Tak wsiadło kilka osób bo reszta...została na peronie, ale o tym już nie wspomnisz prawda? A jechałes dziś tą opóźnioną skm-ką o 7.40 - ok. 250 osób na Niedźwiadku i nieco ponad 100 na PKP Ursus (co znaczy że należy raczej skasować stację PKP Ursus!!), w totalnym ścisku. Dziękuję pozdrawiam.

 • Ursus

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.01.2014 19:53 ~Ursus

  Miałem przyjemność jechać dziś pociągiem 6:40. Na "nowym peronie za 16 milionów" stało 10 osób. Oby więcej takich "inwestycji" to będziemy nie 100 lat za murzynami tylko 200.
  Pozdrawiam!

 • Loonie

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.01.2014 17:11 ~Loonie

  Niektórzy czekają 60 lat na dobudowanie drugie toru pomiędzy Otwockiem a Pilawą :P i to niekoniecznie Ci, którzy dojeżdżają do Warszawy. Może TVN Warszawa dowie się co z tym projektem się dzieje, bo została zrobiona dokumentacja techniczna za kilka baniaczków i ... cisza :)

 • ddd

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.01.2014 15:49 ~ddd

  fenomen~fenomen

  i po co? skoro 40 lat daliśmy sobie radę bez tej stacji to po co ona nam teraz???


  A po co ci w domu WC, skoro przez kilka tysięcuy pokolen ludzie załatwiali się w sławojce?

 • ddd

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.01.2014 15:47 ~ddd

  jolka~jolka

  kolejna sypialnia słoików - pełno ich tam bo tanio wynajmuja mieszkania


  A masz jekies konkretne argumenty na potwierdzenie swojej tezy, czy tylko tak kłapiesz bez sensu aby klapac??? Na Niedźwiadku akurat mieszka sporo ludzi, którzy żyją tam od pokoleń - w większości byłych pracowników ZM Ursus.

 • ddd

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.01.2014 15:45 ~ddd

  Kazimierz~Kazimierz

  Jak my lubimy marnotrawić pieniadze!!! Niedziwadek miał bardzo dobrą komunikacje autobusową. Jeśli ktoś chciał mógł spokojne podjechać 1 km!autobusem do stacji PKP Ursus


  tak oczywiście, najlepiej nic nie budujmy i utrudniajmy ludziom zycie. Byęłś ty chociaż raz w Ursusie i ejchałeś tą "dogodna komunikacja"???

 • vvv

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.01.2014 15:43 ~vvv

  Adam~Adam

  Kasa jak za basen Narodowy , brawo !


  Tak jest, najlepiej nic nie budowac i wrócic do epoki furmanek i dgóg gruntowych

 • tomi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.01.2014 14:22 ~tomi

  a gdzie mozna kupic bilecik :D przydal by sie jakis lokal :D kiosk np ale zeby cos zrobic to do kogo sie odzywac ??

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »