Informacje

06.05.2011 14:53 "ZOSTAWCIE 521"

"Pociągi są wolne i drogie"

SERWISY:

Wawer wciąż żyje projektem zmian w komunikacji miejskiej. Największe emocje nieustająco budzi pomysł likwidacji linii 521. Broni jej między innymi jeden z naszych czytelników.

Na warszawa@tvn.pl napisał pan Sławomir, mieszkaniec Wawra. Jego zdaniem, ogólne założenia projektu forsowanego przez Zarząd Transportu Miejskiego są trafne. - W ślad za bogatymi miastami Zachodu próbuje się zachęcić ludzi do jazdy transportem szynowym - z założenia bardziej przewidywalnym i szybszym. To koncepcja wydaję się słuszna - ocenia nasz czytelnik.

"Ale 521 zostawcie"

Problemem jest dla niego likwidacja linii 521. Pan Sławomir zauważa, że pociągi nie jeżdżą punktualnie i czasami trzeba na nie czekać nawet 25 minut. - To skutkuje dużym tłokiem w SKM / KM, szczególnie rano z Otwocka, gdyż zdecydowana większość kursów SKM jest realizowana przez jeden skład - opisuje.

Efekt? - Masa ludzi wybiera prywatne busy. Nie dlatego że są bardzo komfortowe czy tańsze, ale dlatego że zapewniają przejazd z Józefowa czy Falenicy do samego centrum miasta w około 30 minut, w pozycji siedzącej za 3,5 zł. Tego ZTM nie oferuje! - podsumowuje pan Sławomir.

Pociągi za wolne...

Jego zdaniem, wadą komunikacji kolejowej jest że dojazd do centrum trwa prawie dwa razy dłużej, niż autobusem, nawet jeśli ten utknie po drodze w porannym korku. - Mimo iż komfort podróżowania np. SKM stopniowo się poprawia, to nie spełnia ona swojej podstawowej funkcji- nie zapewnia szybkiego dojazdu - pisze czytelnik tvnwarszawa.pl.

Pan Sławomir proponuje też rozwiązanie tego problemu: - Wzorem autobusów przyśpieszonych powinno wprowadzić się kursy SKM lub KM przyśpieszone, zatrzymujące się tylko na wybranych stacjach: np. Otwock - Józefów - Falenica - Radość - Wawer - Warszawa Wschodnia - Warszawa Śródmieście. Od 4 lat jeżdżę dwa razy dziennie na linii Warszawa Śródmieście - Józefów i są stację, na których nawet w godzinach szczytu nikt nie wysiada lub wsiada, np. Warszawa Miedzeszyn czy Warszawa Olszynka Grochowska. Każde takie zatrzymanie skutkuje natomiast dojazdem do centrum Warszawy o 2 - 4 minut wolniejszym.

... i kosztowne

Pan Sławomir zwraca też uwagę na kwestie finansowe. Józefów czy Otwock miesięcznie płacą kilkaset tysięcy złotych (za dostęp wspólny bilet - red.), a pasażerowie płacą za bilety na 2. strefę o 30 proc. więcej niż mieszkańcy Warszawy, co daje całkiem pokaźną kwotę dla ZTM. W zamian za to ZTM oferuje wyłącznie linie S1 SKM (od niedawna) i ani jednego połączenia autobusowego. Wydaję się dość nie równym traktowaniem klientów ZTM w stosunku do innych mieszkańców podwarszawskich miejscowości, tj. Ząbek (całe w 1. strefie), Sulejówka czy Legionowa.

roody/ec

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • gorzata74

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.05.2011 20:04 ~gorzata74

  Nie bardzo rozumiem szowinizmu zawartego w niektórych wypowiedziach. Rozumiem problem mieszkańców Wawra i również jestem przeciwna likwidacji 521, jednak nie bardzo wiem dlaczego tak wstrętnie piszecie o SKM i KM. Co to znaczy, że Otwock zapycha SKM? To co ja nie mam prawa dojeżdżać do pracy tak jak chcę i lubię, bo muszę Wam ustąpić miejsca? Każdy ma prawo wyboru najlepszego środka lokomocji!!! Mieszkam w Otwocku 6 lat. Na początku korzystałam z MINIBUSA ale przez olbrzymie korki 3 lata temu przesiadłam się do KM a teraz do SKM i jestem bardzo zadowolona. W ok. 55 min. dojeżdżam do Wa-wy Włochy co autobusami jest awykonalne. Nie chcecie jeździć pociągami - nik Was do tego nie zmusza, ALE ODCHRZANCIE SIĘ OD TYCH CO CHCĄ I LUBIĄ NIMI JEŹDZIĆ!!!!!!!!

 • www

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.05.2011 18:44 ~www

  Miasto chyba nienawidzi Wawra.
  Jedyna dzielnica z szambami.
  119 JEDYNY autobus, który z Wału przejeżdża na drugą stronę Wisły ma o połowę skróconą trasę, teraz 512. Świnie

 • Racja

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.05.2011 15:34 ~Racja

  Racja z Minibusami

 • Ważka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.05.2011 11:52 ~Ważka

  Przecież są minibusy.
  Co prawda kierowcy zapierdzielają ile fabryka dała, ale dojeżdżają szybko do celu

 • Nieciej

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.05.2011 23:21 ~Nieciej

  SKM nie jeździ pudta w godzinach szczytu, problem w tym, że w Radości, Międzylesiu, Aninie czy Wawrze nie ma po co się pchać - do pełnego i tak się nie wejdzie (Otwock i Józefów zapycha Warszawską Kolej Miejską, podobnie jak pociągi Kolei Mazowieckich, a 521 daje radę w obrębie miasta... Sorry za warszawski szowinizm, ale taka jest prawda...

 • Ala

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.05.2011 22:48 ~Ala

  Z tymi pustymi stacjami to przesada... Chyba tylko raz mi się zdarzyło, kiedy czekając w Świdrze na pociąg do Warszawy z SKM jadącej do Otwocka nikt nie wysiadł... Ale niechęć do pociągów ludzi wsiadających w Miedzeszynie, Radości i dalej w stronę centrum rozumiem. W Świdrze, drugiej stacji po Otwocku, w SKM w godzinach szczytu porannego trzeba biec do pierwszego wolnego miejsca, bo jeździ tylko jeden skład...

 • AXX

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.05.2011 22:40 ~AXX

  Kiedyś były oznaczenia literowe pospiesznych: A, B, C, D, E....itd. Były łatwe do zapamiętania. Teraz poknocili. Proponuje jeszcze rozszerzyć oznaczenia autobusów do 4 cyfr, np. 4523, 5187, 2369..

 • Mathiew

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.05.2011 22:00 ~Mathiew

  @Nieciej

  Nieciejewski dostajesz 6+.

 • Baś.

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.05.2011 21:55 ~Baś.

  tez sie przesiade chyba do prywatnych jesli usuna 521

 • Nyska

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.05.2011 21:27 ~Nyska

  kurcze - a ja przez całe liceum jeździłam 521. Sentyment został ... Ci ludzie ... te przygody ... ech ...

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »