Informacje

Państwowa Komisja Wyborcza wciąż nie podała oficjalnych wyników w wyborach do rad dzielnic. Lokalni politycy na własną ręką gromadzą dane. Wynika z nich, że w 11 dzielnicach Platforma Obywatelska będzie mogła rządzić samodzielnie lub wspólnie z inną partią. Dużym zaskoczeniem jest wyrwanie z rąk Platformy Śródmieścia i Bemowa. Czy będzie też musiała oddać władzę na Targówku i w Rembertowie?

Na razie PKW przedstawiła zaledwie szczątkowe informacje i to jedynie dotyczące wyborów na prezydenta Warszawy.

Lokalni działacze partii nie chcą czekać - sami objeżdżają komisje i sumują głosy oddane na ich kandydatów. Na podstawie takich danych szacują, ile kto zdobył mandatów w radach dzielnic. Daje to również pewien zarys tego, jak będą kształtowały się rządy w poszczególnych dzielnicach.

 

Według tych nieoficjalnych wyników, Platforma Obywatelska będzie mogła rządzić samodzielnie lub wspólnie z innymi ugrupowaniami tylko w 11 dzielnicach (w mijającej kadencji rządziła w 15).

BIAŁOŁĘKA

W tej dzielnicy jednego mandatu zabrakło Platformie, by mieć samodzielną większość - na 23 mandatów zdobędzie 11, PiS będzie miał 6 mandatów, a Inicjatywa Mieszkańców Białołęki 4 radnych, o dwóch mniej będzie miała Wspólnota Samorządowa Gospodarność.

Tak więc Platforma będzie szukała koalicjanta.

BIELANY

PO może liczyć na 12 mandatów, a PiS na 10. SLD wprowadzi do rady tylko dwie osoby. Politycy przewidują, że dojdzie do koalicji PO-SLD.

- Z naszego ugrupowania wejdzie Iwona Walentynowicz związana ze stowarzyszeniem Czyste Radiowo i Anna Czarnecka - powiedział portalowi tvnwarszawa.pl Grzegorz Pietruczuk, wiceburmistrz Bielan i szef dzielnicowego SLD.

MOKOTÓW

Według informacji "Gazety Stołecznej" na Mokotowie, Platforma będzie miała 14 mandatów, PiS 10 lub 11, a SLD może liczyć na 3 lub 4 miejsca.

Według gazety, prawdopodobna jest koalicja PO-SLD.

OCHOTA

Na Ochocie wszystko wskazuje na remis. Po osiem mandatów zdobyły PO i PiS. Po trzy mandaty trafiły do SLD i Ochockiej Wspólnoty Samorządowej, jednego przedstawiciela wprowadzi komitet Ochocianie.

Obecny burmistrz dzielnicy Wojciech Komorowski w rozmowie z "Gazetą Stołeczną" powiedział, że PO porozumiała się z SLD, ale brakuje im jednego głosu, by mieć większość w radzie. - Będziemy rozmawiać z Ochocianami o współrządzeniu dzielnicą. Im chyba bliżej do Platformy niż do PiS. Czuję się na siłach pełnić tę funkcję nadal, ale nie ode mnie to zależy - zadeklarował polityk.

PRAGA POŁUDNIE

Na Pradze Południe Platforma może rządzić samodzielnie.

Radny tej dzielnicy Marek Borkowski (PiS) powiedział nam, że prawdopodobny podział mandatów w radzie dzielnicy będzie wyglądał następująco: PO 13, PIS 11, SLD 1.

URSUS

Z lokalnymi komitetami PO porozumie się najpewniej również w Ursusie. Tutaj tradycyjnie dużo do powiedzenia ma Stowarzyszenie Obywatelskie. Po osiem mandatów trafi do PO i PiS. Sześciu radnych będzie miało Stowarzyszenie Obywatelskiej, a jednego komitet Razem dla Ursusa.

W radzie prawdopodobnie będzie zawiązana koalicja PO-SO, tak jak w mijającej kadencji.

WAWER

Według informacji burmistrz Wawra Jolanty Kaczorowskiej (PO), jej partia zdobyła najwięcej mandatów, ale daje jej to większości głosów. Ugrupowanie do rady wprowadzi 10 przedstawicieli. O jednego mniej PiS. Lokalny komitet, Wawerska Inicjatywa Samorządowa, uzyskał cztery mandaty.

W tym przypadku Platforma nie wyklucza koalicji z komitetem. Rozmowy trwają.

WESOŁA

Burmistrz Wesołej Edward Kłos w rozmowie ze "Stołeczną" przekazał następujące wyniki: 9 mandatów PO, 7 PiS, 3 komitet Wesoła 2014 i 2 komitet Sąsiedzi dla Wesołej.

Według Kłosa PO zawiąże koalicję z lokalnymi komitetami.

WILANÓW

Największym zaskoczeniem jest Wilanów. Jak dotąd panowało przekonanie, że mieszka tam twardy elektorat Platformy. Jednak tegoroczne wybory pokazały, że partia nie zdobyła tam dużej przewagi.

Na 21 mandatów PO ma 11. Mieszkańcy dostrzegli lokalny komitet Miasteczko Wilanów, który zdobył 7 mandatów. PiS uzyskał 3.

WOLA

Jak ustalił portal tvnwarszawa.pl, na Woli Platforma zachowała większość w radzie i będzie rządziła samodzielnie. Według nieoficjalnych wyników, PO może liczyć na 15 mandatów, a PiS na 10.

ŻOLIBORZ

W tej dzielnicy również PO i PiS będą miały po tyle samo mandatów - 8. Projekt Żoliborz zdobył 3, a Miasto Jest Nasze 2 mandaty.

Wszystko wskazuje na to, że będziemy mieli tutaj taką samą koalicję jak w kończącej się kadencji, czyli PO-Projekt Żoliborz.

Te dzielnice nie dla PO?

W pozostałych siedmiu dzielnicach jest prawdopodobne, że Platforma Obywatelska nie będzie rządzić. Władzę mogą przejąć koalicję złożone z PiS i lokalnych komitetów. Choć, jak to w polityce bywa, może się okazać, że lepsza ofertę tym komitetom zaproponuje Platforma.

BEMOWO

Dużym zaskoczeniem i wielką niewiadomą też Bemowo. O wynikach w wyborach informuje były burmistrz, związany z tzw. aferą bemowską. - Nowa Rada Dzielnicy Bemowo: 9 mandatów KWW Jarosław Dąbrowski, 7 PIS, 7 PO, 2 BWS. Bemowo kocham Cię! – napisał w poniedziałek na Twitterze Jarosław Dąbrowski.

Na razie nie wiadomo, jaka koalicja powstanie w dzielnicy.

PRAGA PÓŁNOC

Partia Jarosława Kaczyńskiego będzie rządzić na Pradze Północ. W tym przypadku wymagany jest koalicjant. Wszystko wskazuje na to, że zostanie nim Praska Wspólnota Samorządowa.

9 mandatów PiS, 6 mandatów PO, 5 mandatów Praska Wspólnota Samorządowa, dwóch radnych będzie miało SLD, a jednego Miasto Jest Nasze.

REMBERTÓW

Według "Stołecznej" burmistrza Platforma straci również w Rembertowie. Do rady wejdzie aż osiem komitetów wyborczych. Burmistrzem być może zostanie Mieczysław Golónka, który ze swojego ugrupowania Forum Mieszkańców wprowadził 5 radnych. O jednego mniej będzie miało PiS, po trzech PO i Lepszy Rembertów, dwóch SLD, a po jednym przedstawicielu Mieszkańcy Rembertowa i Rembertów Bezpośredni.

ŚRÓDMIEŚCIE

W Śródmieściu doszło do największego zaskoczenia. Po 10 radnych będą miały partie PO i PiS. Pięć mandatów trafi do aktywistów z Miasto Jest Nasze. Z kim stworzy koalicję MJN? Prawdopodobnie wybiorą Platformę. Jednak jednym z podstawowych warunków takiego układu jest nieobsadzanie Wojciecha Bartelskiego na stanowisku burmistrza.

- Jesteśmy otwarci na rozmowy koalicyjne. Na chwilę obecną nie wykluczamy współpracy ani z PO, ani z PiS - powiedział Jan Śpiewak w rozmowie z tvnwarszawa.pl. Dodał, że wybór koalicjanta uzależniają od tego, czy będzie chciał realizować założenia programowe MJN.

Z kolei Wojciech Bartelski powiedział "Gazecie Stołecznej", że odchodzi z dzielnicy. - PO na pewno przygotuje konkretną propozycję programową dla Miasto Jest Nasze. Ja odchodzę, a to przecież mnie przede wszystkim kontestowali działacze MJN. Więc nie mają o co się obrażać. Trzeba rozmawiać - stwierdził Bartelski.

TARGÓWEK

Jak dowiedział się portal tvnwarszawa.pl, na Targówku 8 miejsc otrzyma Platforma Obywatelska, 12 PiS, SLD dostanie tylko jedno miejsce, natomiast cztery Spółdzielnia Bródno.

Wyniki mogą oznaczać, że w przyszłej kadencji dzielnicą może rządzić PiS z koalicjantem (brakuje mu jednego mandatu do samodzielnej większości).

URSYNÓW

W dzielnicy zarządzanej przez Piotra Guziała, wielkiego oponenta Hanny Gronkiewicz-Waltz, Platforma zdobyła 11 mandatów, 7 Nasz Ursynów, 5 PiS i dwa Inicjatywa Mieszkańców Ursynowa.

Guział w rozmowie z nami ocenia, że możliwa będzie koalicja Nasz Ursynów-PiS-Inicjatywa Mieszkańców.

WŁOCHY

We Włochach, według "Gazety Stołecznej", PiS będzie mieć 9 mandatów, Wspólnota Dzielnicy Włochy 5 mandatów, PO 6 mandatów, a jednego przedstawiciela wprowadzi Stowarzyszenie Sąsiedzkie Włochy.

Tutaj, tak jak w kończącej się kadencji, rządzić będzie PiS.

Wybory samorządowe

W niedzielę 16 listopada odbył się wybory samorządowe. W poniedziałek do wieczora PKW podała podała dane z 56,57 proc. zatwierdzonych protokołów. Wynika z nich, że w drugiej turze Hanna Gronkiewicz-Waltz może zmierzyć się z Jackiem Sasinem. Na razie nie podano, kto wygrał wybory do rady miasta i rad dzielnic.

bf/mz

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.12.2014 08:09 ~warszawiak

  Aby Krzysztof Kruk nie został burmistrzem-zezwala na złodziejstwo urzędnicze.Kto go wybrał ?

 • los

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.11.2014 10:42 ~los

  Jeśli Na Ochocie dojdzie do koalicji z PO to Ochocianie będą mieć przechlapane. Bo wiceprezydent i burmistrz z PO koniecznie chcą budować budynek mieszkalny na miejscu bazarku przy Banacha. Mieszkańcy im tego nie darują. Na Grójeckiej są same banki i szmateksy i tylko tam można zrobić zakupy za rozsądną cenę.

 • amerykanin

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.11.2014 23:15 ~amerykanin

  No tak: Targówek, Rembertów, Włochy, Ursynów, Bemowo, Praga Północ, to taka Ameryka. (z tym że południowa)

 • bravo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.11.2014 00:39 ~bravo

  Wszyscy współczujemy lemingom i słojom z wilanowa, mokotowa, ochoty, woli, ursusa, bielan i żoliborza. Azja będzie azją.

 • Głosujący

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.11.2014 12:46 ~Głosujący

  Panie Dąbrowski głosowaliśmy na pana i tylko na pana nawet jeśli dawaliśmy głosy innym kandydatom z pana komitetu .Dlatego pan i tylko pan może być naszym burmistrzem innej kandydatury nawet z pana komitetu na fotel Burmistrza nie zaakceptujemy. Także fotel Burmistrza tylko dla pana jeżeli nadal chce pan mieć swoich wyborców.

 • Boom

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.11.2014 12:23 ~Boom

  karol~karol

  i to wlasnie dla takich jak ty Guział forsował budowe połączenia ciszewskiego - wilanów. szeroka dwupasmowa droga obecnie "do nikąd" czyli do skarpy, a nie jakieś kolejne prowizorki.


  No właśnie, promował budowę drogi donikąd zamiast np. Nowokabackiej. A wystarczy spojrzeć w miejscowe plany zagospodarowania by zobaczyć że zaraz powstanie przedłużenie Płaskowickiej do ul. Branickiego obok S2 i przedłużenie Ciszewskiego nie jest kluczowym połączeniem z Wilanowem. Ja dobrze pamiętam jak Guział udzielał wywiadu stojąc przy ul. Orszady argumentując że nawet ten skrót trzeba zamknąć. Jak dla mnie to prowadzi dziwną politykę transportową, nie potrafi się dogadać z innymi władzami miasta.

 • mcdog

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.11.2014 09:50 ~mcdog

  Jarek Dąbrowski to najlepszy pasterz baranów jakiego znam- GRATULACJE ! :)

 • karol

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.11.2014 09:40 ~karol


  Disce puer~Disce puer

  A niby dlaczego " Klakierzy " Guziała mają ci ułatwiać sprawę ? Zajrzyj choćby tylko do ostatniego wydania " Głosu Ursynowa ". lub " Passy ", a będziesz wiedział.
  Boom~Boom  No tak, bo klakierzy są od bicia braw i wychwalania wodza a nie od dyskusji na argumenty. Ja o Guziale zawsze myślę przeciskając się ulicą Orszady czy też Podgrzybków.


  i to wlasnie dla takich jak ty Guział forsował budowe połączenia ciszewskiego - wilanów. szeroka dwupasmowa droga obecnie "do nikąd" czyli do skarpy, a nie jakieś kolejne prowizorki.

 • Praga

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.11.2014 21:04 ~Praga

  Kandydaci na burmistrza Pragi: Wąsik, Wachowicz, Sosnowski, Kacprzak, Urban. Który tym razem?

 • Jerry

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.11.2014 19:21 ~Jerry

  I Wszystko jasne BIAŁOŁEKA-dzielnica najbardziej słoikowa i WILANÓW-dzielnica najbardziej lemingowa...kto tam wygrał????

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »