Informacje

18.11.2011 12:18 Miasto zbuduje osiedle nad tunelem

Po sześciu latach
jest plan dla Okopowej

SERWISY:

Po sześciu latach zmagań, trzech publicznych wyłożeniach i w końcu okrojeniu obszaru, którego dokument będzie dotyczył - radni uchwalili plan zagospodarowania przestrzennego dla okolic ul. Okopowej.

Decyzja radnych kończy długą epopeję zmagań o to, jak mają wyglądać okolice ul. Okopowej. Największą zmianą, jak czeka mieszkańców to schowanie arterii do tunelu. Jego budowa – warta ponad 270 mln zł ma się zwrócić ze sprzedaży mieszkań położonych nad nim.

Tunel w partnerstwie

- Ten tunel ma sens tylko wtedy, gdy będzie połączony z budową osiedla nad nim. Wtedy ta inwestycja się zbilansuje i pozwoli stworzyć kawałek miejskiej tkanki przeciętej obecnie arterią komunikacyjną – tłumaczy Jan Rutkiewicz, autor planu zagospodarowania.

Jak wyliczyli planiści, przychody ze sprzedaży mieszkań na osiedlu, które stanęłoby nad tunelem dałoby ponad 300 mln zł. – Tak naprawdę wraz z wlotem i wylotem (duża część okopowej ma zostać poprowadzona w wykopie pomiędzy centrum Klif a Grzybowską) kierowcy zyskają 2 kilometry bezkolizyjnej trasy, a mieszkańcy kawałek miasta, wraz z placem na kształt Kercelaka – tłumaczy Rutkiewicz

1300 uwag

Pierwotnie plan miał obejmować okolice ul. Towarowej i Okopowej. Jednak rozbieżności w planowanych obecnie zmianach w studium uwarunkowań, które jest dokumentem nadrzędnym, sprawiły, że urzędnicy zdecydowali o podzieleniu planu na dwie części i uchwaleniu w pierwszej kolejności mniej spornej części, dotyczącej ul. Okopowej.

Jednak to nie rozwiązało problemu. Gdy po raz kolejny wykładano plan na początku 2011 roku, do biura architektury wpłynęły lawinowo uwagi mieszańców dotyczące możliwości zagospodarowania terenów nad tunelem. W sumie do planu wpłynęła rekordowo duża ilość uwag – 1300. Część z nich dotyczyła właśnie schowania Okopowej w tunelu - pisaliśmy o nich już w 2009 roku.

Prawie 900 z uwag nie zostało uwzględnionych. Mimo to, radni pozytywnie zaopiniowali projekt i na ostatniej sesji rady miasta plan został uchwalony.

Aleja przez cmentarze

Plan, oprócz schowania Okopowej w tunelu zakłada także, że w przyszłości będzie można znów połączyć ul. Anielewicza z Gibalskiego, przenosząc istniejący po zachodniej stronie ul. Okopowej parking w stronę Gibalskiego (wielopoziomowy garaż będzie musiało zbudować miasto). Projektanci zaplanowali też aleję spacerową przedłużającą ul. Anielewicza do ul. Młynarskiej pomiędzy cmentarzem Ewangelickim i starymi Powązkami. – Chodzi o to, by umożliwić przejście do rejonu, który w przeszłości miał dla Polski ogromne znaczenie, czyli położonego w rejonie dzisiejszej ul. Młynarskiej pola elekcyjnego – tłumaczy Rutkiewicz.

Tunel będzie nieprędko

Kiedy zapisy uchwalonego właśnie planu zostaną zrealizowane? Tego nie wiadomo. Plan daje bowiem jedynie wytyczne dla tych, którzy chcieliby cokolwiek budować na terenie nim objętym.

W Wieloletniej Prognozie finansowej, najważniejszym dla miasta dokumencie jeżeli chodzi o planowanie inwestycji, nie ma mowy o tunelu na Woli. Nie ma też prawa, które pozwoliłoby swobodnie wejść w porozumienie z prywatnym podmiotem w celu jednoczesnej budowy tunelu i osiedla, a taki warunek jest postawiony w uchwalonym właśnie planie. – Nad takimi regulacjami pracuje obecnie parlament i myślę, że prawo zostanie zmienione w tej kadencji –mówi Jacek Wojciechowicz, wiceprezydent miasta odpowiedzialny za inwestycje.

mjc/par

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Jerzy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.12.2014 14:43 ~Jerzy

  Tak krótki tunel nie rozwiązuje problemów ruchu drogowego w tym rejonie a wprost przeciwnie jeszcze go powiększy.

 • Sławek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.05.2014 10:05 ~Sławek

  (19.11.2011 11:20 ~mister
  Do gr. A wiesz może gdzie jest Muzeum Powstania Warszawskiego? W tamtej okolicy się łączy Okopowa z Grzybowską. Skąd jesteś?. Bo chyba nie z Warszawy, a mędrkujesz)

  Jak czytam coś takiego to żal mi autora, próbuje zwrócić uwagę, wymądrza się a nie ma pojęcia o czym mówi. Na tum skrzyżowaniu jest ulica Grzybowska I PRZYOKOPOWA a nie Okopowa.

 • Rafał

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.03.2012 03:04 ~Rafał

  Debilizm!
  Ludzie to nie krety i nie będziemy chować się pod ziemię!

 • aaan

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.11.2011 17:29 ~aaan

  mądrale, a od kiedy istnieje skrzyżowanie Okopowej i Grzybowskiej? przeciez tam jest Towarowa?
  i jaka to będzie miejska tkanka, skoro tam jest właściwie tylko cmentarz i kilka podupadłych bloków przy Gibalskiego. bez sensu.

 • zuza

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.11.2011 17:05 ~zuza

  Ja od dawna jest za tym zeby był platny wjazd do Warszawy a tym bardziej Centrum-jak jade gdzieś i place klimatyczne- nie jecze i nie robie z siebie dziada ze drogo,teraz za pare gr....jeden drugiemu wlazi po palcu do d....py albo dałby sie sprzedac a tu trzeba miec jakiś honor a nie tylko ciągnąc - wiec choć przyjezdnych bardzo szanuję nie podoba mi sie gdy on placi w swojej wsi podatki a przyjezdza tu na zarobek i z naszych ulic,dróg itd korzysta

 • mister

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.11.2011 11:20 ~mister

  Do gr. A wiesz może gdzie jest Muzeum Powstania Warszawskiego? W tamtej okolicy się łączy Okopowa z Grzybowską. Skąd jesteś?. Bo chyba nie z Warszawy, a mędrkujesz

 • sebastian

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.11.2011 10:20 ~sebastian

  Bez sensu, widać że napędza to kasa. A co ze skrzyżowaniami które okopowa ma dużo ? Będą czy będzie tylko wlot i wylot.

 • zag

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.11.2011 04:59 ~zag

  @prażka - zgadzam się całkowicie. należałoby przywrócić rogatki.

  @de - stolica już płaci - zameldowani tu, z zarejestrowanymi w Warszawie samochodami, płacą na utrzymanie dróg w mieście. przyjezdnych jest co nie miara, a zużywają drogi tak samo, jak nie gorzej, bo jeżdżą różnymi grzmotami, tranzytem, przeciążeni. za zrobione przez nich dziury kto ma płacić? jeśliby ktoś miał zarejestrowany samochód w Warszawie, niechby nie płacił. inaczej - automatyczny pobór opłaty na rogatkach.

 • prażkamen

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.11.2011 03:35 ~prażkamen

  @de:
  bo tu mieszkamy, płacimy podatki,zwiększony czynsz, zwiększone OC i AC za kolizje i wypadki!!!
  Reszta płaci mniej u siebie a "wbijają" się od stolicy powodują potencjalne zagrożenie!
  Jak by się wybrał do innych miast to też za wjazd do centrum bym płacił!

 • Wawka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.11.2011 23:20 ~Wawka

  "Gr" - wyobraź sobie, że Okopowa nie kończy się na skrzyżowaniu z Al. Solidarności, tylko dalej na wysokości Chłodnej?,Grzybowskiej? przechodzi w Towarową.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »