Informacje

02.09.2016 14:19 zakaz zwrotów kamienic z lokatorami

PO składa projekt ustawy reprywatyzacyjnej. Sprawdź szczegóły

SERWISY:

Klub PO w piątek złożył w Sejmie projekt tzw. dużej ustawy reprywatyzacyjnej. W najbliższy poniedziałek sytuacją w stolicy w związku z nieprawidłowościami przy reprywatyzacji zajmie się zarząd PO.

Propozycja PO dotyczy "tzw. dekretu Bieruta i wszystkich problemów związanych z reprywatyzacją w Warszawie".

- Szacujemy, że łączna kwota zwrotów nie przekroczy 4 mld złotych. Ich wypłaty mają być rozłożone na 10 lat. To naprawdę nie są kwoty, na które nie stać państwa polskiego - powiedział poseł Andrzej Halicki. - Dziś w budżecie znajdują się pozycje o znacznie wyższym wymiarze i wstydem jest, że do dziś nie potrafimy rozliczyć kradzieży, której dokonali komuniści w skrzywdzonym mieście - dodał.

"Nie będzie zwrotów kamienic z lokatorami"

Jak przekonują posłowie PO, najważniejszy punkt zgłoszonego przez nich projektu to zakończenie handlu roszczeniami. - O odszkodowania będą mogli domagać się tylko prawowici właściciele lub ich spadkobiercy. Nie będzie już obrotu roszczeniami - powiedział poseł Marcin Kierwiński.

Kolejny ważny punkt to zakaz zwrotów kamienic z lokatorami. - W tych przypadkach będziemy wypłacać odszkodowanie, które będzie równe wartości nieruchomości w 1945 roku - zapewnił Kierwiński. - Nie będzie więc sytuacji, że miasto będzie oddawać kamienicę, którą po wojnie odbudowano - dodał.

- Oprócz tego, chcemy ustanowić jeden rok na ujawnienie wszystkich roszczeń do nieruchomości, które  jeszcze są niezgłoszone. Dzięki temu po roku będziemy mieć pełną ewidencję zgłoszonych roszczeń - tłumaczył dalej poseł.

- Ta ustawa niweluje skutki tzw. dekretu Bieruta. Niesprawiedliwego prawa, które obowiązywało przez wiele lat - podsumował.

Jak dodał poseł Neumann, "duża" ustawa zawiera też jeden ważny punkt dotyczący przeszłości. - Pozwoli sądownie zweryfikować dotychczas przeprowadzony handel przez osoby, które nabywały roszczenia pod kątem ewentualnego oszukania czy wprowadzenia w błąd prawowitych właścicieli. Można będzie przeprowadzić sądowe postępowanie, które zweryfikuje czy kupione wcześniej roszczenie zostało nabyte w sposób uczciwy - tłumaczył.

PO zaprasza do współpracy

PO liczy, że wszystkie partie przystąpią do rozmów nad projektem "dużej" ustawy reprywatyzacyjnej. Chce zaprosić do współpracy nie tylko partie polityczne, ale i organizacje pozarządowe.

- Obserwując wczorajszą burzliwą sesję rady miasta mamy obawy co do intencji nie tylko Prawa i Sprawiedliwości, ale i innych organizacji, które w tym temacie zabierają głos - powiedział na konferencji - szef klubu PO Sławomir Neuman. - Liczymy, że to się zmieni - dodał.

Ustawa, którą złożyli posłowie PO, dotyczy tylko gruntów miasta Warszawy, ale - jak zapewniają politycy: - Na bazie tych zapisów możemy mieć ustawę, która dotyczy całego kraju - podkreślił Andrzej Halicki (PO).

- Zapytacie dlaczego nie zrobiliśmy tego wcześniej jako Platforma - wyprzedził pytania dziennikarzy poseł Halicki. Jak tłumaczył dalej, złożony dziś projekt powstał już w 2008 roku, ale wtedy nie udało się go przeforsować ze względu na sprzeciw ministra finansów.

- Nie mielibyśmy dziś problemów z reprywatyzacją, gdyby w 2001 roku prezydent Aleksander Kwaśniewski nie zawetował gotowej ustawy reprywatyzacyjnej. Nie mielibyśmy tego problemu, gdyby zajął się tym też PiS za czasów swoich rządów -  mówił poseł. Nie wypomniał byłemu prezydentowi  Bronisławowi Komorowskiemu skierowania  małej ustawy reprywatyzacyjnej do Trybunału Konstytucyjnego.

Nie powstał w ratuszu?

Wcześniej szef PO Grzegorz Schetyna zapowiedział w piątkowej rozmowie z PAP, że sytuacją w Warszawie w związku z nieprawidłowościami przy prywatyzacji zajmie się w poniedziałek rano Zarząd Krajowy Platformy. - To będzie analiza tej sytuacji plus informacji o planach urzędu miasta plus reprywatyzacja - zaznaczył lider PO.

Złożenie projektu ustawy zapowiadała m.in. w zeszłym tygodniu prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Z nieoficjalnych informacji PAP ze źródeł w kierownictwie Platformy wynika, że projekt powstał jednak w klubie parlamentarnym PO, nie w stołecznym ratuszu.

Zwłaszcza, że propozycje zaprezentowane w piątek przez PO różnią się od wstępnych pomysłów Hanny Gronkiewicz-Waltz. Prezydent Warszawy w ubiegłym tygodniu sugerowała, aby w nowej ustawie całkowicie zakazać zwrotów w naturze, a wartość odszkodowania oszacować na około 10 proc. wartości nieruchomości.

Burzliwa sesja

Ponad osiem godzin trwała w czwartek burzliwa, nadzwyczajna sesja Rady Warszawy w sprawie reprywatyzacji zwołana na wniosek prezydent stolicy. Radni ostatecznie nie zajęli się powołaniem komisji ds. reprywatyzacji, jej stworzenie postulowała prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Prezydent Warszawy zapewniła, że chce wyjaśnienia spraw reprywatyzacyjnych. Zdaniem PiS i aktywistów miejskich, to Gronkiewicz-Waltz ponosi odpowiedzialność za nieprawidłowości i powinna ustąpić z funkcji prezydenta stolicy.

Nadzwyczajna sesja rady miasta, to pokłosie sprawy działki obok Pałacu Kultury i Nauki, pod dawnym adresem Chmielna 70. Miasto zwróciło ją w 2012 r. w prywatne ręce - osób, które nabyły roszczenia od spadkobierców - mimo że wcześniej b. współwłaścicielowi nieruchomości, obywatelowi Danii, przyznano za nią odszkodowanie na podstawie umowy międzynarodowej.

TAK PRZEBIEGAŁA SESJA RADY MIASTA:

PAP/ran/kw

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Prawdziwek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.02.2017 19:13 ~Prawdziwek

  Większej obłudy nie ma. PO jak rządziło, to gotowy projekt ustawy reprywatyzacyjnej schowało do szuflady, bo jak stwierdził Graś, rząd liczy każdą złotówkę i w kasie nie ma pieniędzy na ten cel. Teraz, jak przerżnęli wybory wyciągają projekt z szuflady wiedząc doskonale, że obecnie rząd PiS realizuje duży program społeczny dla Polaków. Mam nadzieję, że rząd PiS-u zgłosi swój projekt w tej sprawie i załatwi ostatecznie reprywatyzację. Jak skutecznie, w przeciwieństwie do PO-PSL zablokuje, a co najmniej w dużym stopniu ograniczy wyłudzanie podatków, to pieniądze na pokrycie kosztów reprywatyzacji się znajdą.

 • Lapigrosz9012

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.09.2016 18:10 Lapigrosz9012

  nickt~nickt

  Gdyby teraz odbyły wybory to PIS miałoby większość konstytucyjną :)
  PO to już margines, przypomnieli sobie po 8 latach rządzenia o ustawie idioci :)

  Trzeba bylo trochę dorobić - male pokory

 • ler455

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.09.2016 18:10 ~ler455

  Po burdach na sesji Rady Miasta nie wiem czym MJN różni się od ONR. Ten sam typ bojówki .W dodatku jedni i drudzy wysługują się PiS tak jak Nowoczesna i Razem. Platforma to jedyna realna opozycja.

 • krzysiek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.09.2016 17:56 ~krzysiek

  nickt~nickt

  Gdyby teraz odbyły wybory to PIS miałoby większość konstytucyjną :)
  PO to już margines, przypomnieli sobie po 8 latach rządzenia o ustawie idioci :)

  i to Cię cieszy ? że będą mieli większość konstytucyjną ? Jeżeli tak to współczuję

 • Olo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.09.2016 17:40 ~Olo


  ell~ell

  8 lat na to mieli, ale nieee, ale nieeeee
  Xavery~Xavery

  Wyobraź sobie, że jeszcze wcześniej niż 8 lat temu też żyli ludzie, rządy rządziły, sejmy uchwalały i nawet Trybunał Konstytucyjny nikomu nie przeszkadzał. Nawet prezes tysiąclecia był przez ten czas premierem ale wolał się wtedy uganiać z jakimiś służbami specjalnymi za wicepremierem swojego rządu. Co prawda był też prezydent tysiąclecia no ale on po czterech latach "poległ" no i pewnie dlatego nie zdążył. Co więcej - powstało parę projektów (także za czasów PO) a nawet jedna ustawa która została zawetowana przez prezydenta Kwaśniewskiego.
  Niestety, tak jak teraz jest krzyk, że do tej pory nie ma ustawy tak doskonale pamiętam tamte, co ciekawe, takie same krzyki, że złodziejstwo, że przyjdą i na bruk wyrzucą, że Żydom (czyt.: swoim) chcą oddać za bezcen... Teraz są podobne krzyki ale z powodu tego, że ustawy do tej pory nie ma.
  Polak głupim był, będzie i głupim umrze. I nadal będzie temu winien Tusk, Putin i Żydzi... Aha i jeszcze HGW...


  Niektórym to PO zgwałci żonę, ale i tak będą za wszystko winili PiS. KODziarze to jest dno intelektualne. Człowieku, przez 10 lat rządzi tu HGW i nie zrobiła zupełnie nic w tej sprawie, a afery są z czasów jej rządów. Nie kumasz teog?

 • nickt

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.09.2016 17:00 ~nickt

  Gdyby teraz odbyły wybory to PIS miałoby większość konstytucyjną :)
  PO to już margines, przypomnieli sobie po 8 latach rządzenia o ustawie idioci :)

 • laki66

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.09.2016 16:59 laki66

  Jestem ciekaw ile to jeszcze znanych Polityków oraz ich dzieci lub osób z rodzin - nabyło udziały lub lokale w tych "odzyskanych " nieruchomościach ? To pokaże czemu ten parasol ochronny działał tyle lat ! Boję się jednego że jak wśród tych osób będą nazwiska z Temidy Warszawskiej - to i wyroków się nie doczekamy ! wrzód na Państwie Polskim się rozrósł i tylko chirurg może pomóc !

 • max

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.09.2016 16:58 ~max

  Ciąg dalszy: Najważniejsze jest, żeby wprowadzić tę ustawę, ukrócić handel roszczeniami przez prawników, którzy zrobili sobie z tego biznes. Ten Majewski dzisiaj udzielił wywiadu, w którym się nawet nie kryję że wszedł w to dla pieniędzy, wydał oszczędności życia, żeby mieć działkę w centrum, którą odziedziczą dzieci!! Kto to widział?! Czy całe te wyjaśnienia i czyszczenie stanowisk jest potrzebne i czy do tego w konsekwencji dojdzie - myślę, że w tej chwili jest to nieważne. Trzeba zrobić coś na przyszłość, żeby to się nie zdarzało, a przeszłość można wyjaśniać, skazywać albo wywalać ludzi z pracy, ale mleko się już rozlało. Odejdzie HGW, przyjdzie jakiś Sasin, Guział albo inny i co to zmieni? Kolejny niekompetentny z nadania.

 • max

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.09.2016 16:58 ~max

  Wczorajsza sesja trwała 8 godzin i nic nie wyjaśniła. Komisja przepadła i słusznie, bo to była zasłona dymna i nie poradziliby sobie z taką ilością spraw. Radni PiS uprawiali niezły populizm, ludzie krzyczeli i zachowywali się skandalicznie. Przychodzą tacy i pragną krwi, ale nie wiedzą jak działa polityka. Jeśli HGW poda się do dymisji to sprawa się jutro nie naprawi, nadal będzie problem reprywatyzacji. To jest po prostu polowanie na HGW, kolejny pretekst żeby się jej pozbyć. Taki Guział się nawet z tym nie kryje, byłem zniesmaczony jego wypowiedziami wczoraj, takiego jadu i bezpośrednich zarzutów o kłamstwo dawno nie widziałem. w referendum przegrał, a teraz chciałby kolejne. Albo wybory. Za 100 mln znowu? Kto za to zapłaci, Ci ludzie się zrzucą? Żeby zrobić przedterminowe wybory potrzeba pieniędzy, czasu i kandydatów, a tych nie widać, choć pewnie mogą się znaleźć z łapanki. To jednak nie naprawi tej sprawy. HGW jest naprawdę nieważna. Ktoś to musi wyjaśnić. Dzisiaj PO proponuje nową ustawę, co jest zabawnym zbiegiem okoliczności, ale jednak coś zrobili. Nie wiemy czy ona jest dobra, teraz są na łasce PiS, ale ten nie ma żadnej, potrafi tylko krytykować i mówić, że "nie będą się ścigać". Spoko, mają jeszcze 3 lata do końca kadencji, może zdążą.

 • zyczliwy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.09.2016 16:30 ~zyczliwy

  DO PRZECZYTANIA; Szaowni poszkodowani,PO,NOWOCZESNA w porozumieniu ze ZLODZIEJAMI skradzionych dzialek skladaja taki projekt ustawy , ktory ich bedzie prawnie chronil przed odebraniem tym ZLODZIEJOM tychze skradzionych przez nich dzialek. nie mozna do tego dopuscic BRONCIE SWOJEJ KRWAWICY POWODZENIA

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »