Informacje

27.11.2010 08:44 Zburzyli pawilony i co dalej?

Po sex-shopach zostało błoto, teren wciąż sporny

SERWISY:

 Po zburzonych w sierpniu pawilonach została wyrwa w miejskim krajobrazie. Smutno będzie wyglądać jeszcze przez parę miesięcy. Później powstanie skwer. Skromny. - Nie opłaca się na niego wydawać dużych pieniedzy - przekonują urzędnicy. Teren mógłby zmienić swoje przeznaczenie, ale inwestycje wciąż blokują roszczenia.

- Na wiosnę postawimy ławeczki, ogarniemy trawniki - obiecuje w rozmowie z portalem tvnwarszawa.pl Paweł Kołodziejski, wicedyrektor Zarządu Terenów Publicznych. Zarządzeniem prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz teren po pawilonach na rogu Marszałkowskiej, Królewskiej i Zielnej przekazano właśnie ZTP.

Być może na skwerku pojawią się kwiaty - ale w wersji oszczędnej, na pewno nie będzie dużych klombów. Dlaczego? - To teren inwestycyjny. Może zmienić przeznaczenie - tłumaczy Kołodziejski.

Plany zablokowane

Inwestycyjny jest tylko potencjalnie. Jednym z pomysłów dla tego rejonu było odtworzenie dawnej pierzei ulicy Marszałkowskiej. Na razie pozostaje w sferze mglistych planów. - Do części gruntu są roszczenia. Sprawa jest nadal w toku - mówi Urszula Majewska, rzeczniczka Śródmieścia.

Niepewny jest los propozycji młodych architektów, żeby wybudować tu tymczasowy stadion 7-lecia. Nie ma pieniędzy na realizację projektu, a mieszkańcy już przeciwko niemu protestują. Mimo tego dzielnica zdecydowała się projekt skonsultować z mieszkańcami.

Czytaj więcej w tekście Andrzeja Rejnsona.

Ale to nie wszystko. Bliżej stacji metra Świętokrzyska pozostał jeszcze jeden pawilon. Stoi na gruncie, należącym do firmy. Wiecurmistrz Śródmieścia Marcin Rzońca deklarował kilka razy w TVN Warszawa, że miasto próbuje się z właścicielem dogadać. Urzędnicy chcą, żeby ten ciąg sklepów także zniknął. Jak mówi Majewska, właściciel chciał "w zamian" teren bliżej skrzyżowania Marszałkowskiej ze Świętokrzyską. Tam ma już jedną działkę. Stoją na niej kebab i reklamy. Ratusz wymówił się na razie budową II linii metra, a sprawa pawilonu pozostała nierozwiązana.

Zrobili za to parking

Lepsze wieści płyną z ulicy Zielnej. Tam, zgodnie z zapowiedzią urzędu, wytyczono miejsca parkingowe dla mieszkańców. To zadośćuczynienie za miejsca postojowe, które zlikwidowano przy okazji modernizacji placu Grzybowskiego. Za to sama nawierzchnia ulicy nadal pozostawia wiele do życzenia.


Milena Zawiślińska

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • kamil

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.12.2010 16:33 ~kamil

  pomysl postawienia laweczek jest ok. po co kolejne budynki? a tak poza tym to ciezko czyta sie ten tekst, kiepska konstrukacja zdan. proponuje kilka warsztatow dziennikarskich

 • KaMiKaDzEoo8

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.11.2010 15:36 KaMiKaDzEoo8

  jak zawsze chodzi pewnie o kasę...

 • JD

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.11.2010 09:47 ~JD

  Z roszczeniami nie ma problemu , jezeli właściciel lub jego nastepca prawny udowodni prawo do gruntu to miasto musi zwrócić lub zapłacić.Jedyny problem to opieszałość urzędów i skomplikowane procedury administracyjne.

 • Optymista_Warszawski

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.11.2010 09:27 Optymista_…

  Z pewnością roszczenia przynajmniej bardzo utrudnią, jeżeli nie uniemożliwią wprowadzenie w życie jakichkolwiek inwestycji w tych punktach. Nie uregulowana kwestia zwrotu własności stanowi bardzo poważny problem, tym bardziej, że nikt, oprócz pana Bieleckiego, który niestety przegrał wybory, nie dysponuje żadną ideą jego rozwiązania.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »