Informacje

11.09.2015 06:20 dyskusja na posiedzieniu komisji

Po serii pożarów przy Łuckiej radni chcą nowych zabezpieczeń

SERWISY:


Wolscy radni domagają się zwiększenia poziomu zabezpieczenia pustostanów przy Łuckiej. W ostatnim czasie doszło tam do serii pożarów. Radni chcieliby m.in.: zatrudnienia chociażby jednego ochroniarza czy innego, dokładniejszego sposobu zabezpieczenia budynków. Apelują także do konserwatora zabytków, by zwiększył naciski na prywatnego właściciela budynku przy Łuckiej 8 w sprawie remontu obiektu.

Radni z Woli zebrali się w czwartek na połączonym posiedzeniu Komisji  Bezpieczeństwa, Porządku Publicznego  i Działalności Gospodarczej oraz  Komisji Ładu Przestrzennego i Nieruchomości Rady Dzielnicy. Tematem spotkania był stan bezpieczeństwa budynków przy Łuckiej – to tutaj w sierpniu notorycznie dochodziło do pożarów.

– Przedstawiciele policji i straży pożarnej informowali, że na Łuckiej ciągle są jakieś problemy, głównie ogień i próby zasiedlenia budynków przez dzikich lokatorów, często bezdomnych – relacjonuje radny Maciej Binkowski(PiS), wiceprzewodniczący dzielnicowej komisji ładu przestrzennego.

Zabezpieczenia do poprawy

Zdaniem radnych, głównym problemem jest nieodpowiednie zabezpieczenie budynków. – Zakład Gospodarowania Nieruchomościami (zarządza budynkami przy Łuckiej 10, 12, 14, 16–red.) ostatnio ogłosił przetarg na zabezpieczenie tych działek i budynków. Jednak warunki są dokładnie takie same jak wcześniej. Jak pokazuje życie, metalowa siatka wokół działki i kilka pustaków w oknach nie zdają egzaminu – wskazuje Binkowski i dodaje, że być może należałoby rozważyć wynajęcie chociażby jednego ochroniarza, który patrolował by teren i w razie potrzeby wzywał odpowiednie służby.

Problematyczny zabytek

Najwięcej wątpliwości radnych budzi kwestia kamienicy przy Łuckiej 8 – to zabytkowa czynszówka Abrama Włodawera, zbudowana jeszcze w XIX wieku. – Podjęliśmy uchwałę wzywającą stołecznego konserwatora zabytków do wywarcia większego nacisku na prywatnego właściciela tego budynku, by o niego w końcu zadbał – mówi radny i przekonuje: - boję się, czy aby na pewno nie chodzi tutaj o to, by kamienica się zawaliła, została wypisana z rejestru, a działka uwolniona.

Wkrótce fragment chodnika przy czynszówce Włodawera ma zostać wygrodzony i nie będzie można nim przejść. – Zgłosiłem taką inicjatywę, bo stan dachu jest opłakany. To niebezpieczne dla ludzi. zarząd dzielnicy podłapał ten pomysł – chwali się Binkowski.

Seria pożarów

Przypomnijmy, tylko w sierpniu pustostany przy Łuckiej paliły się 9 razy. Po tej serii urzędnicy i służby postanowili przyjrzeć się sprawie bliżej.

Stołeczny Konserwator Zabytków zapowiedział kontrole w zabytkowej czynszówce przy Łuckiej 8.

Natomiast policja wszczęła postępowania w sprawie ustalenia przyczyn pożarów. Służby nie wykluczają, że mogło tam dojść do podpalenia.

jb/ec,ran

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Mietek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.09.2015 11:43 ~Mietek

  Ktoś to poprostu chce wykupić półdarmo, że jeszcze się tym prokuratura nie zainteresowała. Zapewne znowu jakiś przekręt....

 • SEBBAX

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.09.2015 17:38 SEBBAX

  nie byłoby takiego problemu - gdyby miasto i konserwator nie zarządzali cudzą (prywatną) własnością... dziś właściciel musi kombinować, aby się wszystko zawaliło, bo wtedy może zrobić ze swoją własnością to co mu się podoba (zgodnie z MPZP oczywiście).

 • yadzka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.09.2015 10:35 ~yadzka

  czy to az taki cenny zabytek???? poczekajmy az sie na kogos zawali.

 • Qwas

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.09.2015 08:32 ~Qwas

  Po serii pożarów przy Łuckiej developer będzie miał wolną drogę ... I tańszą

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »