Informacje

11.09.2018 17:17 Wybory 2018

PO rozlicza rządy PiS w Warszawie. "Liczby są wstrząsające"

SERWISY:

 


Brak wiarygodności zarzucają Patrykowi Jakiemu politycy Platformy Obywatelskiej. Porównują rozwój Warszawy z okresu, kiedy rządziło nią Prawo i Sprawiedliwość i z ostatniej dekady - już pod wodzą Platformy Obywatelskiej. - Liczby są wstrząsające - mówią.

We wtorek rano działacze PO zaprosili dziennikarzy na 30. piętro Pałacu Kultury, bo stamtąd - jak wskazali - najlepiej widać, "jak Warszawa przez ostatnie 12 lat się zmieniła". - To jest zupełnie inne miasto - zachwycał się kandydat na prezydenta Rafał Trzaskowski. Podkreślał, że wiele rzeczy można jeszcze poprawić i "o tym właśnie rozmawia na co dzień z warszawiakami ".

- Natomiast mój konkurent snuje wersje wydarzeń, które raczej przypominają science fiction, niż mają jakiekolwiek zakotwiczenie w rzeczywistości - skomentował w kontekście zaprezentowanej ostatnio przez Patryka Jakiego koncepcji 19. dzielnicy.

Wiarygodność w polityce

- Obiecać można wszystko. Problem w tym, czy ktoś będzie w stanie się wywiązać ze swoich obietnic - dopowiedział Trzaskowski, stojąc na tle tablic porównujących rozwój Warszawy za czasów Prawa i Sprawiedliwości (lata 2002-2006) i trzech kadencji Platformy Obywatelskiej (2006-2018).

Towarzyszący Trzaskowskiemu poseł Marcin Kierwiński dużo mówił o wiarygodności w polityce. - Powinna być przesłaniem dla warszawiaków odnośnie tego, na kogo oddadzą głos - wskazywał. - Czy wiarygodny jest polityk partii, która już raz rządziła Warszawą i nie zrobiła dla niej kompletnie nic? - zapytał. Po czym zaczął rzucać przykładami.

- Po pierwsze metro. Pan Jaki bardzo dużo mówi o metrze, rysuje kolejne linie. Natomiast fakty mówią same za siebie. Platforma Obywatelska to dokończenie pierwszej linii metra, rozpoczęcie budowy odcinka drugiej linii i wiele oddanych stacji. W przypadku PiS to dwie oddane stacje - opisywał Kierwiński.

Żłobki, sport, komunikacja

Dalej wymienił żłobki. - Za kadencji PiS mamy liczbę 0, za Platformy Obywatelskiej to 37 - mówił. - Jeśli chodzi o przedszkola, mamy cztery zbudowane za czasów PiS, ale aż 12 zlikwidowanych. Za czasów PO natomiast to 35 zbudowanych przedszkoli - kontynuował Kierwiński.

Chwalił także infrastrukturę sportową, w tym rozbudowę stadionu Legii, powstanie 233 siłowni plenerowych i systemu wypożyczalni rowerów Veturilo. - Ten system, do którego tak się przyzwyczailiśmy i o którym wszyscy mówią, powstał dopiero kilka lat temu. Za czasów PiS nawet takich pomysłów nie było - skomentował Kierwiński, odnosząc się do rowerów.

Wspomniał również o zmianach w komunikacji miejskiej, nowym taborze autobusowym i tramwajowym.

- Te przykłady można mnożyć, ale jeśli dziś widzimy futurystyczne wizje Patryka Jakiego, to przypominam, że już raz projekt przestrzeni technologicznej w Warszawie był rozpoczynany, w 2005 roku [na Siekierkach - red.]. Skończyło się to roztrwonieniem publicznych pieniędzy i skandalem - powiedział poseł PO.

"Te liczby są wstrząsające"

Prawo i Sprawiedliwość rządziło Warszawą cztery lata, Platforma Obywatelska ma władze już blisko 12 lat. Warto pamiętać, że większość ważnych inwestycji powstało dzięki wsparciu funduszy unijnych. Akcesja do europejskich struktur nastąpiła dopiero w końcówce rządów PiS w stolicy. Gdy dziennikarze pytali polityków PO, czy jest sens porównywać te dwa okresy, Trzaskowski odpowiedział: A dlaczego nie?. - Przecież te liczby są wstrząsające. To nie jest kwestia stosunku trzy do jednego, bo tyle było kadencji. Tylko to są liczby na przykład 35 do zera - dodał.

Kierwiński uzupełnił, że Platforma początkowo nie planowała stosowania takich chwytów i sięgania po takie porównania. - Natchnęła nas do tego jedna fraza z konwencji, w której Patryk Jaki odsądza od czci i wiary wszystkich prezydentów Warszawy z wyjątkiem Lecha Kaczyńskiego - powiedział.

Na koniec dodał, że jako warszawiak nie chciałby, by stolica wyglądała tak, jak za czasów Prawa i Sprawiedliwości.

Lista niezrealizowanych obietnic

Podczas swojej konferencji politycy Platformy Obywatelskiej nie wspomnieli, że lista zapowiedzianych, a niezrealizowanych przez Platformę Obywatelską i Hannę Gronkiewicz-Waltz również nie jest krótka.

Przypomnijmy zatem. Na mapie wyborczych planów w 2006 roku znalazło się kilka przepraw przez Wisłę: oprócz wybudowanego mostu Północnego zapowiadano most Krasińskiego (oprotestowany przez mieszkańców Żoliborza), przeprawy w linii Karowej i na Zaporze w Wawrze.

Realizacji nie doczekała się też między innymi budowa basenu olimpijskiego czy zagospodarowanie placu Defilad. Do 2018 roku nie powstał żaden z zapowiadanych przed dekadą parkingów podziemnych. Miało ich być kilkanaście.

"Mapa drogowa" prezydent Warszawy z 2014 roku obejmowała budowę Muzeum Sztuki Nowoczesnej, która nie ruszyła (przed kilkoma dniami przetarg na wykonawcę skończył się fiaskiem) i nowej siedziby Teatru Rozmaitości. Obiekt Sinfonii Varsovii na Kamionku również pozostaje tylko na wizualizacjach.

>> PRZYPOMNIJ SOBIE WYBORCZE PLANY GRONKIEWICZ-WALTZ Z 2006 I 2014 ROKU <<


Zdjęcie na stronie głównej: Leszek Szymański / PAP

kw/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • gosc 285

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.11.2018 20:04 ~gosc 285

  polski rzad pis w polsce wymienij prezesa i zarzadu komunikacji miejskiej ztm warszawy , za ich machloiki i oszustwa w warszawie komunikacji miejskiej ztm warszawie calej i mazowszu . rzad komunikacji miejskiej ztm wymusijl od gmin mazowsza duzych finasowych characzy od gmin mazowsza za komunikacje miejska ztm i komunikacje lokalna ztm na mazowszu calym i zakaz wiazdow do warszawy komunikacji lokalnej ztm gmin mazowsza do warszawy tak jak w Lomiankach i osziennych gmiach mazowsza i szatarzownie burmistrzow gmin finasowymi karami za autobusy jezdzace w ich gminach , dlatego rzad pis wymieni prezesa komunikscji miejskiej ztm warszawy i rady nadzorczej komunikacji miejskiej ztm warszawa odrau jeszcze listopadzie 2018 roku ..

 • stonka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.09.2018 13:19 ~stonka

  lemingbb~lemingbb

  Kiedy bufetowa pójdzie siedzieć za dziką reprywatyzację?

  Nie pójdzie siedzieć, bo komisja nie została po to powołana. Chodzi o grillowanie przeciwników politycznych. Gdyby było inaczej, już rok temu Jaki złożył by zawiadomienie do Prokuratury. Póki co to nie jest w stanie postawić HGW przed komisją (to mu się zresztą nie uda), a miasto występuje jako oskarżyciel posiłkowy w procesie karnym.

 • Warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.09.2018 13:07 ~Warszawiak

  Dojna zmiana~Dojna zmiana

  Mieszkalem za Kaczynskiego w Warszawie i potwierdzam zapasc inwestycji i rozwoju miasta. HGW rozwinela miasto i nikt kto ma oczy nie moze nie widziec.

  bo jak byłeś gamoniem tak dalej nim jesteś akurat to wstrzymanie inwestycji miało sens bo miało na celu przygotowanie planów i wniosków do UE jak do niej wejdzeimy (a weszliśmy w 2004 roku) aby potem twoja Hania mogła z nich korzystać budując metro, most czy CNK kopernik (bez tego ekipa Hani może obecnie by kończyła pisanie tych wniosków o dofinansowanie )

 • Warszawianka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.09.2018 11:35 ~Warszawianka

  ziuk~ziuk

  PO od zawsze wyróżniało zamiłowanie do cudzej własności i prawdziwie złodziejska mentalność. Gdy cię złapią za rękę mów, ze nie twoja.
  Czaskowki nie idź ta drogą!

  O tak, w szczególności ul. Srebrna i Nowogrodzka w Warszawie zostały przejęte przez PO wraz z Ekspresem Wieczornym! A, i jeszcze łobuzy sprzedały tytuł Szwajcarom!

 • POlski szwab

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.09.2018 10:04 ~POlski szwab

  Przecież za PO to jedynie schizofrenicy i szwaby są.. Ewentualnie osoby z deficytami kognitywno-poznawczymi xD WOLNE MEDIA!! HUR DURR ALE ACTA2 MUSI PRZEJŚĆ BO TAK BERLIN KARZE XD

 • Dojna zmiana

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.09.2018 18:35 ~Dojna zmiana

  Mieszkalem za Kaczynskiego w Warszawie i potwierdzam zapasc inwestycji i rozwoju miasta. HGW rozwinela miasto i nikt kto ma oczy nie moze nie widziec.

 • wkurzony

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.09.2018 17:52 ~wkurzony

  Ten kandydat został pogoniony w Krakowie.
  Myślę że i w stolicy go pogonią.
  Po tylu aferach i tysiącu wywalonych warszawiaków na bruk to nikt z PO nie ma szans na wygraną.

 • everyman

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.09.2018 15:54 ~everyman

  Ciekawe jak będzie się tłumaczył z porażki Jaki? W ogóle ciekawa sprawa z tymi wyborami bo PiSiory najprawdopodobniej przegrają duże miasta. Oby. Zobaczymy co będzie potem.

 • gość

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.09.2018 15:38 ~gość

  Meloman~Meloman

  Panie Trzaskowski Pan masz amnezje. Największa kasa jaka płynęła z UE była za waszych rządów. Czym się w związku z tym chwalicie, bez tej pomocy nie zrobilibyście nic, a wręcz przeciwnie zlikwidowalibyście całą edukację tak żeby społeczeństwo było głupie bo baranami lepiej się zarządza. Panie Trzaskowski daj se Pan spokój wstydu oszczędź.
  dsavasv~dsavasv


  TE Melon... przypomnij mi, kto negocjował z UE o dofinansowania ?? Kto ostatecznie uzyskał dla POLSKI 400 miliardów złotych ? O przepraszam, to pewnie Morawiecki na prośbe Jarka, a chciwe PO tylko wzięło i zaczęło wydawać i teraz sie chwali... Dla niekumatych albo omamionych TVPis - znienawidzony przez was Tusk z PO.
  budaruska~budaruska

  A ile z tych 400 ukradli?
  ciekaw~ciekaw


  Pisowiec jak zawsze na temat.. Co ukradli to ukradli, od tego jest sąd żeby ich osądzić. Natomiast rozmowa była o czym innym, przeczytaj jeszcze raz, a potem kolejny, i jeszcze jeden jeśli mature z polskiego zdałeś/aś na 30% jeśli w ogole.
  bufet~bufet

  "Co ukradli to ukradli" to tak w czym problem, bo naszych sądzić nie wolno! logika leminga :D


  Powiedział leming. Najpierw przeczytaj ze zrozumieniem. Napisał, że od tego są sądy aby ich ścigać i osądzić, a w artykule chodziło o inny temat. Niestety lemingi znają tylko jedno hasło: komuniści i złodzieje i szerzą je wszędzie nawet gdy mowa całkiem o czym innym...

 • ziuk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.09.2018 15:14 ~ziuk

  PO od zawsze wyróżniało zamiłowanie do cudzej własności i prawdziwie złodziejska mentalność. Gdy cię złapią za rękę mów, ze nie twoja.
  Czaskowki nie idź ta drogą!

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »