Informacje

31.07.2016 20:52 przemówienie Zbigniewa Galperyna

"Po raz pierwszy nie ma z nami generała Ścibora-Rylskiego"

SERWISY:


- Nam przyświecał cel, aby obchody nie były pozbawione tradycyjnej oprawy wojskowej i nie doprowadzić do eskalacji emocji, jakie sprawie towarzyszą od ostatnich miesięcy – mówił podczas uroczystości na placu Krasińskich Zbigniew Galperyn, wiceprezes Związku Powstańców Warszawskich. Przypomniał również, że po raz pierwszy nie ma w tym miejscu 31 lipca generała Zbigniewa Ścibora-Rylskiego.

- Rany odniesione w partyzantce i powstaniu oraz sędziwy wiek uniemożliwiają mu poruszanie się o własnych siłach. Towarzyszyć będę mu nasze serdeczne myśli – mówił o Ścibor-Rylskim Galperyn.

Jak już pisaliśmy, biegli zbadają, czy zdrowie 99-letniego gen. Zbigniewa Ścibora-Rylskiego pozwala na udział w jego procesie lustracyjnym. IPN podejrzewa generała o "kłamstwo lustracyjne" czyli zatajenie związków ze służbami specjalnymi PRL.

"Patrzyli z rozpaczą na śmierć"

Przypominał też, że Powstańcom towarzyszyły słowa przysięgi o byciu wiernym ojczyźnie. – Walkę wspomagała ludność cywilna, ponosząc ogrom ofiar. Powstańcy patrzyli z rozpaczą na śmierć swego miasta i gehennę ludności – przypominał Galperyn. - Dla nich będziemy mieć poczucie wdzięczności i jesteśmy pokoleniem odchodzącym w smugę cienia – dodał.

I zaznaczył, że teraz kolejne pokolenie powinni przejąć wartości, które towarzyszyły Powstańcom.

Galperyn odniósł się też do zmienionej treści apelu pamięci. - Po raz pierwszy treść apelu zostało rozszerzona przez Ministerstwo Obrony Narodowej o nazwiska zasłużonych dla kultywowania etosu powstańczego – zaznaczył. - Niektórzy nazywali to kompromisem, a inni optymalnym rozwiązaniem. Nam przyświecał cel, aby obchody nie były pozbawione tradycyjne oprawy wojskowej i nie doprowadzić do eskalacji emocji, jakie sprawie towarzyszą od ostatnich miesięcy.

W SOBOTĘ NA PLACU KRASIŃSKICH PRZEMAWIAŁ RÓWNIEŻ MINISTER OBRONY NARODOWEJ:


Główne zdjęcie: Bartłomiej Zborowski / PAP

ran/gp

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • qwerty

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.08.2016 17:22 ~qwerty

  Agentura NKWD ukryta wśród dowodców AK wykonała rozkaz rzezi wszystkich tych którzy w przyszłości mogliby stanowić zagrożenie dla Polski Ludowej.

 • RTM

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.08.2016 13:28 ~RTM

  Podobnie bylo w Paryzu w sierpniu 44. Na wiesc o zblizajacych sie wojskach aliantow wybuchlo powstanie. Hitler wydal rozkaz zdlawic powstanie za wszelka cene, a jak sie nie uda zrownac Paryz z ziemia. Roznica jest taka, ze alianci nie zatrzymali ofensywy i nie przygladali sie rzezi urzadzonej przez niemcow, tylko wrecz przyspieszyli by wesprzec powstancow. Paryz zostal zdobyty przy znacznym udziale powstancow. Jak sie to skonczylo w Warszawie - co zrobili rosjanie - wszyscy wiemy.

 • andrzej

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.08.2016 10:43 ~andrzej

  Na najbliższym nocnym posiedzeniu Sejmu zostanie znowelizowany Dekalog zgodnie z projektem ustawy PiS. W szczególności uzupełnione zostanie ósme przykazanie, które w nowej wersji będzie brzmieć: "Nie mów fałszywego świadectwa przeciw bliźniemu swemu, chyba że bliźni nie jest politykiem, działaczem lub zwolennikiem PiS".

 • Schift

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.08.2016 10:41 Schift

  Instytut Promocji Nienawiści~Instytut Promocji Nienawiści

  PiSowcy przez swoją politykę historyczną-histeryczną, opartą na papierach UB przerżną następne wybory.

  Piszesz jak "warszawiak" z Moskwy.

 • zły

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.08.2016 10:30 ~zły

  Pisowcy to mściwi ludzie, oni są zaślepieni nienawiścią do wszystkiego i wszystkich. To jest już choroba i zagrożenie dla Polski. Generałowi zostało bardzo mało życia, a jeszcze przed odejściem obrzuca się go g ...........nem. Wstyd i hańba dla tej partii, która szczyci się w swojej nazwie wyrazami wiele znaczącymi dla każdego Polaka. Wstyd ..... wstyd.

 • Lxx

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.08.2016 10:25 ~Lxx

  Dla mnie słowo Powstańcy ma szerokie znaczenie. Jest tam miejsce dla walczących i tych, którzy nie walczyli. Dla tych co zginęli w walce i tych, którzy zostali zamordowani. Nigdy tych ofiar nie dzieliłem.

 • kubat

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.08.2016 10:19 kubat

  sylwia~sylwia

  PRECZ Z KOMUNĄ!

  Biegusiem do apteki, bo tabletki Ci wyszły.

 • sylwia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.08.2016 10:03 ~sylwia

  PRECZ Z KOMUNĄ!

 • Xavery

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.08.2016 09:36 ~Xavery

  Lxx~Lxx

  Nie jestem z Warszawy ale jestem emocjonalne związany z Powstaniem Warszawskim. Każdego roku płaczę 1 sierpnia gdy budzę się rano. Nic więcej nie mogę zrobić dla Powstańców, którzy zginęli.

  Może tylko uroń jeszcze jedną łzę dla pamięci o cywilach - dzieciach, kobietach, starcach którzy zostali bestialsko pomordowani w liczbie wielokrotnie przekraczającej liczbę poległych Powstańców.

 • ZDZICHO

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.08.2016 09:35 ~ZDZICHO

  PODLI LUDZIE KTORZY DORWALI SIE DO WLADZY NIE POTRAFIA USZANOWAC NICZYJEGO WKLADU W HISTORIE POLSKI Z WYJATKIEM ICH WLASNEGO.
  A MOZE GDYBY POSZUKAC DOBRZE ZNALAZLY BY SIE TAKZE INFORMACJE O KONTAKTACH BLIZNIAKOW Z URZEDEM BEZPIECZENSTWA? ALE TE SA GLEGOKO ZAKOPANE.
  CZESC TYM KTORZY WALCZYLI O NIEPODLEGLOSC POLSKI I DEMOKRACJE I O TO ZEBY DZISIAJ PREZES KACZYNSKI NADUZYWAL DEMOKRACJI DLA SWOICH MALOSKOWYCH CELOW.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »