Informacje

28.06.2019 20:42 pomnik przyrody

Po pożarze drzewa. "Na gałęziach Mieszka pojawiły się nowe liście"

SERWISY:

Eksperci i urzędnicy sprawdzali stan dębu Mieszko po pożarze, do którego doszło w połowie czerwca. Przekonują, że będą potrzebne kolejne analizy stanu pomnika przyrody.

- Na gałęziach dębu Mieszko, które były poddane sporej temperaturze, pojawiły się nowe liście - relacjonuje Bartosz Dominiak, wiceburmistrz Ursynowa.

Większe wygrodzenie

W czwartek Dominiak towarzyszył ekspertom i pracownikom miejskiego Biura Ochrony Środowiska w spotkaniu na Nowoursynowskiej, gdzie rośnie dąb. Dendrolodzy chcieli przyjrzeć się ponownie drzewu mniej więcej dwa tygodnie po pożarze.

Jak relacjonuje wiceburmistrz, ustalono między innymi, że potrzebne będzie przeprowadzenie analizy składu chemicznego środka gaśniczego i jego wpływu na drzewo, a także przeprowadzenie do połowy lipca szczegółowej inspekcji korony i zabezpieczeń dębu.

- Ulica Nowoursynowska nadal jest zamknięta na wysokości Mieszka. Poza tym padła propozycja, żeby zwiększyć jego wygrodzenie, chodzi o przesunięcie płotku za wybrukowaną część drogi.  Formalnie ruch samochodowy jest zabroniony w tym miejscu, ale kierowcy niespecjalnie to przestrzegają - relacjonuje Dominiak.

Konieczny monitoring

Uczestnicy spotkania zgodzili się również, że konieczny jest monitoring, który obejmie kilkusetletni pomnik przyrody. Z taką propozycją wyszli ursynowscy radni i skierowali do burmistrza prośbę o zamontowanie kamer.

Jak powiedział nam w piątek Robert Koniuszy z mokotowskiej komendy, policja ustala przyczyny pożaru. Funkcjonariusze czekają na kluczową w tej sprawie opinię biegłego z zakresu pożarnictwa.

Jeden z najstarszych

Mieszko zapłonął w nocy z niedzieli na poniedziałek (16/17 czerwca). Ten dąb szypułkowy, jest jednym z najstarszych drzew w Polsce, rośnie przy ulicy Nowoursynowskiej. To pomnik przyrody. Zgodnie z informacją zawartą na tabliczce drzewo liczy sobie już ponad 1000 lat i jest jednym z ostatnich zachowanych drzew rosnących niegdyś w Puszczy Mazowieckiej. Dendrolodzy twierdzą inaczej - w ich opinii dąb ma około 630 lat.

W 2016 roku drzewo otrzymało nową podporę dla opadających konarów. To miało pomóc przetrwać mu jeszcze kilkaset lat.

ran/pm

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • kubek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.07.2019 22:53 ~kubek

  To drzewa ma wartość historyczną stąd duży nakład pieniędzy na jego ochronę i utrzymanie. Trafny przykład ze starszymi ludźmi. Też się tylko dokłada do nich, ale to jest nasza kultura, nasza historia i rodzina o którą należy dbać jak i o dobro całej naszej wspólnoty. Tego się nie przelicza na pieniądze. Tu chodzi o coś więcej.

 • Zawiedziony

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.07.2019 13:29 ~Zawiedziony

  kubuś~kubuś

  Brak policji, kamer. Natolin i Kabaty zasiedlone przez wynajmujących mieszkania przyjezdnych nie związanych z Warszawą, i taki jest finał.


  Sugerujesz że tylko miejscowi przestrzegają prawa a za cały wandalizm odpowiadają przyjezdni? Ciekawe.

 • kubuś

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.06.2019 11:46 ~kubuś

  Brak policji, kamer. Natolin i Kabaty zasiedlone przez wynajmujących mieszkania przyjezdnych nie związanych z Warszawą, i taki jest finał.

 • taki tam

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.06.2019 11:35 ~taki tam

  qqq~qqq

  To tylko drzewo. Spalone, zniszczone drzewo. Ile środków finansowych potrzeba żeby teraz to wszystko zabezpieczyć, chronić, monitorować, leczyć? Może lepiej te pieniądze przeznaczyć na nowe nasadzenia


  Tak samo będzie w twoim przypadku po 60_tce "to tylko schorowany zniszczony człowiek ilość środków finansowych potrzebnych na jego leczenie, utrzymanie nie jest współmierna do korzyści UŚPIĆ"

 • Irek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.06.2019 23:47 ~Irek

  Nowa podpora nie przetrwa kilkaset lat.

 • qqq

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.06.2019 22:43 ~qqq

  To tylko drzewo. Spalone, zniszczone drzewo. Ile środków finansowych potrzeba żeby teraz to wszystko zabezpieczyć, chronić, monitorować, leczyć? Może lepiej te pieniądze przeznaczyć na nowe nasadzenia

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »