Informacje

17.04.2014 19:35 sprawa oskarżeń byłego wiceburmistrza

PO nie przyszła na sesję o aferze bemowskiej. Opozycja: Koryto, folwark

SERWISY:

Nadzwyczajna sesja poświęcona "aferze bemowskiej" nie odbyła się, bo zabrakło radnych PO. Tłumaczyli, że w dzielnicy trwa jeszcze kontrola, zlecona przez prezydent miasta. - Wstyd mi za to, że mieszkańców reprezentują ludzie mali, nieodpowiedzialni i tchórzliwi - ocenił Piotr Guział. Całą sprawę ostro komentują też aktywiści z Miasto Jest Nasze, którzy na salę obrad przyszli z korytem, oraz PiS.

Tematem sesji zaplanowanej na czwartek miała być tak zwana afera bemowska. Były wiceburmistrz tej dzielnicy oskarżył lokalne władze i urzędników, a także wiceprezydenta stolicy. Napisał o nepotyzmie, mobbingu, nadużywaniu władzy i niejasnościach przy inwestycjach.

Koryto jako "metafora"

Wyjaśnienia tej sprawy na sesji chcieli radni PiS, jednak nie odbyła się ona ze względu na brak kworum: listę obecności podpisało jedynie 18 z 60 radnych. Nie pojawiła się większość radnych PO.

Przyszli za to przedstawiciele stowarzyszenia Miasto Jest Nasze.

- Przynieśliśmy koryto, bo to metafora rządów Jarosława Dąbrowskiego w dzielnicy Bemowo. Rewelacje, które do nas docierają, świadczą, że zamienił dzielnicę w prywatny folwark - przekonuje Jan Śpiewak z MJN.

Oburzenia nieobecnością radnych PO nie kryje Warszawska Wspólnota Samorządowa.

"Wstyd mi za to, że nie potrafią przyjść na sesję rady miasta i stawić czoła zarzutom, które padły pod adresem ich i ich kolegów partyjnych. Wstyd mi za to, że patologicznie pojmowana lojalność partyjna, spolegliwość i służalczość wobec partyjnych dysponentów ich karier, nie pozwalają im na wzięcie odpowiedzialności za losy miasta i wypełnianie ustawowych obowiązków" – ocenia w komunikacie wysłanym do redakcji Piotr Guział, burmistrz Ursynowa, który stał za referendum w sprawie odwołania Hanny Gronkiewicz-Waltz.

"Jak gimnazjaliści"

Przekonuje, że nieobecni radni oszukali mieszkańców, a poważne zarzuty zamiata się pod dywan, zaś próby wyjaśnienia sprawy są ucinane.

"Wasze zachowanie przypomina mi grupkę gimnazjalistów, którzy wagarują, bo boją się klasówki. Jeśli nie potraficie stawić czoła problemom, zrezygnujcie ze swoich funkcji" – stwierdza Guział.

Wtóruje mu Jarosław Krajewski, radny Prawa i Sprawiedliwości.

- To jest zupełne niezrozumienie oczekiwań mieszkańców, którzy oczekują walki z nepotyzmem i korupcją. Platforma Obywatelska wykazała się pychą i arogancją, uciekając od tematu. To jest zła droga, nie potrafią wyciągnąć wniosków, żeby jednoznacznie powiedzieć, że w Warszawie nie ka korupcji i nepotyzmu - przekonuje Krajewski.

I dodaje, że sprawa trafiła już do prokuratury.

PiS: to już 8. taka sesja

Z kolei Maciej Wąsik (PiS) wyliczą, że kilka sesji nadzwyczajnych radni PO już ominęli – między innymi dotyczącą rewolucji śmieciowej czy prywatyzacji SPEC-u.

- W tej kadencji to już ósma nadzwyczajna sesja, na którą nie przyszli radni PO. W moim ocenie jest to niewykonanie obowiązku radnego. W tej chwili nie ma ważniejszej sprawy, niż wyjaśnienie "folwarku bemowskiego" - uważa Maciej Wąsik.

Odniósł się także do kontroli w bemowskim urzędzie, którą zleciła prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz. - W mojej ocenie kontrola będzie się toczyła aż do rozmycia sprawy. Na pewne pytania można odpowiedzieć już - dodaje.

Przewodniczący klubu PO Jarosław Szostakowski wyjaśnił na zwołanym przed sesją briefingu, że radni Platformy zdecydowali się nie brać w niej udziału właśnie ze względu na trwającą w bemowskim urzędzie kontrolę.

Sporo zarzutów

Lista zarzutów byłego już wiceburmistrza jest długa: maltretowanie psychiczne pracowników urzędu; zatrudnienie w centrum promocji zdrowia i edukacji ekologicznej znajomej wiceprezydenta Jarosława Dąbrowskiego; pracownik jednego z wydziałów miał zawierać dodatkowe umowy zlecenia z Bemowskim Centrum Kultury i dzielnicowym Biurem Finansów Oświaty; jeden z radnych dzielnicy korzysta z telefonu komórkowego opłacanego przez urząd, a jego żona podpisywała umowy zlecenia z centrum kultury; sprzęt elektroniczny zakupiony przez wydział informatyki miał być wypożyczany radnym, pracownikom urzędu i ich rodzinom; na Bemowie ma powstać przedszkole w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego. Udziałowcami inwestora mają być: pracownik centrum kultury i urzędu dzielnicy.

Wiceprezydent Jarosław Dąbrowski zarzuty ocenia jako brednie i zapowiada złożenie przeciw Bujskiemu pozwu o zniesławienie.

>>> CZYTAJ WIĘCEJ NA TEN TEMAT <<<

PAP/ran/mz

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • klki

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.04.2014 06:26 ~klki

  z okazji urodzin tuska chciałbym żeby pan tusk wiedział jak bardzo jest znienawidzonym człowiekiem w polsce . przez ostatnie 7 lat narobił pan tyle zła niszczesc cierpien ludzkich jak mało kto . jest pan najgorszym i niekompetentnym i szkodliwym premierem od 89 roku . pańskie rządy z pańską partią doprowadziły do wielu nieszczesc np . głód stalinowski hitlerowskie rządzenie eutanazjia głodem nedzą i doprowadzanie ludzi do samobójstw z tego powodu . do braku demokracji wolności niesprawiedliwości zapaści służby zdrowia i skłucenia narodu polskiego. dalej pańskie rządzenie doprowadzi do jeszcze wiekszych nieszczesc . musi pan zrozumiec że to już koniec pańskich rządów do których nie nadawał pan sie od samego początku . tu nikt pana nie kocha a wrecz przeciwnie nienawidzi. po co trzymanie sie stołka jak pan nie uzdrowi polski bo poprostu pan nie umie. kryje pan kolesiów afer złodziejstwa i to panu najlepiej wychodzi . czas już odejsc i tego ludzie panu życzą . daj pan odetchnąc życ narodowi polskiemu . już dośc sie pan napchał pieniedzmi. takie życzenie jest polskiej ulicy bo ciągle o tym mówią .

 • wwx

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.04.2014 08:51 ~wwx

  klki~klki

  z okazji świąt wielkanocnych prośba do wszystkich katolików i nie tylko. setki tyś ludzi w polsce szczególnie ludzie starsi chorowani niepełnosprawni i dzieci w polsce przechodzi gecheene . głód i nedza która zapanowała . a tego przekletego tuska i platforme obywatelską z pomocą polskiego stronictwa ludowego przeszła wszelkie granice . pomóżmy każdemu co nie ma co jeśc . rozglądnijmy sie kto potrzebuje pomocy by nie głodował chociaż na świeta . nie zróbmy sfatysfakcji tuskowi że na swieta wykończy głodem ludzi . ten znienawidzony przez polaków człowiek wszystko robi by zagłodzic społeczewństwo. on wszystko robi plując polakom w oczy by nas poniżyc.bardzo prosze o troche serca.

  coś mocno tu PiS-uarem pachnie

 • wwx

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.04.2014 08:44 ~wwx

  był czas że sympatycy PO poszli na grzyby teraz radni rewanżując poszli na szczaw -i o to chodzi

 • klki

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.04.2014 06:11 ~klki

  do wiadomości prezydenta komorowskiego i premiera tuska . od was cały naród polski nie przyjmuje żadnych życzeń swiątecznych . tu w polsce głodzi sie i morduje głodem tyś ludzi. szczególnie od was. tak mówi polska ulica.

 • klki

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.04.2014 13:30 ~klki

  z okazji świąt wielkanocnych prośba do wszystkich katolików i nie tylko. setki tyś ludzi w polsce szczególnie ludzie starsi chorowani niepełnosprawni i dzieci w polsce przechodzi gecheene . głód i nedza która zapanowała . a tego przekletego tuska i platforme obywatelską z pomocą polskiego stronictwa ludowego przeszła wszelkie granice . pomóżmy każdemu co nie ma co jeśc . rozglądnijmy sie kto potrzebuje pomocy by nie głodował chociaż na świeta . nie zróbmy sfatysfakcji tuskowi że na swieta wykończy głodem ludzi . ten znienawidzony przez polaków człowiek wszystko robi by zagłodzic społeczewństwo. on wszystko robi plując polakom w oczy by nas poniżyc.bardzo prosze o troche serca.

 • Od22latStrażnikwStolicy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.04.2014 09:50 ~Od22latStr…

  Do ~Anna...droga internautko, owszem doszło do kolejnej napaści gwwałciciela, masz w 100 % rację!!!!! Został ujęty przez STRAŻNIKÓW Z ODDZIAŁU TERENOWEGO 2 przy ul. Szolc-Rogozińskiego 1 , ku wielkiej rozpaczy i zazdrości wiecznie leniwych oraz zaspanych policjantów z Ursynowa!!! Dlatego, nikt o tym nie pisze i nie mówi, bo Strażnicy są od nie lubienia a nie chwalenia!!! To po pierwsze a po drugie nie sądźcie,że jak się śmieszny burmistrz zaangarzuje w bezpieczeństwo to będzie lepiej!!! Im dalej politycy trzymają się od Nas tym bezpieczeństwo jest lepsze!!! Wąłdzą zależy tylko,żeby nie było handlu pod ich oknami i pod Urzędem Mokotowa samochody nie parkowały za znakiem "B-35" - zakaz postoju!!! Pozdrawiam i Wszystkiego Najlepszego z okazji Świąt!!! Więcej emaptii, toleranji i zrozumienia. Życzą Strażnicy Miejscy, nie opływający w apanaże i luksusy nasz głupi komendant!!!

 • Od22latStrażnikwStolicy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.04.2014 09:36 ~Od22latStr…

  oj, oj.....co za tragedia!!!!!! W Straży Mniejskiej m.st.W-wy tak i o wiele gorzej dzieje się od lat i jest OK.!!!

 • pozdrawiam

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.04.2014 09:02 ~pozdrawiam

  o znowu giział...
  teraz będie kandydował w wyborach na bemowie ?

 • klki

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.04.2014 06:49 ~klki

  na świeta życze narodowi polskiemu wszystkiego najlepszego smacznego jajka i esolego śmingusa. życze plakom by tusk z swoją bandą odszedł od władzy by nie mordował głodem ludzi i zeby nie popełniali samobójstw z nedzy i głodu. żeby w rodzinach był spokój ale nigdy go nie bedzie dopóki tusk trzyma sie stołka. by polakom wreście doszło do rozumu że tusk to szkodnik narodowy i na nich nie bedziemy głosowac.pomimo świąt w których trzeba wybaczac nie powinismy wybaczac tuskowi i politykom platformy upadłych ministrów bo oni muszą odpowiedziec karnie za swoje czyny. smacznego jajka ale nie we wszystkich rodzinach bedzie smacznie bo tys polskich rodzin nie ma nawet na chleb . pomóżmy tym rodzinom. niech tusk nie mysli że zagłodzi wszystkich.

 • Obywatel

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.04.2014 18:34 ~Obywatel

  Świetne rozwiązanie z tym nieprzychodzeniem na nadzwyczajne sesje rady miasta - za pół roku wybory, a ci niewzruszeni. Instrukcje muszą konkretne. Pani H G W ostatnio w ogóle się nie pokazuje w mediach, musi dobrze dowodzić folwarkami. 3 tygodnie temu została zwołana nadzwyczajna sesja nt. gospodarki odpadami i instalacji i składowiska na Radiowie, wtedy zarówno PO-wiaki jaki SLD-ludki nie przyszli. A mówią, że nieobecni nie mają racji...

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »