Informacje

18.07.2018 07:06 "UWAGA!" TVN

Po kontroli biletów ma rękę w gipsie. "Jesteś w Polsce, mów po polsku"

SERWISY:

Pani Alla jechała autobusem z nieważną kartą miejską. Wysiadła na przystanku z kontrolerem, który - jak mówi - zaczął ją szarpać. Kobieta ma rękę w gipsie. Zarząd Transportu Miejskiego przekonuje: reakcja kontrolera nie była nieprawidłowa. Materiał programu "Uwaga!" TVN.

Pani Alla pochodzi z Ukrainy i ma rumuński paszport. Pod koniec czerwca jechała autobusem na spotkanie służbowe. Jadąc, zorientowała się, że jej karta miejska jest nieważna. Tymczasem do autobusu wsiadł kontroler. - Idę do biletomatu, a kontroler podchodzi tylko do mnie. Powiedział, że mogę nie kupować, bo mi go nie uzna. Zaproponowałam mu, żeby wysiąść na przystanku i żeby wypisał mi mandat. Odpowiedział: "Dobrze, nie ma problemu" - relacjonuje kobieta.

Szarpanina

Jak dodaje, zachowanie kontrolera - po wyjściu z pojazdu - zmieniło się.

- Mówi do mnie: "Daj mi kartę pobytu". Nie odmawiałam dokumentu, kiedy on zaczął mnie szarpać. Szarpanie było tak mocne, że usłyszał trzaski. Krzyczałam, żeby puścił mnie i starałam się od niego odbić. Nagle zaczęłam odczuwać ból. Krzyczałam, że ręka mnie boli, płakałam. Dopiero wtedy mnie puścił - opowiada pani Alla.

Kontroler wypisywał mandat, a pasażerka próbowała dodzwonić się do znajomego z prośbą o pomoc. Kiedy odeszła na drugi koniec przystanku, kontroler - według relacji kobiety - wezwał policję, a ją samą miał zatrzymywać siłą.

- Przyjechała policja. Chciała dokumenty. Dobrze było widać, że jestem zapłakana. Policjant z brodą mówił do mnie: "Jesteś w Polsce, mów po polsku". Ale przecież rozmawiałam w języku polskim - zwraca uwagę pani Alla. I przekonuje, że policjanci nie zapytali, czemu leży na ziemi, czemu płacze i nie porusza ręką.

- Mówili, że będę miała problemy, pójdzie sprawa do sądu. Cały czas z ich strony było straszenie. Nie miałam już siły z nimi rozmawiać - mówi dalej.

Policja wezwała karetkę pogotowia. Pani Alla znalazła się w szpitalu. Diagnoza lekarska wykazała uraz palca i skręcenie nadgarstka.

Wyjaśnienia ZTM

Wersja zdarzeń, jaką kontroler biletów przekazał swoim przełożonym, znacznie odbiega od tej przedstawionej przez pasażerkę. Według niego, to kobieta miała być agresywna.

- Kontroler nie zaatakował tej pani. Przytrzymał ją za torebkę. Pani zaczęła się szarpać. Reakcja kontrolera wobec tej pani nie była nieprawidłowa. Nie uderzył jej, nie poszarpał. Przytrzymał ją za torebkę po to, aby nie mogła się oddalić z miejsca kontroli - mówi Tomasz Kunert, rzecznik Zarządu Transportu Miejskiego.

Dodaje też, że ZTM czeka na monitoring z autobusu, którym jechała pani Alla i kontroler. - Przy czym ten monitoring pokaże nam początek kontroli, nie pokaże tego, co działo się na przystanku - zaznacza rzecznik.

Kobieta złożyła skargę na zachowanie kontrolera i na działanie funkcjonariuszy policji. Sprawa będzie rozpatrywana w prokuraturze.

- Pani mówiła, że policjanci nakazywali jej mówienia po polsku. Nie potwierdza się to z naszymi informacjami. Policjanci od razu zwrócili uwagę, że pani bardzo dobrze posługuje się językiem polskim.

- Nikt nie zwracał jej uwagi, tak wynika z relacji policjantów. Nie mam również żadnych informacji przekazanych przez kontrolera, które miałby wskazywać, aby było inaczej - mówi Mariusz Mrozek z biura prasowego stołecznej policji. I dodaje, że na razie nie ma podstaw, by wyciągać konsekwencje w stosunku do policjantów. Wciąż trwają czynności wyjaśniające.

Dyskryminacja?

Pani Alla pochodzi z Ukrainy. Pracuje w Warszawie w wypożyczalni sprzętu medycznego. Do Polski przyjechała siedem lat temu na studia na Politechnice Warszawskiej. Skończyła zarządzanie, ze specjalizacją: gospodarka cyfrowa w zintegrowanej Europie.

- Zawsze mogę wrócić do domu, ale tu mam swoich kolegów, przyjaciół. Mama mieszka na Ukrainie, czasami jeżdżę do babci do Mołdawii - mówi.

Przekonuje, że zżyła się z Polską. Co roku biega w maratonie na Święto Konstytucji 3 maja, jest honorowym krwiodawcą, a nawet mistrzynią w judo. - Staram się być silną kobietą. Gdyby ktoś inny był w takiej sytuacji, mógłby się załamać - mówi. Zdaniem przyjaciółki Alli, wpływ na zachowanie kontrolera miało jej pochodzenie.

- Nawet jeżdżenie bez biletu nie daje nikomu prawa do wykręcania rąk, rzucania na ziemię i doprowadzania człowieka do histerii. To jest dyskryminacja. Nie mam wątpliwości - mówi Irena Israyelyan.

- Jak żyć z tym stresem i strachem, kiedy z każdej strony spodziewasz się agresji, bo masz akcent. Nie wiedzą, kim jesteś, jaką masz pracę. Masz akcent. Jesteś gorszy, niższy od nas, siedź na miejscu. To, co ja mam zrobić? Mam wyjechać? Walczyć z tym? Czy przyzwyczaić się, że jestem od nich gorsza - dodaje.

Sprawę ewentualnych nadużyć oraz przekroczenia uprawnień przez funkcjonariuszy wyjaśnia prokuratura. Równocześnie sprawę dotyczącą odmowy okazania dokumentu tożsamości przez kobietę oraz naruszenie przez nią nietykalności cielesnej kontrolera będzie badał sąd.

Sprawę jako pierwsza opisała "Gazeta Stołeczna".

>>> Zobacz cały materiał na stronie "Uwagi!" TVN <<<

Dorota Pawlak, "Uwaga!" TVN

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Bartek Wawa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.07.2018 22:32 ~Bartek Wawa

  I jeszcze pies kazał jej mówić po polsku. Tak mi wstyd za policję i kanarów

 • Lobo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.07.2018 18:33 ~Lobo

  Oświadczenie ZTM:

  Po przybyciu patrolu Policji, wezwanego przez kontrolera, pasażerka nie chciała odpowiadać na pytania funkcjonariuszy, okazać dokumentów, krytykowała wygląd jednego z funkcjonariuszy, oskarżała o działania o podłożu rasistowskim. Policja wezwała pogotowie, gdy pasażerka zaczęła się uskarżać na ból nadgarstka. Ratownicy medyczni, po przybyciu na miejsce zdarzenia, w pierwszej kolejności opatrzyli podrapane przedramię kontrolera. Pasażerka, nie wyrażała zgody, aby funkcjonariusze Policji na miejscu przekazali jej dane kontrolerowi.

 • myśl

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.07.2018 18:28 ~myśl

  artur~artur

  Ostatnio też widziałem jak dwóch Panów Kontrolerów prawie siłą wyciągnęło z autobusu kobietę, trzymającą w ręku gotowy do skasowania bilet, zakupiony wcześniej w biletomacie w autobusie. Mając przy tym niezły ubaw. Dziwnym trafem nie reprezentują takich zachowań wobec "karków", różnej maści meneli czy kiboli. Moja próba interwencji w MZA skończyła się spławieniem tematu. Kiedyś byłem dumny z tego, że jestem Polakiem. Dziś coraz częściej mi wstyd.(m.in. za takie postawy)


  bilety zakupione w biletomacie są już skasowane

 • Komentarz ZTM

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.07.2018 15:07 ~Komentarz ZTM

  Jest komentarz ZTM
  http://www.ztm.waw.pl/informacje.php?i=1572&c=98&l=1

 • Siwszu

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.07.2018 13:49 ~Siwszu

  i tak nie wygra :D, jestem pewien, że jej relacja jest nieprawdziwa, poza tym z Policją nie wygrasz

 • artur

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.07.2018 13:01 ~artur

  Ostatnio też widziałem jak dwóch Panów Kontrolerów prawie siłą wyciągnęło z autobusu kobietę, trzymającą w ręku gotowy do skasowania bilet, zakupiony wcześniej w biletomacie w autobusie. Mając przy tym niezły ubaw. Dziwnym trafem nie reprezentują takich zachowań wobec "karków", różnej maści meneli czy kiboli. Moja próba interwencji w MZA skończyła się spławieniem tematu. Kiedyś byłem dumny z tego, że jestem Polakiem. Dziś coraz częściej mi wstyd.(m.in. za takie postawy)

 • Błąd

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.07.2018 11:34 ~Błąd
  ciemnogród~ciemnogród

  Taki dział HR w ZTM !!!!
  Moja koleżanka miała też nieprzyjemną sytuację z tymi ludźmi i jeden ją straszył że GPS ją namierzą że nie skasowała biletów ! Rozumiecie skalę upośledzenia ??
  froz~froz


  nie tylko tam!
  motorek~motorek


  Ha Ha Ha !

  olek~olek


  przypadek kliniczny  Karać więzieniem za naruszenie nietykalności cielesnej każdego kontrolera !

 • Dżejson

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.07.2018 10:42 ~Dżejson

  Nie zapominajmy, że w autobusach jest monitoring.

 • Xavery

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.07.2018 09:22 ~Xavery


  Nick~Nick

  "Polacy rasisci kazdy to powie
  i nikt tu nie lubic obcy czlowiek"
  Nikt~Nikt

  Wy obcy to oszusci izlodziejekazdy tonwidzii powie a nikt nie lubi zlodzieji

  A ja najbardziej nie lubię fałszywych "patriotów" nie potrafiących posługiwać się swoim ojczystym językiem...

 • Kornik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.07.2018 09:12 ~Kornik

  Jeżeli uważa że w Polsce jest tak strasznie, to we Francji i Niemczech jest cudownie i tam "ubogacają kulturowo"! Droga wolna...

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »