Informacje

11.10.2017 17:54 "duża" ustawa reprywatyzacyjna

PO: Jaki ogłasza "eurekę",
a jest "kopiuj-wklej"

Politycy Platformy Obywatelskiej są zdania, że zaprezentowane w środę przez Partyka Jakiego założenia do ustawy reprywatyzacyjnej, zostały w większości skopiowane z wcześniejszego projektu Platformy. Zaapelowali, by podjąć w Sejmie prace nad propozycją PO.

Wiceminister sprawiedliwości, zarazem szef komisji weryfikacyjnej do spraw stołecznej reprywatyzacji, Patryk Jaki zaprezentował w środę propozycje do projektu ustawy, która miałaby ostatecznie rozwiązać problem zadośćuczynienia dla właścicieli (lub ich spadkobierców) stołecznych nieruchomości przejętych po wojnie przez miasto na mocy tak zwanego dekretu Bieruta. Najważniejszą z nich jest wypłata odszkodowań do 20 procent wartości nieruchomości w chwili nacjonalizacji.

"Ładne slajdy, ale nic nowego"

Poseł Marcin Kierwiński (PO) zarzucił na środowej konferencji prasowej, że Jaki przedstawił tylko założenia do projektu, zamiast pokazać i złożyć w Sejmie cały projekt ustawy.

- Pan minister Jaki dzisiaj rano zapowiadał "wielką eurekę". Krzyczał: "eureka, odkryliśmy nowy pomysł na rozwiązanie problemów reprywatyzacji". Okazało się, że nie ma "eureki", jest tylko "kopiuj-wklej". Nie ma całej ustawy, są założenia do ustawy, ładne slajdy, jak to zwykle w PiS, ale nawet te założenia, to jest nic innego niż "kopiuj-wklej" - powiedział poseł Platformy.

Według niego duża część postulatów Jakiego znajduje się w złożonym w Sejmie w zeszłym roku przez PO projekcie ustawy o uregulowaniu praw do nieruchomości na terenie miasta stołecznego Warszawy. Chodzi między innymi o zasadę, że wysokość rekompensaty miałaby być obliczana na podstawie wartości nieruchomości w dniu jej przejęcia przez miasto; postulat dotyczący wygaśnięcia wszystkich roszczeń po powtórnym złożeniu, zakaz zwrotu kamienic wraz z lokatorami oraz uwzględnienie procesów indemnizacyjnych.

Kierwiński wskazywał ponadto, że wiele problemów, które Jaki chciałby rozwiązać dzięki zapowiadanej ustawie, zostało już uregulowanych w uchwalonej w 2015 r. tzw. małej ustawie reprywatyzacyjnej.

- To na przykład odzyskiwanie nieruchomości na tak zwanych kuratorów osób nieznanych z pochodzenia. Nie jest to możliwe, bo załatwiła to "mała ustawa reprywatyzacyjna", a jej przepisy znajdowały się także w projekcie Platformy Obywatelskiej - powiedział poseł PO.

Innym takim przykładem - jak dodał - jest brak możliwości zwrotu nieruchomości reaktywowanym przedwojennym spółkom. - Wszystkie 10 punktów, które przedstawił minister Jaki znajdowało się w projekcie PO - stwierdził Kierwiński.

Chcą powtórzyć te "rugi warszawskie"

Polityk podkreślał przy tym, że propozycja Platformy jest bardziej sprawiedliwa, ponieważ dopuszcza zwrot samych nieruchomości, nie tylko rekompensatę finansową. - To spektrum było bardzo ograniczone, bo wyeliminowaliśmy ze zwrotu w naturze kwestie: kamienic z lokatorami, kwestię budynków użyteczności publicznej, kwestię budynków, które były całkowicie zniszczone po wojnie, było tam prawie 9 punktów ograniczających - mówił poseł PO.

Kierwiński zwrócił przy tym uwagę, że w Warszawie jest spora grupa ludzi, którzy zamieszkują domy przed wojną należące do ich rodzin, przejęte później przez miasto na mocy "dekretu Bieruta".

Według niego gdyby proponowane przez Jakiego rozwiązania weszły w życie, osoby te nie mogłyby ubiegać się o swoją własność. Poseł PO stwierdził, że postulat wiceministra sprawiedliwości przypomina sprawę "rug warszawskich" z 2005 r., kiedy to ówczesne władze Warszawy z Lechem Kaczyńskim na czele, zażądały od takich mieszkańców podpisania umów dzierżawy albo oddania działek.

- Okazuje się, że pan minister Jaki, pan minister Ziobro chcą powtórzyć te "rugi warszawskie" - powiedział Kierwiński. "Można powiedzieć, że pan minister Jaki idzie ramię w ramię z Bierutem" - dodał.

Mogą rozmawiać

Kierwiński zadeklarował gotowość rozmowy z Jakim na temat założeń jego projektu.

- Chętnie na ten temat podyskutujemy, jeżeli pan minister Jaki nie ma jeszcze gotowego projektu, to liczymy, że zadzwoni do pana marszałka (Sejmu) Kuchcińskiego i przekona większość parlamentarną, żebyśmy pilnie zaczęli procedować projekt złożony przez Platformę Obywatelską - powiedział polityk PO.

Projekt Platformy o uregulowaniu praw do nieruchomości na terenie miasta stołecznego Warszawy trafił do Sejmu jesienią 2016 r. W grudniu odbyło się pierwsze czytanie projektu, a 26 stycznia 2017 sejmowa komisja ustawodawcza przyjęła sprawozdanie, w którym rekomenduje Sejmowi odrzucenie projektu. Sprawozdanie do tej pory nie zostało przez Sejm rozpatrzone.

Od 17 września 2016 r. obowiązuje tzw. mała ustawa reprywatyzacyjna, dotycząca gruntów warszawskich. Zgodnie z jej zapisami można odmówić zwrotu m.in., gdy nieruchomość wykorzystywana jest na cele publiczne (np. szkoła), wartość nowo wybudowanego na gruncie budynku znacznie przekracza wartość nieruchomości, budynek był zniszczony po wojnie więcej niż w 66 proc. Ustawę przygotowali senatorowie PO i senator niezależny Marek Borowski; podpisał prezydent Andrzej Duda, gdy TK - na wniosek byłego prezydenta Bronisława Komorowskiego - stwierdził jej zgodność z konstytucją.

Decyzje administracyjne w sprawie reprywatyzacji w Warszawie bada kierowana przez Jakiego komisja weryfikacyjna. Reprywatyzacją w Warszawie zajmuje się też prokuratura, która prowadzi ok. 150 postępowań. W kilku sprawach postawiono zarzuty.

PAP/kz

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • jej

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.10.2017 13:47 ~jej

  Zaradkiewicz~Zaradkiewicz

  Osobiście nie mam wątpliwości, że ustawa Jakiego gdy tylko wejdzie w życie, będzie świetnym uzupełnieniem działań Komisji Weryfikacyjnej, która dziś odbiera kamienice oszustom.


  A czy Pan kiedykolwiek w życiu miał jakieś wątpliwości?

 • maja

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.10.2017 12:38 ~maja

  CzłonkiPO nie sie lepiej ustawia w kolejce do odbycia kar za okradanie Polakow

 • Zaradkiewicz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.10.2017 11:18 ~Zaradkiewicz

  Osobiście nie mam wątpliwości, że ustawa Jakiego gdy tylko wejdzie w życie, będzie świetnym uzupełnieniem działań Komisji Weryfikacyjnej, która dziś odbiera kamienice oszustom.

 • kaska

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.10.2017 10:54 ~kaska

  propozycja PO ale najwięcej ludzi straciło mieszkania własnie za rządów PO I PANI POSŁANKI HGW ...OBŁUDA !!!!

 • i po sprawie

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.10.2017 10:29 ~i po sprawie

  pozwać jakiego za naruszenie praw autorskich...

 • CitiRiders

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.10.2017 10:21 ~CitiRiders  Ślimak~Ślimak

  Przez 8 lat gamonie rozkradali co się tylko dało a teraz zaczynają udawać uczciwych?
  eeM~eeM

  Napisz co ukradli ? Gdzie te pozwy, kary więzienia za kradzież ?
  Obywateloss~Obywateloss

  Na wszystko przyjdzie pora, spokojnie doczekasz się.


  Jak tylko PiS przejdzie na ręczne sterowanie sądami?

 • kolano

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.10.2017 10:20 ~kolano

  ci to potrafią sobie strzelić w kolano

 • vtr

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.10.2017 10:13 ~vtr  Ślimak~Ślimak

  Przez 8 lat gamonie rozkradali co się tylko dało a teraz zaczynają udawać uczciwych?
  eeM~eeM

  Napisz co ukradli ? Gdzie te pozwy, kary więzienia za kradzież ?
  Obywateloss~Obywateloss

  Na wszystko przyjdzie pora, spokojnie doczekasz się.

  Obawiam się że nawet twoja chęć dokopania komuś nie pomoże i żadnych procesów nie będzie. Ale ty dalej będziesz oglądał ten teatrzyk i klaskał po każdym posiedzeniu komisji.
  A jak tam Srebrna ?
  Jak Nowogrodzka ?
  Jak RSW Prasa Książka Ruch ?
  Której partii oprócz PiS udało się uwłaszczyć na nieruchomościach w centrum Warszawy ?

 • Schetyniarz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.10.2017 10:12 ~Schetyniarz

  To był nasz pomysł, ale nie chcieliśmy go jeszcze wprowadzać w życie, bo mieliśmy w planach nakraść drugie tyle przed emeryturką ale się wtrąciliście między wódkę, a ośmiorniczki tymi za wcześnie wygranymi wyborami.

 • Obywateloss

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.10.2017 09:33 ~Obywateloss


  Ślimak~Ślimak

  Przez 8 lat gamonie rozkradali co się tylko dało a teraz zaczynają udawać uczciwych?
  eeM~eeM

  Napisz co ukradli ? Gdzie te pozwy, kary więzienia za kradzież ?

  Na wszystko przyjdzie pora, spokojnie doczekasz się.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Otworzył klapę i poszedł. Wrócił, zamknął ją i pojechał

Otworzył klapę i poszedł. Wrócił, zamknął ją i pojechał

Czasami samochody się psują i odmawiają posłuszeństwa - wiadomo. Najczęściej zepsute auta się naprawia i znowu można nimi jeździć. Niekiedy zdarza się,... WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »