Informacje

17.07.2015 19:27 Skarga prezydent oddalona

Po hologram Karty Warszawiaka tylko z PIT-em

SERWISY:

Wszystkie osoby ubiegające się o hologram Karty Warszawiaka będą musiały przedstawić swój PIT. Zgodnie z postanowieniem sądu, ZTM nie będzie mógł weryfikować wniosków w bazie Ministerstwa Finansów - poinformował w piątek rzecznik ZTM Igor Krajnow.

Wojewódzki Sąd Administracyjny oddalił skargi prezydent Warszawy oraz Ministra Finansów na decyzję GIODO, która zakazywała prezydentowi Warszawy przekazywania i pozyskiwania danych w Ministerstwie Finansów - poinformował Krajnow.

W bazie ministerstwa miasto sprawdzało, czy osoby ubiegające się o Kartę Warszawiaka rzeczywiście płacą podatki w stolicy, co jest podstawowym wymogiem wydania dokumentu uprawniającego do tańszych przejazdów.

Decyzja sądu oznacza, że wszystkie osoby ubiegające się o hologram Karty Warszawiaka muszą do Punktu Obsługi Pasażera lub Wydziału Obsługi Mieszkańców zgłosić się z PIT-em i okazać dokumenty potwierdzające mieszkanie w Warszawie.

Co trzeba ze sobą zabrać?

Należy zabrać ze sobą: kopię pierwszej strony zeznania podatkowego opatrzonego prezentatą urzędu skarbowego lub zaświadczenie z urzędu skarbowego potwierdzające fakt rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych wraz z informacją o adresie zamieszkania wskazanym w złożonym do urzędu PIT.

W przypadku składania PIT drogą elektroniczną potrzebne będzie Urzędowe Potwierdzenie Odbioru wraz z pierwszą stroną zeznania podatkowego.

Krajnow podkreślił, że ZTM nie może już odebrać z Ministerstwa Finansów informacji zwrotnej o osobach, które złożyły wniosek o wydanie Karty Warszawiaka. Dlatego też wszystkie osoby, które złożyły wniosek powinny zgłosić się do dowolnego POP-u lub WOM-u z jednym z wyżej wymienionych dokumentów.

ZTM zaprosi do POP-ów i WOM-ów

- Wszystkie te osoby zostaną w najbliższym czasie powiadomione przez ZTM o konieczności wizyty w POP lub WOM. Po okazaniu PIT-u, zaświadczenia z urzędu skarbowego lub wydrukowanego UPO z pierwszą stroną PIT, będzie można otrzymać hologram od ręki - zapowiada rzecznik ZTM.

Prezydent Warszawy został zobligowany, decyzją wydaną przez Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych z października 2014, do zaprzestania przekazywania danych osobowych osób ubiegających się o Kartę Warszawiaka lub Kartę Młodego Warszawiaka do Ministerstwa Finansów w celu dokonania weryfikacji w Centralnym Rejestrze Podmiotów.

W styczniu br. GIODO wstrzymał wykonanie swojej decyzji. W związku z tym od 30 stycznia ZTM ponownie weryfikował dane wnioskodawców w bazie Ministerstwa Finansów.

PAP/jk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • cek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.08.2015 03:59 ~cek

  Moje rozliczenie w skarbowym to PIT-28, pierwsza strona zawiera wyczerpujące dane o moich obrotach i dochodzie rocznym, użędnik w okienku nie ma prawa widzieć tych informacji (choć dla mnie to nie stanowi problemu), kiedy spełnię wymogi nażucone mi przez idiotyczne prawo oraz panią z okienka i pokażę jej pierwszą stronę mojego PIT-28, a ona na niego spojży, to ja jako prawożądny obywatel będę miał obowiązek wezwania policji, gdyż użędnik zmusił mnie do ujawnienia mu danych, w posiadanie których on nie ma prawa wejść. Poważnie zastanawiam się, czy nie doprowadzić do tej sytuacji, uprzednio informując ją, że przyniosłem PIT-28, jeśli dalej będzie chciała go obejżeć, dam jej go do wglądu, poczekam na wydanie mi hologramu i wezwę policję, dodosząc o popełnieniu przestępstwa. Ciekawe co się wtedy wydarzy. Na idiotyzm odpowiem idiotyzmem, w podziękowaniu za potraktowanie mnie po raz n-ty jak gońca na posyłki, nie wiem, ale może trochę odreaguję...

 • adam

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.07.2015 14:38 ~adam

  Zawracanie głowy. Pytanie czy to całe zamieszanie warte jest "zysków", czy tylko tworzy sztucznie miejsca pracy dla znajomych królika.

 • Krytyk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.07.2015 12:03 ~Krytyk

  Do wniosku o kartę warto dołączyć akty urodzenia rodziców, wypis z księgi wieczystej, trz zdjęcia kolorowe i trzy zdjęcia czarno-białe. Echh, biurokracja trzyma się dobrze.

 • Absurd

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.07.2015 07:29 ~Absurd


  Flis~Flis

  Ubiegający się powinni jeszcze do PITu i potwierdzenia zameldowania dodać akt urzodzenia w Warszawie i świadectwo chrztu.
  dd34~dd34


  Oczywiście z pieczątkom proboszcza.

  I obowiązkowo księdza, który udzielał chrztu z poświdczenie, że i on rozlicza podatki w Warszawie.

 • dd34

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.07.2015 22:16 ~dd34

  Flis~Flis

  Ubiegający się powinni jeszcze do PITu i potwierdzenia zameldowania dodać akt urzodzenia w Warszawie i świadectwo chrztu.


  Oczywiście z pieczątkom proboszcza.

 • Flis

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.07.2015 16:30 ~Flis

  Ubiegający się powinni jeszcze do PITu i potwierdzenia zameldowania dodać akt urzodzenia w Warszawie i świadectwo chrztu.

 • tonka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.07.2015 14:49 ~tonka

  Dokument potwierdzający miejsce zamieszkania- co z osobami płacącymi podatki w Warszawie ale mieszkającym na stancji, bez umowy, a więc bez pisemnego potwierdzenia że przebywają pod danym adresem.

 • Azerate

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.07.2015 14:20 ~Azerate

  Państwo Teoretyczne ~Państwo Teoretyczne

  To rozwiązanie jest porażką tego kraju. Po jasną cholerę są systemy elektroniczne, rozliczanie elektroniczne PIT, adresy zamieszkania skoro GIODO potrafi to wszystko zakwestionować utrudniając funkcjonowanie nie tylko miastu, ale przede wszystkim jego mieszkańcom? To jest chore! To wszystko da się zabezpieczyć w taki sposób, by każdy chętny nie musiał tracić czasu na wędrówki po urzędach, drukowanie i kopiowanie różnych druków.

  To państwo istnieje tylko teoretycznie.

 • Azerate

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.07.2015 12:02 ~Azerate

  ddddddddddd~ddddddddddd

  A czy osoby już zweryfikowane (posiadające hologram na WKM), w przypadku wyrabiania nowej karty będą musiały przyjść z dokumentami skarbowymi, czy dostaną hologram na podstawie wcześniejszej weryfikacji?

  Dostać to możesz co najwyżej po twarzy od urzędasów. Myślisz, że to państwo cokolwiek ci ułatwi?

 • nika

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.07.2015 10:51 ~nika

  Nie rozumiem po co utrudniać życie mieszkańcom i pracownikom ZTM. Dlaczego ZTM nie może uzyskać elektronicznie informacji w Urzędach Skarbowych. Rozumiem ideę ochrony danych osobowych, ale to już dochodzi do absurdu gdy ograniczenie dostepu do niezbędnych informacji uniemożliwia pracę urzędom i utrudnia życie klientom, w imię ich rzekomej ochrony. To jakaś paranoja

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »