Informacje

13.06.2017 20:01 reprywatyzacja nieruchomości

Po elitarnym gimnazjum został pusty budynek. Zbadają sprawę Twardej

SERWISY:

- Tutaj jeszcze kilka lat temu była szkoła, dziś widzimy pusty budynek, który niszczeje na skutek dzikiej reprywatyzacji - powiedział o byłym już gimnazjum na Twardej (dziś mieści się na Żywnego) Sebastian Kaleta, członek komisji weryfikacyjnej do spraw reprywatyzacji.

Działka na Twardej ma być pierwszym przypadkiem, który przeanalizuje komisja.

Posiedzenie w tej sprawie zaplanowano na 27, 28 i 29 czerwca. Na te dni wezwano m.in. prezydent Warszawy Hannę Gronkiewicz-Waltz, stołecznych urzędników, a także osoby, które mają już postawione prokuratorskie zarzuty. To m.in. handlarz roszczeń Maciej M. (jest w areszcie) i osoby z nim związane.

Ratusz "mógł powstrzymać" reprywatyzację

Na wtorkowej konferencji prasowej zorganizowanej właśnie na Twardej Kaleta podkreślił, że warszawski ratusz twierdził przez lata, że "nie miał wyboru" co do wyprowadzenia szkoły z budynku. - Pytania, czy wybór był - a w mojej opinii były różne działania, które mogły powstrzymać reprywatyzację tego budynku, będą zadane podczas rozpraw komisji weryfikacyjnej - oświadczył Kaleta. Dodał, że dzięki temu warszawiacy dowiedzą się, jak nieruchomości warte dziesiątki milionów zł trafiały "tak za bezcen w prywatne ręce".

Pytany o obecny status nieruchomości, Kaleta odparł, że trwają "postępowania wznowieniowe". - Jest próba podważenia tych decyzji, natomiast bez skutków. Komisja zajmie się tym o wiele sprawniej, gwarantuję to - zapowiedział.

Kaleta wytłumaczył też mediom, jak wyglądała procedura zwrotu nieruchomości na Twardej. Podkreślił też, że stołeczny ratusz wyjaśniał to w niezbyt precyzyjny sposób.

Historia zwrotu

W 1945 roku właścicielami nieruchomości byli w częściach: Naum Cukier, Aaron Finkelsztejn, Gitla Szafranowa i Chawa Finkelsztejn oraz Mira Rozenowicz, Michał i Józef Cukier. Jak mówił Kaleta, do rodziny tych ostatnich dotarł  znany biznesmen Maciej M. i w 2009 roku nabył od nich prawa do 3/22 części nieruchomości. - Chciał jednak uzyskać całą nieruchomość - dodał Kaleta. Odsprzedał za 66 tys. zł swe udziały synowi - Maksymilianowi M. (też ma zarzuty; jest w areszcie).

W 2010 roku warszawski sąd ustanowił kuratora dla pozostałych spadkobierców, których los od lat 40. jest nieznany - została nim mec. Grażyna K.-B. (ma dziś zarzuty; jest w areszcie). Sąd wyraził też zgodę na zniesienie wspólności praw i roszczeń do nieruchomości pozostałych spadkobierców - na rzecz Maksymiliana M. (również ma zarzuty; jest w areszcie) za kwotę 489 tys. zł. Potem wszelkie prawa do nieruchomości Maksymilian M. zbył na rzecz ojca - który tym samym posiadł 100 proc. udziałów.

- Następnie pan Maciej M. zwrócił się do miasta o ustanowienie użytkowania wieczystego - powiedział Kaleta, według którego decyzja ta została podjęta w kilka miesięcy od zawarcia ostatniej umowy. Stało się to 29 lipca 2014 roku. - I w ten sposób miasto wyzbyło się swojej własności - podsumował Kaleta. -

- Komisja będzie chciała wysłuchać stanowiska pani prezydent w tej sprawie - zaznaczył.

"Decyzje za zamkniętymi drzwiami"

Jego zdaniem, los szkoły został przesądzony decyzjami urzędników, które "zapadały za zamkniętymi drzwiami", a "szkoła musiała przenieść się na Mokotów". Podkreślił, że rodzice uczniów przez lata walczyli, aby dowiedzieć się, jak to się stało, że "w sercu Warszawy wspaniała szkoła jest likwidowana, bo jakiś pan twierdzi, że jest jej właścicielem".

Według Kalety, ratusz przekazuje komisji część dokumentów w sprawie reprywatyzacji, ale są one "jeszcze niekompletne".

Zatrzymania i zarzuty

W maju CBA zatrzymało osiem osób, które miały wyrządzić Skarbowi Państwa i spadkobiercom szkodę na ponad 46 mln zł. To adwokat Andrzej M., dwoje adwokatów występujących jako kuratorzy spadkobierców Grażyna K.-B. i Tomasz Ż., ojciec i syn zajmujący się skupowaniem roszczeń do nieruchomości - Maciej M. i Maksymilian M., dwóch rzeczoznawców majątkowych Michał Sz. i Jacek R. oraz Andrzej K. Postawiono im zarzuty oszustwa na mieniu znacznej wartości, za co grozi do 10 lat więzienia.

Zdaniem Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu, w wyniku przestępczego procederu adwokat Andrzej M. przejął za rażąco zaniżoną cenę prawa i roszczenia do nieruchomości. Miał tego dokonać na rzecz reprezentowanych przez niego spadkobierców, a faktycznie na rzecz Macieja i Maksymiliana M. Sprawa dotyczy czterech nieruchomości w Warszawie: właśnie przy ul. Twardej 8 i Twardej 10, Królewskiej 39 i na pl. Defilad (dawny adres: Sienna 29). Wartość nieruchomości położonej przy ul. Twardej 10 została oszacowana na 20 mln zł, a roszczenia na 489 tys. zł.

Pierwsze posiedzenie

W poniedziałek odbyło się pierwsze posiedzenie komisji. Wszczęła postępowania rozpoznawcze w sprawach siedmiu nieruchomości: Twarda 8, Twarda 10, dawna Sienna 29 (obecnie pl. Defilad), dawna Zielna 7, Złota 17 (pl. Defilad), dawna Złota 19 (pl. Defilad), dawna Chmielna 50 (pl. Defilad) i Noakowskiego 16. Komisja wszczęła też postępowanie sprawdzające w sprawie Nabielaka 9.

Jako organ administracji komisja ma badać zgodność z prawem decyzji administracyjnych w sprawie reprywatyzacji warszawskich nieruchomości. Może utrzymać w mocy decyzję reprywatyzacyjną albo uchylić ją i podjąć decyzję merytoryczną, która pozwoli odebrać bezprawnie pozyskaną nieruchomość.

Będzie też mogła uchylić decyzję reprywatyzacyjną i przekazać sprawę do ponownego rozpatrzenia organowi, który ją wydał.

CZYTAJ WIĘCEJ O PIERWSZYM POSIEDZENIU KOMISJI WERYFIKACYJNEJ:

PAP/kw

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • stonka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.12.2018 00:43 ~stonka

  Bartelski był chyba najgorszym burmistrzem dzielnicy, jakiego miała Warszawa.

  Twardziel~Twardziel

  A co z ówczesnym burmistrzem Śródmieścia Bartelskim, który najbardziej parł do przekazania budynku "właścicielom"???

 • burak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.06.2017 08:30 ~burak

  nad~nad

  Elitarne gimnazjum, elitarna podstawówka, elitarne przedszkole, elitarny żłobek, elitarna porodówka. Tylko gdzie ta elyta? Czy to ci Janusze Biznesu którzy płacą swoim pracownikom 8zł/h ? To mam ich w d..... niech zamykają.  Elitarne w tym wypadku = najlepsze w warszawie = z najlepszymi wynikami. myślenie jak typowy polaczek " a co elyta ma lepiej? heh, kij im w oko" - to Pan

 • Twardziel

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.06.2017 22:34 ~Twardziel

  A co z ówczesnym burmistrzem Śródmieścia Bartelskim, który najbardziej parł do przekazania budynku "właścicielom"???

 • nad

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.06.2017 16:55 ~nad

  Elitarne gimnazjum, elitarna podstawówka, elitarne przedszkole, elitarny żłobek, elitarna porodówka. Tylko gdzie ta elyta? Czy to ci Janusze Biznesu którzy płacą swoim pracownikom 8zł/h ? To mam ich w d..... niech zamykają.

 • ppp

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.06.2017 15:19 ~ppp

  po pierwsze:
  Gimnazjum zostało przeniesione w inne miejsce
  po drugie:
  do Gimnazjum na Twardej nie było rejonizacji, więc to gdzie jest jego budynek jest mało ważne
  po trzecie (najważniejsze):
  od 1 Września (za 2 miesiące) Gimnazja będą wygaszane więc za 2 lata to Gimnazjum po prostu zniknie.....

 • ciacho

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.06.2017 14:10 ~ciacho

  Licze ze cała sprawa sie pozytywnie zakończy

 • barto

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.06.2017 13:34 ~barto

  no ok ale przeciez duzo tych machlojek było z udziałem działaczy obecnie rządzących, dlaczego ich sie na świecznik nie bierze.

 • barto

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.06.2017 13:34 ~barto

  no ok ale przeciez duzo tych machlojek było z udziałem działaczy obecnie rządzących, dlaczego ich sie na świecznik nie bierze.

 • arma

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.06.2017 12:45 ~arma

  Elitarne gimnazjum dla dzieci prezesików do którego zwykli śmiertelnicy nie mieli po co wchodzić.
  Komisja zaczyna jak zwykle od najbogatszych i ich problemów.
  Powinni zaczynać od najbiedniejszych wyrzuconych z mieszkań

 • iza

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.06.2017 09:11 ~iza

  podobno nikt nie jest winien, pozostaje pytanie - kto zarobił?

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »