Informacje

26.11.2014 14:15 pytanie o ankietę na jednym z portali

PO: Czy Sasin chce likwidować szkoły? "Nigdy tego nie proponowałem"

SERWISY:

Politycy PO pytali w środę, czy kandydat PiS na prezydenta Warszawy Jacek Sasin chce likwidować szkoły podstawowe i przedszkola w centrum stolicy, ponieważ takie rozwiązanie poparł kiedyś w ankiecie dot. swego programu wyborczego.

Szef sztabu Gronkiewicz-Waltz Marcin Kierwiński wytknął Sasinowi, że w ankiecie na stronie mamprawowiedziec.pl opowiedział się za likwidacją przedszkoli i szkół podstawowych w centrum. Poseł Platformy przypomniał przy tym, że Gronkiewicz-Waltz pytała już o tę sprawę swego kontrkandydata podczas debaty telewizyjnej w ostatnią sobotę. - Pan Jacek Sasin nie odniósł się do tego pytania pani prezydent - zaznaczył Kierwiński.

- Zadajemy pytanie panu posłowi Sasinowi: czy ten pomysł, który zaznaczył w ankiecie, jest jego pomysłem na rozwiązywanie problemów edukacji warszawskiej ? Czy zdaje sobie sprawę, że jeżeli wprowadzi te pomysły w życie, to stracić swoje miejsce edukacji może nawet 60 tys. dzieci?- powiedział polityk Platformy.

Rzeczywiście takie pytanie padło z ust Hanny Gronkiewicz-Waltz. Polityk PiS powiedział, że nigdy czegoś takiego nie proponował. - Nigdy nie powiedziałem, że będę chciał likwidować żłobki, szkoły czy przedszkola. Wręcz przeciwnie. Będę rozbudowywał. Jest ich za mało - wyjaśnił.

 

Edukacja priorytetem Gronkiewicz-Waltz

Minister w kancelarii premiera Małgorzata Kidawa-Błońska (PO) przekonywała na środowej konferencji prasowej, że oświata była jednym z priorytetów prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz. - Poziom oświaty w Warszawie jest jednym z najlepszych w Polsce. Mamy bardzo dobre szkoły, bardzo dobrze zmodernizowane boiska, powstało wiele szkół, przedszkoli, wiele żłobków - zaznaczyła posłanka PO.

"Mamy dzisiaj problemy"

Pytany o zarzuty PO, Sasin odpowiedział w środę, że ankieta portalu mamprawowiedziec.pl nie dawała "szerokiej palety odpowiedzi". "Możliwe były dwie odpowiedzi i żadna z nich nie oddawała tego, co chciałbym zrobić" - podkreślił.

Dodał, że jest "przede wszystkim zwolennikiem tworzenia nowych miejsc w szkołach i budowania nowych szkół w tych dzielnicach, które bardzo szybko się rozwijają: Białołęka, Ursynów, Wilanów, Ursus". "Tam mamy dzisiaj problemy, dzieci muszą się uczyć na trzy zmiany i nie ma szybkiej reakcji miasta" - zaznaczył Sasin.

Zaznaczył przy tym, że jest przeciwnikiem likwidacji szkół w Śródmieściu. "Choć nie zakładam, że nigdy żadna szkoła nie może być zlikwidowana. Jeśli się okaże, że w ogóle nie ma chętnych, to utrzymywanie dużego budynku szkolnego dla kilkudziesięciu dzieci nie służyłoby ani interesom miasta, ani mieszkańców. A takie przypadki mogą się zdarzać, jeśli proces starzenia się centrum miasta będzie postępował, ale mam nadzieję, że uda się go zahamować" - powiedział Sasin.

Według niego, w tej samej ankiecie Gronkiewicz-Waltz zaproponowała, by dzieciom z przedmieść stworzyć możliwość dojeżdżania do istniejącej sieci szkół. "Zapytajmy rodziców z Wilanowa czy Białołęki, czy są zadowoleni z pomysłu urzędującej prezydent, by ich małe dzieci dojeżdżały codziennie do szkoły podstawowej w centrum miasta" - powiedział kandydat PiS.

Ankieta o programach

Ankieterzy z mamprawowiedziec.pl pytali m.in. o zróżnicowanie potrzeb mieszkańców poszczególnych dzielnic. "W starzejących się dzielnicach są szkoły, do których chodzi coraz mniej uczniów z rejonu (np. Śródmieście), z kolei na nowych osiedlach (np. na Białołęce) przybywa dzieci, dla których szkół brakuje. Jednym z budzących emocje rozwiązań jest likwidacja szkół w centrum i budowa nowych, w dzielnicach peryferyjnych. Które z poniższych rozwiązań jest bliższe Pani/Pana poglądom?". W ankiecie Sasina zaznaczono "raczej tak" przy zdaniu: "Likwidacja szkół w centrum, sprzedaż działek lub zmiana przeznaczenia budynku na dochodowy i budowa nowych szkół w dzielnicach o dużych potrzebach edukacyjnych".

Sasin i Gronkiewicz-Waltz w najbliższą niedzielę zmierzą się w II turze wyborów na prezydenta Warszawy. W pierwszej turze wyborów - zgodnie z informacjami podawanymi przez PKW - na urzędującą prezydent głosowało 47,19 proc. mieszkańców stolicy; na Sasina - 27,31 proc.

PAP/jb/ran

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • ja_sio

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.11.2014 11:16 ~ja_sio

  Czemu połowa wpisów anty HGW jest z jednego nr IP. (jednego komputera) ????

  troszkę to zastanawiające

 • Marcin

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.11.2014 11:01 ~Marcin

  Głosowałem już 2 razy na PO w tym Panią Prezydent, ale tym razem nie mogą liczyć na mój głos. Dajmy szansę innym i nie doprowadzajmy do zachwiania równowagi bo jak widać partia rządząca stała się już arogancka i bez pomysłu na dalszą pracę dla dudzi.

 • eusebio

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.11.2014 10:03 ~eusebio

  Czy HGW mogła by pokazać pozwolenie budowlane tzw. Tęczy z Pl. Zbawiciela. Na przykład w piątek przed ciszą wyborczą.

 • nick

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.11.2014 07:38 ~nick

  Tym wystąpieniem sztab Waltzowej przekonał mnie do głosowania na Sasina. To skandal, żeby wyciągać jakieś ankiety i wpierać ludziom głupoty na temat likwidacji szkół. Nikt nie zlikwidował tyle szkół w Śródmieściu co Bartelski pod opieką Waltzowej. I ta ekipa używa takich argumentów? Wstyd. Kto teraz planuje "zwrot" szkół skupowaczom roszczeń?

 • Robi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.11.2014 21:49 ~Robi

  Nie slyszales? To do laryngologa marsz.
  [/cytat_2046147]
  Ano nie słyszałem, a do laryngologa chętnie bym poszedł ale ta pani też zlikwidowała.

 • no już

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.11.2014 21:32 ~no już

  Robi~Robi

  To są pytania w stylu "czy przestał już pan brać łapówki". Ja nigdy nie słyszałem, aby P. Sasin mówił o likwidacji szkół, a za kadencji tej pani owszem likwidowano i szkoły i przedszkola i żłobki.

  Nie slyszales? To do laryngologa marsz.

 • warszawa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.11.2014 18:56 ~warszawa

  mamy już zamknięte szkoły w śródmieściu, na mokotowie, na pradze gdzie jeszcze ta Pani zamnkęła szkoły?? piszmy...ludzie sami wiedzą jak jest bo widzą co się dzieje, tam gdzie mieszkają...

 • Gość

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.11.2014 18:52 ~Gość

  PO, która w ciągu siedmi lat zlikwidowała tysiące szkół nagle szkół broni? Trochę za późno ciapciaki.

 • aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.11.2014 18:16 ~aaaaaaaaaa…

  choć nie przepadacie za Pisem głosujcie na nich bo na partie która kłamie nie warto bo i tak mają was gdzieś

 • ghjhjhjhyjhjh

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.11.2014 18:13 ~ghjhjhjhyjhjh

  Wyborco nie daj się oszukać partii kłamców którzy tylko kłamią przed kamerami żeby was wyborców wpuścić w maliny aby sprawdziło się przysłowie PO , że wyborca głupi i naiwny głosuje zawsze na oszustów a póżniej swoje płaci

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »