Informacje

17.09.2016 16:52 Brak porozumienia inwestora i miasta

Po budowie gazociągu zostanie pustynia?

SERWISY:

Budowa gazociągu wzdłuż Kanału Żerańskiego sprawia mieszkańcom nowe problemy. Inwestor nie chce odpowiadać za zagospodarowanie okolicy po realizacji inwestycji, choć władze miasta bardzo na to liczyły.

Budowa gazociągu wzdłuż Kanału Żerańskiego budzi emocje od kilku miesięcy. Początkowo mieszkańcy dzielnicy domagali się wstrzymania inwestycji. Obawiali się wycinki setek zdrowych drzew i zniszczenia malowniczego terenu Białołęki.

Władze miasta wielokrotnie zapewniały, że nie ma się czego obawiać. Zwłaszcza, że inwestor zapowiedział nasadzenia zastępcze. Po wybudowaniu rury w okolicy ma pojawić się aż 5 tys. drzew. Urzędnikom zależało jednak, aby firma Gaz-System wzięła na siebie nie tylko nasadzenia, ale też zagospodarowanie okolicy po realizacji inwestycji.

Teren miał zostać urządzony zgodnie z oczekiwaniami mieszkańców, wypracowanymi w formie konsultacji społecznych, o czym szczegółowo pisaliśmy na tvnwarszawa.pl

Specjalne mediacje w tej sprawie prowadził z inwestorem m.in. wiceprezydent Michał Olszewski. Porozumienie – według wstępnych planów – miało zostać podpisane w lipcu. Nie udało się.

Inwestor nie podpisze porozumienia

Przedstawiciele firmy Gaz-System poinformowali, że umowy w tej sprawie nie podpisze.

- Czynności rewitalizacyjne Kanału Żerańskiego realizujemy zgodnie z pozwoleniem na budowę, które wydaje wojewoda. Zadeklarowaliśmy, że zapewnimy nasadzenia i po realizacji inwestycji przywrócimy teren do stanu obecnego – mówi nam rzecznik prasowy firmy Gaz-System Tomasz Pietrasiński.

"Pisemne deklaracje w tym zakresie spółka złożyła władzom Warszawy, jak i wojewodzie mazowieckiemu. (…) Nie widzimy zatem zasadności podpisywania odrębnego dokumentu, który nie ma żadnej mocy prawnej" – uzupełnia w przesłanym oświadczeniu.

"Informujemy także, że do budżetu miasta po wybudowaniu gazociągu spółka będzie uiszczać coroczny podatek od nieruchomości w wysokości 2 proc. wartości inwestycji zlokalizowanej na tym terenie. Będzie to kwota regularnie wpływająca do budżetu miasta stołecznego Warszawy, którą można przeznaczyć na potrzeby lokalne mieszkańców dzielnicy Białołęka (w tym te dotyczące terenów wokół Kanału Żerańskiego)" – podsumowuje rzecznik firmy.

"Zamiast zielonych płuc – pustynia"

Mieszkańcy nie kryją rozczarowania i ostro krytykują inwestora za podjętą decyzję.

"Gaz-System to nie prywatny inwestor z zagranicznym kapitałem, tylko spółka Skarbu Państwa, która dodatkowo chwali się należnym poszanowaniem środowiska naturalnego przy realizacji swoich inwestycji. Tymczasem nie dość, że chce zafundować Warszawie katastrofę ekologiczną - bo w takiej skali należy rozpatrywać tę inwestycję, to zamierza wycofać się ze złożonych zobowiązań dotyczących kompensacji zniszczeń i zagospodarowania terenów nad Kanałem Żerańskim" – punktuje Mateusz Senko z inicjatywy "Ocalmy tereny nad Kanałem Żerańskim".

"Efekt będzie taki, że zamiast zielonych płuc Warszawy, ostoi dzikiej przyrody i terenów rekreacyjnych służących jej mieszkańcom, dostaniemy pustynię" - dodaje.

Klamka jeszcze nie zapadła

W rozmowie z portalem tustolica.pl, wiceprezydent Michał Olszewski zapewnił, że klamka jeszcze nie zapadła. Rozmowy nie zostały zakończone, a treść porozumienia z inwestorem nadal będzie negocjowana. - Zadaniem Gaz-Systemu jest budowa gazociągu i na tym się skupia. Trudno oczekiwać od inwestora jasnych deklaracji jeszcze przed rozpoczęciem konsultacji społecznych. Dla nas kluczowe jest doprowadzenie do tego, by jak największa część nasadzeń zastępczych trafiła na Białołękę - zapewnił.

Tereny nad Kanałem Żerańskim, gdzie planowana jest wycinka pod gazociąg:


kw/gp

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • egot90

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.09.2016 13:21 ~egot90

  Gaz-System to firma przejęta przez PiS folwark Jarosława K i do niedawna ministra skarbu Dawida J.

 • Meggg

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.09.2016 09:08 ~Meggg

  Żałosne są te komentarze, ale jak zwykle mądry Polak po szkodzie. Pózniej sie nie dziwcie jeden z drugim jak jakość powietrza jest tragiczna, ludzie chorują. Albo pół Warszawy jest zalane po byle deszczu bo zamiast zieleni jest beton, beton, beton. A wszyscy za to odpowiedzialni pokazuja że ludzkie zdrowie i życie maja za nic.

 • ddddddddd

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.09.2016 02:28 ~ddddddddd

  Bardzo dobrze, polaczkom wiele się nie należy. Należy całą przyrodę zrównać z ziemią, bo inaczej nie zaczną szanować.

 • pomrov

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.09.2016 22:51 ~pomrov

  niech sie ekolodzy zajma masowa wycinka drzew w nocy w okolicach poniatówki, przy weekendach , jak sie jedzie rowerem, slychac jak siekiery pracują

 • ILoveThisCity

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.09.2016 19:57 ~ILoveThisCity

  W kanałku Żerańskim będzie Woda Gazowana ;) Jak dla Mnie Bomba :) Tylko czy Gaz nie Zaszkodzi Panom i Paniom Bobrom ;)

 • aga

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.09.2016 19:45 ~aga

  załamany~załamany

  Kto wydał na to zgodę? Kto sie podpisal pod decyzjami?? To jest skandal że taka firma robi sobie co chce a miasto biernie patrzy. Kamienice oddaja komu popadnie a teraz daja zniszczyć tyle zieleni!! Wstyd


  Jak wynika z artykułu, zgodę wydał wojewoda. Wiec władze miasta nie mają w tej sprawie wiele do gadania ...

 • załamany

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.09.2016 17:53 ~załamany

  Kto wydał na to zgodę? Kto sie podpisal pod decyzjami?? To jest skandal że taka firma robi sobie co chce a miasto biernie patrzy. Kamienice oddaja komu popadnie a teraz daja zniszczyć tyle zieleni!! Wstyd

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »