Informacje

16.09.2011 13:58 wyniki kontroli na dworcu

Po blackoucie na Centralnym:
straż obnaża słabość PKP

SERWISY:

Zepsute hydranty, niedziałające oświetlenie awaryjne oraz wentylacja, do tego niesprawne urządzenia włączające alarm pożarowy - portal tvnwarszawa.pl dotarł do niepokojących wniosków z kilku kontroli strażaków, przeprowadzonych po dotkliwej awarii prądu na Dworcu Centralnym w czerwcu tego roku.

Czerwcowa awaria zasilania na Dworcu Centralnym obnażyła słabość PKP. Stołeczna straż, podczas corocznych kontroli wytykała spółce brak odpowiednich zabezpieczeń na największym warszawskim dworcu. Zalecenia strażaków bardzo często nie były ogóle realizowane: "Kolejne kontrole skutkowały nakładaniem kar pieniężnych w postaci grzywien w celu przymuszenia" – napisali strażacy w podsumowaniu ostatnich kontroli.

Kolejarze ignorowali zalecenia strażaków?

Po czerwcowej awarii zasilania na Centralnym straż przeprowadziła cztery kolejne kontrole. Wnioski? W lipcu kontrolerzy stwierdzili, że tunele peronów oraz dróg ewakuacyjnych dworca nie mają sprawnej wentylacji, co jest bardzo ważne w przypadku zadymienia. W  trakcie sprawdzania obiektu wyszło na jaw, że nie działają alarmy pożarowe, nie ma też węży potrzebnych, aby podpiąć się do hydrantów. Ale nawet gdyby hydranty miały wszystkie niezbędne części i tak strażacy nie mogliby z nich skorzystać, bo nie była sprawna instalacja wodociągowa.

Okazało się również, że w budynku dworca nie ma możliwości odłączenia prądu za pomocą jednego wyłącznika, co gwarantuje, że strażacy uczestniczący w gaszeniu ognia nie będą narażeni na porażenie prądem. Ostatnie wnioski kontrolerów dotyczą niedziałającego oświetlenia ewakuacyjnego dla pasażerów.

PRZECZYTAJ JAKIE ZASTRZEŻENIA MAJĄ STRAŻACY

Będzie lepiej?

Czy to oznacza że w przypadku kolejnej awarii na terenie Dworca Centralnego znów czeka nas chaos? Jest światełko w tunelu: "Ostatnie czynności kontrolne, oprócz stwierdzonych wyżej nieprawidłowości, wykazały również, że w chwili obecnej w obiekcie Dworca Centralnego prowadzone są prace mające na celu wyposażenie go w wymagane przepisami urządzenia przeciwpożarowe" – piszą w podsumowaniu strażacy.

Urzędnicy też mają zastrzeżenia

Wprost o nieprzygotowaniu PKP mówią również miejscy urzędnicy. Biuro Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego, w odpowiedzi na pytania jednego z radnych stwierdza bez ogródek, że awaria "obnażyła braki PKP w zakresie procedur reagowania w sytuacjach zaniku energii oświetlenia w obiektach administrowanych przez

PKP".

Pracownicy biura podzielili się swoimi spostrzeżeniami na spotkaniu u wojewody mazowieckiego, w którym uczestniczyli zarówno przedstawiciele PKP jak i straży pożarnej. Szefowa biura bezpieczeństwa Ewa Gawor zaproponowała pomoc PKP przy opracowania procedur usprawniających przepływ informacji między jednostkami odpowiedzialnymi za zarządzanie kryzysowe w mieście.

- Zaproponowaliśmy, że użyczymy nieodpłatnie spółce PKP radiotelefon, po to aby usprawnić przepływ informacji między biurem zarządzania kryzysowego a koleją. W tej sprawie podpiszemy umowę prawdopodobnie jeszcze we wrześniu - zapowiada Ewa Gawor.

Powagę sytuacji docenił również wojewoda mazowiecki, który wystąpił do ministra spraw wewnętrznych i administracji z wnioskiem o przeprowadzenie ćwiczeń dla wszystkich służb. Miałyby się one odbyć na trzech stołecznych dworcach: Centralnym , Śródmieście oraz Stadion. Miejmy nadzieję, że co najmniej do tego czasu, nie będzie awarii ani pożaru na żadnym ze stołecznych dworc&oacu

te;w.

PKP: odpowiemy za kilka dni

Zalecenia pokontrolne strażacy przekazali PKP. "Po przeprowadzonych czynnościach kontrolnych wystosowano do PKP wezwanie celem przedstawienia: Procedur określających możliwość wyłączenia zasilania w energię elektryczną obiektu w przypadku pożaru dworca i/lub trakcji elektroenergetycznej kolejowej. Dokumentacji projektowej z uzgodnieniem rzeczoznawcy ds. zabezpieczeń przeciwpożarowych systemu sygnalizacji pożaru, dźwiękowego systemu ostrzegawczego i awaryjnego oświetlenia ewakuacyjnego"- czytamy w piśmie strażaków. 

Spółka w odpowiedzi dostarczyła straży szereg dokumentów(31 sierpnia), które są obecnie analizowane przez straż. Portal tvnwarszawa.pl poprosił PKP o informację na temat zaniedbań

- Muszę sprawdzić każdy z zarzutów, odpowiem na nie za kilka dni - obiecał rzecznik PKP  Łukasz Kurpiewski.

Paraliż po awarii

Do awarii prądu na Dworcu Centralnym doszło w środę, 22 czerwca, po godzinie 10.00. Kolejarze przyznali później, że już od rana mieli problemy z siecią elektryczną.

Awaria spowodowała, że dwa warszawskie dworce - Centralny i Śródmieście - pogrążyły się w ciemnościach. Stanęły pociągi, rozpoczęła się ewakuacja, która przebiegła spokojnie, ale niezbyt sprawnie. Awarię udało się usunąć po trzech godzinach. Opóźnionych było łącznie około 40 pociągów. Dwa utknęły w tunelu średnicowym.

Zobacz zdjęcia z pozbawionego prądu dworca Śródmieście

Ewelina Cyranowska

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • qwerty2

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.09.2011 17:10 ~qwerty2

  I znowu brak winnego za kilka milionów....W sklepie ukradniesz bułę za kilka groszy i siedzisz, a tu NIE!!! Czy zbudujemy coś ny było dobre???????????????????????????????

 • bezimienny

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.09.2011 15:12 ~bezimienny

  Definitywnie powinno się zburzyć dw. centralny, zamiast pakować pieniądze w nienaprawialną dziurę.

 • wawek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.09.2011 12:56 ~wawek

  brakuje jeszcze spółki PKP Noclegownia Bezdomnych i Obszczymurków

 • kałasz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.09.2011 09:43 ~kałasz

  Nie rozumiem obcych słów i nikt mnie nie zmusi abym te anglojęzyczne wstawki tolerował. W wyborach oddam swój głos na partię która wprowadzi ustawę o ochronie języka POLSKIEGO. Luksusem byłoby aby cudzoziemiec był zmuszony mówić w POLSCE po polsku, a nie odwrotnie aby POLAK musiał w Polsce mówić po angielsku bo inaczej ... no,no,no.

 • Emeryt PKP

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.09.2011 23:53 ~Emeryt PKP

  Trzeba utworzyć jeszcze kilka spółek np:PKP Węże Strażackie spółka zoo,PKP Oświetlenie Dworców SA,PKP Wentylacja Dworców SA itp.

 • klient

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.09.2011 21:44 ~klient

  Ale za to urządzenia do podglądania i podsłuchiwania o czym się rozmawia mają super za 5 mln. Czy to nie zastanawiające?

 • Alf/red/

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.09.2011 21:33 ~Alf/red/

  > otwarcie przejscia podziemnego łoczacego dworzec wschodni z metrem

  O, to już mamy metro koło Wschodniego? Chyba przespałem coś ważnego...

  (ta, wiem, chodziło o Gdański)

 • łindoł

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.09.2011 20:40 ~łindoł

  to już nie mamy "przerwy w dostawie prądu" tylko BLACKOUT...
  blekaut, blekaut i po blekaucie...

 • ll

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.09.2011 20:28 ~ll

  Centralny dworzec trzeba zburzyć. Naprawdę wstyd aby w warszawie dworzec centralny wyglądał tak jak wygląda - ten filting to jedno wielkie nieporozumienie. Podłoga jest jak za socjalizmu a te aluminowe rowki czy jak to nazwać szpecą a co najgorsze są tak zamonowane że zamiast pomagać można się o nie potknąć. brrrrr... Znów nasze pieniądze są zmarnowane - kiedy ktoś zacznie dbać o Warszawę i o pieniądze warszawiaków. Powinniśmy mieć piękne miasto bo mamy bardzo bogatą historię.

 • pako

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.09.2011 19:44 ~pako

  noto zamykamy- pamietam jak przez kilka tygodni straz nie pozwalała na otwarcie przejscia podziemnego łoczacego dworzec wschodni z metrem ze wzlędów bezpieczenstwa a tutaj taki kolos i nic nie działa oby nie doszło do tragedii

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »